Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător/ propunătoare:
Data:24.IV.2018
Şcoala: Şcoala Primară „Carol I” Iaşi
Clasa:a-III-a A
Aria curriculară:Limbă şi comunicare
Disciplina:Limba şi literatura română
Subiectul: Numeralul
Scopul: Dezvoltarea achiziţiilor lingvistice, a competenţelor de folosire a părţilor de vorbire
Tipul lecţiei: Consolidare
Forma de organizare: lecţie integrată.

Discipline integrate:
 Comunicare în limba română;
 Matematică şi explorarea mediului;

Competenţe generale:
 Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare;
 Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.

Competenţe specifice
 utilizarea corectă a părţilor de vorbire studiate în enunţuri / texte proprii
 sesizarea utilizării corecte a cuvintelor în flexiune
 realizarea acordurilor gramaticale în textul redactat

Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1: să definească numaralul;
O2: să grupeze numeralele în funcţie de felul lor.
O3: să realizeze corespondenţa între numerale sinonime;
O4: să integreze numeralele în contexte diferite de comunicare;
O5: să scrie corect numerale.

Metode, procedee, tehnici: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic.


Mijloace de învăţământ:tablă magnetică, fişe de muncă independentă.
Forme de organizare a activităţii:frontală,individuală
Resurse: temporale:50 minute
umane:36 elevi

Bibliografie:
- Cucoş Constantin, Pedagogie, ediţia a-II-a revăzută şi adăugită, Editura Polirom, Iaşi, 2002.

-Farcaş G., Cristea C, Soficu G, Dima L, Lazăr P- Proiecte didactice pentru învăţământul primar,Editura Sf. Mina, Iaşi, 2015

-Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar, Manual anul II, Semestrul I, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi,
2016
Desfăşurarea lecţiei:

Etapele/ Strategia didactică Evaluare


secvenţele Obiective
Nr. Metode, Forme de
lecţiei + operaţio- Conţinutul instructiv-educativ Mijloace de
crt. procedee, organizare a
intervalul de nale învăţământ
timp alocat tehnici activităţii
1. Moment Pregătirea materialelor Observarea
organizatoric necesare pentru desfăşurarea sistematică a
(1 minut) lecţiei. Conversaţia Frontală comportamentului
Stabilirea ordinii şi discipli- elevilor
nei.
Captarea - Le povestesc elevilor că în
2. atenţiei drum spre şcoală, am găsit o
( 5 minute) baghetă şi le propun ca în
lecţia de astăzi să facem o
călătorie pe tărâmul Părţilor
de vorbire. Fiecare răspuns
corect va fi recompensat cu o Conversaţia Baghetă Frontală Observarea
faţă zâmbitoare, iar elevul
sistematică a
care va avea cele mai multe
feţe zâmbitoare, va fi eroul comportamentului
clasei şi va primi un premiu elevilor
surpriză.
-Solicit elevilor să
completeze un rebus şi să
descopere cuvântul de pe
verticala A-B (Anexa 1)
Anunţarea Astăzi vom consolida
3. temei şi a cunoştinţele despre numeral.
obiectivelor Veţi rezolva diverse exerciţii, Observarea
(1 minut) veţi vrăji cuvinte, veţi fi sistematică a
detectivi de numerale. Vom Conversaţia Frontală comportamentului
merge împreună pe tărâmul elevilor
părţilor de vorbire. Cu bagheta
fermecată veţi vrăji cuvinte, le
veţi transforma respectând
cerinţele, veţi fi adevăraţi eroi
de pe tărâmul părţilor de
vorbire.
Anunţ şi scriu la tablă titlul
lecţiei: Numeralul - exerciţii
aplicative
4 Reactualizare - Recapitularea cunoştinţelor
a învăţate:
cunoştinţelor Adresez întrebări elevilor:
-Ce lecţie aţi avut de învăţat?
(5 minute) -Care este definiţia
numeralului? Conversaţia Frontală Evaluez capacitatea
O1 -Daţi exemple de numerale.
elevilor de a da
-De câte tipuri sunt
numeralele? răspunsuri corecte
O2
-Daţi exemple de numerale
care arată numărul
-Daţi exemple de numerale
care arată ordinea.

5 Consolidarea cunoştinţelor:
Consolidarea Elevii primesc o fişă de lucru Evaluez capacitatea
cunoştinţelor (Anexa 1) şi trebuie să rezolve elevilor de a da
exerciţiile propuse: Fişă de răspunsuri corecte
(30 minute) Exerciţiul Individuală
lucru
-Fii un bun detectiv-. Elevii
trebuie să observe cu atenţie
desenul, să extragă numerele
ce se găsesc în el, să calculeze
şi să noteze rezultatul, în cifre
şi litere. Evaluez capacitatea
Fişă de elevilor de a da
- Pe fişa de lucru sunt lucru răspunsuri corecte
Exerciţiul Individuală
desenate două căsuţe. Elevii
O2
trebuie să scrie numeralele din
lista dată în căsuţa
Evaluez capacitatea

S-ar putea să vă placă și