Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA : a III-a

PROPUNĂTOR :

ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII

DISCIPLINA: Matematică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Împărţirea în intervalul 0-100

SUBIECTUL: Recapitulare prin exerciţii şi probleme

TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3 - să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere mai mici decât 1000

1.4 - să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere mai mici decât 100

2.6 - să rezolve şi să compună probleme cu cel puţin 2 operaţii

3.1- să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme

4.3 - să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru în cadrul
activităţilor de rezolvare de probleme

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

O.1.-să utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere, înmulţire şi împărţire


O.2.-să efectueze exerciţii cu mai multe operaţii, respectând ordinea efectuării lor

O.3.-să transpună formulările matematice în limbaj matematic şi invers

O.4.-să rezolve exerciţii şi probleme gândind logic

O.5.-să compare rezultatele operaţiilor folosind semnele de relaţie potrivite

O.6.-să compună probleme după un exerciţiu

AFECTIVE:

O.7.- să manifeste interes pentru rezolvarea calculelor propuse

O.8 – să colaboreze, în cadrul grupului, conştient şi activ la realizarea sarcinilor de lucru

PSIHO-MOTRICE:

O.9- să scrie lizibil şi ingrijit pe caiete şi la tablă

STRATEGIA DIDACTICĂ :

a). Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming ,,Copacul


ideilor”, metoda ,, Ştiu/Vreau să ştiu/Am aflat”, conversaţia examinatoare, problematizarea.

b). Resurse materiale: manual, culegere, fişe de lucru , planşe, scrisoare, ghiocei, minge,
pix roşu, cariocă, cub cu sarcini de lucru corespunzătoare metodei pe fişe de lucru, clopoţel,
poezie, tablă, cretă, caiete

c). Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe ( în 3 grupe, în 6 grupe), în perechi;

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE: evaluare orală şi scrisă, evaluare reciprocă,


autoevaluare, observare sistematică, aprecieri verbale, evaluarea echipelor în funcţie de nr.
Ghioceilor

BIBLIOGRAFIE:
 M.E.C.(2004) – „Programa şcolară pentru clasa a III-a – Matematică”, Editura „Didactica
Press” S.R.L., Bucureşti
 Pădureanu, Victoria (2011) - Matematică - manual pentru clasa a III - a, Editura Didactică
și Pedagogică, București
 Călugărița, Angelica (2008) - ,,Matematică. Culegere de exerciţii şi probleme –
clasele I-IV, ediţie revizuită, Editura Universal Pan, București

 Neacșu, I., Găleteanu, M., Predoi, P.,Dumitrescu, V. (2006) - ,,Didactica matematicii


în învățământul primar – ghid practic, Editura Aius PrintEd, Craiova
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

1.MOMENT  Stabilesc ordinea şi disciplina în sala de Manuale


ORGANIZATO-
clasă;
RIC
 Pregătesc materialele necesare pentru Se pregătesc pentru începerea conversaţia culegere Frontal
1’ desfăşurarea activităţii; lecţiei.
caiete

 Verific tema din punct de vedere cantitativ. Citesc exerciţiile indicate şi culegere
 Observ dacă elevii au efectuat tema dată; corectează greşelile apărute în
2.VERIFICA- conversaţia caiete Frontal Autoeva
verific tema selectiv şi corectez greşelile. temă.
REA
O1 Brainstor- pix roşu luare
„Copacul ideilor” Elevii spun cuvinte şi expresii
CUNOŞTINŢE- ming
Vom completa la tablă ramurile unui tipice operaţiei de împărţire:
LOR „Copacul
copac cu unele din noţiunile teoretice legate deîmpărţit, împărţitor, cât, de...
ideilor” planşă
5 de operaţia de împărţire. ori mai mic (puţin), jumătate,
sfert, o treime, scădere repetată, cariocă
operaţia inversă înmulţirii...

 Citesc o scrisoare în care Zâna Primăvara


le cere copiilor ajutorul .
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

3.CAPTAREA “ Bună ziua, dragi copii!Sunt Zâna Ascultă cu atenţie.


ATENŢIEI Primăvara.Sunt bucuroasă să vă revăd. Dar
O7 sunt puţin speriată că Doamna Iarnă a pus Îşi manifestă dorinţa de a o ajuta scrisoare Frontal
2’ stăpânire peste ţara noastră şi nu vrea să mai pe Zâna Primăvara.
plece curând. Am mare nevoie de ajutorul
vostru. Mă veţi putea face fericită, rezolvând
corect exerciţiile şi problemele propuse de
doamna învăţătoare.Pentru fiecare rezolvare
corectă, veţi fi recompensaţi cu câte un
ghiocel, vestitor al primăverii. Trebuie să
adunaţi cât mai mulţi ca astfel să alungăm
4.PRECIZAREA IARNA. Doriţi să mă ajutaţi?”
Conversaţia Tablă, Frontal Observa-
TEMEI ŞI A re
cretă,
OBIECTIVE- sistema-
 Voi preciza titlul lecţiei şi obiectivele caiete tică
LOR urmărite. Notează pe caiete titlul lecţie
 Notez titlul pe tablă.
1’
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

5. DIRIJAREA  Împart elevii în 3 grupe. Fiecare grupă se Explicaţia Ghiocei În trei


RECAPITULĂ- străduieşte să rezolve cât mai corect grupe
O7 Sunt pregătiţi pentru începerea
RII CUNOŞ- sarcinile pentru a aduna cât mai mulţi
probelor.
TINŢELOR ghiocei. Aprecie-
 Sarcina nr. 1 re
20’ Exerciţii de creaţie şi formare
verbală

de priceperi şi deprinderi de calcul matematic


si consolidare a terminologiei matematice:

O1 Metoda R. A. I.: (Anexa 1)

Profesorul conduce activitatea printr-un joc


de aruncare a unei mingi uşoare, de la un elev Conversaţia Minge
la altul. Elevul care prinde mingea răspunde exami- Frontal
O3
la întrebarea solicitată şi adresează o altă natoare Evaluare
întrebare altui coleg. Dacă elevul ce prinde
reciprocă
mingea nu cunoaşte răspunsul la întrebare,
iese din joc şi răspunsul corect îl dă cel care a
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

pus întrebarea, apoi aruncă mingea din nou,


lansând o nouă întrebare…
Dau răspunsurile potrivite.
R= răspunde
O7
R. A. I. => A= aruncă

I= interoghează

O8

 Sarcina nr. 2
CUBUL (Anexa 2)
Rezolvă în scris exerciţiile de pe Metoda Cub cu În 6
Metodă care presupune exploatarea unui fişe – la tablă şi în caiete.
cubului sarcini grupe
subiect, a unei situaţii din mai multe Evaluare
perspective, permiţând abordarea complexă de lucru
reciprocă
şi integratoare a unei teme(descrie, compară, corespun
asociază, analizează, aplică, argumentează). Exerciţiul -zătoare
Copiii primesc sarcini didactice pentru metodei
Ies la tablă şi rezolvă exerciţiile Aprecier
tema dată: EXERCIŢII ŞI PROBLEME DE
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

O1 ÎMPĂRŢIRE. propuse. pe fişe

Fiecare grupă va avea fişa de lucru şi va Scriu în caiete aceste exerciţii. de lucru
O2
efectua cerinţa aleasă prin rostogolirea
O3 cubului.

Pe măsură ce vor da răspunsurile corecte


O4
şi celelalte grupe vor completa toate cerinţele
cuprinse pe feţele cubului.
O5

 Sarcina nr. 3: Ascultă cu atenţie. Se amuză.


,,Ştiu / Vreau să ştiu / Am aflat”
Activitate în perechi (ANEXA 3) Frontal
Pe un clopoţel se află o poezie: Clopoţel

„Eu sunt clopoţelul opt


Poezie
şi îmi place să mă joc.

şiu că sunteţi cam miraţi

Se consultă partenerii şi rezolvă


Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

Ce urmează? O să aflaţi! corect. Metoda

Va trebui să rezovaţi Citesc cu atenţie, completează ,,Ştiu / Vreau


O problemă. Dar….Ia staţi! planul şi rezolvarea în fişa de lucru. să ştiu / Am
O3
Veti lucra în perechi problema aflat”
Ştiu Vreau să Am
O4 aflat
Ca să rezolvaţi dilema.” ştiu Problematiza
O8 rea Planşă În
Voi prezenta elevilor pe o planşă, o
perechi
problemă. Ei o vor avea pe fişă . Se va Explicaţia Fişă de
rezolva problema folosind metoda „Ştiu/ lucru
O9
Vreau să ştiu/Am aflat ”. În rubrica „Ştiu”
vom trece datele problemei, în cea cu „Vreau
să ştiu” vom scrie întrebările propuse de elevi,
iar în ultima vom efectua calculele.

Bunica are 75 kg cireşe . După ce vinde 19


kg de cireşe, restul le împarte în mod egal
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

celor 8 nepoţi. Fiecare pereche de elevi

Câte kg de cireşe a primit fiecare nepot ? compune câte o problemă pe


baza exerciţiului dat, apoi unul
dintre ei o va citi pentru a În
Activitate în perechi: verifica corectitudinea acesteia. perechi
Compuneţi o problemă după următorul Explicaţia caietul

exerciţiu:
36 + 36 : 4 =

6. OBŢINEREA Vom citi corectitudinea formulării Problema-


problemelor atât din punct de vedere
PERFORMAN- tizarea
O6 matematic, cat şi logic, gramatical…
ŢEI
O8
7’
O9
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

7. EVALUAREA O1  Fişe individuale (ANEXA 4) Lucrează exerciţiile din fişe. Exerciţiul Fişe de Indivi- Observa-
rea siste-
ACTIVITĂŢII lucru dual
O2 matică
7’ Autoeva-
O4 luare

O7

8. INCHEIERE  Voi face unele aprecieri asupra Ascultă cu atenţie. Conversaţia Caietul Frontal Evalua-
modului în care au răspuns elevii în rea
2’
cadrul orei; echipelor
 Vom vedea care este grupa
Numără ghioceii de la fiecare Ghiocei în funcţie
câştigătoare, în funcţie de numărul
grupă. Aplaudă câştigătorii. de nr.
ghioceilor colectaţi pentru
ghiocei-
răspunsurile corecte…
lor
 Elevii vor fi recompensaţi cu câte o
bomboană. Explicaţia
 Tema pentru acasă – din manual
ex. 2,3,4,5,6 / pag.94 Notează tema pentru acasă.
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare

Manual
METODA R. A. I.: (ANEXA 1)

Elevii vor fi cei care vor pune întrebări şi vor da răspunsuri .

În continuare voi exemplifica nişte posibile întrebări:

 Exerciţii de calcul mintal:


12 : 2 = 24: 3 = 21 : 3 = 20 : 4 = 15 : 5 =

40:8= 49:7= 72:9= 42:6= 90:10=

 Exerciţii de calcul oral:


Aflaţi câtul numerelor :9 şi3,6şi2,8 şi4,12şi3,15şi 5.

Care este sfertul numărului 24?

Află numărul de 5 ori mai mic decât 30.

Găseşte jumătatea numărului 14 !

Am 18 mere,le împart în mod egal la 6 copii.Câte mere va primi fiecare


copil ?

„C U B U L „
FIECARE ECHIPĂ VA REZOLVA EXERCIȚII CONFORM SARCINILOR INDICATE

DE FEȚELE CUBULUI, ASTFEL:

1.DESCRIE ORDINEA EFECTUĂRII OPERAȚIILOR:

(10 – 15 : 5 ) X 3 =
36 : 4 + 9 x 3 =
12 + 36 : 9 : 2=

2.COMPARĂ –SCRIE SEMNUL DE RELAȚIE POTRIVIT:

a) 54 : 9 16 : 2

b) 24+39 32 : 8

c) 25 + 15 : 3 50 – 10 x 3

d) 9 x 0 + 1 9:9–0

3. ANALIZEAZĂ ȘI ÎNCERCUIEȘTE RĂSPUNSURILE CORECTE :

a) 48 : 6 x 3 = 32, 24, 28
b) 35 : 5 x 6 = 24, 28 42
c) 40 : 5 x 7 = 10, 56, 18
d) 27 : 9 : 3 = 10, 1, 8

4.ASOCIAZĂ OPERAȚIA CU REZULTATUL POTRIVIT!

64 : 8 = 6 32 : 8 = 5

7:1= 8 21 : 7 = 4

63: 7= 7 54 : 6= 3
48 : 8= 9 25 : 5=
95.APLICĂ CUNOȘTINȚELE MATEMATICE ȘI REZOLVĂ:

La produsul numerelor 7 şi 3 adaugă câtul numerelor 72 şi 8.

SCRIE FIECARE OPERAȚIE SEPARAT!

6.ARGUMENTEAZĂ cum ai aflat numărul necunoscut:


ax 9=63 b: 4 = 9

54 : d = 6
Anexa 3:

Bunica are 75 kg cireşe . După ce vinde 19 kg de cireşe, restul le împarte în mod egal celor 8 nepoţi.

Câte kg de cireşe a primit fiecare nepot ?

Ştiu Vreau să ştiu Am aflat

................................................................................. .................................................................
............................................
................................................................................. .................................................................
............................................
................................................................................. .................................................................
............................................
................................................................................. .................................................................
............................................
................................................................................. ........................................................
............................................
ANEXA 4

....................... ......................

Fişă de lucru

1. Află: a) jumătatea numărului 10........................................

b) o treime din numărul 9 .....................................

c) sfertul numărului 28.....................................

d) numărul de 7 ori mai mic decât 21.............................

2. Calculează:

27 + 36 : 6 = _____________________

64 – 24 : 3 = _____________________

7 x 8 + 48 : 8 = ____________________

3. Află numărul necunoscut:

5 x a = 30 64 : b = 8 c:4=8

a = .................. b = ............... c = ................

a = ........ b = ....... c =.......

4. Şapte lăzi cu banane cântăresc 49 kg. Câte kilograme vor cântări 5 lăzi?
Rezolvă problema printr-un exerciţiu!

................................................................................................................................

................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și