Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Data: 26.03.2021
Clasa: a IV-a G
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Profesor: Boncea Maria Niculina
Studentă Practicantă: Vătui (Ilovan) Adriana Ninela
Unitatea școlară: LICEUL DE INFORMATICĂ „TIBERIU POPOVICIU” CLUJ-NAPOCA
Obiectul de învăţământ: Științe ale naturii
Subiectul lecţiei:
Plutirea corpurilor
Transformări ale corpurilor (I): Dizolvarea
Obiectivul fundamental sau scop: dezvoltarea capacității de explorare a realității și de
experimentare prin folosire a unor instrumente adecvate
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe
Competențe specifice:
Stiinţe ale naturii:
1.1 Identificarea unor relații între corpuri în cadrul unor fenomene și procese

Obiectivele operaţionale:
O1 -să identifice diferența dintre procesul de plutire și procesul de scufundare;
O2 – să dea 3 exemple de corpuri care plutesc;
O3 – să dea 3 exemple de corpuri care se scufundă;
O4-să spună trei exemple de activități în care se folosește dizolvarea;
O5 –să identifice trasformările substanțelor într-un solvent;
O6 - să identifice, în urma vizionării experimentelor, caracteristicile principale ale fenomenului
de dizolvare.
Strategia didactică:
Sistemul metodologic: observaţia, explicaţia, conversaţia, experimentul, problematizarea
Sistemul mijloacelor de învăţământ: manual, prezentare ppt, video-uri, Anexa 1
Forma/ formele de organizare a activităţii elevilor: activitate frontal-online, individuală
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecției Activitatea cadrului Activitatea Procedee Evaluarea
didactic elevilor didactice/obie activității și
ctivele alte
operaționale observații
1.Moment Cadrul didactic asigură Elevii își pregătesc Conversația
organizatoric condițiile organizatorice și caietele că își
psihologice necesare poată nota
pentru desfășurarea orei de infomația nouă.
științe ale naturii.

2.Reactualizarea Cadrul didactic prezintă Elevii rezolvă Conversația


cunoștințelor elevilor rebusul ce conține verbal rebusul si
anterioare informații din lecția notează în caiet
realizată anterior și cere cuvântul
elevilor să îl completeze descoperit.
pentru a afla cuvântul
ascuns.

2. Captarea Cadrul didactic prezintă Elevii urmăresc cu Conversația Aprecieri


atenției elevilor două filmulețe atenție filmulețele. verbale
despre plutirea corpurilor/ O1
transformări ale corpurilor-
dizolvarea.

3. Anunțarea Cadrul didactic anunță Elevii își notează Conversația


temei și a tema zilei: titlul lecției în
obiectivelor Plutirea corpurilor caiet împreună cu
Transformări ale data zilei de azi.
corpurilor (I): Dizolvarea

4.Comunicarea Pe baza filmulețelor Elevii își notează Observația Aprecieri


noilor cunoștințe prezentate anterior, cadrul informațiile aflate verbale
didactic le prezință elevilor în caiete.
o prezentare
POWERPOINT despre
plutirea corpurilor și Elevii își notează Explicația
despre transformări ale în caiete
corpurilor – dizolvarea, informația aflată Experimentul Aprecieri
pe parcursul verbale
În urma vizionării prezentarii O2
experimentelor și a powerpoint și O3 Evaluare
lecturării textelor participă la O4 formativă
prezentate, elevii vor fi discuția realizată O5
invitați să discute despre pe baza textelor O6
subiectul propus. prezentate.

5.Fixarea Cadrul didactic cere Elevii dau exemple Exercițiul Aprecieri


cunoștințelor elevilor șă realizeze de corpuri care Conversația verbale
exercițiile propuse. plutesc/ care se O5
scufundă. Apoi,
exemplifică
activități ale
oamenilor, din
viața de zi cu zi, în
care se folosește
dizolvarea.

6.Asigurarea Cadrul didactic discută cu Elevii participă la Conversația


retenției și a elevii despre diverse discuție.
transferului exemple întâlnite în viața
de zi cu zi.

7.Încheierea Cadrul didactic face Conversația Aprecieri


lecției aprecieri individuale verbale.
elevilor și invite elevii să
lectureze broșura “Robi și
Clara – Stația de tratare a
apei Bega”.
ANEXA 1

Numele .......................

Rezolvați următorul rebus și descoperiți cuvântul ascuns.


1. La temperaturi foarte scăzute, picăturile de apă ................... și se transformă în zăpadă.
2. În natură, apa se găsește în stare lichidă, solidă și ..................
3. Fenomenul apei de trecere din stare solidă în stare lichidă se numește ..................
4. Culoarea de reprezentare a apei pe hărți este ..................
5. Apa are trei stări de ..................
6. Dacă nu are culoare este ..................

26. 03 2021

Plutirea corpurilor

• Vizionați acest fimuleț: https://www.youtube.com/watch?v=Q2at4X8RzlU

Aflăm:

Corpurile ușoare, cu masa mică, plutesc pe apă. Dintre două corpuri cu volume egale, poate
pluti acela care are masa mai mică.
Dacă vom compara două corpuri cu aceeași masă (exemplu plastelina și bucata de polistiren),
atunci va pluti acela ale cărui particule sunt mai răsfirate (polistirenul) în comparație cu cele ale cărui
particule sunt mai apropiate (dense) – plastelina.

Plutirea corupurilor este și un rezultat al forței care acționează de jos în sus într-un lichid.
Datorită propriei greutăți, orice corp care cade în apă mai întâi se scufundă. Dacă este ușor, forța apei îl
împinge în sus și obiectul plutește.

Notăm:

• a pluti= a se menține la suprafața unui lichid;

1)Dă exemplu de trei corpuri care plutesc:

• a se scufunda= a intra sau a băga cu totul în apă sau în alt lichid.

2)Dă exemplu de trei corpuri care se scufundă:

Exersăm

1. Ordonează, după gradul de scufundare în apă, următoarele obiecte.

2. Alege, din fiecare pereche, obiectul care va pluti și pe cel care se va scufunda, dacă sunt puse
într-un vas cu apă.

Transformări ale corpurilor (I):


Dizolvarea

Vizionați acest fimuleț: https://www.youtube.com/watch?v=Yupy6iXnXjQ

Aflăm:

Cele mai importante amestecuri pentru om și celelalte viețuitoare sunt apa potabilă și aerul.
Amestecurile se formează prin combinarea a doua sau mai multe substanțe.

Substanțele din amestecuri se pot separa prin diverse metode.

Unele substanțe se dizolvă mai repede, altele mai greu, iar altele nu se dizolvă deloc.

Notăm

• Dizolvarea este un proces prin care o substanță solidă, lichidă sau gazoasă se răspândește
printre particulele altei substanțe, formând soluții.

• Substanța în care se face dizolvarea se numește dizolvant.

Exersăm

1. Dați 3 exemple de activități ale oamenilor, din viața de zi cu zi, în care se folosește dizolvarea:

2. Priviți imaginile. Care dintre cele două tipuri de sare se va topi mai repede în supă? Dacă supa este
caldă, sarea se va topi mai repede sau mai lent?

Temă: Lecturați următoarea broșură: http://www.aquatim.ro/uploads/files/publicatii/Brosura


%20tratare_web.pdf
Anexa 1 – Rezolvare

Rebus:

Plutirea corpurilor

1. Chibrituri, minge de tenis, măr, sticlă de apă, televizor.


2. Obiectul care plutește – balonul, lingura de lemn, mingea de ping-pong;
Obiectul care se scufundă – banana, lingura de inox, mingea de golf.

Transformări ale corpurilor (I):


Dizolvarea

1. Realizarea cremelor pentru prăjituri, realizarea sapunurilor de casă, realizarea supelor.


2. Sarea fină/ mai repede.

S-ar putea să vă placă și