Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național ,,Mihai Eminescu”


Data: 3.03.2021
Clasa: Clasa IV B
Profesor coordonator: Anuței Gabriela
Profesor metodist: Năsulea Florentina
Profesor învățământ primar: Ciubotaru Florina
Propunător: Moglan Maria-Magdalena
Aria curriculară: Domeniul om și societate
Disciplina: Geografie
Tema lecției: Organizarea administrativă a României
Tipul lecţiei: predare-însușire de noi cunoștințe
Scopul: Însușire de noi cunoștințe despre organizarea administrativ teritorială a României
Competențe: 2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al orizontului local, al regiunii, țării
continentului.

Obiective operationale:
O1: să enumere denumirile unităților administrative utilizate pe teritoriul României
O2: să identifice pe hartă cele 41 de județe
O3: să asocieze corect județele cu orașul reședință de județ
O4: să denumească corect orașul capitală a României
O5: să identifice pe hartă provinciile istorice după punctele cardinale
O6: să identifice pe baza imaginilor denumirile provinciilor istorice ale României
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversația, observația, exercițiul, explicația
Mijloace de învăţământ: proiect power point, mijloace audio/video, joc interactiv
Forme de organizare: frontal, individual
Durata : 45 miunte
Bibliografie: https://wordwall.net/ro/resource/11252953 , Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă,
https://docs.google.com/presentation/d/1I9MoYIMzVEWfLbiPlhuEIDCU2oSizTFYf875STPTWYQ/edit?usp=sharing
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC AL STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂȚARE
LECȚIEI EVALUARE/Indicatori
Etapele lecției Ob. Timp Activitatea Activitatea Metode și Mijloace de Forme de de performanță
Op. propunătoarei elevilor procedee învățământ organizare
1.Moment Crearea condițiilor Iau loc în bănci și Conversația Frontal
organizatoric optime pentru buna sunt atenți la Individual
desfășurare a spusele
activității și pregătirea propunătoarei.
materialului didactic.
-Bună dimineața, mă
numesc Magda, iar
astăzi vom face
împreună ora de
geografie.
2.Captarea atenției -Pentru început, v- Sunt atenți la Observația Proiect Frontal
am pregătit o prezentare. power point
prezentare foarte
interesantă despre
țara noastră. Vă rog,
-Da!
să fiți atenți.
- Copii, v-a plăcut Conversația
această prezentare
despre țara noastră?
3.Anunțarea temei -Pornind de la această Copii scriu în caiete Conversația Frontal
abordate prezentare astăzi vom titlul cu ajutorul tablei. Individual
învăța despre
organizarea
administratvă a
României.
Vă rog să deschideți
manualul la pagina 22
și să scrieți titlul.
(Scriu la tablă
,,Organizarea
administrativă a
României”)
4. Dirijarea învățării -Organziarea Sunt atenți la explicații. Explicația Frontal
administrativă
înseamnă cum este
împărțit teritoriul unei
țări. În cazul nostru
împărțirea teritoriului
României.
Teritoriul țării este
organizat în suprafețe Sunt atenți la explicații, Power point
mai mici, numite unități filmuleț,power point și
administrativ- pun întrebări unde le Conversația
teritoriale. Unitățile este neclar.
administrativ-
teritoriale sunt Scriu în caiete ce este
județele, orașele și prezentat în power
comunele. point în același timp cu
prezentarea.
O1. -Care sunt unitățile
administrativ-
teritoriale utilizate în
România?
Județele sunt cele mai
mari unitați
administrativ-
teritoriale care cuprind
mai multe orașe și
comune.Suprafața și
numărul de locuitori
diferă de la un județ la Explicația
altul iar fiecare județ
este condus de către
un prefect .
România este împărțită
în 41 de județe și Frontal
municipiul București Individual
care este capitala țării.
României.
Orașele sunt mari
centre
economice,culturale.
Cele mai importante se
numesc municipii. Cele
mai importante dintre
municipiile județului
din punct de vedere
cultural și economic
este municipiul
reședință de județ care
este reprezentat pe
hartă cu un punct roșu.
Acestea sunt conduse
de către primari în
primăriile orășenești și
municipale.
O2. -Haideți să identificăm
O3. pe hartă cele 41 de
O4. județe și capitala
București și orașul
reședință de județ.
Comunele sunt cele
mai mici unități
administrativ-
teritoriale și sunt
conduse de primăriile
comunale.O comună În nord
poate cuprinde unul Maramureș,Bucovina;în
sau mai multe sate. nord-est Moldova ;în
În trecut,țara noastră sud-est Dobrogea ;în
era împărțită în sud
regiuni.Aceste regiuni Muntenia,Oltenia ;în
sunt: Moldova, sud-vest Banat ;în
Dobrogea, Muntenia, nord-vest Crișana; în
Oltenia, Banat, centru Transilvania.
Transilvania, Crișana,
Maramureș și Mijloace
Bucovina.( Enumăr cu audio/video
ajutorul unui filmuleț)
O5. Haideți să le citim încă
o dată împreună în
funcție de punctele
cardinale.
Voi prezenta fiecare
definiție apoi le voi
dicta pentru a scrie în
caiete schema lecției.
5. Obținerea O6. -Acum, ca să ne Copii rezolvă jocul cu Exercițiul Joc Frontal
performanței/Fixarea relaxăm mâinile de la ajutorul manualului și interactiv
cunoștințelor scris v-am pregătit un al practicantei.
mic joculeț.
Pentru a putea rezolva
acest joc vreau să
priviți imaginea de la
pagina 22 din dreapta
sus. Acea imagine cu
regiunile României.
6. Încheierea -V-ați descurcat foarte Copii își notează tema Conversația Frontal
activității bine azi, copii. Sunt pentru acasă și își iau la
mândră de voi. Pentru revedere de la
data viitoare ,vă rog, să practicantă.
învățați ceea ce ați scris
in caiete și din manual
de la pagina 25
exercițiul 3. Ca să-l
puteți rezolva trebuie
să vă uitați la harta cu
județele și harta cu
regiunile de la pagina
22. La revedere și mult
succes !
Schema lecției
Organizarea administrativă înseamnă cum este împărțit teritoriul unei țări.

Teritoriul țării este organizat în suprafețe mai mici, numite unități administrativ-teritoriale. Unitățile administrativ-teritoriale sunt:

-județele;

-orașele ;

-comunele.

Județul:
- Cea mai mare unitate administrativ-teritorială; - Suprafața și numărul de locuitori diferă de la un județ la altul;

- Cuprinde mai multe orașe și comune; -Fiecare județ este condus de un prefect;

- România are 41 de județe si municipiul București, capitala țării.

Orașele: Comunele:
- Mari centre econimice,culturale; - Cele mai mici unități administrativ-teritoriale;

- Cele mai importante se numesc municipii ; - Sunt conduse de primăriile comunale;

- Sunt conduse de către primăriile orășenești și municipale. -Poate cuprinde unul sau mai multe sate.

- Cele mai importante orașe din punct de vedere economic și cultural se numesc orașe reședință de județ

Regiuni:
1.Moldova 2. Dobrogea 3. Muntenia 4. Oltenia 9.Transilvania

5. Banat 6. Crișana 7. Maramureș 8. Bucovina

S-ar putea să vă placă și