Sunteți pe pagina 1din 40

PROIECT DIDACTIC

LECȚIE FINALĂ

Profesor coordonator practică: Anuței Gabriela

Profesor metodist: Iurea Cătălina

Profesor Înv. Preșcolar: Ștefan Florina

Propunătoare: Apărece Anca-Marinica


Data: 9.II.2022
Grădinița: G.P.P a Colegiului Național “Mihai Eminescu” Suceava

Grupa: Mijlocie B

Domeniul experențial: Știință

Categoria de activitate: Cunoașterea mediului

Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi pe acest pământ?

Tema săptămânii: Animale marine

Tema activității: Animale marine-observare

Tipul de activitate: predare-învățare de noi cunoștințe

Formă de realizare: observare

Scopul activității: Dezvoltarea cunoștințelor referitoare la animalele marine prin intermediul


observării unor imagini specifice.

Obiective operaționale:

O1- să denumească ocupațiile oamenilor care trăiesc la poli, hrana acestora și locuința lor;

O2- să descrie animalele polare;

O3- să enumere caracteristicile animalelor polare;

O4- să identifice hrana animalelor polare;

O5- să recunoască elementele specifice celor doi poli: Polul Nord și Polul Sud.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: observarea, conversația, explicația, jocul de rol;

b) Mijloace de învățământ: urs polar de pluș, planșe, machete, jetoane, măști;

c) Forme de organizare: frontal.

Durata: 25 de minute

Bibliografie:
 Ministerul Educaţiei Naționale, Curriculum pentru educație timpurie (a copiilor de la
naștere până la 6 ani), 2019;

 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează


curriculum pentru educație timpurie,

➢ Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani,

➢ Mitu, F., Antonovici, Ş. (2005), Metodica activităţilor de educare a limbajului în


învăţământul preşcolar, Editura Humanitas Educaţional:Bucureşti.

Desfășurarea activității
Etapele Timp Ob. Conținutul științific Strategii didactice Evalua
activității op. Activitatea educatoarei Activitatea preșcolarilor Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare Metod
indica

1.Moment 1 min. Asigur condițiile unei bune Copiii se așază pe scăunele Conversația Frontal
organizatoric desfășurări a activității: aerisirea și adoptă poziția necesară, Capaci
sălii de grupă, pregătirea așteptând începerea de orga
activității. a
materialului didactic necesar
preșco
activității de științe, aranjarea
scăunelelor în semicerc și crearea
unei atmosfere propice
desfășurării activității.

-Bună dimineața, copii! Eu sunt


Maria și astăzi, la activitatea de
științe, vom face împreună o
călătorie în lumea acvatică. Pe
parcursul călătoriei noastre, vom
afla multe lucruri noi despre
animăluțele care trăiesc în apă.
2.Captarea 2 min. O1 O realizez prin intermediul unei Conversația Frontal Capaci
atenției caracatițe de pluș. de
concen
-Copii, astăzi avem un musafir copiilo
venit tocmai din adâncul
oceanului. Oare cine ar putea fi?
Capaci
-Ce este aceasta? -Aceasta este o caractiță. copiilo
identif
-Așadar, caracatița Lili, ne invită -Animalele marine sunt: animal
în lumea animalelor marine pești, rechini, delfini, Conversația Frontal
împreună cu ea. Înainte de a ne balenă,crabi,braoscă Capac
porni la drum, trebuie să îmi țestoasă. copiilo
spuneți care sunt prietenii lui den
Lili, animăluțele care trăiesc în anim
apă. mar

3. Anunțarea 1 min. -Prin urmare, astăzi, la Ascultă cu atenție Conversația Frontal Capac
temei și a activitatea de științe vom discuta explicațiile mele. copiilo
obiectivelor pe baza unor imagini despre reține t
lumea acvatică, vom afla ce activită
animale trăiesc în apă, cu ce se
hrănesc aflând multe informații
interesante.

4.Prezentarea 15 O2 Le prezint copiilor o planșă cu -În imagine se află un Conversația Frontal Capaci
noului min. animalele marine, pe care o voi delfin, un căluț de mare, o Anexa 1- copiilo
conținut și așeza pe un panou. broască țestoasă, un pește, o coronițe cu denum
dirijarea -Ce animale observați voi în caracatiță și un crab. animale activită
învățării această imagine? polare eschim
Le prezint copiilor câte o planșă
cu fiecare animal marin în parte. Observarea

Mai întâi, prezint o imagine cu un -Peștele se hrănește cu


pește. viermi.. Frontal
Cu ajutorul unei machete, vom
construi lumea acvatică. Observarea
-Cu ce se hrănește peștele? Frontal
Peștele se hrănește atât cu
viermi, cât și cu ouă de broască -Corpul peștelui este
sau insecte.. alcătuit din cap, trunchi și Capaci
-Din ce este alcătuit corpul codiță. copiilo
peștelui? El are doi ochi, gură, denum
nas, urechi care nu se văd. El nu Explicația animal
are membre dar are 4 branhii marine
care împreună cu codița îl ajută imagin
să înoate. El are corpul acoperit
cu solzi.
-Cine îmi descrie din ce este
alcătuit un pește? -Un pește este alcătuit din: 2
ochi, urechi care nu se vad,
Prezint o planșă cu delfinul. nas, 4 branhii și o codiță. Conversația Anexa 2- Frontal
-Recunoașteți acest animal Asculă cu atenție planșe
marin? explicațiile date.
O3 -Unde trăiește delfinul? Delfinul
trăiește în apele mărilor și a -Acest animal marin este o
oceanelor.. delfin.
-Știți cum se deplasează delfinii? -Foca trăiește în apă.
-Ce mănâncă delfinii? -Delfinii se deplasează prin
Voi chema un copil să așeze înot. Conversația
peștele și delfinul pe machetă. -Delfinii mănâncă pești. Frontal
Așază pe machetă peștele și Capaci
Prezint planșa cu rechinul. delfinul. copiilo
-Acesta este un animal marin denum
care se aseamănă cu delfinul. -Acesta este un rechin. culoare
Cum se numește el? blănii u
-Ce vedeți voi mai deosebit la polar, h
rechin? -Rechinul are dinții ascuțiți. Explicația acestui
-La ce credeți că folosește -Rechinul folosește dinții
O4 rechinul dinții ascuțiți? ascuțiți pentru a-și prinde
-Cu ce se hrănește rechinul? hrana. Frontal
Rechinii sunt animale foarte -Rechinul se hrănește cu
periculoase și mănâncă tot ce le carne.
iese în cale. Observarea
Voi chema un copil care să așeze Capaci
rechinul pe machetă. Așează morsa pe machetă. copiilo
descrie
Prezint o imagine cu broasca
țestoasă -Este o broască țestoasă.
-Cu siguranță recunoașteți acest
animal marin. Este o....
-Cum arată broasca țestoasă? -Broasca țestoasă este Conversația
Carapacea broscuței este, de verde, are o carapace , 4
fapt, căsuța ei. picioare și 2 ochi mici. Frontal
-Cu ce se hrănește broasca
țestoasă? Broasca țestoasă mai
mănâncă și animale mai mici din -Broasca țestoasă se
apă. hrănește cu plantele din apă. Observarea Capaci
Chem un copil să așeze vulpea copiilo
polară pe machetă. descrie
O5 morsa.
Prezint o planșă cu o caracatiță.
-Ce este aceasta, copii?
-Știți unde trăiesc caracatițele? -Aceasta este o caracatiță.
Caracatițele trăiesc în apa -Caracatițele trăiesc în Explicația Frontal
mărilor și a oceanelor.. mare.
-Cum arată caracatița? Ce
culoare are ea? Din ce este -Caracatița este roz sau Anexa 3- Capaci
formată? maro deschis. Ea este mare macheta copiilo
Caracatițele au niște tentacule și are 8 tentacule și o gură descrie
foarte puternice și lungi. cu fălcile foarte mari.. Conversația vulpea
Acestea au în corp un săculeț plin polară.
cu un lichid de culoare albastru
închis, iar când sunt urmărite își
împroașcă dușmanii cu acel
lichid în față.
-Cu ce se hrănesc caracatițele? Observarea
Rog un copil să așeze caracatița Frontal
pe machetă. -Pinguinii se hrănesc cu
pești sau cu scoici.
Prezint o planșă cu un crab. Așază caracatița pe Capaci
-Copii, ce este acesta? machetă. copiilo
-Câte picioare are crabul? descrie
-Foarte bine. Ei au o pereche de -Acesta este un crab. pinguin
clești cu care își prind hrana. -Crabul are 8 picioare.
-Ce mănâncă crabii? -Crabii mănâncă viermi și Explicația
alge. Capaci
copiilo
descrie
Frontal câinele
husky.

Capaci
copiilo
realiza
puzzle
animal
polare.
Anexa 4-
puzzle
5. Obținerea 5 min. O voi realiza prin intermediul a Fiecare copil cu mască de Conversația Anexa 5- Frontal Capaci
performanței două joculețe. urs polar extrage câte un jetoane copiilo
-Toți copiii care sunt astăzi jeton, ghicind animalul din ghici
ursuleți polari vreau să vină în imagine: urs polar, vulpe animal
față, lângă mine. Fiecare dintre polară, husky, elan. ascuns
voi veți extrage din coșuleț câte imagin
un jeton, pe care se află o parte Copiii care au mască cu Explicația
dintr-un animal polar. Voi pinguini vin în față și extrag
trebuie să ghiciți animalul care câte un jeton, denumind
se ascunde în imagine. obiectul reprezentat: sanie,
schiuri, țurțuri, zăpadă, fulg
-Acum, toți pinguinii vin în față. de nea, aisberg, iglu.
Trebuie să extrageți câte un Conversația Frontal
jeton. Fiecare jeton reprezintă
câte un element specific Polului Copiii are au măstile cu Capaci
Nord. Voi trebuie să îmi spuneți focă vin în față și extrag copiilo
denumirea obiectelor și să arătați câte un jeton. Pentru fiecare denum
imaginea și colegilor. animal extras, aleg elemen
amprenta specifică. specifi
-Acum e rândul focilor să vină în Polulu
față. Fiecare focă trebuie să
aleagă pentru fiecare animal
polar amprenta specifică.
Frontal Capaci
-Copii, acum, ne vom imagina că copiilo
suntem toți niște usuleți polari și recuno
pornim într-o scurtă călătorie. Vă Conversația ampren
rog să vă ridicați în picioare și să fiecăru
fiți atenți la explicațiile mele. animal
Trebuie să imităm
comportamentul usulețului, după Copiii pășesc ușor.
cum ni se prezintă în poezie:

Am plecat într-o scurtă Explicația Frontal


plimbare
Prin neaua moale, sclipitoare.
În munții înalți, colo departe, Copiii pufăie și gâfâie:
Am simțit cum gerul străbate, pfuu! Capaci
Bolta cerească care cerne de zor copiilo
Al iernii covor din omăt lucitor. execut
Pășind, (toți copiii pășesc ușor) Copiii imită alunecarea corect
cutreierând, ursului pe gheață. sarcini
pufăind, gâfâind (copiii pufăie și Conversația imitând
gâfâie în timp ce merg.) polar.
Ursule polar, ursule polar,
Ai descoperit ceva rar?
Am plecat într-o scurtă Frontal
plimbare,
Pe ghețușul alunecos și tare.
Lăbuțele mele pufoase s-au udat, Capaci
Iar eu pe lacul înghețat am copiilo
alunecat. (copiii alunecă) execut
Copiii șoptesc: shh! corect
A început să fie haios al iernii sarcini
ghețus, Frontal imitând
Transformat într-un frumos polar.
derdeluș. Conversația
Și-ntr-o parte și-n alta
alunecând, și-ntr-o parte și-n
alta alunecând.
Ursule polar, ursule polar, Copiii suflă, imitând ursul
Ce ai auzit în ținutul glaciar? polar.
Am auzit șoapte-n depărtare,
De la foci, bufnițe și căprioare. Jocul de rol
(copiii șoptesc).
Vântul aspru a suflat cu putere

Învăluindu-mă într-o rece Frontal


adiere. (copiii suflă, imitând Mârâie ca ursul: mor, mor,
vântul). mor!

Am continuat să merg, pășind Jocul de rol


grijuliu, Brr! Brr! Ce frig e!

Mârâind puternic în al iernii


pustiu. (copiii mârâie ca ursul:
Mor, Mor, Mor!)
Conversația
Usul a înghețat de frig. (copiii:
brr! Brr! Copiii imită ursul polar, Capaci
A tot căutat și-a tot adulmecat, care adoarme în peșteră. Frontal copiilo
execut
Apoi spre culcuș el s-a îndreptat corect
sarcini
În peșteră, cuibărit și adăpostit, imitând
Conversația polar.
Ursul polar, de-ndată a adormit! Frontal
(copiii imită ursul polar).

Am continuat să merg,
pășind grijuliu,
Mârâind puternic în al Capaci
iernii pustiu. copiilo
execut
corect
sarcini
imitând
polar.

6. Încheierea 1 min. Voi face aprecieri generale și Ascultă cu atenție Conversația Recompense Frontal Aprec
activității individuale asupra modului de aprecierile verbale. Individual verbale
participare la activitate.
Fiecare copil va fi recompensat cu
câte o bulină.
-Sper că v-a plăcut călătoria
noastră în ținutul înghețat. Ați
fost niște ursuleți polari foarte
atenți și jucăuși.

Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

Anexa 4
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și