Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
Data: 25 mai 2023
Clasa: a V-a C
Disciplina de învățământ: Biologie
Nume: Deaconu Diana-Maria
Unitatea de învățare: Grupe de viețuitoare-Diversitatea animalelor
Tema lecției: Vertebrate: Amfibieni
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice: 1.1., 1.2., 2.1.,2.2.,3.2., 4.1., 4.2.
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru
extragerea unor informații referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice
1.2. Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu
2.2. Realizarea de produse de prezentare a informațiilor sub formă de modele, forme
grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC, utilizând adecvat terminologia specifică
biologiei
3.2. Utilizarea unor algoritmi cunoscuți în investigarea lumii vii
4.1. Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană
4.2. Recunoașterea consecințelor activităților umane și ale propriului comportament
asupra mediului înconjurător

Scopul lecției: Cunoașterea caracterelor generale ale amfibienilor și reprezentanții acestui


grup de viețuitoare. De asemenea, elevii trebuie să cunoască importanța acestor animale
vertebrate.
Obiectivele operaționale: La sfârșitul lecției elevii trebuie:
O1 Să definească termenul de amfibian.
O2 Să clasifice și să recunoască reprezentanții acestei grupe de animale vertebrate.
O3 Să identifice caracterele generale ale amfibienilor.
O4 Să precizeze importanța amfibienilor.
Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, conversația euristică și de verificare, demonstrația (imagini),
observația
Mijloace de învățământ: planșe (broasca de lac, salamandra, tritonul), manual, prezentare ppt,
videoproiector, laptop, fișe de lucru și evaluare.
Forme de organizare a activității elevilor: frontal, individual.
Resurse temporale: 50 min.
Anticiparea dificultăților:
- Defecțiuni și incompatibilități care fac imposibilă prezentarea ppt. Profesorul va printa slide-
urile din prezentarea ppt.
- Lipsa markerului-ca material didactic. Profesorul trebuie să dețină cel puțin un marker, sau să
fac rost rapid de aceasta.
- Lipsa unor planșe cu amfibieni deținute de școală. Profesorul trebuie să verifice din timp
disponibilitatea acestora, și în caz contrar să vină cu imagini printate, sau să proiecteze cu
ajutorul videoproiectorului planșele necesare.
Bibliografie:
1. Cîrstoiu J., Grasu A.D., 2017, Biologie, Manual pentru clasa a V-a, Editura Litera, pg. 96
2. https://eduboom.ro/video/1783/amfibieni-reptile
3. https://wordwall.net/ro/resource/56965660
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele Ob. Conținuturile Activitatea profesorului Activitatea Strategia Evaluare/


activității Op. instruirii elevilor instruirii observații
didactice
Momentul Verifică prezența și Anuntă Reseurse -
organizato notează absenții; verifică absenții; se temporale:
ric mijloacele de învățământ pregătesc 3 min
necesare lecției. pentru
începerea
lecției
1- Adreseaza elevilor cateva Răspund Metode: -
Reactualiz intrebari: întrebărilor conversați
area Ați învățat ora trecută profesorului: e de
cunoștințe despre Pești, ca animale Peștii sunt verificare.
lor vertebrate. În ce mediu animale Mijloace:
asimilate trăiesc peștii? Prin ce vertebrate Imagini în
anterior respiră peștii? care trăiesc prezentare
Cum se clasifică ei? în mediul a ppt cu
Un exemplu de o specie acvatic. Ei pești osoși
de pește osos? Dar unul respiră prin și
cartilaginos? Prin ce se branhii. cartilagino
înmulțesc peștii? Cum se Ei se și, dar și
numesc ouăle lor? clasifică în cu ouăle
pești acestora.
Prezintă elevilor imagini cartilaginoși,
cu un pește cartilaginos, pești Resurse
unul osos si icrele cartilaginoși- temporale:
produse de aceștia. osoși și pești 5 min
( Anexa 1) osoși.
Un exemplu
de pește osos
este crapul,
iar un
exemplu de
pește
cartilaginos
este rechinul.
Peștii se
înmulțesc
prin ouă, iar
acestea
poartă
denumirea de
icre.
2- Profesorul adresează Elevii Observare
Captarea elevilor o ghicitoare și îi răspund la a
atentiei solicită la răspuns: ghicitoarea nedirijată;
pentru „Eu sunt o fiinţă vie adresată de Prezentare
lectia De culoare verde-măslinie profesor și ppt
noua Sar din apă pe uscat intuiesc Organizar
Şi din când în când fac oac, despre ce ea
oac!” lecție vor activității:
Proiectează imagini cu învăța astăzi. frontală
broasca de lac. (Anexa 2) Resurse
tempotale:
3 min
3- Anunță titlul lecției noi și Ascultă Resurse -
Anunțarea precizează pe scurt explicațiile temporale:
temei și a scopul și obiectivele profesorului 2 min
obiectivel lecției. și solicită
or (“Astăzi vom discuta, lămuriri,
după cum bine ați intuit, dacă este
despre broască și cazul.
animalele care se
învecinează cu ea
(salamandră și triton)-
animale care fac parte din
grupul Amfibieni. Vom
învăța definiția acestui
grup de animale,
reprezentanți, caractere
generale și importanța
acestora”
4- O1 Amfibienii Explică elevilor ce este Observă Conversați
Prezentare sunt animale un amfibian și de unde imaginile e euristică,
a optimă a vertebrate provine denumirea prezentate de demosntra
continuțul tetrapode (au acestuia. profesor, ția planșei. Item I
ui și patru Prezintă imagini cu recunosc Prezentare
dirijarea picioare). mediul de viață al mediile de ppt;
învățării Noțiunea de amfibienilor. (Anexa 3) viață în care Frontal;
“amfibiu” trăiesc
provine din amfibienii. Resurse
limba greacă- Notează pe temporale:
[amphys]=dub caiet 15 min
lu; [bios]= informațiile
viață, ceea ce oferite.
înseamnă că
au mod de
viață dublu-
sunt adaptate
atât la mediul
acvatic, cât și
la cel terestru,
trăind în
medii umede,
în apropierea
O2 apelor.
Prezintă elevilor
Recepționeaz
Amfibienii se clasificarea amfibienilor ă informațiile
împart în două și principalii oferite de Item II
mari reprezentanți ai fiecărei profesor și le
categorii: subclase. Informațiile notează pe
1)Amfibieni sunt susținute de imagini caiet.
fără coadă, cu sugestive (cu broasca de
principalul lac, salamandra și
reprezentant tritonul). (Anexa 4)
Broasca de lac
2)Amfibieni
cu coadă-
reprezentanți:
O3 salamandra și
tritonul. Elevii
Prezintă elevilor
caracterele generale ale răspund la
1)Amfibienii întrebările
fără coadă fiecărei subclase
menționate anterior. profesorului
(broasca de și
lac) are corp Pe parcursul atingerii
acestui obiectiv, recepționeaz Item III
lățit, de ă informațiile
culoare verde, profesorul adresează prezentate de
acoperit cu întrebări elevilor,
precum: acesta,
piele umedă, notânduși-le
subțire și Ce culoarea are broasca
de lac? Din ce este pe caiet.
bogat
vascularizată. alcătuit corpul acesteia?
Prezintă cap Cum credeți că se
(se prinde deplasează?
direct de Cum se hrănesc?
trunchi), Dar reproducerea, prin ce
trunchi turtit credeți că se înmulțesc
și 4 membre-2 amfibienii?
anterioare- Ați văzut vreodată o
scurte, Salamandră? Ce culoare
terminate cu 4 prezintă?
degete libere
și 2
posterioare-
lungi,
terminate cu 5
degete unite
prin
membrana
interdigitală.
Ele se
deplasează
atât prin înot,
în mediul
acvatic, cât și
prin salturi, în
mediul
terestru.
Amfibienii
fără coadă se
hrănesc cu
insecte,
păienjeni,
viermi.
Acestea
respiră atât
prin plămâni,
cât și prin
piele.
Repreoducere
a este în
mediul
acvatic, prin
ouă, numite
icre.
Reproducerea
la amfibieni
prezintă mai
multe
transformări:
inițial, din ou,
ia naștere
mormolocul
(asemănător
peștelui), care
ulterior, prin
procesul de
metamorfoză
se transformă
în broască.
2) Amfibienii
cu coadă
(salamandra și
tritonul)
prezintă corp
alungit (de
culoare
neagră cu pete
galben-
portocalii la
Salamandră și
verde sau
brun la
Triton).
Au coadă, iar
O4 membrele
sunt scurte și
Recepționeaz
egale.
Amfibienii cu Prezintă elevilor ă informațiile
coadă se importanța amfibienilor oferite de Item IV
deplasează și le dă exemplu un lanț profesor, cu
prin târâre pe trofic în care se regăsește privire la
solul umed. broasca de lac: importanța
Salcie Țânțar amfibienilor
LibelulăBROASCĂ în lumea vie
Amfibienii Șarpe alb și recunosc
prezintă componentel
importanță în e din lanțul
lumea vie, ei trofic
distrugând prezentat în
foarte mulți imagini de
dăunători. profesor.
De asemenea,
amfibienii
reprezintă
sursă de hrană
pentru alte
viețuitoare.

5- O1 Proiectează pe tablă, Elevii ies în Fișa de Item I, II,


Conexiune O2 folosind platforma echipe de lucru, 8 III, IV
a inversă O3 Worldwall o fișă de lucru câte 2 (colegi min (3
O4 interactivă compusă din 5 de bancă) min
întrebări cu o singură pentru Worldwall
variantă de răspuns, rezolvarea + 5 min
provocând elevii să iasă întrebărilor rebus)
în echipe de câte 2 la din
tablă, pentru a răspunde Wordwall.
la întrebări. Individual,
https://wordwall.net/ro/ elevii rezolvă
resource/56965660 rebusul din
fișa de lucru.
De asemenea, profesorul
propune spre rezolvare și
un rebus regăsit atât pe
tablă, prin proiectare, cât
și în fișa de lucru pe care
le-o distribuie elevilor.
7- Fixarea Profesorul proiecteaza un Elevii sunt 3 min -
filmulet, folosind atenți la
manualul digital al filmuletul
elevilor (pag 96): proiectat de
https://edu.litera.ro/ profesor și la
manuale/2022_BIO5/ explicațiile
index.html ulterioare ale
După finalizarea acestuia.
vizionării, profesorul
accentuează ideile
principale.

8- Împarte elevilor fișa de Elevii Fișa de Item I, II,


Asigurare evaluare în format fizic, rezolvă evaluare, III, IV
a retenției dar le-o proiecteaza și pe itemii din 5min
și tablă. Le cere elevilor să fișa de
transferulu rezolve tip de 5 minute evaluare.
i- fișa. Realizează Autoevalu
Evaluarea Ulterior, profesorul autoevaluare are elev, 2
Feedback- proiectează pe tablă a. min
ul baremul de corectare și
învățătării solicită elevilor să se Evaluare
autoevalueze. profesor-
Profesorul trece printre elev, 3
bănci, verifică min
autoevaluarea elevilor,
acordă feedback.
În final, profesorul
evaluează activitatea
elevilor de pe parcursul
întregii ore și justifică
nota acordată.
Temă Profesorul solicită Elevii își 1 min -
pentru elevilor să aprofundeze notează tema
acasă noțiunile studiate și, pe caiet.
până la următoarea oră,
să caute curiozități
despre amfibieni.
III. SCHEMA LOGICĂ A LECȚIEI (SCHEMA TABLEI)
Clasa: a V-a
Lecția: Amfibieni
Tip de lecție: Mixtă
Resurse necesare: prezentare ppt.

FIȘĂ DE LUCRU

Completați rebusul de mai jos, completând spațiile punctate din următoarele propoziții:

1. Amfibienii se înmulțesc prin................................ .


2. ..........................................se dezvoltă din ouăle depuse în apă de broaște.
3. Broaștele preferă frunza de ............................................. ce plutește pe suprafața apei.
4. Amfibienii se hrănesc în special cu ................................................. .
5. Mormolocii respiră prin .................................................. .
6. Broasca adultă respiră prin ................................... și prin piele.
7. Amfibienii fără coadă se mai numesc ........................................................ .
8. Un reprezentant al amfibienilor cu coadă este ......................................................... .
9. Pe timpul iernii, broasca de lac ....................................................... .

Timp de lucru: 5 min


Clasa: a V-a
Lecția: Amfibieni
Tip de lecție: Mixtă
Resurse necesare: prezentare ppt.

FIȘĂ DE LUCRU - BAREM

1. OUA
2. MORMOLOCI
3. NUFAR
4. INSECTE
5. BRANHII
6. PLAMANI
7. BROASTE
8. SALAMANDRA
9. HIBERNEAZA

A-B: AMFIBIENI
Nume, prenume elev ...................................................... Data 25.05.2023
Clasa a V-a C

Unitatea de învățare: Grupe de viețuitoare-Diversitatea animalelor


Lecția: Vertebrate: Amfibieni

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Completați cu noțiunile corespunzătoare spațiile libere din afirmația următoare, atfel încât
aceasta să fie corectă. (1p)

Amfibienii sunt animale vertebrate tetrapode, cu mod ....................... de viață, adaptate


atât la mediul ......................................, cât și la mediul terestru .

2. Marcați cu adevărat (A) propozițiile pe care le considerați adevărate și cu fals (F)


propozițiile false. Corectați-le pe cele false pentru a deveni adevărate, evitând negația.
(3p)

1) Amfibienii au corpul acoperit cu solzi.


2) Tritonul este un amfibian ce prezintă coadă.

3. Asociați informațiile din coloana A cu cele din coloana B. (3p)

A B

1) BROASCA DE LAC a) membre scurte și egale


b) corp de culoare verde
2) SALAMANDRA c) locomoție prin salturi
d) locomoție prin târâre
3) TRITONUL e) mod dublu de viață
f) prezintă coadă

4. Precizați importanta amfibienilor în lumea vie. (2p)

................................................................................................................................................
................................................................................................................................................

Oficiu 1p

Timp de lucru: 5 min


SUCCES!
TIPUL ITEMILOR UTILIZAȚI ÎN EVALUAREA FORMATIVĂ:

Exercițiul 1: Item semiobiectiv de completare


Exercițiul 2: Item obiectiv cu alegere duală/multiplă
Exercițiul 3: Item obiectiv de tip pereche (de asociere)
Exercițiul 4: Item semiobiectiv cu răspuns scurt

BAREM DE CORECTARE -Fișă de evaluare

1. Amfibienii sunt animale vertebrate tetrapode, cu mod dublu de viață, adaptate atât la
mediul acvatic, cât și la cel terestru. (1p)

2. 1) F- Amfibienii au corpul acoperit de piele subtire, umedă, bogat vascularizată (2p)


2) A (1p)

3. 1)- b,c, e (1p)


2)-a, d, e, f (1p)
3)-a, d, e, f (1p)

4. Amfibienii prezintă importanță în lumea vie deoarece distrug mulți dăunători și


reprezintă sursă de hrană pentru alte viețuitoare. (2p)
ANEXE-IMAGINI &PLANSE

Anexa 1

Fig.1- Pește cartilaginos-Rechin

Fig.2- Pește osos-Crap


Anexa 2

Fig 3. Broasca de lac


Anexa 3

Fig 4. Broasca de lac în mediul acvatic

Fig 5. Broasca de lac pe frunza de nufăr


Fig 6. Broasca de lac în mediul terestru
Anexa 4

Fig 7. Broasca de lac-amfibian fără coadă


Fig 8. Salamandra-Amfibian cu coadă

Fig 9. Tritonul-Amfibian fără coadă

S-ar putea să vă placă și