Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Date de identificare:
Data: 24.11.2017
Disciplina: Biologie animală
Unitatea de învăţare: Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi
Titlul lecţiei: Spongieri (Bureţi). Buretele de apă dulce
Tipul de lecţie: Predare-învaţare
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: laborator de biologie
Student: Coşman Bogdan – Paul

I. Compentenţe specifice
1.4. Explicarea structurii şi funcţiilor specifice spongierilor.
2.1. Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate explorării lumii animale.

II. Compentenţe derivate


1.4.1. Descrierea alcăturii corpului şi peretelui unui individ din cadrul unei colonii
(spongieri)
2.1.1. Utilizarea corectă a terminologiei care descrie funcţiile şi importanţa buretelui
de apă de dulce.

III. Obiective operaţionale


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. Să prezinte mediul de viata al buretelui de apa dulce şi buretele de mare
O2. Să explice noţiunea de colonie (animale coloniale).
O3. Să prezinte alcatuirea individului specificând componentele esenţiale.
O4. Să descrie modul de hrănire, respiraţie şi excreţia spongierilor.
O5. Să prezinte modul de înmulţire al spongierilor.
O6. Să evidenţieze diferenţele şi asemanările dintre protozoarele unicelulare şi
cele pluricelulare.

IV. Resurse educaţionale


Forme de organizare : activitate frontală
Metode şi procedee:.conversaţie euristică, informare, explicaţie, învăţare prin descoperire,
demonstrarea materialului didactic
Materiale: manual, desen
Bibliografie :
 Aglaia, Ionel; Partin, Zoe, Biologie, Manual pentru clasa a-VI-a, Editura Humanitas
Educaţional, Bucureşti 1998
 Medan Viorica; Comănescu, Elena, Biologie, Manual pentru clasa a-VI-a, Editura
Didactică şi Pedagogică, R.A-Bucureşti 1998
 Surse online: http://www.scientia.ro/biologie/concepte-fundamentale/1983-spongierii-si-
celenteratele.html
IV. Scenariu didactic

Nr. Evenimentele Compentenț Conținuturi Activități de predare- Metode și Mijloace de Timp Evaluare
crt instruirii e derivate învațare procedee instruire alocat
didactice (min)
1. Organizarea Notez în catalog elevii -notarea absențelor 2 min
colectivului de absenți și verific dacă -organizarea clasei
elevi elevii au materiale pentru începerea
necesare lecției. lecției
2. Verificarea CONVERSAȚIE de -recapitularizarea -conversație -verificarea 10 min -orală
cunoștințelor din verificare: “ Ce este un cunoștinelor evaluativă lecțiilor
lecția anterioară protozoar? anterioare cu elevii precedente
Dați exemple de -întrebarile din
protozoare și caracterizați- conținuturile lecțiilor
le” anterioare(se vor lua
Realizarea unei scheme, în atenție 2-3 elevi
prin care clasificăm care vor răspunde la
REGNUL ANIMAL. întrebari și care vor fi
notați în funcție de
răspunsurile date)

3. Enunțarea temei Astăzi vom învața despre -anunțarea titului -informare -se scrie pe 2 min -scrisă
și a obiectivelor spongieri , ce reprezintă lecției curente și a tablă titlul
urmarite organisme pluricelulare. conținutului acestia lecției noi
4. Prezentarea 1.1.1 Spongieri. Buretele de apă - definiția -informare 4 min -scrisă
noului conținut Identificarea dulce. spongierilor
mediului de -sunt cele mai primitive - determinarea
viață animale pluricelulare; mediului în care
specific -trăiesc în apele dulci trăiesc spongierii
(bălți, lacuri), fixați pe
spongierilor
tulpinile unor plante
acvatice;
-nu au organe.
1.4.1 Alcătuirea corpului: -realizarea descrierii -observare - identificarea 20 min -frontală
Explicarea -corpul buretelui are coprului spongierilor -demonstrare pe manual a -orală
alcătuirii aspectul unei mase -identificarea -descriere elementelor ce
corpului la gelatinoase de culoare straturilor ce alcătuiesc
spongieri cafeniu-cenușie, cu o alcătuiesc peretele corpul unui
formă neregulată corpului fiecărui individ din
colonie de indivizi individ cadrul unei
- se pot observa la nivelul colonii de
coloniei, orificii mici, spongieri
numiți pori, prin care intră -realizarea
apa și orificii mari, prin unui desen
care iese apa, denumiți reprezentativ
osculi pentru
- un individ prezintă un spongieri.
singur (deci numărului de
osculi indică numărul
indivizilor din colonia
respectivă)
Peretele corpului fiecărui
individ este format din
două straturi de celule :
- Stratul extern este
format din celule turtite;
- Stratul intern este
alcătuit din celule cu
flagel, protejat de un
guleraş. Are rol digestiv
- Între cele două
straturi se află o pătură
gelatinoasă numită
spongină (substanță
organică). În această
pătură se înfig acele
silicioase.

1.5.1 Hrănirea: -prezentarea -demonstrarea -determinarea 7 min -orală


Adaptarea Hranirea este heterotrofă funcțiilor și a -explicarea funcțiilor pe -scrisă
spongierilor (indivizii biologici elementeleor care care le
la mediul de consuma substanțele gata conduc la realizarea prezintă și
preparate). lor importanța
viață Apa și organismele spongierilor
microscopice
cavitatea corpului
-celule cu flagel și guleraș
le digeră în vacuolele lor
digestive
-produșii nedigerați sunt
eliminați prin oscul
Respirația:
-oxigenul dizolvat in apa
intra prin pori in fiecare
celula, au loc procese de
ardere in urma carora
rezulta dioxidul de carbon,
ce este eliminat prin oscul.
Excreția:
-substanțele nefolositoare
+ H2O sunt eliminate prin
oscul
Înmulțirea:
-se înmulțesc prin celula-
ou (unirea
spermatozoidului cu
ovulul, ambele fiind
produse de același individ)
- primăvara (condiții
favorabile) din celula ou se
dezvoltă o larvă cu cili (A)
spongier
-toamna, în condițiile
nevaforabile buretele
formează muguri de
rezistență (B), iar
primavara se vor forma
spongieri
*Regenerarea: se
datorează slabei legături
dintre celule, care permit
acestora să trăiască şi în
grupuri separate.
Importanță:
-sunt considerați filtre ale
apelor pentru că se hrănesc
cu resturi de substanțe
organice.
-spongierii constituie un
biotop, deoarece
adăpostesc multe animale
marine.
**Asemanari și deosebiri
între protozoare
unicelulare si spongieri:
Asemanari
- sunt primele animale, cu
organizare simpla;
- digestia se face la nivelul
vacuolei digestive;
- parameciul se poate
inmulti si sexuat,ca
buretele;
- ambele categorii imbraca
forme de rezistenta in
conditii nefavorabile.
Deosebiri
-primele au corpul alcatuit
dintr-o singura celula,
spongierii sunt
pluricelulari;
- primele sunt forme
solitare, celelalte sunt
coloniale;
- primele se intalnesc in
apele dulci, celelalte sunt
forme de apa dulce dar si
sarata;
- primele sunt mobile,
celelalte sunt forme fixe;
- eublena si amiba se
inmultesc
asexuat(diviziune
longitudinala) iar buretele
se inmulteste sexuat ;
- euglena verde se hraneste
autotrof(face fotosinteza)
si heterotrof iar buretele se
hraneste doar heterotrof;
- primele elimina
substantele de excretie cu
ajutorul vacuolei
contractile sau pulsatile,
iar buretele elimina
produsii de excretie prin
oscul.
5. Evaluarea/ În fișa de lucru aveți un -rezolvarea -fișă de lucru -exercițiu 3 min -individuală
Conexiune rebus pe care va trebui să exercițiilor -scrisă
inversă îl completați cu
informațiile acumulate de-
a lungul lecțiilor
anterioare.
6. Anunțarea temei -notarea elevilor care 1 min
de lucru pentru au adus contribuții
acasă și notarea semnificative lecției
elevilor și care au răspuns la
întrebările
recapitulative

S-ar putea să vă placă și