Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Fiziologia sistemului nervos - Recapitulare


I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Scobinți
Numele și prenumele profesorului: Chirilă Ana
Disciplina: Biologie
Data: 4.11.2019
Clasa: a-VII-a
Subiectul lecției: Fiziologia sistemului nervos
Tipul lecției: Recapitulare

Obiectivul central (scopul lecției): reactualizarea cunoștințelor despre fiziologia sistemului nervos;
Competențe specifice: în concordanță cu programa școlară.

La sfârșitul lecției, elevii vor putea:


O1: să recunoască componentele sistemului nervos periferic;
O2: să clasifice nervii cranieni în funcție de tipul informației transportate;
O3: să explice 2 reflexe medulare realizate prin intermediul nervilor spinali;
O4: să compare reflexele condiționate de cele necondiționate.

Resurse procedurale: conversația euristică, observația, explicația.


Resurse materiale: manual, laptop, televizor, ppt, fișă de lucru.
Tipul de organizare a activității: frontal, individual;
Timp: 50 min.

Bibliografie:
 Alexandra-Dana Grasu, Jeanina Cîrstoiu – „Manual Biologie clasa a VII-a”, editura Litera, București, 2019
 Lazăr Viorel – “Metode utilizate în predarea biologiei”, editura Arvens, Cluj-Napoca, 2009
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele Obiective Strategia didactică Resurse


Evaluare
crt. lecției operaționale Activitatea profesorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Timp
- verifică dacă sunt condiții optime
Organizarea - își pregătesc caietul, manualul, 3
1 pentru desfășurarea lecției; Conversația Catalogul -
clasei creioanele colorate; min
- notează elevii absenți
Prezentarea Scrie pe tablă titlul lecției și prezintă
O1, O2, O3, Tabla, 2
3 temei și a obiectivele pe care elevii trebuie să le Copiază în caiete titlul lecției Conversația -
O4 creta min
obiectivelor îndeplinească la sfârșitul lecției
O1 Prezintă elevilor diferite imagini preluate Elevii urmăresc imaginile si rezolvă
din manualul școlar. cerințele de lucru, conform fișei.
Conversația
O2 Manual
Observația
Dirijarea Cere elevilor să urmărească imaginile fie pe Fișă de 30
4 Explicația Orală
învățării O3 ecran, fie în manual, și să răsoungă la lucru min
Problemati-
întrebările de pe fișa de lucru.
zarea
Răspunsurile cele mai bune se scriu la tablă
Formulează un set de 5 întrebări pe care
Supraveghează activitatea și dă sfaturi unde
consideră că profesorul le-ar putea utiliza la
Fixarea este necesar Sistemati- 10
5 O1, O2, O3 test și le oferă colegului de bancă pentru a fi - Orală
cunoștințelor zare min
rezolvate. Elevii își corectează unul altuia
Prezintă elevilor proiectul pentru acasă
răspunsurile
Evaluarea Elevii sunt rugați să aprecieze cele mai bune 5
6 O1, O2, O3 Notează răspunsurile elevilor Conversația - -
performanței răspunsuri din cadrul orei min
FIȘA DE LUCRU

FIZIOLOGIA SISTEMULUI NERVOS


(RECAPITULARE)
I. SISTEMUL NERVOS PERIFERIC:
1. Care sunt componentele SNP?

2. Din ce părți ale neuronului sut ele alcătuite?

II. TIPURI DE NERVI:


1. Observă în figura de pe ecran componentele unui nerv.

2. Amintește-ți rolul mielinei în neuroni. Care este diferența dintre fibrele nervoase cu
mielină și cele fără mielină.

III. TIPURI DE GANGLIONI NERVOȘI


1. Cu ce organ din SNC este conectat acest nerv?

2. Ce tip de nerv este reprezentat în imagine?

3. Din ce fel de fibre nervoase este alcătuit acest nerv?

4. Ce tipuri de ganglioni nervoși sunt prezentați în imagine?

5. Știind că fibrele nervoase distruse se pot reface, dar corpii neuronilor nu se refac, ce
consecință are distrugerea ganglionilor nervoși?

IV. NERVI CRANIENI:


1. Urmărind săgețile din imagine, identifică nervii senzitivi, motori și micști. Unde este
centrul nervos al acestor nervi și cum se numesc?

2. Care sunt organele inervate de fiecare nerv?


V. COMPONENTELE NERVULUI SPINAL:
1. Identifică câte o posibilă senzație primită de la piele și de la mușchi.

2. Care ar fi răspunsurile corespunzătoare pentru cele două senzații?

VI. ARCUL REFLEX


1. Completează schema arcului reflex:

VII. REXLEXE CONDIȚIONATE ȘI NECONDIȚIONATE


1. Compară reflexele condiționate și cele necondiționate.

VIII. POVESTEA LUI PAVLOV


1. Citește povestea lui Pavlov de pe ecran și răspunde la următoarele cerințe:
a. Ce a urmărit să demonstreze omul de știință prin acest experiment?

b. Ce animal a fost folosit?

c. Care au fost stimulii utilizați?

d. Care a fost rezultatul experimentului?

IX. ARIILE CORTICALE


1. Indică pe desen localizarea ariilor corticale și precizează rolul fiecăreia.

X. TRUNCHIUL CEREBRAL
1. Întrucât reflexele trunchiului cerebral sunt vitale, ce efect ar avea distrugerea totală a
acestui component al creierului?

XI. REFLEXE MEDULARE


1. Recunoaște-ți reflexele somatice din imagini.
TEMĂ ACASĂ
Realizați un proiect cu privire la necesarul de odihnă al creierului uman.
În proiect veți avea în vedere următoarele:
- Necesarul de somn la adult și copil;
- Modalități de odihnă activă;
- Efectele lipsei de odihnă asupra sistemului nervos
- Ce modificări pot să apară în cazul persoanelor care au perioada de activitate în timpul
nopții.

S-ar putea să vă placă și