Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Data :28/29.01.2008
Clasa : a-VII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Biologie-Anatomie
Unitatea de invatare:Functia de relatie
Subiectul: Miscarea rezultaul interventiei active a muschilor
Scopul lectie:dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la structura si
proprietatile muschilor, in vederea intelegerii rolului sau in corelarea functionala a
organelor corpului si mentinerea activitatii normale a intregului organism.
Obiective de referinta: 1.1;2.1;3.1
Obiective operationale :
-sa descrie corect proprietatile muschilor;
-sa demonstreze rolul acestora in viata nostra;
-sa recunoasca ca muschii, oasele si articulatiile lucreaza in echipa realizand miscarea;
-sa explice sistemul parghiilor..
Tipul lectiei: transmitere si insusire a noilor cunostinte
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale:-conversatia;
-observatia;
-conversatia euristica;
-demonstratia.
b. Resurse materiale:
-pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual;
-pentrru intreaga clasa:plansa cu sistemul muscular.
c. Forma de organizare: frontal si pe grupe
Evaluare: formativa prin chestionare orala
Locul desfasurarii: laboratorul de biologie
Bibliografie:
1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea DobranManual de biologie
clasa a VII a- Editura Teora, Bucuresti 2006.
2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei,
Editura Solaris, Iasi 2004;
3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de
predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;
4. Florica Tibea-Atlas de Scolar-Anatomia Omului, Editura Corint,Bucuresti 2002
5. Tudor Virginia si colab. Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura
Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.

DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR
LECTIEI PROFESORULUI
Organizarea -Pregatesc materialul didactic. -Isi pregatesc cartile si caietele.
clasei. -Notez in catalog elevii absenti
si verific daca sunt conditii
optime pentru desfasurarea
lectiei.
Verificarea Prin chestionare orala verific
cunostintelor. lectiaSistemul muscular
Pun intrebari de tipul: Raspund la intrebari:
-Ce este sistemul muscular? -Sistemul muscular reprezinta
totalitatea muschilor din
organism.
-Cum se pot clasifica muschii, -Dupa structura si functii muschii
dupa structura si functii? pot fi:
1. netezi=cei care intra in
alcatuirea unor orgtane
interne,se contracta involuntar;
2.striati=se prind de oase,se
contracta voluntar.
-Care sunt caracteristicile -Caracteristicile muschilor striati
muschilor striati? sunt:
a. acopera oasele si dau forma
corpului;
b. se insera pe oasesi, prin
contractie, le misca;
c.asigura mentinerea statiunii
verticale a corpului;
d.stabilizeaza articulatiile;
e.genereaza caldura.
-Ce forme au muschii -Muschii scheletici au diferite
scheletici? forme: lungi(muschii de viteza),
lati(muschii
trunchiului),scurti(muschii de
efort), circulari(muschii din jurul
diferitelor deschideri).
-Care sunt principalii muschi -Muschii corpului uman sunt:
striati ? muschii capului, muschii
trunchiului si muschii membrelor.
Muschii capului cuprind:
1. muschii mimicii;
2. muschii masticatori.
Muschii gatului-se prind cu un
capat pe oasele craniului si cu un
altul pe trunchi.
Muschii trunchiului sunt :
1. muschii toracelui:
muschiul pectoral, muschii
intercostali, muschiul
diafragm, muschiul trapez
si muschiul marele
trapez.;
2. muschii abdomenului:
muschiul drept abdominal;
3. muschii membrelor
superioare: muschii
centurii scapulare(deltoid),
muschii bratului (biceps si
triceps), muschii
antebratului si muschii
mainii;
4. muschii membrelor
inferioare: muschii centurii
pelviene(muschii fesieri),
muschii coapsei, muschii
gambei(muschii gemeni)
si muschii piciorului.
.Captarea -Cu ajutorul plansei prezint -Urmaresc imaginile si identifica
atentiei si elevilor imagini cu sistemul in ele principali muschii din
reactualizare muscular si osos si ii incurajez organism, dar si principalele
a sa spuna ce observa. oase din organism care ajuta
cunostintelor. organismul sa se deplaseze.

Anuntarea -Anunt si scriu pe tabla tema -Noteaza in caiete titlul lectiei si


temei si a lectiei si prezint obiectivele pe urmaresc obiectivele.
obiectivelor. care elevii trebuie sa le
cunoasca la terminarea lectiei.
Dirijarea -Solicit elevilor sa observa -Urmaresc explicatiile si raspund
invatarii. plansele si sa descrie ceea ce la intrebari.
vad.
-Solicit elevilor sa dea exemple -Elevii dau exemplde de muschi
de oase si de muschi care ajuta si de oase care intervin in
la miscare. miscare.
-Solicit elevilor sa realizeze -Elevii realizeaza desenele in
desenele de pe planse. caiete.

-Completez schema lectiei. -Completeaza schema lectiei.


Obtinerea -Inventariez principalele -Raspund la intrebari observand
performantei informatii si observatii cerand plansele, atlasele, imaginile din
elevilor. elevilor sa dea raspunsuri manual si materialul
rapide, clare, concrete.
Evaluarea -Prin chestionare orala pe tot -Se gandesc si raspund la
performantei. parcursul orei. intrebarile adresate de profesor.
-Prin metoda ciorchinelui.
Sunt notati elevii care au dat
raspunsuri deosebite ce
necesita gandirea logica.
FIZIOLOGIA SISTEMULUI LOCOMOTOR
Micarea rezultatul interveniei active a muchilor

Muchii reprezint fora activ din organism care pune n micare oasele pe care acetia se insera.

Proprietile muchilor:
excitabilitatea = proprietatea muchiului de a rspunde la un excitant extern (mecanic, fizic,
chimic) sau intern (impuls nervos);
contractibilitatea = muchiul rspunde prin contracia fibrelor sale la un excitant;
extensibilitatea = este nsuirea muchiului de a se lungi sub aciunea unei fore;
elasticitatea = este nsuirea muchiului de a reveni la forma iniial dup ce fora care a
acionat asupra lui nceteaz.

Muchii se gsesc ntr-o stare de contracie permanent numit tonus muscular care contribuie la:
- meninerea temperaturii constante a corpului;
- meninerea oaselor n articulaie;
- meninerea poziiei normale a corpului.

n realizarea micrilor de ndoire (flexie) i ntindere (extensie) se asociaz trei elemente:


oasele, articulaiile, muchii, care funcioneaz ca o echip.
Muchii sub comanda sistemului nervos, se contract, reprezentnd FORA ACTIV ce pune n
micare oasele FORA PASIV (rezistena). Articulaiile reprezint PUNCTUL DE SPRIJIN.

La realizarea unei micri particip cel puin doi muchi, care lucreaz alternativ: unul se
contract, iar cellalt se relaxeaz (muchi antagoniti).

Micrile complexe se realizeaz cu participarea mai multor grupe de muchi. Muchii,


oasele i articulaiile lucreaz dup sistemul prghiilor. O prghie prezint:
1. punctul de sprijin (S) = articulaii;
2. fora activ (F) = muchii care se contract;
3. fora de rezisten (R) = oase.

Mersul = o activitate pe care o realizezi automat;


Fuga = o succesiune de micri, care se realizeaz mult mai rapid i cu consum mai mare de
energie.
Oboseala musculara = dup un efort prelungit muchiul obosete si deci poate sa apar febra
musculara daca el este neantrenat.
Fi de evaluare

I.Completeaz urmtoarele spaii lacunare:


1. nsuirea muchilor datorit creia este posibil micarea este...............................;
2. La realizarea micrilor particip cel puin .......................care se contract........................;
3. Echipa care particip la realizarea micrilor este format
din: ......................,..........................,............................
4. Febra musculara, apare cnd muchiul este................................
5. Fuga presupune o succesiune de ............................care se realizeaz mult
mai ........................i care se fac cu un consum mai mare de.......................
II. Asociai coloanele:
I.
1. muchii feei a. muchii
2. muchii umrului b. flexie
3. micare de ndoire c. sternocleidomastoidian
4. organe active ale micrii d. muchii mimicii
5.muchiul gtului e. deltoidul

1.; 2.; 3.; 4.;5..


II.
A. organe active ale micrii 1. diafragma a. n alctuirea organelor interne
B. muchiul braului 2. muchi viscerali b. suturi
C. legtura dintre oase 3. muchi c. separ cavitatea toracic de cea
abdominal
D. contracii lente, involuntare 4.articulaie d. se inser pe oase prin tendoane
E. rol n respiraie 5.triceps brahial e. muchi cu trei tendoane
A-; B.-.; C..-..; D..-..; E-.
III.
A. capsul articular 1.muchii masticatorii a. diafragma, intercostalii
B. oase, muchi, articulaii 2.muchii mimicii b. muchii reprezint fora activ
C. particip la masticaie 3.muchii respiratorii c. articulaie semimobil
D. particip la respiraie 4.sistemul locomotor d. maseteri, temporali
E. asigur expresia feei 5.articulaia e. frontal, orbiculari ai buzelor
A-; B.-.; C..-..; D..-..; E-.

S-ar putea să vă placă și