Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 3.06.2016
Disciplina: Biologie
Aria curricular: Matematic i tiine
Clasa a VI- a C
coala Gimnazial Nr. 5,Piatra Neam, jud. Neam
Profesor: Barbu Oana
Subiectul leciei: Mamifere acvatice. Balena i foca
Tipul leciei: mixt (predare aprofundarea cunotinelor)
Loc:sal de clas

Scopul leciei: La sfritul leciei elevii vor identifica i enumera adaptrile mamiferelor
acvatice la mediul de via, dar i importana lor.

Compentena general:
C1 Receptarea informaiilor despre lumea vie.

Competene specifice:
1.1 Indentificarea i observarea mamiferelor acvatice;
1.3 Stabilirea relaiilor ntre factorii de mediu i diversitatea mamiferelor acvatice;
2.1 Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii caracteristicilor
mamiferelor acvatice;
3.1 Reprezentarea structurii mamiferelor acvatice pe baza modelelor;
4.1 Utilizarea corect a termenilor specifici limbajului biologic.

VALORI I ATITUDINI
Interes pentru realizrile i descoperirile din domeniul tiinelor
Motivaia pentru informarea i documentarea tiinific
Dezvoltarea curiozitii i a respectului fa de orice form de via
Grija fa de propria persoan, fa de ceilali i fa de mediul nconjurtor
Dezvoltarea toleranei fa de opiniile altora
Cultivarea receptivitii i a flexibilitii pentru aplicarea cunotinelor de biologie n
viaa cotidian
Contientizarea i implicarea n problemele de interes global

Resurse procedurale: observarea dirijat, descrierea, diagrama Venn explicaia,modelare,


conversaia euristic, problematizarea,metoda "tiu/Vreau s tiu/Am nvat", metoda
"Copacul Ideilor"

Resurse materiale: manual, file de atlas de zoologie, fie de lucru, prezentare power-
point, filme de scurt metraj.

Forma de organizare: activitate frontal, pe grupe i individual.


Resurse temporare: 50 min.
Bibliografie:
1.BIOLOGIE -Manual pentru clasa a VI-a, Maria Brnduoiu, Constana Androne,
Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti 2011
2. BIOLOGIE -Manual pentru clasa a VI-a, Aglaia Ionel, Zoe Partin, Editura
Humanitas, Bucureti, 2005
3. Metode didactice utilizate n predarea biologiei, Viorel Lazr, Daniela Cprrin,
Editura Arves, 2008
4. www.didactic.ro
5. www.youtube.com

Scenariul didactic

I. Moment organizatoric (2 min.)


- verificarea prezenei;
- anunarea elevilor de participarea cadrului didactic;

II. Captarea ateniei elevilor (5 min.)


- prin dialog se reiau informaii referitoare la definirea noiunii de mamifer i exemplificarea
mamiferelor studiate pn la lecia curent.
Activitatea profesorului Activitatea elevului
Profesorul va prezenta nite filme de scurt Rspund la ntrebri:
metraj i va solicita intuirea temei care va fi -Mamiferul este un animal vertebrat care
discutat la noua lecie.De asemenea va nate pui pe care i hrnete cu laptele
solicita elevilor s prezinte cunotinele produs de glandele mamale.
din leciile anterioare prin chestionare -S-au studiat mamiferele: inferioare,
oral: marsupiale, insectivore, roztoare, carnivore
-Ce este un mamifer? i ierbivore.
-Ce grupe de mamifere s-au studiat pn -Ornitorincul prezint trsturi de pasre
acum? (cioc, are cloac, depune ou).
-Ce caractere prezint mamiferele studiate? -Cangurul prezint la nivelul abdomenului o
pung tegumentar n care i poart puii
slab dezvoltai la natere timp de 8 luni.
-Crtia are corpul cilindric i are ochii
acoperii cu blan, ariciul are fire de pr
transformate n epi, iar liliacul are aripi
membranoase.
-oarecele de cas are corpul mic i se
strecoar uor prin guri mici, iar dentiia
este perfect adaptat pentru a roade, la fel ca
la iepure.
-Pisica are mobilitate mare, mers fin datorit
pernielor i caninii foarte dezvoltai.
-Vaca are un stomac tetracameral, calul are
un stomac voluminos, i ambele au un
intestin subire lung de 20 m.

III. Realizarea demersului didactic de nsuire de noi cunotine (35 min.)


Activitatea profesorului Activitatea elevului
Profesorul anun tema leciei, obiectivele i Elevii noteaz titlul leciei n caiete i
noteaz titlul leciei pe tabl. Se cere elevilor s explic denumirile de mamifer i
explice titlul leciei i deci denumirea mamifer acvatic.
mamiferelor noi studiate.
Cunoscnd animalul pe care trebuie s-l
Profesorul arat o prezentare power -point descrie, elevii au la dispoziie surse de
elevilor, apoi coordoneaz completarea schiei documentare: prezentare power- point,
logice pe tabl, utiliznd metoda "tiu/ manual, plane, atlase i de asemenea se
Vreau s tiu/Am nvat. (anexa 1) 15 minute bazeaz pe cunotinele lor anterioare.
Elevii particip activ la ntocmirea
schiei.

Profesorul d elevilor o fi de lucru(anexa 2), Munc n grup: Dup ce elevii au fost


avnd de fcut o comparaie ntre un pete i un mprii n grupe omogene, profesorul
mamifer acvatic i solicit elevilor s o distribuie sarcinile. Fiecare grup va
completeze n 5 minute. Profesorul dirijeaza lucra dup cte o fi de lucru.Elevii
activitatea pe grupe intervenind numai n completeaz fia de lucru n care sunt
situaia n care elevii o solicit. comparai petii cu mamiferele acvatice
prin desene i comunic observaiile lor.
Dup completarea schiei, fiei de lucru, pe Elevii i completeaz datele din fi i
tabl i n caiete, oral, prin conversaie euristic, pe caiete
profesorul conduce activitatea de identificare a Ei identific i comenteaz asemnrile i
unor asemnri i deosebiri ntre mamiferul nou deosebirile care apar ntre cele ase
nvat i cele ase mamifere studiate pn mamifere i noul mamifer studiat,
acum. Se subliniaz de asemenea unele aspecte discutnd despre adaptrile lor particulare
legate de adaptarea mamiferelor acvatice la la mediul de via cu precizarea rolul
mediul de via i modul de hrnire. De acestora n natur.
asemenea se va pune pre i pe importana
acestor animale i pe necesitatea proteciei lor.

IV. Fixare i evaluare (8 min)


- cu ajutorul profesorului elevii observ structura mamiferului acvatic i realizeaz schema
logic(anexa1).
- elevilor li se cere s completeze fia de lucru (anexa 2), fi a evaluare(anexa 3) i s i
exprime opinia cu privire la protecia mamiferelor acvatice prin completarea
"COPACULUI IDEILOR".
- profesorul evideniaz elevii care au rspuns prompt la ntrebrile de pe parcursul leciei.
- evaluarea este de tip formativ i se realizeaz prin observare sistematic, prin chestionare
oral i scris, autoevaluare.
Schia leciei
Mamifere acvatice. Foca i balena.
CARA BALENA
CTE-
RISTI FOCA
CI
M.V. - acvatic, n regiunile polare (pe gheuri - acvatic, n mri i oceane
plutitoare i pe rm)
TIP - mamifer acvatic - mamifer acvatic fiind cel mai mare
animal acvatic => CETACEE
ALC = cap+trunchi+membre =cap+trunchi+membre
TUIRE - mic i rotund, cu buze crnoase i - mare (reprezint a 3-a parte din corp),
musti scurte, urechile nu au cu o gur mare (3-4m lime), ochi
CAP pavilioane mici, dispui n colurile gurii, nrile
dispuse n cretetul capului, urechile
fr pavilioane
- aspect fusiform, acoperit cu o blan - form hidrodinamic, fr pr, sub
deas, cu pr scurt, aspru i lucios, iar piele are un strat gros de grsime;
sub piele are un strat gros de grsime; - se termin cu o coad cu doi lobi egali
- este mai dezvoltat n partea anterioar orientai pe orizontal i nu pe vertical
TRUN i se termin cu o coad scurt. ca la peti.
CHI - anterioare scurte i aezate lateral, - anterioare transformate n nottoare
cu degetele nvelite n piele, din care => crme;
ies doar ghearele ascuite;
- posterioare situate mult napoi i - posterioare au disprut.
sunt unite cu coada =>
lopatvertical.
MEMB
RE
RESPI- - pulmonar; - pulmonar i se ridic la suprafaa
RAIE - nrile i urechile se nchid n ap. apei pentru a respira.
LOCO- - n ap este o bun nottoare; - noat.
MOI - pe uscat se trte.
E
SENSI - simurile sunt bine dezvoltate, n - simul cel mai dezvoltat este auzul
BI- special auzul. (percep pe toat suprafaa pielii
LITAT sunetele de la 3 - 5 km distan).
EA
HRN - carnivor (cu peti i alte animale - cu molute, crustacee, peti mici i
IRE acvatice de mici dimensiuni); alge;
- dentiie asemntoare cu a cinelui, - gura nu are dini, are 400-700 de
dar i lipsesc carnasierele. FANOANE i prezint un esofag
ngust;
NMU - femela nate un pui cu blan alb, - femela nate un pui cu blan i dini
L- pufoas, pe care l hrnete cu lapte. (5 6 m lungime i 5 6 t greutate) la
IRE natere, pe care l hrnete cu lapte.
REPR - alte foci: leopardul de mare, foca cu
E- creast, elefantul de mare; - caalotul, delfinul.
ZENT - morsa.
ANI
IMPO - dumanii sunt: delfinul, ursul polar i - vntoarea balenelor este interzis
R- omul; prin lege
TAN - vnat pentru carne, grsime i blan.

Caractere generale ale mamiferelor acvatice:
- Triesc n mediul acvatic;
- Corpul are form hidrodinamic;
- Au simuri dezvoltate, n special auzul; - Sunt carnivore.
Anexa 3 Data:3.06.2016
Nume i prenume: coala Gimnazial Nr.5 Piatra Neam
Clasa:
Fia de evaluare

1. Enumerai cel puin patru mamifere acvatice:


a) __________________;
b) __________________;
c) __________________;
d) __________________.
2 puncte
2. Redai cel puin trei caractere de adaptare ale mamiferelor acvatice la mediul de via:
..

..

..
3 puncte
3 Ghicitori:
O ppu gogonat, M cu aripi de pete, Nu e pete, nici vapor,
St pe ghea nfat, i cu colii ct un clete, Uriaul mrilor,
De oameni este vnat, Sparge gheaa ea uor, Cea mai mare-n lume este,
Pentru blana sa bogat. i e bun nottor. i ....se numete
1,50 puncte
4. Descrie un mamifer acvatic pe scurt sau prin desen:
1 punct

5. Imaginai-v viaa mamiferelor acvatice n condiiile polurii mrilor i oceanelor ca


rezultat al activitii umane. Elevii dau exemple din cunotinele pe care le-au dobndit
vizionnd emisiunile canalului TV ,,Discovery (delfini euai pe plaj; dezechilibre
psihice, comportamente bizare, boli, reducerea numrului de indivizi, scderea ratei
reproductive).
Scrie pe verso tot ce ai face n scopul proteciei acestor animale i de ce! 1,50 puncte

Oficiu = 1p
SUCCES !
Ce not crezi c vei lua? ncercuiete chipul corespunztor acestui calificativ.

Nu sunt sigur insuficient suficient bine foarte bine

Prof. Barbu Oana


Anexa 1
Schia leciei pe tabl
Mamifere acvatice. Foca i balena
tiu/Vreau s tiu/ Am nvat
TIU VREAU S TIU AM NVAT
1.BALENA: 1. Care este mediul de 1.BALENA:
Mediu de via: triete n viaal acestor mamifere? Mediu de via i clasificare:
oceane ngheate - acvatic, n mri i oceane
Este mamifer acvatic deoarece 2.De ce aceste specii sunt - mamifer acvatic fiind cel mai
face pui vii pe care hrnete ncadrate n rndul mare animal acvatic =>
cu lapte i are adaptri la mamiferelor? CETACEE
mediul acvatic.
Corpul este fusiform i astfel 3. Care este alctuirea Alctuirea corpului
poate nota, aluneca mai uor corpului la mamiferele =cap+trunchi+membre
prin ap. Prezint palete acvatice? 30 m lungime, 180.000 kg =
nottoare cu rol n locomoie. greutatea a 25 de elefani
Corpul cntrete cteva tone. Capul:- mare (reprezint a 3-a
parte din corp), cu o gur mare
(3-4m lime), ochi mici,
dispui n colurile gurii, nrile
dispuse n cretetul capului,
urechile fr pavilioane.
Trunchi:- form
hidrodinamic, fr pr, sub
piele are un strat gros de
grsime;se termin cu o coad
cu doi lobi egali orientai pe
orizontal i nu pe vertical ca
la peti.Membre: - anterioare
transformate n nottoare =>
crme; posterioare au
disprut, ca adaptare le mediul
acvatic.
Forma corpului, modul de 4.Ce adaptri au mamiferele Adaptri: triesc n mediul
hrnire. acvatice la mediul de via? acvatic i au corp
hidrodinamic, un strat de
grsime sub piele, memebrele
anterioare au aspect de palete
nottoare i au rol de crme,
au simuri foarte bine
dezvoltate.
noat n ap, pe uscat se 5. Cum se deplaseaz aceste Prin not.
prbuete sub propria mamifere?
greutate.
Comunic prin ultrasunete la 6. Ce simuri sunt foarte Auzul este foarte bine
mii de kilometri distan. dezvoltate la aceste dezvoltat.
mamifere? Ultrasunete folosite n
ecolocaie i
comunicare.Simul cel mai
dezvoltat este auzul (percep pe
toat suprafaa pielii sunetele
de la 3 - 5 km distan).
Unele "balene" atac oameni 7.Cum se hrnesc aceste -Hrnire: cu molute,
i se hrnesc cu carne. mamifere i ce particulariti crustacee, peti mici i alge;
prezint n funcie de tipul - gura nu are dini, are 400-700
de hran? de FANOANE i prezint un
esofag ngust;
Ies la suprafaa apei i iau 8.Cum respir aceste Respiraie:- pulmonar i se
oxigen.Apoi elimin ap sub mamifere? ridic la suprafaa apei pentru
form de stropi prin nrile din a respira.
vrful capului.
9. Cum este circulaia Circulaie: dubl, complet,
sngelui la aceste animale? nchis, homeoterm
10.Cum se realizeaz Excreie: sistem excretor
excreia la vertebratele
studiate?
11. Cum se nmulesc foca i nmulire: femela nate un pui
balena? cu blan i dini (5 6 m
lungime i 5 6 t greutate) la
natere, pe care l hrnete cu
lapte.
Sunt vnate pentru carne. 12. De ce sunt vnate Carne
mamiferele amintite de ctre
oameni?
Sunt pe cale de dispariie. 13. De ce trebuie s le Sunt pe cale de dispariie i
Animale nrudite: balena protejm? balenele sunt protejate de lege.
albastr, balena cu Animale nrudite: caalot,
cocoa,orc, delfin. belug,delfin.
14. Cum le putem proteja pe Interzis vntoarea
mamiferele acvatice?
2. FOCA: 2.FOCA:
Mediu de via: triete n Mediu de via
oceane ngheate i pe rmuri - acvatic, n regiunile polare
ngheate. (pe gheuri plutitoare i pe
rm)
Corp format din cap, Alctuirea corpului: =
trunchi,membre. cap+trunchi+membre
Cap: - mic i rotund, cu buze
crnoase i musti scurte,
urechile nu au pavilioane
Trunchi: - aspect fusiform,
acoperit cu o blan deas, cu
pr scurt, aspru i lucios, iar
sub piele are un strat gros de
grsime;
- este mai dezvoltat n partea
anterioar i se termin cu o
coad scurt.
Membre : - anterioare scurte
i aezate lateral, cu degetele
nvelite n piele, din care ies
doar ghearele ascuite;
- posterioare situate mult
napoi i sunt unite cu coada
=> lopatvertical.
noat foarte bine n ap, dar 15.Ce animale nrudite Locomoie: bun inottoare,
pe uscat se trte. cunoatei?Dai exemple! pe uscat se trte.
Are auz fin. Sensibilitate: auz foarte bine
Se hrnete cu peti. dezvoltat.
Respir prin plmni. Hrnire:- carnivor (cu peti
Femela fac pui pe care i i alte animale acvatice de mici
hrnete cu lapte. dimensiuni);dentiie
Foca este vnat pentru asemntoare cu a cinelui, dar
carne, oase, grsime, blan. i lipsesc carnasierele.
Se afl pe cale de dispariie. Respiraie: plmni
Animale nrudite: morsa Circulaie: dubl, complet,
nchis
Excreie: aparat excretor
nmulire:- femela nate un
pui cu blan alb, pufoas, pe
care l hrnete cu lapte.
Importan: vnat pentru
carne, grsime, blan, oase.-
dumanii sunt: delfinul, ursul
polar i omul.
Protejat de lege.
Animale nrudite:leopardul
de mare, foca cu creast,
elefantul de mare; morsa.
Are aceleai adaptri la mediu
ca i balena.
Anexa 2
Data: 3.06.2016
Nume i prenume: coala Gimnazial Nr.5 Piatra Neam Clas:

Fi de lucru

1.Stabilii asemnrile i deosebirile dintre crap i balena - orca:

Asemnri
Crap
Deosebiri Orca
Deosebiri

S-ar putea să vă placă și