Sunteți pe pagina 1din 3

“Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă”

Suceava, jud: Suceava

Proiect de lecţie
Data 21.02.2011
Clasa a IX-a C S.A.M.
Maistru : Huţanu Petru
Obiectul: Modul III – Materii prime folosite în industria lemnului
Subiectul: Furnirul
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei : Să utilizeze corespunzător materiile prime la fabricarea produselor din
lemn
Unităţi de competenţă -Competenţe:
13.2 Materii prime folosite la fabricaea produselor din lemn
13.1 Identifică materiile prime
13.2 Descrie materiile prime folosite la fabricarea produselor din
lemn
Obiective operaţionale:
13.1.1 Defineşte furnirul
13.1.2 Precizează materia primă folosită la fabricarea furnirului
13.1.3 Precizează criteriile de clasificare a furnirului
13.1.4 Clasifică furnirul
13.1.5 Precizează domeniile de utilizare ale sortimentelor de furnir
Strategie didactică:
a) metode şi procedee: conversaţie euristică, expunere, moyaicul, lucrul în echipă,
explicaţia, problematizarea, turul galeriei.
b) Mijloace: fişa de lucru, flip-chart, marchere.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Bibliografie:
1. M. Pentilescu, E. Georgescu, Fabricarea produselor din
lemn, manual clasa a IX-a SAM, editura economică-preuniversitaria, Bucureşti
2004
2. M. Murari, alţii, Fabricarea produselor din lemn, manual
clasa a IX-a SAM, editura niculescu, Bucureşti 2004
3. M. Pentilescu, E. Georgescu, Fabricarea produselor din
lemn, manual a IX-a SAM, editura economică-preuniversitaria, Bucureşti 2002
4. P. Petreuş, I. Moţoiu, Studiul materialelor din industria
lemnului, manual clasa a IX-a, EDP, Bucureşti 1980
Momentele lecţiei:
1. Moment organizatoric: salutul, absenţii, pregătirea celor necesare începerii
lecţiei.
2. Captarea atenţiei: scurtă prezentare a necesităţii reducerii consumului de
material lemnos (elevii sunt solicitaţi să răspundă la întrebări legate tăierile de
păduri şi de poluare şi implicaţiile acestora)
3. Anunţul temei şi a obiectivelor:
– se vor nota pe flip-chart,
– iar elevii notează în caiete)
4. Dobândirea cunoştinţelor:
– se distribuie suportul de curs
– se prezintă PP despre furnir
– se impart elevii în grupe pe culori
– se constituie 3 grupe de experţi (folosind numărătoarea 1.2.3)
– se distribuie fişele de lucru şi se fac precizări referitoare la sarcini pentru grupele
de experţi
– se fac precizări referitoare la bibliografie
– elevii vor rezolva sarcinile de lucru în cadrul grupelor de experţi
– revin la grupa iniţială şi vor prezenta modul cum au rezolvat sarcina, cerâd dacă e
cazul ajutorul experţilor
– fiecare grupă va prezenta pe un poster tema “furnirul” urmărind atingerea tuturor
obiectivelor
– se face turul galeriei elevii notând pe postere observaţiile
5. Asigurarea retenţiei:
– Se revine la posterul propriu
– Se discută pe baza observaţiilor
– elevii notează în caiete noţiunile esenţiale
6. Evaluarea: profesorul face aprecieri asupra modului cum s-a lucrat şi a
rezultatului lecţiei
7. Tema pentru acasă: se precizează ce trebuie să reţină elevii (accent pe
obiectivele operaţionale)

ANEXE

Fişă de lucru 1

Clasificaţi furnirul

Fişă de lucru 2

Materia primă folosită la fabricarea furnirului

Fişă de lucru 3

Definiţia furnirului şi domeniile de utilizare


Fişă de lucru 4- Turul galeriei
Prezentaţi pe un poster tema “Furnirul” din care să reiasă definiţia
furnirului, materia primă folosită, clasificarea şi domeniile de utilizare

S-ar putea să vă placă și