Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „PROF.EMIL PANAITESCU ” CUDALBI


PROFESOR : BITICA LARISA
OBIECTUL: BIOLOGIE
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE
CLASA: a VI – a
DATA: 28.03.2019
SUBIECTUL LECŢIEI: Mediul intern
TIPUL DE LECTIE : mixtă-proba practică
SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la structura şi proprietăţile sângelui, în vederea înţelegerii rolului său în
corelarea funcţională a organelor corpului şi menţinerea activităţii normale a întregului organism.

Competenţe:

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru extragerea unor informații referitoare la unele procese,
fenomene și sisteme biologice
1.2. Realizarea independentă a unor activități de investigare pe baza unor fișe de lucru date
1.3. Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor vii
2.2. Realizarea de produse de prezentare a informațiilor sub formă de modele, forme grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC, utilizând
adecvat terminologia specifică biologiei

OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfârşitul activităţii, elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:

O1. să definească mediul intern


O2. să identifice elementele structurale ale sângelui, limfei şi lichidului intercelular
O3. să explice rolul componentelor mediului intern
O4. să realizeze practic un frotiu de sânge
 STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, experimentul, conversaţia, problematizarea, observaţia independentă, învăţarea prin descoperire,
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Material didactic: - manual, calculator, microscop, lame, lamele ,ace sterile,
spirt, vată
 TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR: frontal, , individual
 LOCUL DESFĂȘURĂRII: in clasa
 SURSE INFORMAŢIONALE ŞI REFERENŢIALE:
 DOCUMENTE NORMATIVE: planificarea calendaristică, orarul
 DOCUMENTE SUPORTIVE: manual şcolar,
 BIBLIOGRAFIE PEDAGOGICĂ:
 Programa școlară pentru disciplina BIOLOGIE -CLASELE a V-a – a VIII-a aprobată prin OM nr. 3393 / 28.02.2017
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. ETAPELE TIMP CONŢINUTUL ACTIVITAŢII METODE MIJLOACE EVALUARE FORME DE


LECŢIEI ORG.
ctr ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROFESORULUI ELEVILOR
1 Momentul 2 min *Se asigură cadru optim *se pregătesc pentru *conversaţia *Caiete , *frontală
organizatoric desfăşurării lecţiei , desfăşurarea lecţiei manuale
asigurând liniştea şi
ordinea
2 Reactualizare 10 min - cere elevilor ca pe baza *pe baza cunoştinţelor *exerciţiu * chestionare *frontală
cunostintelor cunoştinţelor însuşite din lecţiile orala
anterioare din orele anterioare să anterioare elevii răspund
răspundă la la întrebările
următoarele întrebării: profesorului
• definiti circulatia?
• Absorbtia sevei brute si
rolul perisorilor
absorbanti?
• Circulatia sevei brute si a
sevei elaborate?
3 Captarea 3min •atentionează elevii ca vor •ajuta la completarea *observaţia *observarea *frontală
atenţiei completa un rebus rebusului exerciţiul *rebus sistematică

4 Anunţarea 1min *Profesorul anunţă elevii *Notează în caiete titlul *Conversaţia *caiet . Carte *frontală
scopului şi că vor începe studiul unei lecţiei şi urmărec euristică , tablă
competenţelo noi lectii şi scrie pe tablă indicaţiile date de
r urmarite titlul lecţiei: profesor
„Mediul Intern”
- Prezintă obiectivele pe
care elevii trebuie să le
cunoască la terminarea
lecţiei:planul de lucru al
lecţiei care exprimă ceea
ce elevii trebuie să
cunoască la sfârşitul lecţiei
5 Dirijarea 25min * profesorul dirijeaza * elevii sunt atenti * observaţia * *observarea *frontal
invăţării activitatea de observare a conversaţia sistematică a
pentru imaginilor prezentate la euristică. elevilor
obţinerea videoproiector în scopul problematizar
performanţel deducerii de către elevi a ea,învăţarea
componentelor mediului prin
or
intern şi rolului descoperire
acestora.Utilizând
imaginile din manual şi din
atlasul anatomic prezintă
compoziţia chimică a
sângelui: plasmă şi
elemente figurate (globule *elevii realizează
roşii, globule albe, experimentul
trombocite/plachete
sangvine).Descrie
globulele roşii, anatomic,
şi evidenţiază forma de
disc biconcav a hematiilor
adaptată pentru
îndeplinirea funcţiei de
transport a O2 şi CO2.
Prezintă globulele albe şi
rolul lor în apărarea
organismului. Făcând apel
la cunoştinţele elevilor
referitoare la modul de
deplasare al amibei
analizează imaginile din
manual referitoare la
fagocitarea microbilor de
către leucocite.
Profesorul execută un
experiment demonstrativ,
efectuând un frotiu de
sânge:
- dezinfectează degetul
arătător, folosind un
tampon de vată înmuiat în
spirt;
- înţeapă cu acul de unică
folosinţă vârful degetului;
- întinde o picătură de
sânge pe o lamă de
microscop şi o acoperă cu
o lamelă;
- fixează lama la
microscop.
6 Fixarea 13min * profesorul imparte *elevii completeaza fişa *Exerciţiu, *fişe de lucru *Evaluare scrisă *individual
cunoştinţelor elevilor fişe de lucru *

7 Tema pentru 1min


acasă
SCHIŢA TABLEI
Sângele

– Mediul intern:1. sângele –

2. lichidul interstiţial – se află printr celulule


- conţine plasmă şi leucocite
3. limfa – circulă prin vasele limfatice
- conţine plasmă şi leucocitesânge
- Sângele.Proprietăţi: 1. culoare: roşie, datorită hemoglobinei care conţine fier;
2. temperatură: +370 C ;
3. volumul sangvin: 8 %din greutatea corpului
- Alcătuire: - 55-60 % plasmă
- 40-45 % elemente figurate – globule roşii( hematii)
- globule albe( leucocite)
- plachete sangvine (trombocite)

Plasma :
 lichid de culoare galbenă
 conţine – 90% apă
- 10% reziduu uscat – 9% substanţe organice(glucide , lipide , proteine , hormoni , vitamine)
-1% săruri minerale( cloruri, fosfaţi,
bicarbonaţi)
 rol în transportortul : nutrimentelor, vitaminelor, enzimelor, hormonilor, substanţelor nefolositoare(. CO2, uree, acid uric)

Globulele roşii (hematii):


 culoare roşie datorită hemoglobinei care conţine fier
 formă de disc biconcav
 culule anucleate
 sunt produse continuu de măduva roşie a oaselor spongioase
 trăiesc 120 zile, distruse în splină, ficat
 aprox. 4,5 milioane/ mm3 sânge la femei şi 5 milioane/ mm3 sânge la bărbaţi
 scăderea numărului = anemie – distrugeri exagerate sau produceri deficitare

Globulele albe (leucocite):


 celule nucleate
 aprox. 6.000-8.000 / mm3 de sânge
 creşterea numărului = leucocitoză-cazul leucemiei
 scăderea = leucopenie- hemoragii, infecţii
 durata de viaţă : de la câteva zile la câteva luni
 se pot deplasa cu ajutorul pseudopodelor şi pot trece prin pereţii vaselor sangvine – fenomen numit diapedeză
 au rol în apărarea organismului împotriva factorilor străini - fagocitoză
-anticorpi
 după forma nucleului pot fi:
:
a. monocite –emit pseudopode, combaterea virusurilor
b. limfocite - produc anticorpi .

Trombocitele -Plachete sanguine – sunt cele mai mici elemente figurate


-anucleate
-au rol in cuagularea sangelui
Grupa Lichidul interstitial si limfa

1. Rolul lichidului interstitial

2. Datorită cui se coagulează sângele?

R: _____________________________________________________

3. Completaţi spaţiile:

Limfa conţine ...................

Gândiţi !
Lucraţi în perechi !
Grupa Globulelor roşii

1. Scrieţi 4 caracteristici ale hematiilor:

a............................................

b.............................................

c.............................................

d............................................

2. Hematiile au culoarea roşie datorită prezenţei substanţei numită .................................... .


Grupa Globulelor albe

1. Notaţi 4 caracteristici ale leucocitelor:

1.

2.

3.

4.

5.

2. Leucocitele care produc anticorpi sunt numite şi ........................................ .


Grupa sangelui si a plasmei

Notaţi 4 caracteristici ale sangelui

1
2
3
4

Rolul plasmei si alcatuirea ei:


Rebus:
 segmentul cel mai dilatat al tubului digestiv;
 glandă anexă a tubului digestiv; S T O M A C
 altă glandă anexă a tubului digestiv; F I C Â T
 functia de nutritie care asigura prelucrarea alimen telor si descompunerea lor P A N C R E A S
D I G E S T I E
 organul comun căii digestive şi căii respiratorii; F A R I N G E
 organ situat in cavitatea bucala; L I M B A
 tub care face legătura între faringe şi stomac. E S O F A G

S-ar putea să vă placă și