Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATE INTRODUCTIVE
Instituție: Școala Profesională Fântânele
Data: 9.05.2022
Clasa: a VII-a B
Disciplina școlară: Biologie
Unitatea de învățare: Funcția de reproducere- Reproducerea la om
Titlul lecției: Sistemul reproducător la om. Sistemul reproducător masculin
Scopul lecției: Descoperirea alcătuirii sistemului reproducător și descrierea anatomică și
funcțională a organelor sistemului reproducător masculin, în vederea conștientizării importanței
acestuia.
Tipul lecției: mixtă (predare-învățare- evaluare)
Locul de desfășurare: sala de clasă
Profesor: Aghiorghiesei Diana- Ioana
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru
explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
1.2. Realizarea independentă a unor activități de investigare pe baza unor fișe de lucru elaborate
de elev
3.1. Realizarea unor modele ale sistemelor biologic.

COMPETENȚE DERIVATE
CD 1. Stabilirea planului de organizare a sistemului reproducător la om
CD 2. Precizarea alcătuirii sistemului reproducător masculin
CD 3. Menționarea unor caracteristici ale organelor sistemului reproducător masculin
CD 4. Recunoașterea organelor reproducătoare, în vederea completării legendei unui desen

RESURSE EDUCAȚIONALE
I. PROCEDURALE:
1. METODE ȘI PROCEDEE: conversația euristică, observarea, descriere, explicația, demonstrația cu
ajutorul materialelor audio- video, ciorchinelui, învățarea prin descoperire
2. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală;
II. MATERIALE: laptop, videoproiector, caiete, tablă, instrumente de scris, fișe de lucru,
imagini reprezentative, videoclip.

BIBLIOGRAFIE
 Costică, N., 2012. Didactica Biologiei – Suport de curs.
 Lazăr, V., Nicolae, M., 2007. Lecția forma de baza a organizării procesului de predare-
învățare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, Craiova.
 Grasu, A-D., Cîrstoiu, J., 2017. Manual de Biologie pentru clasa a VII-a, Editura Litera,
București.
1
 Sprîncenea, I-A., Ghițulescu F-C., 2017, Manual de Biologie pentru clasa a VII-a, Editura
Ars Libri, Argeș.
*** Programa școlară Biologie – clasa a VI-a, Ministerul Educației Naționale, 2017.
Surse web: https://eduboom.ro/video/2454/sistemul-reproducator-masculin

2
Scenariu didactic
Nr. Etapele Strategii didactice
crt lecției/
. C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace de Forme de Timp Evaluare
Evenimentele
didactice învățare organizare
instruirii

- Își pregătesc caietele,


-Solicită elevului de serviciu să
manualele de biologie,
numească elevii absenţi;
precum și instrumentele de
Moment -Notează absenţii şi verifică dacă scris.
1. - Conversația - Frontală 2 min -
organizatoric sunt condiții optime pentru
- Elevul de serviciu
desfășurarea lecției
precizează elevi absenți
- Pregătătește materialul didactic

- Pentru a verifica informațiile din


lecția anterioară ”Dezvoltarea
corpului uman și pubertatea”,
profesorul scrie pe tablă cuvântul - Elevii care și-au Tablă, cretă;
Reactualizare Conversația
MODIFICĂRI și invită la tablă manifestat dorința de a Caiete,
a euristică Frontală,
2. câte un elev care să menționeze și răspunde, oferă răspunsuri instrumente 8 min
cunoștințelor să noteze câte o modificare ce și apoi le scriu pe tablă Metoda de scris individuală
anterioare apare în perioada pubertății. ciorchinelui
- Apreciază răspunsurile corecte, le
prelucrează pe cele incomplete,
dacă este cazul

3. Captarea - - Pentru captarea atenției și - Urmăresc indicațiile Conversația Frontală 1 min -


atenției descoperirea titlului, profesorul profesorului

3
scrie pe tablă cuvinte anagrame,
care alcătuiesc titlul lecției.
- Aranjează literele și obțin Tablă
Profesorul le solicită elevilor să Învățare prin
cuvintele care alcătuiesc
aranjeze literele din fiecare cuvânt descoperire
titlul
astfel încât să descopere subiectul
lecției de astăzi.

- Confirmă că titlul lecției


descoperit este ”Sistemul
reproducător la om. Sistemul
Anunțarea reproducător masculin” și-l Tablă, cretă
notează pe tablă - Notează titlul lecției în Conversația Frontală 2 min -
titlului lecției
4. - caiete și urmăresc, cu Caiete,
și a
- Precizează competențele pe care atenție, competențele. stilou/pix;
competențelor
urmărește să le atingă pe parcursul
lecției

5. Dirijarea - Pentru început profesorul - Observă schema Conversație Imagine 25


activității dirijează discuția astfel încât să proiectată de profesor și euristică min
CD1 sublinieze alcătuirea generală a deduc care sunt organele Videoproiec Frontală
sistemului reproducător, atât al care alcătuiesc sistemul Observație tor
Individuală
celui masculin, cât și al celui reproducător.
feminin.

CD2 - Apoi, proiectează un filmuleț în Orală


care sunt descrise organele - Vizionează filmulețul Conversație Videoproiec
CD3 sistemul reproducător masculin, proiectat euristică; tor
în special testiculele, și îi roagă pe
CD4 Descriere; Laptop
elevi să îl urmărească cu atenție
- Stabilesc, împreună cu
- Pe baza filmulețului vizionat, profesorul, caracteristici ale Demonstrare Videoclip
dirijează conversația astfel încât să testiculelor. a cu ajutorul
stabilească aspecte precum: materialelor
audio- video

4
localizarea testiculelor, forma lor, - Completează schema Observație
rolul îndeplinit de acestea. logică a lecției

- Completează schema logică a


lecției pe tablă

- Profesorul întreabă dacă sunt


neclarități, răspunde la eventualele - Menționează daca au/ nu
întrebări și trece mai departe. au neclarități.
Conversație Orală
- Proiectează o imagine cu euristică;
CD2 structura sistemului reproducător - Privesc imaginea, oferă Videoproiec Frontală
pentru a observa și a descoperi răspunsuri la întrebările Descriere; tor
CD3 care sunt căile genitale și care adresate de profesor. Individuală
este rolul lor. Demonstrare Laptop
- Completează schema a cu ajutorul
- Completează schema lecției pe lecției în caiet materialelor Imagini
tablă. audio- video reprezentati
ve
- Mai departe, profesorul le Observație
prezintă elevilor imagini cu - Sunt atenți la imaginile
glandele anexe și organele expuse și la explicațiile
CD2 genitale externe ale sistemului oferite de profesor.
reproducător masculin și le
CD 3
prezintă câteva informații despre
acestea.

- Completează schema logică a


- Notează în continuare
lecției pe tablă
schema logică a lecției
- Profesorul întreabă dacă sunt
- Precizează faptul că au
neclarități, răspunde la eventualele
înțeles/nu au înțeles Conversație
întrebări și trece mai departe.
anumite aspecte. euristică;

5
- Le prezintă elevilor o imagine a
spermatozoidului și dirijează
discuția astfel încât aceștia să - Observă cu atenție Descriere;
descopere informații legate de imaginile Videoproiec
Demonstrare tor Frontală
spermatozoid: Credeți că este o
celulă macroscopică/ - Ascultă explicațiile a cu ajutorul
Laptop Individuală
microscopică? Credeți ce este o profesorului materialelor
celulă mobilă sau imobilă? audio- video
- Răspund la întrebări. Imagini
Privind la această imagine ce Observație reprezentati Orală
puteți spune despre alcătuirea - Completează schema ve
spermatozoidului? Care este rolul logică a lecției în caiet
acestei celule?

- Completează schema logică a


lecției

6. Fixarea - - Împarte elevilor o fișă de lucru - Primesc fișele și Fișe de Individuală 10 Orală;
cunoștințelor ce conține un rebus (anexa 2). Le completează rebusul lucru- rebus Frontală min
și realizarea explică elevilor că, prin Conversația;
completarea acestui rebus își vor - După terminarea timpului Laptop
feed-back-ului
fixa informațiile din lecția de alocat verifică împreună cu
astăzi (timp alocat 5 min.) profesorul rebusul Videoproiec
- Proiectează pe tabla interactivă tor
rebusul - Ascultă aprecierile
profesorului Tablă
- Invită elevii să completeze, pe interactivă
rând, rebusul pe tablă

- Apreciază elevii care s-au


implicat activ la oră oferind
răspunsuri corecte, iar pe cei care
nu s-au implicat îi încurajează să
fie mai activi ora viitoare.

6
- Notează elevii foarte activi, care - Elevii care au fost activi Catalog
Evaluarea au dat răspunsuri ce necesită
7. primesc note, aduc Conversația Carnete de Frontală 1 min Orală
performanței gândire logică carnetele profesorului elev

Anunțarea - Solicită elevilor să învețe lecția


- Sunt atenți la indicațiile
8. temei pentru - predată deoarece în următoarea oră Conversația - Frontală 1 min -
profesorului.
acasă vor fi ascultați.

7
Anexa 1

Schema logică a lecției


Sistemul reproducător la om

Sistemul reproducător la om este format din gonade/ glande sexuale


căi genitale
glande anexe
organe genitale externe
Sistemul reproducător reproducerea sexuată

I. Sistemul reproducător masculin


a) Gonadele masculine = TESTICULELE
- localizare: în afara abdomenului, în scrot
- au dublă funcție exocrină –producerea spermatozoizilor– celulele sexuale bărbătești
endocrină- producerea testosteronului

b) Căile genitale – conducte care transportă lichidul spermatic cu spermatozoizii


Tubii seminiferi (sediul formării spermatozoizilor) epididim- canale deferente- uretră
Uretra- străbate penisul; calea comună de eliminare a urinei și a spermatozoizilor

c) Glandele anexe – veziculele seminale, prostata, bulbo-uretrale


- produc lichide care intră în constituția spermei
- sperma- lichid alb, vâscos, cu rol în hrănirea și transportul spermatozoizilor

d) Organul genital extern


Penisul- organ copulator masculin
- rol: eliminarea celulelor sexuale bărbătești + micțiune

Celulele sexuale (gameții) bărbătești = Spermatozoizii


Caracteristici:
- dimensiuni: microscopice
- mobilitate: celule mobile
- perioada în care se produc: permanent, începând cu pubertatea
- număr: milioane/ ml spermă
- durată de viață: 48-72ore
- alcătuire: cap, gât, coadă/ flagel

8
Anexa 2

Fișă de lucru

1. Completează rebusul și identifică termenul din coloana verticală marcată cu albastru.

1. Pungă tegumentară în care se găsesc testiculele


2. Celulele sexuale bărbătești
3. Glanda nepereche, ce secretă un lichid care intră în constituția spermei
4. Hormonul sexual bărbătesc
5. Organ genital extern la bărbați
6. Corpuscul din structura spermatozoizilor, care determină perforarea ovulului
7. Cale comună pentru eliminarea urinei și spermatozoizilor
8. Veziculele ........................... sunt glande anexe.
9. Lichidul în care se găsesc spermatozoizii

1. S C R O T
2. S P E R M A T O Z O I Z I
3. P R O S T A T A
4. T E S T O S T E R O N
5. P E N I S
6. A C R O Z O M
7. U R E T R A
8. S E M I N A L E
9. S P E R M A

9
Rezolvare- REBUS

1. S C R O T
2. S P E R M A T O Z O I Z I
3. P R O S T A T A
4. T E S T O S T E R O N
5. P E N I S
6. A C R O Z O M
7. U R E T R A
8. S E M I N A L E
9. S P E R M Ă

10

S-ar putea să vă placă și