Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 20.04.2016
Disciplina: Biologie
Clasa : a-X-a B,profil real
Profesor : Lacu Silvia
Subiectul leciei:ncrengtura Artropode
Tipul lectiei: mixt
Timp:45 min
Competene specifice: Competena de utilizare a cunotinelor de baz din domeniul biologiei n diverse situaii de
comunicare ,referitoare la structuri morfo- anatomice,procese i fenomene vitale,legiti biologice i a rolului acestora n
supravieuirea organismelor.
Subcompetene:Recunoaterea organismelor ce aparin claselor de artropode.
Compararea claselor de organisme.
Argumentarea rolului organismelor n natur i n viaa omului.
Obiective operationale:
O1-S descrie ncrengtura artropodelor
O2-S clasifice nrengtura artropodelor.
O3-S recunoasc reprezentanii claselor de artropode.
O4-S compare, n baza informaiei studiate, clasele de artropode.
O5-S argumenteze rolul artropodelor n natur i n viaa omului.

Strategii didactice:Observaia, Algoritmul, Discuii dirijate,Metoda R.A.I.,Comparaia, Metoda Jetoanelor,Analiza,Explicaia

Materiale si mijloace didactice: manual de biologie cl.X-a, plane, desene, fie de lucru, atlas zoologic, preparate, mulaje
Forma de activitate: frontal ,individual,
Continut informational: conform programei
Resurse umane:clasa de elevi
Locul de desfasurare: sala de clasa
Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic.
Desfurarea leciei
1. Moment organizatoric verificarea frecvenei elevilor i a bazei materiale a leciei
2. Evocare elevii prezint lecia de ora trecut-Molute(mediul de via, clasificare, alcatuirea corpului, funciile ndeplinite de
organismul acestora)
3. Captarea ateniei- anunarea temei i a obiectivelor urmrite
- elevii sunt rugai s priveasc preparatele si planele din laboratorul de biologie, plane ce reprezint diferite animale care fac parte
din categoria artropodelor
4. Realizarea sensului
- definitia cuvantului artropode(etimologia cuvantului vine din limba greac artron=mpreuna si podos=hrana)
- clasificarea speciilor care fac parte din categoria artropodelor: Arahnide ( paianjenii), Crustacee ( racul ), Insecte( Coleoptere- carabusul
de mai, Diptere- musca de casa si Himenoptere- albinele)
- prezentarea noiunilor eseniale ale leciei( urmrind: mediul de via, alctuirea corpului, funciile);
-se insist asupra elementelor de superioritate ale artropodelor fa de celelalte nevertebrate
- Evidenierea elementelor care demonstreaza originea comun a artropodelor cu cea a viermilor inelai
- prezentarea ciclului de via al artropodelor
- prezentarea importanei economice a artropodelor
- elevii raspund la intrebrile profesorului
Care este originea cuvntului artropode?
Care sunt animalele care se ncadreaz in aceasta categorie?
Care sunt elementele structurale noi aprute la artropode?
Care sunt adaptrile artropodelor la mediul de via?
Cum se inmulesc artropodele?
Care au importan economic?
Care sunt dunatoare si cum le putem combate pe cele dunatoare?

6. Reflexia(stabilirea concluziilor)-reluarea aspectelor eseniale


7Anunarea temei pentru acas, notarea activitii elevilor
Momentele leciei

Ob

1. Captarea ateniei
2. Evocare
3. Enunarea obiectivelor
operaionale
4.Realizarea sensului

O1

O2

O3
O4

Activitatea de nvare
Activitatea profesorului
Pregtesc climatul socio afectiv necesar
actului nvarii
- lucreaz
frontal, adreseaz ntrebri,
urmrete elaborarea rspunsurilor, dac
realiazeaz conexiuni ntre noiunile discutate
ndeamn elevii s descifreze subiectul
leciei,este afiat pe tabl silabele sunt
amestecate,apoi propune elevilor s citeasc
obiectivele care sunt anexate pe tabl.
- prezint notiunile noii
-prezint etimologia cuvantului artropod (din
limba
greaca
arthron=articulat
si
podos=picior)
-propune elevilor s se mpart n 3 grupe
conform claselor de artropode,repartizeaz
elevilor plane, mulaje,imagini cu clasa ce o
au de studiat conform algoritmului,explic
elevilor c au de studiat fragmentul de text de
analizat imagini cu reprezentani din clasa
respectiv. Algoritmul de
studiere:1.Alctuirea corpului
2.Aparatul
digestiv
3.Aparatul respirator
4.Aparatul circulator
5.Organele excretorii
6.Sistemul nervos

Strategii
didactice

Activitatea elevului

Pregtete materialul necesar


lecie
Ascult, gndesc, rspund

Evaluare

pentru Observaia

Descifreaz subiectul leciei


Citesc obiectivele,scriu subiectul leciei
n caiete
- ascult, observ, scriu, deseneaza

Conversaia Evaluare
frontal
oral
comparaia
explicaia
Metoda
jetoanelor
Conversaia
Observaia

Algoritmul
Studiaz n grup informaia propus
conform fragmentului de text , apoi vor
prezenta celorlali colegi pe foi A3
conform algoritmului.

Elevii i fac nsemnri n caiete

Analizarea
Discuii
dirijate

Evaluare
oral

7.Organele de sim
8.nmulirea
-propune elevilor s realizeze schema logic
sub forma unui tabel(prezentat in anexa 1 si
anexa 2
Propune elevilor s-i fac nsemnri n caiete
ndeamnn elevii s efectueze exerciiul3
pag.109 din manual din manual-timp de 3min
5.Reflexia-6min
O5 - cer elevilor s aplice cele nvate,propune - ascult, gndesc, rspund
elevilor s adreseze ntrebri pe importana i
rolul artropodelor.
- adresez ntrebri clasei,apoi elevii continu
adresnd ntrebri unul altuia- metoda R.A.I.
6. Anunarea temei pentru
- anun elevii ce au de pregtit pentru Noteaz tema ce au de pregtit
acas,notarea elevilor-4min
acas,noteaz
elevii-Ex.5
pag.113,ncrengtura Arahnide
ANEXA1-aa va arta tabla i caietul elevilor
CARACTERISTICI
Mediul de via

Paianjenul
-n toate mediile de via

Alcatuirea corpului

- este acoperit cu o cuticul format din chitin


- 2 pari: cefalotorace i abdomen
Cefalotorace:
- D-8 oceli=ochi simpli
-V- gura marginit de 2 maxile puternice, in faa gurii
sunt 2 chelicere tioase i veninoase
- 4 perechi de picioare articulate terminate cu gheare
Abdomenul:
- voluminos
P- 6 filiere prin care elimin o substan cleioas
folosit la construcia pnzei

Funcii

Respiraia- pulmonar completata de respiratia prin

Activitate frontal
Metoda R.A.I.

Racul
-acvatic
-acoperit cu o crust alcatuit din chitin i calcar
-2 pari: cefalotorace i abdomen
Cefalotorace:
- 2 perechi de antene
- 2 ochi compusi si mai muli ochi simpli
V- gura prevazut cu falci tioase
- 5 perechi de picioare inegale
Abdomenul:
- 7 segmente prevzute cu muchi puternici
- ultimele 2 segmente formeaza inotatoarea codal
Aparatul circulator- inima pentagonal
- sngele albastru
Respiraia- branhiala

Importanta practica

trahee
Hrnirea carnivor
nmulirea-prin oua
Aparatul circulator-de tip deschis
Organele exgretorii-tuburile lui Malpighi
-duntori

Hranirea- omnivor
nmulirea- prin ou
Aparatul circulator de tip deschis
Organe excretorii-dou glande verzi
Sistemul nervos-de tip ganglionar
-comestibili

Anexa 2- aa va arta tabla i caietul elevilor


COLEOPTERE SI DIPTERE
Insecta
Carabus

Ap.bucal
-pt tiat i mestecat

Musca

- dizolvat i supt

Aripi
2 perechi, una chitinoas=
elitre i una membranoas
2 perechi, cea
membranoasa bine
dezvoltata si cea chitinoasa
redusa=balansiere

Picioare
Terminate cu gheare care
se aga de frunze
Terminate cu pernite moi
si lipicioasecu ajutorul
carora adera pe suprafete
netede sau lucioase

HIMENOPTERE SI LEPIDOPTERE

nmultire
Metamorfoza complet

INSECTA
Albina

Fluturele

Ap. bucal
- pt. lins si supt

- pt. supt

Aripi
- 2 perechi de aripi
memranoase, subiri, care
n timpul zborului se leag
ntr-un mecanism numit
frana
- 2 perechi de aripi
menbranoase acoperite de
solzi

Picioare
- 3 perechi de picioare
articulate, terminate cu
gheare
- pe perechea 3 are
coulee pentru strnsul
polenului
- 3 perechi de picioare
articulate, terminate cu
gheare cu care se aga de
flori

nmultire

Metamorfoza complet

Legenda albinei i a pianjenului


O femeie sraca avea doi copii: un baiat si o fat. Ei au plecat n lume, spre a-i ctiga cele necesare traiului. Biatul a intrat ucenic la un
esator de pnza, iar fata cra pietre pentru zidari. n ceasul morii, mama i chema copiii lnga ea. Fata a venit imediat, dar biatul nu a vrut
s vin. Mama l-a iertat, dar dup moartea ei, fata s-a prefcut n albin, iar biatul n pianjen. De atunci, pianjenul triete singur, venic
singur, fr frai i fr surori i fr parini. El fuge de lumin i venic i ese pnza prin locuri ntunecoase, i e posomort si suprat, iar
oamenii l urgisesc i, oriunde l afla, i stric pnza si pe el l fugresc i l omoar. Albina, de atunci, este vesel i toat ziua zboar de pe o
floare pe alta i triete cu prinii ei, cu fraii i cu surorile ei la un loc. Oamenii o iubesc si o vd cu drag, cci ea cu toi i mparte ceea ce
adun i tuturor le d mierea ei.
Pianjenii: specia de pianjeni golai europeni si nord-americani doboar victimele cu ajutorul unui material lipicios ce neste n dou jeturi
subiri din maxilpalpi. Pianjenii stropesc rina in zig-zag pe victim, imobiliznd-o.
Paianjenul arunctor Australian, confecioneaz o plasa mic pe care o ine ntins ntre cele patru picioare anterioare.Cnd o insect trece sub
paiajen, acesta ntinde plasa ct poate prin deschiderea picioarelor. Dupa aceea se las peste insect cu plasa ntinsa, o prinde i o trage n

ascunztoare. Paianjenul arunctor de plas are o vedere excelent.Vneaz mai ales noaptea i este mai sensibil la lumin dect majoritatea
animalelor.
Paianjenii sritori vneaza ziua, apropiindu-se tiptil de prad, apoi fulgertor o doboara. Salturile lor sunt relative mici, dar lungimea lor
depaeste 20 de ori lungimea pianjenului.

RACUL Generalitai (Astacus Astacus)


Racul se caracterizeaz prin faptul c merge cu greu normal-nainte i foarte uor/rapid - napoi.
Cand e lumin/ziua i cei mai muli (locuitori ai lacului) ii fac treburile la lumina zilei el st ascuns i se odihneste. Noaptea iese i caut de
mncare cu predilecie, dintre rmiele altora (este omnivor). Dar nici mcar toat noaptea (un ntreg schimb 8h) nu umbl ci numai vre-o
4 ore.
Racul este o faptur foarte teritorial: are nevoie de o ascunztoare a lui. i pentru teritoriul i ascunztoarea lui, se lupt doar pna cnd vine un
pretendent mai hotrt (pregtit).
Racul este o vietate individualist/egocentric: st, mnnc i ii petrece timpul - singur. Se lupt pentru teritoriu tot timpul anului i doar n
perioada de fecundare umbl mai mult i interacioneaz cu ceilali
Din cele 5 perechi de picioare, primele dou sunt de fapt doi cleti mari, pe care le folosete pentru a prinde / lupt / speria pe alii - prin balt
De cele mai multe ori, n lupte le folosesc doar ca ameninare. Sunt i btlii n care cte un rac pierde cte un clete. Iar vestea bun este c i
crete la loc in timp (se regenereaz mai puin de 1 an).
Racul are snge albastru
Racul poate respira pe uscat circa 48 de ore.
Femelele in icrele fecundate sub coad i ulterior puii ieii, mai se refugiaz (in primele 2-3 zile), tot sub coada mamei. Nu i hrnete cu
lapte
n condiii de stres intens (fierbere) se nroete. Atunci folosete mai mult (i deci se vd rezultatele - finalitatea). Tardiv nsa tot rezult
ceva.
Carnea de rac a fost considerat mereu o delicates. Carnea este alb (unii spun c are gust asemntor cu lobsterii/homarii, creveii, crabii, puiul
de balt sau de gain). De obicei se mnnc coada (unii il numesc gtlej) i carnea din cei doi cleti.
Racii se prind greu i este recomandabil s fie prini/gatii de specialiti (ex: racii se fierb de vii, iar daca un rac fiert plutete, nseamn c era
deja mort la fierbere i nu e bine, etc).
Scorpionii aparin familiei pianjenilor, fiind rudele lor , a acneelor i a cpuelor. Aproximativ 1200 de specii cunoscute de scorpioni triesc la
tropice i n alte inuturi cu clim cald.Acestor specii de scorpioni ii aparine i scorpionul uria de Guineea , cea mai mare specie a familiei
paianjenilor , a crui mrime ajunge i la 18 cm. Scorpionul cel mai mic are nsa doar 1,3 cm lungime.

Scorpionii , pianjenii i rudele acestora fac parte din clasa artropodelor , iar n cadrul acesteia din familia pianjenilor. Corpul acestor
insecte de obicei este alctuit din dou pari principale : n partea din fa cefalotoracele
( cephalotorax n latin) care s-a format din contopirea capului cu toracele i partea din spate a abdomenului. Cea mai mare parte a corpului este
cefalotoracele , nsa abdomenul este cel care l scoate n eviden n familia pianjenilor. Abdomenul acestuia este lung i segmentat . Coada se
termin ntr-un ac cu venin din cauza cruia scorpionii sunt considerai drept cele mai de temut specii de insecte din familia lor.
Picioarele pentru deplasare i cele pentru pipit.
Scorpionii au patru perechi de picioare pentru deplasare i in fa au picioarele pentru pipit n form de gheare, care se termin n foarfece ; pe
acestea le gsim i la alte specii ale familiei paianjenilor. Scorpionul i folosete foarfecele pentru prinderea przii. O alt caracteristic a
scorpionilor este existent unei perechi de tentacule pentru mestecare deasupra orificiului bucal care se termina tot in foarfece i pe lng acestea
nite anexe n form de pieptene la partea inferioar a corpului. nc nu se cunosc exact funciile acestora, dar se presupune c ajut la respira ie
sau folosesc la sesizarea vibraiilor solului. Culoarea scorpionilor este foarte variabil, gsim astfel scorpioni de culoare maro sau chiar neagr.
Sub umbra ntunericului
Familia pianjenilor nu se confund cu insectele, chiar dac aceste dou clase au trsturi asemntoare, speciile lor sunt de dimensiuni
mici, au schelet exterior i au mai mult de dou perechi de picioare, scorpionii ns - ca i pianjenii se deplaseaz pe patru perechi de picioare.
Scorpionii, contrar multor specii de insecte, nu au antene pentru orientare. Ei vneaza noaptea, iar n timpul zilei se retrag in crpturi, sub pietre
sau frunze, sau chiar n cldiri prsite, goale. Probabil c tocmai din aceast cauz, n urma evoluiei s-a format n acest fel modul lor de via ,
pentru ca principalele przi printre care specii de tarhani i greieri ies din ascunziuri n timpul nop ii. Faptul c scorpionii prefer crpturile
sau adpostul pietrelor poate fi periculos pentru om, pentru c se poate ntampla s-i fac ascunztoare n mbrcminte, nclminte sau n sacii
de dormit, iar dac este deranjat n timpul odihnei poate nepa cu uurin proprietarul acestor obiecte.
Veninul scorpionilor
Dac este speriat sau atacat, scorpionul i ndoaie coada deasupra capului i si neap dumanul. Exist dou tipuri principale de
venin :primul omoar sau paralizeaz doar nevertebratele, asupra omului nu are un efect mai grav dect neptura unei viespi, chiar dac
provoac nepturi usturtoare. Al doilea tip de venin poate ns s provoace moartea omului deoarece paralizeaz inima i nervii care inerveaza
muchii toracelui. Acest tip de venin este produs de mai multe tipuri de scorpioni ; acetia pot s omoare cu o nteptur un cine n doar apte
minute, un om n cteva ore i sunt foarte periculoi pentru copii. ansele de supravieuire cresc nsa foarte mult dac victimei i se administreaz
antidotul corespunztor.
Chiar dac sunt ntlnii n primul rnd n inuturile calde, scorpionii se regsesc pe fiecare continent i insula mai mare, cu excep ia
Groenlandei, Antarcticii, i Noii-Zeelande. Scorpionii pot fi gsii i n Europa, n partea nordic, pna n Germania, i o specie numit
Euscorpius flavicaudis s-a gsit i n insulele britanice, dar specia aceasta nu este periculoas pentru om.

Vantoarea i hrana
Scopionul i localizeaz prada n timpul vnrii cu ajutorul curenilor de aer sau din vibra iile terenului. Dupa ce o localizeaz, se apropie
de ea i se arunc asupra sa i o prinde cu ajutorul foarfecelor. n acel moment este aproape sigur nvingtor pentru c n caz de nevoie i ndoaie
coada i i omoar prada cu ajutorul veninului. Gura scorpionilor nu este foarte mare, de aceea trece destul de mult timp pn cnd reuesc s taie
n buci i s consume prada cu ajutorul organelor bucale. esuturile moi i fluidele ajung n stomacul scorpionilor. Ei nu trebuie sa vneze
zilnic datorit sistemului lor digestiv deosebit de eficient ;la fel, organismul lor utilezeaz foarte bine i coninutul de ap al umorii przilor.
Ciclul de viata
Unele specii de scorpioni au un dans nupial rafinat care poate dura mai multe ore. Masculul o prinde pe femela de picioarele de pipit i o
mpinge nainte i napoi ntr-o micare du-te-vino. Sperma este ejaculat pe sol, iar femela o aranjeaza n aa fel nct aceasta s ajung n
orificiul genital. Sperma ajuns n organele genitale ale femelei o poate fecunda de mai multe ori.
Femela poart oule n corp chiar i un an, iar progeniturile sunt aduse pe lume vii ; unele specii nasc un pui, altele chiar o sut. Astfel,
naterea poate s in mai multe zile, dar la majoritatea speciilor are dou etape, cu o pauz de 24 de ore. De obicei, micii scorpioni vin pe lume
n ntuneric, iar in primele zile se ngrmdesc pe spatele mamei lor. Dupa aceea nprlesc, li se dezvolt un schelet exterior i astfel sunt gata s
se despart de mama lor.

S-ar putea să vă placă și