Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:
PROFESOR : Vizitiu Liliana
OBIECTUL: biologie
ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINE
SUBIECTUL LECIEI: Biodiversitatea ecosistemului terestru
TIMP:45 min
GIMNAZIU ONETI
CLASA: a IX - a
CATEGORIA DE LECIE: Lecie de asimilare a cunostintelor.
SCOPUL LECIEI: Familiarizarea cu ecositemul terestru.Padurile
COMPETENE:
COMPETENE GENERALE
1. Receptarea informaiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Utilizarea i construirea de modele i algoritmi n scopul demonstrrii principiilor lumii vii
4. Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei
5. Transferarea i integrarea cunotinelor i metodelor de lucru specifice biologiei n contexte noi
VALORI I ATITUDINI
1. Interes pentru realizrile i descoperirile din domeniul tiinelor;
2. Motivaia pentru informarea i documentarea tiinific;
3. Dezvoltarea curiozitii i respectului fa de orice form de via;
4. Grija fa de propria persoan, fa de ceilali i fa de mediul nconjurtor;
5. Dezvoltarea toleranei fa de opiniile altora;
6. Cultivarea receptivitii i a flexibilitii pentru aplicarea cunotinelor de biologie n viaa cotidian;
7. Contientizarea i implicarea n problemele de interes global.
COMPETENE SPECIFICE :
1. Sa identifice componentele ecosistemului terestru
2. Sa exemplifice influenta biotopului asupra functionarii ecosistemului terestru
METODE I PROCEDEE: conversaia euristica, nvatarea prin descoperire, investigaia, expunerea,.
MIJLOACE DE NVMNT: manual,tabl prezentare ppt, videoproiector, laptop, carioci,
TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: frontal, individual ,lucru in grup
LOCUL DESFURRII: laboratorul de biologie
SURSE INFORMAIONALE I REFERENIALE:
DOCUMENTE NORMATIVE: planificarea calendaristic, orarul
DOCUMENTE SUPORTIVE: manual colar,
BIBLIOGRAFIE PEDAGOGIC:
1) Lazar V., Nicolae M. - Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-nvare-
evaluare la disciplina biologie, Editura Arves: Craiova, 2007.
2) Iordache Metodica predrii nvrii biologiei, Iai, 2001.
SCENARIU DIDACTIC:
Nr. ETAPA TIMP EVENIMENTELE LECIEI METODE MIJLOACE MODALITI
DIDACTICE DE DE
INVATAMANT EVALUARE
Moment 2 - se asigur cadru optim desfurrii leciei, asigurnd linitea i ordinea. Conversaia caiete,
1. organiz min. - se pregtete materialul necesar orei de biologie. manuale,tabla, -
atoric creta,pix
2. Reactualizarea 10 Propun fise de lucru (Anexa1) Problematizare completarea
cunosti min Conversatia unor dialoguri
ntelor Discutia Fise de lucru incomplete.
colectiva Tabla ,creta
2. Comunicarea 20 Ecosistem terestru este un ecosistem,a crui biotop este strns legat de
cunosti min. mediul terestru. Exemple de ecosisteme terestre sunt: Explicatia Caiete Descrierea i
ntelor pdurile; Descrierea manuale reconstituirea
noi deerturile; Dezbaterea tabla creta explicarea
stepele; Lucru in grup
savanele;
cmpiile.
Biocenoza acestor ecosisteme este una tipic terestr.
n aceste ecosisteme se dezvolt i triesc numeroase specii vii de plante
si animale.

Propun elevilor spre analiza diverse ecositeme ale unei paduri .


Aranjez clasa in 4 grupe. Fiecare grup va primi material
suplimentar(Anexa2)pe care il vor studia si il vor prezanta clasei
Grup1 : ,, Ecosistemul unei pduri de stejar
Grup2 : ,,Ecosistemul unei pduri de fag
Grup3 : ,, Ecosistemul unei pduri de molid
Grup 4: ,, Pdure de foioase
6. Fixarea 10 Un reprezentant al grupului prezinta materialul studiat Coversaie Manual ,caiet autoevaluarea.
cunotinelor min. Lucru in
noi perechi
7. Tema pentru 3 De evidentiat asemanari si deosebiri intre ecosistemele terestre studiate in - investigaia - caiete, autoevaluarea.
acas min. timpul orei manuale,internet
Anexa1
Fisa de lucru nr1
Intrebari

1. Definiti : biocenoza,mediu de viata


2. Enumerati componentele biodiversitatii
3. Alcatuiti un lant trofic acvatic

Fisa de lucru nr2


Intrebari

1. Definiti : biotop,biom
2. Enumerati adaptari la seceta si frig
3. Alcatuiti un lant trofic terestru

Fisa de lucru nr3


Intrebari

1. Definiti :ecosistem,factori abiotici


2. Enumerati adaptari de protectie contra pradatorilor
3. Alcatuiti un o piramida trofica intr-un ecosistem acvatic

Fisa de lucru nr4


Intrebari

1. Definiti : factori biotici,factori antropici


2. Enumerati principalele categorii trofice
3. Alcatuiti o piramida trofica intr-un ecositem terestru

Anexa2
Grup1 : ,, Ecosistemul unei pduri de stejar

Pdurea este o suprafa mare de teren pe care cresc n stare slbatic specii de arbori i arbuti, specii de plante erbacee, muchi, dar triesc i diferite specii
de animale. Dup natura lor, pdurile pot fi naturale (aprute spontan) i cultivate (prin plantarea puieilor de arbori crescui n pepiniere). Pe glob, pdurea
ocup circa 30% din suprafaa uscatului; n Romnia, ele se ntind pe circa 27% din suprafaa total a rii.

Pdurile de stejar se ntind n zonele cu altitudine de pna la 700800 m. n zonele de cmpie, aceste pduri sunt formate din stejar brumriu i stejar pufos.
n zonele joase, ele sunt formate din stejar n amestec cu cer sau grni (rude cu stejarul). n zona dealurilor nalte se ntlnete gorunul care formeaz pduri
ntinse numai de gorun (numite gorunete) sau n amestec cu alte specii de foioase.
Fauna i vegetaia pdurilor de stejar
Fauna: rdac, arici, salamandr, cuc, cprioar, vulpe, jder, iepure, urs, cerb, porci mistreti etc.
Vegetaia: ghiocel, porumbar etc.
Caracteristici ale biotopului:
-soluri: brune i brun-rocate de pdure;
-temperatura medie anual n jur de 10 C;
-lumina care ajunge pn la suprafaa solului, filtrat printre coroanele arborilor; de aceea exist numeroase plante erbacee i arbuti.

Componente ale biocenozei:


-arbori : carpen, ulm, tei, frasin, paltin de cmpie, arar, cire slbatic;
-arbuti: mce, pducel, soc, lemn cinesc, corn, porumbar, gherghinar;
-plante erbacee: golom, piu etc.
-animale nevertebrate: viermi, pianjeni, melci, insecte, etc.
-animale vertebrate:brotcel, oprl, arpe, cuc, lup, vulpe, etc
Grup2 : ,,Ecosistemul unei pduri de fag
Pdurile de fag (numite i fgete) sunt rspndite n zonele cu altitudini de 6001300 m. Pdurile de fag se ntlnesc ns i la altitudini mai mici, pe versani
umbrii (400m) sau la altitudini de 1500 m, pe versanii nsorii.
Fauna i vegetaia pdurilor de fag
Vegetaie: alun, ciuperci etc.
Caracteristici ale biotopului:
-soluri: brun-acide, brune de pdure i soluri podzolice;
-temperatura medie anual de 6-8 C;
-lumin slab

Componente ale biocenozei:


-arbori: fag, mesteacn, paltin de munte, carpen, ulm de munte, tei, molid, brad;
-arbuti: alun, mur, corn;
-plante erbacee: ferig, muchi, licheni, mierea-ursului, pius;
-animale nevertebrate: insecte (crbu de pdure, croitorul fagului);
-animale vertebrate: ciocanitoare, gai, huhurez, cerb, urs brun, jder, rs, veveri, mistret, pisic salbatic.

Grup3 : ,, Ecosistemul unei pduri de molid


Pdurile de molid, (numite i molidiuri), ocup regiunile nalte ale Munilor Carpai, de la limita superioar a fagului pn n zona subalpin. Ele sunt instalate
la altitudini de 12001800 m. n nordul Carpailor, limita inferioar a pdurilor de molid atinge, n unele locuri, 600 m.
Fauna i vegetaia pdurilor de molid
Fauna: omida molidului, ciocnitoare, piigoi de brdet, forfecu, oarece vrgat, jder, coco de munte, etc.
Caracteristici ale biotopului:
-soluri: podzolice brune;
-temperatura medie anual de 3-5 C;
-precipitaii de 8001300 mm anual;
-lumina foarte slab, pdurile sunt ntunecoase;
-vnturi, uneori, puternice.

Componente ale biocenozei:


-arbori: molid, zad, zmbr, pin, brad, fag, mesteacn, paltin de pdure, etc.
-arbuti: afin, merior, zmeur, coacz de munte;
-plante erbacee: ciuperci, muchi, licheni (mtreaa bradului), ferig;
-animale nevertebrate: insecte (omid, viespe ,etc);
-animale vertebrate: oprl de munte, nprc, piigoi de brdet, coco de munte, ciocnitoare, veveri, jder, mierl, etc.

Grup 4: Pdure de foioase

Pdurile de foioase sunt zone de vegetaie n care predomin vegetaia arboricol i angiospermic. Ele sunt prezente att n zonele temperate, ct i n
cele subtropicale i tropicale.

Limita ntre pdurile de foioase i cele de rinoase se situeaz ntre altitudinile de 600-1300 m, n funcie de relief, substrat i microclimat, care duc
uneori i la inversiuni de vegetaie.[1]
Vegetaie
Principalii arbori ai pdurilor de foioase
sunt: salcia, teiul, castanul, aninul,sicomorul, plopul, magnolia, stejarul, fagul, mesteacnul, alunul, ararul, frasinul, etc. din punct de vedere taxonomic
cuprinde familiile: Altingiaceae, Betulaceae, Fagaceae, Buxaceae, Cornaceae, Fabaceae, Pyrinae, Tilioideae, Lauraceae, Oleaceae, Platanaceae,
Rosaceae, Sapindaceae, Aquifoliaceae, Ulmaceae, Salicaceae i arborele Ginkgo biloba.
Toamna, cnd arborilor le cad frunzele, funcia lor de fotosintez nceteaz.
forma coroanei este determinat n funcie de locul de cretere: arborii izolai au coroana n form de cupol sau de sfer, n timp ce, n cadrul
masivelor forestiere, dezvoltarea acesteia este limitat.
n funcie de intensitatea luminii, frunzele prezint caracteristici anatomo-morfologice i fiziologice diferite: frunzele de lumin sunt mai mici,
mai groase, cu o reea de nervuri mai dens i stomate mai numeroase, comparativ cu cele de umbr.
indicele suprafeei foliare (ISF) depinde de valoarea aprovizionrii cu ap i cu substane minerale; el se micoreaz n cazul unei aprovizionri
insuficiente cu ap i substane minerale; la pdurile pure de stejar ISF = 5 (n anii umezi poate fi mai mare). n celelate pduri de foioase ISF poate
depi 8, pentru toate speciile, inclusiv i la arbuti (H. Walter, 1974).
singura form de adaptare a speciilor vegetale mpotriva temperaturilor sczute din timpul iernii o reprezint clirea (modificri fizico-chimice n
protoplasm), proces fiziologic care se produce toamna. Prin clire, rezistena la frig a mugurilor arborilor poate crete de la -5 C n toamn, pn la
-25 C i chiar -35 C iarna; prin clire, arborii care cresc la latitudini medii sunt protejai mpotriva vtmrilor provocate de ger; declirea se
produce primvara, odat cu nclzirea aerului.
Faun
n aceste pduri triesc: lupul, vulpea, cprioara, mistreul, jderul, veveria, pisica slbatic, sturzul, mierla, cucul, ciocnitoarea, sticletele.
Condiii ecologice
climat rcoros, cu ierni nici prea severe nici prea lungi, cu veri scurte i moderate sub raport termic.
anotimpurile de tranziie, primvara i toamna, caracterizate prin perioade de frig, joac un rol capital.
perioadele marcante de secet sunt inexistente.
precipitaiile sunt abundente (cca 400-500 mm/an) i repartizate uniform pe parcursul anului.
solurile sunt brune de pdure, mai mult sau mai puin levigate; n funcie de gradul de aciditate i de umiditate, ele corespund unor asociaii
vegetale clar difereniate.

S-ar putea să vă placă și