Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didacticla Biologie

Clasa: a VIII-a Data: ____________

Subiectul:Încrengătura Cordate. Clasa Păsărilor (Aves).


Tipul lecției: De asimilare a cunoștințelor.

Resurse: 45min.

Subcompetența:Determinarea caracterelor generale ale claselor de animale vertebrate.

Obiective operaționale: Oo1 – să grupeze păsările enumerate, care locuiesc arealul R. Moldova, în cele
4 ordine distincte;

Oo2 – să descrie, în baza informației din manual, funcțiile de relație, de nutriție și de reproducere a
păsărilor într-un tabel;

Oo3 – să compare, în baza planșelor, structura sistemului circulator la păsări și reptile, indicînd
avantajele păsărilor față de poichiloterme;

O4 – să explice mecanismul respirației duble la păsări în timpul zborului, remarcînd avantajele


acestuia..

Strategii didactice: activități frontale, în perechi, individuale.

Tehnologii didactice: Găsește intrusul! Cutia cu surprize (fișe); Lectura ghidată; Învățarea autonomă;
Observarea; Fișa de ieșire.;Argumentarea.Problematizarea; Conversația euristică; Tabelul;Diagrama Vienn;
Mijloace audiovizuale You Tube.

Bibliografie: Curriculum la disciplină; Ghidul de implimentare și Ghidul profesorului la Biologie ;


Manualul cl. a VIII-a la Biologie; Dicționar de Biologie.

Materiale:documentarcomplet, subtitrariRomana (HD & HQ) (min. 49-54), fișe, planșe, cretă color,
cutiuță.

Demers didactic explicit:

Etapele lecției Obiec- Timp Activitatea de predare—învățare Strategii și Activități de


tive min. tehnologii evaluare
op. didactice
Moment 3 Salutul. Prezența elevilor la lecție.
organizatoric: Pregătirea celor necesare la lecție.
Li se propune elevilor un șir de denumiri de Găsește intrusul! Elevii găsesc
animale: cuvîntul
șopîrla-verde, pelicanul, șarpele-de-casă, străin.
broasca -țestoasă-de-baltă, vipera, cobra.
Verificarea 6 La lecția precedentă am studiat Încrengătura Cutiuța cu surprize Frontală
cunoștințelor, Cordate. Clasa Reptile. ( fișe); Elevii definesc
a priceperilor Elevii extrag fișe cu termeni din cutie și explică termenii-
noțiunile –cheie: reptilă; scuamate; solzi; cheie.
și a organul Jacobson; poichiloterme;inimă
deprinderilor: tricamerală; unisexuate; ovipare; ovovivipare;

Ex. 1, p. 112. De ce ”Reptilele sînt copiii


soarelui”? Argumentați. Argumentarea.
Cum credeți, din ce încrengătură face
parte Pelicanul? Dece? El însă aparține Problematizarea.
altei clase: Păsări.
--Prin ce se deosebesc acestea de restul org.
vertebrate? Amintiți-vă ce am studiat în cl.
a VII-a despre păsări? Oasele goale, sacii
aerieni, poziția penelor în timpul zborului,
etc. Conversația
euristică
Enunțare 1 Se va nota subiectul lecției. Se enunță
obiectivele lecției.
Realizare Prin intermediul :
Clasa Păsări------ 30 0rdine ----- 9700 specii. Elevii
Citind primul capitol, completați tabelul cu construiesc
Oo1 informația necesară: Lectura ghidată. tabelul și îl
5 PĂSĂRI DIN AREALUL R. MOLDOVA: completează.
Observarea .
Ordinul Tabelul.
Paseriforme
(insectivore) Lucrul în perechi.
Ordinul
Paseriforme
(granivore)
Ordinul
Anseriforme
Feed-back Ordinul Strigiforme
Ordinul
Falconiforme
-Citind următorul capitol, veți putea
completa rubricile:
5 FUNCȚIA DE Lectura ghidată.
RELAȚIE:
Sistemul Învățarea
Oo2 3 nervos: autonomă.
Sistemul
locomotor: Elevii citesc
2 Organele de informația
simț: înscrisă în
Lucru în perechi.
FUNCȚIA DE tabel.
NUTRIȚIE:
FUNCȚIA DE
REPRODUCERE
:

Reflecție:
-- Identificați asemănări și deosebiri ale
Oo3 2 sistemului circulator la reptile și păsări, în Elevii
baza informației din manual. Diagrama Vienn completează
Oo4 8 diagrama.
Mijloace Elevii expun
Vă rog să urmăriți cu atenție materialul
audiovizuale ce au aflat.
video și să spuneți care este rolul respirației
You Tube
duble la păsări în timpul zborului.
DumnezeulMinunilor - documentarcomplet,
subtitrariRomana (HD & HQ) (min. 49-54)
Evaluare Oo1 4 Fișa de ieșire.
Oo2 Am aflat ..... Evaluare
Voi ține minte ..... frontală
Oo3 Aș dori să mai aflu ....
Nu am înțeles .....
Oo4
Aprecierea 1 Elevii sînt apreciați și lăudați.
Notarea 2 Elevilor li se spun notele, făcînd
comentariile de rigoare.
Tema pe acasă 3 Explicarea temei de acasă:de reținut Explicarea temei
informația din tabele; tema 44- de citit; de acasă
Referat pe tema: ”Diversitatea păsărilor din
ecosistemele localității natale” -2 săptămîni.
Elaborat: Stoica Margarita,

S-ar putea să vă placă și