Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la BIOLOGIE

realizat în clasa a VI-C


Data __________
Tema: Adaptări structurale și comportamentale ale organismelor la factorii biotici și abiotici ai mediului de viață.
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă
Metodologia formării competenţelor

Competenţe specifice disciplinei Biologie


 Utilizarea limbajului ştiinţific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
 Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor şi mijloacelor specifice pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii şi a mediului.
 Participarea în acţiuni de ocrotire a biodiversităţii prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local şi
global.
Unităţi de competenţă:

• Identificarea adaptărilor structurale şi de comportament ale organismelor la mediul lor de viaţă.


• Stabilirea relaţiilor dintre factorii de mediu biotici/ abiotici şi particularităţile de adaptare a organismelor la mediul lor de viaţă.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevul/eleva va fi capabil:
––să identifice, pe baza cunoştinţelor anterioare, particularităţile de reacție a plantelor la factorii de mediu;
––să examineze, din imagini, diverse comportamente de adaptare a animalelor la factorii de mediu;
––să stabilească, corelaţii între factorii biotici și abiotici;
––să estimeze, pe baza cunoştinţelor acumulate importanța comportamentelor de adaptare a organismelor în mediu.
Etapele lecției Obiective Conținuturi Tehnologi didactică Evaluare
opera-
ționale
Momentul organizatoric Realizarea apelului. Activitatea frontală
Pregătirea pentru lecție. Convesrație
Verificarea cunoștințelor O1 Explică: Dezbateri Verificarea cunoștințelor
• Ce adaptări și-au format plantele iubitoare accumulate anterior despre
de lumină? Conversații adaptări structurale și
• Care este reacția plantei de floarea comportamentale ale
soarelui la lumină? plantelor la factorii de
• Cum reacționează plantele în condiții mediu.
variate de temperatură?
• Cum se clasifică plantele după gradul de
adaptare la umiditate?
Comunicarea cunoștențelor O2 Amintește-ți: Activitate frontală
noi • Ce reprezintă factorii de mediu abiotici şi
biotici? Conversații
• Cum reacţionează păsările călătoare la
venirea toamnei? Lucrul cu manual
• De ce toamna veveriţa îşi face rontal de
nuci pentru iarnă?
• Ce s-ar întâmpla cu animalele enumerate
dacă ele nu s-ar adapta la acţiunea
factorilor de mediu (scăderea temperaturii
sau lipsa hranei)?
Comunicarea elevilor despre diversitatea
comportamentelor de integrare în mediu a
animalelor, determinate de factorii
abiotici şi de factorii biotici la speciile:
vulpe-polară, pârșul comun; şobolan-de
nisip; iepure sud-american; barză-albă;
fluturele-ochide- păun-de-noapte; peştele
anemonă; dragon-de-mare; pasărea Colibri;
şopârla Kingi din Australia.
Examinează imaginile din figura 3 (pagina Activitate individuală Verificarea corectitudinii
Fixarea cunoștințelor noi O3 88) şi răspunde la următoarele răspunsurilor la întrebări.
întrebări:
Lucru cu imaginile din
 De ce broasca a luat o poziţie neobişnuită
la apariţia duşmanului? manual
În ce scop?
 Din ce cauză şopârla şi-a lipit strâns corpul Conversații
de această piatră înfierbântată
la soare?
 De ce în Antarctida pinguinii stau strâns
lipiţi unii de alţii?
Ce adaptări mai au aceste animale la factorii
mediului?
 Cu ce parte a plantei se aseamănă
călugăriţa, care stă în aşteptarea
prăzii?
Formarea priceperilor și Rezolvând careul (p.88) pe caiet, vei obţine Activitate individuală. Verificarea corectitudinii
deprinderilor pe vertical unul dintre termenii-cheie ai răspunsurilor la întrebări.
temei. Conversații.
1. Animal nevertebrat ce serveşte
ca gazdă pentru peştele-
anemonă. (anemonă)
2. Nume sinonim al peştelui
calul-Pegas.(dragon)
3. Cea mai îndrăgită pasăre călătoare
din Moldova.(barza)
4. Unica pasăre din lume care
hibernează.(caprimulgul)
5. Denumirea factorilor nevii ai
naturii.(abiotici)
6. Cel mai iute mamifer din Africa.(ghepard)
7. Mamifer din Moldova care hibernează.
(pîrș)
8. Considerat cel mai fricos mamifer
din fauna Moldovei.(iepure)
Concluzii. Realizarea O4 Explică importanța comportamentului de Activitate individuală. Menționăm importanța
feedbackului integrare a organismului la factorii de mediu. Lucru cu imagini adaptabilității structurale și
Care comportament de adaptarea la factorii Sinteză de comportament a
de mediu te-au impresionat cel mai mult Conversație organismelor în mediul de
astăzi la lecție? viață.
Temă penru acasă Realizeză exercițiul 3, pagina 88. Activitate individuală
Informeazăte despre comportamentele de
adaptare la factorii de mediu a altor Notițe
organisme decât cele studiate azi la lecție.

S-ar putea să vă placă și