Sunteți pe pagina 1din 7

COLEGIUL ECONOMIC „M.

KOGĂLNICEANU”
FOCȘANI, B-DUL GĂRII, NR. 25
TEL. 0237212544, FAX. 0237613731
e-mail: cemk_focsani@yahoo.com
web: www.cemk.ro

Proiect didactic
Clasa : a IX – a A
Disciplina de învățământ : Biologie
Tema lecției : Regnul Protista
Unitatea de învățare : Diversitatea lumii vii
Scopul lecției : înțelegerea șicunoașterea caracterelor generale ale protistelor, clasificarea și
importanța acestora.

Competențe specifice :

2.2. Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor


2.1. Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor şi
evidenţierea componentelor şi proceselor celulare
1.2. Clasificarea indivizilor biologici pe baza caracterelor generale
1.1.Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare despre organizarea lumii vii
5.1 Aplicarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor referitoare la structurile şi organismele cu potenţial
patogen precum şi la acţiunea factorilor mutageni
5.3. Argumentarea importanţei teoretice şi practice a noţiunilor de biodiversitate şi de genetică

Tipul de lecție : lecție mixtă ( combinată, de predare – învățare – evaluare )

Obiective operaționale

Obiective cognitive : La sfârșitul lecției elevii ar trebui să fie capabili :


Oc1 – Să explice criteriile după care se clasifică Regnul Protista.
Oc2 – Să explice caracterele generale ale Regnului Protista.
Oc3 – Să recunoască diferiți reprezentanți ai Regnului Protista.
Oc4 – Să explice adaptărileorganismelor din grupele de Protiste la mediul de viață.

Obiective procedurale : La sfârșitul lecției elevii ar trebui să fie capabili :


1
Op1 – Să realizeze activități de punere în evidență a rolului protistelor în mediu.
Op2 – Să realizeze activități de încadrare sistematică a organismelor protiste.
Op3 – Să modeleze prin desen diferite organisme protiste.

Obiective atitudinale : La sfârșitul lecției elevii ar trebui să fie capabili :


Oa1 – Să efectueze riguros sarcinile de lucru.
Oa2 – Să utilizeze corect cunoștințele despre protiste în viața cotidiană.

Strategia didactică

Metode și procedee : explicația, observația, conversația, modelarea


Mijloace de învățământ : atlase, planșe, diapozitive ppt.
Forme de organizare a activității elevilor : frontal, pe grupe.

Bibliografie

- Costică Naela (2012 ) – Didactica biologiei – suport de curs.


- Mohan Gh., Corneanu G., Ardelean A. – Manual de biologie pentru clasa a IX – a, Ed.
Corint, București 2008.
- Huțanu Elena – Manual de biologie pentru clasa a IX – a , Ed. Didactică și Pedagogică,
București 2008.

2
Desfășurarea lecției

Etapele Obiective operaționale Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia Evaluare,


activității instruirii observații
didactice
Captarea Evocarea importanței protistelor ( producători de substanțe Elevii Conversație
atenției organice în mediul acvatic) și a unor organisme patogene recepționează
( care produc boli precum malaria, boala somnului, mesajul
giardioza) cunoscute de elevi. profesorului
Informarea Astăzi vom afla cunoștințe despre organisme unicariote, Elevii Informare
elevilor cu majoritatea unicelulare care se încadrează în cel de – al recepționează
privire la doilea Regn al lumii vii – Regnul Protiste, precum și mesajul
obiectivele despre clasificarea acestuia și a importanței organismelor profesorului
urmărite protiste.
Stimularea Care sunt caracterele de superioritate ale unei celule Prezența nucleului, Conversație Evaluare
reactualizării eucariote ? a organitelor orală
cunoștințelor celulare precum și
învățate anterior diviziunea indirectă
(mitoză și meioză)
Dirijarea Oc1 – Să explice criteriile Comparând cele două tipuri de celule învățate, pro și
învățării după care se clasifică eucariote am scos împreună în evidență diferenșele dintre
Regnul Protista. ele.

3
Oc4 – Să explice Ce fel de organisme observăm pe imaginile din atlase ?
adaptărileorganismelor Aceste organisme trăiesc în mediul acvatic, fiind sprecii Elevii răspund :
din grupele de Protiste la libere, solitare sau coloniale. organisme
mediul de viață. Ce structuri implicate în mișcare observați ? eucariote,
Aceste organite au rol și de receptori pentru diverși stimuli unicelulare cu
din mediul extern. organite.
Structura acestor organite este aceeași atât la protiste cât și
la alte celule eucariote , demonstrând astfel unitatea Elevii răspund :
structurală a lumii vii. flageli, cili,
Respirația este anaerobă la formele primitive și aerobă la pseudopode.
cele evoluate.
Reproducerea este asexuată (diviziune) dar și sexuată
(cariokineză).
Care sunt tipurile de nutriție întâlnite în lumea vie ?
Protistele reprezintă un grup extrem de heterogen care se Elevii răspund : Conversație Evaluare
Oc2 – Să explice clasifică în trei categorii în funcție de tipul de nutriție : autotrofă și orală
caracterele generale ale - Protiste cu caractere de animal (protozoarele) cu heterotrofă.
Regnului Protista. nutriție heterotrofă Sub îndrumarea Explicația
- Protiste cu caracter de plante (alge) cu nutriție profesorului elevii
fotosintetizatoare. definesc tipurile de
- Protiste cu caracter de fungi (mixomicete și nutriție.
oomicete) cu nutriție heterotrofă saprofită.

4
Prezentarea unui Observarea diapozitivelor ppt cu protozoare.
material
stimulativ
Dirijarea Oc3 – Să recunoască Grupa protistelor cu caractere de animal sau grupa
învățării diferiți reprezentanți ai protozoarelor cuprinde patru încrengături:
Regnului Protista. - Sarcodina
Op2 – Să realizeze - Zoomastiginia
activități de încadrare - Ciliophora
sistematică a - Sporozoa Elevii iau notițe și Explicația Evaluare
organismelor protiste. Încrengătura Ciliophora cuprinde protozoare heterotrofe cu desenează Modelarea orală
Op3 – Să modeleze prin cili, organite de mișcare, pe toată suprafața membranei. parameciul. Observația
desen diferite organisme Observați în citoplasmă un micro și un macronucleu.
protiste. Micronucleul asigură reproducerea sexuată prin conjugare.
Oa1 – Să efectueze Reprezentanți : Paramoeciul, vorticula
riguros sarcinile de Încrengătura Sopozoa – cuprinde protiste imobile care se
lucru. înmulțesc prin spori și sunt exclusiv parazite.
Plasmodiul – care provoacă malaria – transmisă de țânțarul
anofel și provoacă distrugerea globulelor roșii. Boala se
manifestă prin frisoane și febră.
Prezentarea unui Observarea diapozitivelor ppt cu alge.
material

5
stimulativ
Dirijarea Oc3 – Să recunoască Algele unicelulare sunt incluse în regnul Protiste, iar algele Observația
învățării diferiți reprezentanți ai pluricelulare în regnul plante. Modelarea
Regnului Protista. Criteriile de clasificare a algelor sunt : natura peretelui
Op2 – Să realizeze celular, pigmenții fotosintetizați și substanțele de rezervă.
activități de încadrare Filum Chrysophyta
sistematică a - cuprinde alge aurii și diatomee Explicația
organismelor protiste. - depozitează grăsimi Evaluare
Op3 – Să modeleze prin - conțin clorofilă a,c și carotenoizi orală
desen diferite organisme - diatomeele au perete celular cu siliciu Conversația
protiste. Filum Pyrrophyta
Oa1 – Să efectueze - cuprinde alge cu flageli
riguros sarcinile de - depozitează amidon
lucru. - unele sunt heterotrofe
- conțin clorofilă a,c, carotenoizi și peridinină
- perete celular cu platoșe frumos ornamentate
Filum Chlorophyta
- cuprinde alge cu flageli
- depozitează amidon
- perete celular celulozic
- conțin clorofilă a ți b

6
- au vacuolă contractilă

Dirijarea Op1 – Să realizeze Care este rolul organismelor fotoautotrofe din punct de Din punct de
învățării activități de punere în vedere trofic ? vedere trofic Explicația
evidență a rolului Importanța protistelor: organismele Evaluare
protistelor în mediu. - protistele sunt atât producători (cele autotrofe), fotoautotrofe orală
Oa2 – Să utilizeze corect consumatori (cele heterotrofe), cât și (algele) sunt Conversația
cunoștințele despre descompunători ( cele heterotrofe saprofite ). producători de
protiste în viața - Protistele intră în alcătuirea fitoplanctonului și substanțe organice
cotidiană. zooplanctonului. eliminând în
mediul acvatic și
oxigen.

S-ar putea să vă placă și