Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic Data : Clasa : a-VII-a Obiectul: Biologie-Anatomie Tema : Igiena urechii Competene specifice: Stabilirea relaiilor ntre

e funciile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si influena factorilor de mediu (1. ! "re#entarea informaiilor folosind di$erse metode de comunicare (%. ! &tili#area corect' a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.(%.1! Obiective operationale: (1. Sa identifice factorii de risc si actiunea lor asupra urec)ii* ( . Sa e+plice efectul lor asupra urec)ii* (,. Sa argumente#e importanta pastrarii regulilor de igiena a urec)ii. Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte Demersul didactic: a)Resurse materiale: post-it-uri, creioane colorate, plan-a cu oc)iul categorii de factori de risc, mula.ul urec)ii, manual, re$iste de igiena si sanatate. b)Resurse procedurale: e+plicatia, con$ersatia euristica, obser$are independenta, dialogul, metoda bulgarele de #apada c) Forma de activitate: frontal', pe ec)ipe Locul desfasurarii lectiei: -Sala de clasa Bibliografie : .Viorel /a#ar . 01etode utili#ate in predarea biologiei, 2ditura Ar$ens, 334

Desfasurarea

lectiei

ETAPELE LECTIEI %&'oment organi(atoric&

ACTI ITATEA P!O"E#O!$L$I -5otea#a in catalog ele$ii absenti si $erifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea arei* -"regateste materialul didacticnecesar pentru desfasurarea lectiei. -"rin c)estionare orala: -6are sunt cele trei parti componente ale urec)ii7 - 6are sunt functiile pe care le indeplineste urec)ea7 - /a ni$elul carui segment sunt locali#ati receptorii pentru au# si ec)ilibru7

ACTI ITATEA ELE ILO! - Isi pregatesc cartile si caietele.

)& erificarea cunostintelor

-2le$ii se gandesc si raspund intrebarilor profesorului -6ele trei parti ale urec)ii sunt: urec)ea e+terna, urec)ea medie si urec)ea interna. - &rec)ea indeplineste doua functii: de au# si ec)ilibru.

- 8eceptorii pentru au# si ec)ilibru sunt locali#ati la ni$elul urec)ii interne astfel: cei pentru au# se gasesc in melmul membranos si cei pentru ec)ilibru in utricula si sacula si la ba#a canalelor - 6are sunt partile componente ale semicirculare membranoase. urec)ii ce fac posibila actiunea - Aceste parti componente stimulului ( undele sonore! asupra sunt: pa$ilionul urec)iireceptorilor7 canalul auditi$ e+terntimpanul- cele trei oscioare articulate- perilimfa si endolimfa.

*&Captarea atentiei pentru lectia noua

+&Anuntarea temei si obiectivelor

,&Diri-area invatarii

Adresea#a o intrebare: 6e s-ar intampla in ca#ul in care o componenta din acest lant nu ar mai functiona corespun#ator7 Incura.ea#a ele$ii sa emita ipote#e. "ornind de la parele emise de ele$i, oreci#ea#a ca in lectia de asta#i se $or ocupa de factorii care afectea#a urec)ea si consecintele lor. Scrie pe tabla titlul lectiei si enunta obiecti$ele pe care ele$ii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei. (rgani#ea#a lectia folosind metoda 9Bulgarelui de #apada: . 6a tema pentru acasa el$ii au a$ut de pregatit un referat cu tema 9Igiena urec)ii:. Solicit ele$ilor ca, indi$idual, sa scrie fiecare reguli de igiena in accord cu tema noastra, pe care le considera foarte importante, cte una pe cte un post-it. 8ecomand sa e$ite formularile generale ( 9Sa respectam normele de igiena:! (rgani#e# clasa n ec)ipe de % 0 ; persoane n .urul cte unei mese.Solicita ele$ilor sa puna post-it-urile completate n centrul mesei, s' poat' fi citite de toi membrii ec)ipei, cu scopul ierar)i#arii lor n ordinea importanei -i stabilirea de comun acord care snt cele mai importante * reguli&

Se gansesc si raspund ca transmiterea undelor sonore pana la receptori ar fi ingreunata sau nu ar mai fi posibila, in functie de cat de gra$a este afectiunea. 5otea#a in caiete titlul lectiei si urmaresc obiecti$ele.

&rmaresc indicatiile profesorului si notea#a pe fiecare post-it primit cate o regula de igiena a urec)ii ce li se pare impportanta.

(cupa locul indicat de profesor si citesc post-it-urile puse in milocul mesei in $ederea ierar)i#ariilor dupa importanta stabilita de comun acord. 6itesc regulile scrise de ei si de colegi si le ierar)i#ea#a, astfel incat sa pre#inte cele mai importante , reguli.

<upa

munca

in

ec)ipa

si Aduc postiturile la catedra, citesc regulile scrise de

ierar)i#area facuta, solicit ele$ilor sa aduca la catedra cele trei optiuni ale lor si sa le puna in mi.locul catedrai ca sa poata fi citite de toti.

colegii lor si stabilesc cele mai importante patru reguli pe care sa le respecte intreaga clasa, astfel incat sa pastram buna functionare a componentelor urec)ii ce fac 8og ele$ii sa le citeasca sis a posibila pastrarea functiilor discute astfel incat sa stabileasca acesteia. de comun acord care snt cele mai importante % reguli (;, dac' nu putei c'dea de acord doar pe %!. 6ele %(;! reguli finale sunt lipite pe un desen ce repre#inta urec)ea .

.&Obtinerea performantei elevilor /&Evaluarea performantei

In$entaria#a principalele informatii si obser$atii, cerand ele$ilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete. =olosind metoda 92seu de ; minute: solicit ele$ilor sa-si e+prime opinia despre acti$itatea de asta#i si sugestii pentru desfasurarea acti$itatilor ulterioare.

- raspund intrebarilor - con$ersatie profesor-ele$ 8eali#ea#a un eseu dupa indicatiile primite.

S-ar putea să vă placă și