Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

coala: SAM D.Popa Mogoeti-Iai


Disciplina: Ed. Tehnologic
Data:
Cl.a V-a
Unitatea de nvare:Criterii de selecie a produselor alimentare
Tema:Caracteristici organoleptice
Tipul leciei: transmitere i nsuire de noi cunotine
Prof.Stoica Maria
Locul de desfurare: sala de clas
Timp: o or
Scopul leciei: Cunoaterea caracteristicilor organoleptice pentru produsele
alimentare.
Obiective de referin:
-2.4.s analizeze calitatea produselor alimentare n funcie de:
nevoile pe care le satisfac proprietile organoleptice, valoarea nutritiv, energetic
i estetic;
-2.5. s coopereze i s-i asume responsabiliti n activitile
de grup;
-3.2.s explice termeni i simboluriprivind calitatea,igiena produselor
alimentare i protecia consumatorilor;
Obiective operaionale:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
- s enumere caracteristicile organoleptice;
- s descrie caracteristicile organoleptice;
-s compare caracteristicile organoleptice ale
diferitelor produse alimentare
- s utilizeze corect termenii specifici
Demersul didactic:
a)Resurse procedurale: mozaicul ( metoda Jigsaw), observaia, demonstraia,
conversaia euristic, explicaia;
b) Resurse materiale: monstre cu diferite alimente( carne, preparate din carne,
lapte, produse lactate, ou, pete, fin, zahr, produse finoase, lmi, cafea),
manualul.
c) forma de activitate: individual, frontal i pe grupe.
Anticiparea dificultilor: - deteriorarea materialelor: reorganizarea grupelor;
- asigurarea unui fond de documentare suplimentar;
Evaluare: formativ prin chestionare oral i aplicaii practice.
Bibliografie:
1.Costic Niuc, Tudor Stanciu, Didactica disciplinelor tehnice,
Editura Performantica Iai,2006.
2. Gabriela Lichiardopol, Viorica Stoicescu, Silvica Neacu, Ed.
Tehnologic,Manual pentru cl.a V-a, Editura Aramis, 2005.

3.Carmena Neamu, Doina Sandu, Ed. Tehnologic, caietul elevului cl.a Va ,Editura LVS crepuscul, 2005.
Desfurarea leciei
Etapele
leciei
Organizarea
clasei

Verificarea
cunotinelor

Captarea
ateniei
i
reactualizarea
cunotinelor

Activitatea
profesorului
- noteaz n catalog elevii abseni i
verific dac sunt condiii optime
pentru desfurarea orei;
- pregtete materialul didactic necesar
desfurrii leciei
Prin chestionare oral:
- Care sunt factorii de mediu
importani pentru cretera animalelor?
- Cu ce se hrnesc vacile de lapte
vara? Dar iarna?
- Ce alimente minerale se dau oilor
iarna?
- n ce const ngrijirea porcilor?
- Care sunt produsele alimentare care
pot fi valorificate?

- Utiliznd demonstraia i comparaia


solicit elevilor s identifice asemnri
i deosebiri ntre produsele alimentare
ambalate i neambalate (ceea ce
observ).
Anunarea
-Anun i scrie pe tabl tema leciei i
temei i a prezint obiectivele pe care elevii
obiectivelor
trebuie s le cunoasc la terminarea
leciei;
Dirijarea
mparte
tema:
Caracteristici
nvrii
organoleptice n 4 subteme: senzaiile
create de vz, senzaiile sonore,
mirosul i senzaiile gustative i
senzaiile tactile. Realizeaz o fi
expert n care trece cele 4 subteme,
fi ce va fi oferit fiecrui
grup.Stabilete pentru fiecare subtem
elementele principale pe care trebuie
s pun accentul elevul prin oferirea

Activitatea
elevilor
- i pregtesc crile i caietele;

Se gndesc i rspund la ntrebri:


- Factorii de mediu importani pentru
creterea
animalelor
sunt:
temperatura,
umiditatea
aerului,
radiaiile solare, compoziia aerului,
aternutul din adposturi.
- Vacile de lapte se hrnesc vara cu
furaje verzi, iar iarna cu furaje
concentrate, fn, paie, coceni.
- Iarna oilor se asigur sare sub form
de bulgri pentru lins.
- ngrijirea porcilor const n:
asigurarea cureniei n adposturi,
adpare, plimbare zilnic.
- Produsele care pot fi valorificate
sunt: carnea i produsele din carne,
laptele i produsele lactate, oule,
mierea.
- Elevii emit ipoteze cu privire la
diferenele dintre alimentele ambalate
i cele neambalate, despre modul de
prezentare.
- Noteaz n caiete titlul leciei i
urmresc obiectivele;
- Se grupeaz dup indicaiile
profesorului i ncep s studieze
individual subtema repartizat.
- Dup ce au parcurs faza de lucru
independent experii cu acelai numr
se reunesc constituind grupe de
experi pentru a dezbate problema
mpreun.
- Elevii
transmit
cunotinele
asimilate reinnd la rndul lor

schemei leciei pe care elevii o vor


completa pe msur ce studiaz
subtemele oferite.
- mparte elevii n grupe de cte 4.
Fiecare elev din grup primete un
numr de la 1 la 4 i are ca sarcin s
studieze n mod independent, subtema
corespunztoare numrului su.
- Dup dezbaterea problemei n grup
solicit experilor s se ntoarc n
echipa iniial.
- n faza demonstraiei solicit
grupelor de elevi s prezinte
rezultatele ntregii clase.
- Dup fiecare secven realizeaz
schema la tabl i face fixarea parial
a noiunilor.
- Solicit elevilor s realizeze exerciii
de identificare a caracteristicilor
organoleptice pe monstrele de produse
alimentare.
- Insist asupra terminologiei specifice
prin repetarea termenilor cu un grad de
dificultate n exprimare.
Obinerea
- Inventariaz principalele informaii
performanei
cernd elevilor s dea rspunsuri
elevilor
rapide, clare, concrete.
Evaluarea
- Prin chestionare oral i identificarea
performanei
unor caracteristici organoleptice pe
produsele alimentare.
Tema pentru -Studiu
de
caz:Determinarea
acas
caracteristicilor organoleptice ale
produselor:
Luai dou pahare cu lapte, un pahar l
punei n frigider i unul pe masa din
buctrie. Dup dou zile analizai
cele dou pahare cu lapte i precizai:
care sunt proprietile organoleptice
ale produsului n cele dou cazuri.
Cum a influenat mediul exterior
calitatea produsului.
Rezultatele obinute le putei nota ntrun tabel comparativ.

cunotinele pe care le transmit


colegii lor experi n alte subteme.
- Elevii utilizeaz demonstraia pe
monstrele de produse alimentare
pentru a identifica caracteristicile
organoleptice.
- Noteaz n caiete schema de pe
tabl.
Exemplific
caracteristicile
organoleptice
prin
exemplele
identificate n monstre.

- Rspund la ntrebri.
- Rspund la ntrebrile adresate de
profesor.
Sunt
ateni
la
ntrebrile
profesorului
i
cer
informaii
suplimentare dac este cazul.

Caracteristici organoleptice schema leciei


Produsele alimentare neambalate pot fi apreciate n funcie de caracteristicile
organoleptice ale lor, care se stabilesc cu ajutorul organelor de sim i sunt
reflectate n senzaiile create.
Prin vz se apreciaz:- forma produsului;
- aspectul;
- culoarea;
- mrimea.
Senzaiile sonore care ajut la estimarea calitii produselor pot fi apreciate
prin:
- sunetul care apare la masticare;
- sunetul produs la ruperea unor produse;
- zgomotul buturilor carbogazoase.
Prin miros- se apreciaz substanele mirositoare.
Privind senzaiile gustative, create n cavitatea bucal, se disting patru gusturi:
- dulce;
- acru;
- srat;
- amar.
Prin senzaiile tactile se apreciaz duritatea i elasticitatea produsului. Se
exprim prin cuvintele:
- neted;
- aspru;
- tare;
- moale;
- uleios;
- finos.
Fi de lucru
Completai caracteristicile organoleptice pentru produsele alimentare pe care
le avei pe masa de lucru completnd tabelul:
Produsul
Caracteristici
Descrierea caracteristicii
alimentar
organoleptice

S-ar putea să vă placă și