Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

I.
Propunător
Data : 12.01.2018
Obiectul de studiu: Educatie Tehnilogică
Aria curriculară: Tehnologii
Clasa: a V-a
Titlul lecţiei: „Procese tehnologice simple de cultivare a plantelor (semănat, plantat, lucrări de îngrijire, recoltare)”
Tipul lecţiei: Transmiterea și însușirea de cunoștinte
Scopul lecţiei: Formarea îndeletnicirilor și deprinderilor în cultivarea,îngrijirea și cultivarea plantelor
Competenţe specifice:
C1. Identificarea proceselor de cultivare, ingrijire si recoltere si momentul aplicării lor
C2. Utilizarea corecta a uneltelor, materiilor prime si materialelor in vedea cultivării unei plante folosind unelte/ustensile, materiale adecvate
si cunoștințele dobândite
Obiective operaţionale:
O1. Să atribue ficărul proces tehnologic de cultivare a plantelor scrise pe tablă utilajele specifice
O2. Să spună cum am putea îmbunătăți procesul de cultivare a plantelor, ideile cele mai bune vor fi scrise pe tablă
O3. Să rezolve unexercițiu individual simplu referitoare la procesele tehnologice de cultivare a plantelor cu informațiile asimilate
O4. Ideea de cempetiție în vederea realizării temei de casă

II. Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei Obiective operaţionale Strategia didactică Evaluare


Metode Mijloace de Forme de organizare continuă
didactice învăţământ a clasei de elevi
1. Moment Mă voi prezenta, le voi spune elevilor Conversația Colectiv Orală
organizatoric că vom face ora de tehnologie.
T: 2 min Voi face prezența .
2. Reactualizarea Îi voi întreba ce au facut ora precedentă. Conversația Individual Orală
cunoștintelor Le voi pune o serie de întrebări din seria
T: 5 min precedentă.
Care sunt factorii care influențează
creșterea plantelor?
Când nu trebuie udate plantele vara?
Ce este humusul?
La ce ajută zațul de cafea in sol?
3. Anunțarea Le voi spune că în această oră vom Conversația Individual
lectiei noi vorbi despre tehnologii de cultivare și
T: 2min recoltare a plantelor.
Voi scrie titlul lecției la tablă iar ei în
caiete.
4. Prezentarea Voi incepe prin a intreba elevii dacă Conversatia Colectiv Oral
noului știu cum face un ferimier ca dintr-o
conținut sămanță mică sa recolteze fructe si
T: 30 min legume. Le voi asculta părerile iar apoi
voi completa dacă va fi nevoie iar
varianta completă o voi scire pe tablă
iar ei în caiete.
Le voi sugera imaginile din manual
reprezentative fiecărui proces.
Le voi explica fiecare proces în parte
si de câte tpuri este.
Le voi vorbi despre importanța rotației
culturilor.
Îi voi ruga sa scrie pe caiet ideea lu de
a îmbunătăți procesul de cultivare a
plantelor iar apoi sa vină sa tablă sa scie
fiecare ideea lui.
5. Fixarea Vor face un exercițiu simplu de asociere Conversatia Scris si oral.
cunostintelor a utilajelor cu procesul tehnologic.
T: 9 min După rezolvarea exercitiului îi voi
întreba despre ce am vorbit la oră.
Le voi da tema de casă( să planteze
câte un bulb de lalea și sa aibă grija de
ele iar la primăvară când vor înflori sa
vină ficare să își expună floarea)
6. Aprecierea Voi face aprecierile in mod colectiv, Conversatia Colectiv Orală
T: 2 min copii vor aculta si vor raspunde la
intrebari.

S-ar putea să vă placă și