Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

SCOALA:
INVATATOR:
CLASA: a II a
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

DISCIPLINA: Abilităţi practice

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale obţinute prin prelucrare


TEMA: Hârtia-tehnici combinate aplicate pentru obţinerea de produse utile
Subiectul: „Floarea-soarelui”
TIPUL DE LECŢIE: formarea de priceperi şi deprinderi
SCOPUL : - dezvoltarea capacităţilor elevilor de a proiecta, confecţiona şi evalua produse
simple;
- dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul obţinerii unui produs;
- dezvoltarea gustului estetic, a imaginaţiei şi a creativităţii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să denumească materialele şi instrumentele folosite pentru realizarea lucrării(dupa ce
observa materialele prin pipaire);
O2- să identifice etapele de lucru pentru realizarea produsului- floarea-soarelui;
O3- să aplice corect tehnicile de lucru cu hârtie;
O4- să îmbine tehnicile învaţate în realizarea produsului;
O5- să asambleze şi să finalizeze lucrarea cu acurateţe;
O6- să dovedească răbdare, atenţie, îndemânare, originalitate în realizarea produsului;
O7- să evalueze lucrările pe baza criteriilor enumerate în timpul lucrului.
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
activitatea independentă, analiza, metoda brainstorming şi
turul galeriei;
b) Mijloace de învăţământ: planşă pentru brainstorming, planşă demonstrativă cu
etapele de lucru, hârtie glacé galbenă, verde şi portocalie, coală xerox color, carton, lipici,
foarfece, creion, şabloane din carton,punctatoare,bureti tiflologici.
c)Forme de organizare a activităţii : individual, frontal.
d) Resurse: umane-11 elevi,

temporale- 50 minute.
BIBLIOGRAFIE:
 ***, 1998, Curriculum Naţional Programe şcolare pentru învăţământul
primar, Bucureşti;
 Daniela Stoica,1999, Abilităţi practice clasele I-IV, Piteşti,
Editura ,,Carminis”.
 Ursula  Barff , Inge  Burkhardt, 1997 , Carte  de  construit  pentru  copii –
vol.2, Editura Vox ;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Ob Conţinutul instructiv educativ Metode şi Evaluare


lecţiei op. procedee
I. Moment
organizatoric
1) Organizarea Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a
clasei lecţiei. Conversaţia Observarea
sistematică
2)Pregătirea Se distribuie elevilor materialele necesare: carton
materialelor colorat, şabloane, hârtie creponată, punctatoare, Conversaţia
bureti tiflologici (pentru elevii nevăzatori).
3)Verificarea Analiza
cunoştinţelor Adresez întrebări elevilor referitoare la tema răspunsurilor
anterioare realizată ora trecută şi la modul cum a fost ea
realizată.
II.Dirijarea Capteaz atenţia elevilor cu ajutorul metodei
învăţării brainstorming: La ce vă gândiţi când auziţi
cuvântul ,,Plante”?Toate ideile elevilor sunt notate,
1. Realizarea analizate si selectate pana se aduce in discutie
instructajului planta de floarea soarelui.
tehnic Se prezintă o planşă cu un lan de floarea- Conversaţia Aprecieri
soarelui,respectiv o planta artificiala de floarea- verbale
a) Discuţii soarelui.
pregătitoare Se poartă o discuţie despre felul acestei plante,
locul unde se cultivă, activităţi de îngrijire.
Ghicitoare :
„Discuri galbene-n câmpii,
Mari ca nişte farfurii,
După soare se rotesc,
Toată ziua îi zâmbesc.”
Anunţ elevii că la această oră vor realiza, prin
decuparea hârtiei şi cartonului colorat „Floarea- Observaţia
soarelui”; motivaţia realizării lucrării.(Elevii Conversaţia Observarea
nevazatori decupeaza hartia dupa sablon cu ajutorul euristică sistematică
punctatoarelor si a buretilor tiflologici: punctand
b) Anunţarea din aproape in aproape iar apoi rupand cu grija Observaţia
subiectulului şi dupa conturul punctelor) conversaţia Observarea
a obiectivelor Prezint lucrarea model şi elevii vor analiza: explicatia sistematică
materialul folosit, forma lucrării, culoarea. Explicatia
Prezint planşa cu etapele de lucru şi stabilesc cu Demonstraţia Apreciez
ei ordinea în care vor fi efectuate operaţiile de Observaţia participarea
lucru.Elevii observa plansa utilizand simtul tactil. Conversaţia elevilor la
Explic şi demonstrez fiecare etapă indicând pe stabilirea
c)Prezentarea şi planşă etapa demonstrată( elevii nevazatori pipaie etapelor de
intuirea lucrării lucrarea model). lucru
model 1. Se conturează pe hârtia colorată petalele,
d) Explicaţia şi frunzele, şi discurile din mijloc;
demonstraţia 2. Se decupează petalele, frunzele şi discurile;
3. Pe marginea discului galben se lipesc câte
două rânduri de petale ;
4. Lipirea discului portocaliu ;
5. În interiorul discului portocaliu se lipesc
bobiţe obţinute prin mototolirea hârtiei
creponate. Conversaţia
6. Floarea şi frunzele se lipesc pe tulpina din Explicaţia Evaluez
pai de plastic ;  Demonstraţia capacitatea de
înţelegere a
Doi elevi vor enumera etapele de lucru folosindu-se celor
de planşa model şi indicând pe planşă etapele. prezentate
Vor prezenta ceea ce vor urmări în timpul lucrului.
Activitate
Individuală Apreciez
e) Verificarea Se anunţă începerea activităţii. Observ şi coordonez capacitatea de
modului de modul de lucru, respectarea etapelor de lucru. a pune în
înţelegere a Voi urmări modul de lucru al întregului colectiv practică a
celor intervenind cu explicaţii individuale unde este Explicaţia celor
demonstrate necesar. demonstrate
Elevii îşi vor desfăşura activitatea pe fond muzical.
Pe parcursul activităţii reiau unele explicaţii,
2. Aplicarea în corectez unele greşeli pentru a evita formarea
practică a greşită a depriderilor, urmăresc respectarea etapelor
instructajului de lucru şi supraveghez cum decupează, cum lipesc,
transmis cum asamblează părţile componente.
III. Încheierea
activităţii
1. Încetarea Se va înceta lucrul.
lucrului şi Se vor lua măsuri privind ordinea şi Conversaţia
curăţenia la curăţenia.Elevii vor realiza curăţenie pe bancă.
locul de muncă
2. Analiza Gradul de creativitate poate fi diferit numai la
lucrărilor modul de decorare în finisarea lucrării.
Lucrarea fiecărui elev va fi apreciată după: Observaţia Evaluare de
-corectitudinea ,,tăierii” formelor; către colegi
-asamblarea corectă; Analiza
-aspectul îngrijit al lucrării; Evaluez
-completarea după imaginaţie, cu alte elemente; Conversaţia capacitatea de
-ordinea şi curăţenia la locul de muncă. analiză
Elevii vor evalua lucrările colegilor de clasă, ţinând obiectivă
cont de criteriile enumerate mai sus (care vor fi ( spiritul
scrise pe tablă), prin metoda turul galeriei. critic)
Se vor expune lucrările pe un panou realizând lanul
de floarea-soarelui.

3. Aprecieri Apreciez modul de desfăşurare a activităţii, modul Conversaţia


generale şi cum s-au antrenat copiii în muncă, disciplină şi
individuale ordine.
Voi aprecia în general activitatea.
FLOAREA- SOARELUI

TEMA: Hârtia

SUBTEMA: Tehnici combinate aplicate pentru


obţinerea de produse utile

SUBIECTUL: „Floarea-soarelui”

MATERIALE: hârtie glacé galbenă, verde şi


portocalie, coală xerox color, carton, lipici,
foarfece, creion, şabloane din carton, punctatoare,
bureti tiflologici

ETAPELE DE LUCRU:
1. Se conturează pe hârtia colorată petalele,
frunzele, şi discurile din mijloc;
2. Se decupează petalele, frunzele şi
discurile;
3. Pe marginea discului galben se lipesc câte
două rânduri de petale ;
4. Elevii nevazatori si ceilalti care mai doresc
pot obtine petale prin mototolirea hartiei;
5. Lipirea discului portocaliu ;
6. În interiorul discului portocaliu se lipesc
bobiţe obţinute prin mototolirea hârtiei
creponate
7. Floarea şi frunzele se lipesc cu scoci pe
tulpina din pai de plastic ; 
CRITERII DE EVALUARE:
a. Conturarea corectă după şablon a petalelor, frunzelor şi discurilor;2p
b. Decuparea corectă după liniile de contur a petalelor, frunzelor şi discurilor; 2p
c. Lipirea petalelor pe discul galben şi lipirea discului portocaliu în mijlocul florii;
2p
d. Lipirea cocoloaşelor de hârtie creponată în mod original pe discul portocaliu; 1p
e. Asamblarea corespunzătoare a elementelor pentru a obţine floarea-soarelui; 2p
f. Gradul de acurateţe, curăţenia la locul de muncă. 1p

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:

Foarte bine-10-9p Bine- 8-7p Suficient- 6-5p


Conturează fără greşeală petalele,Conturează fără greşeală Conturează cu ajutor din partea
frunzele, tulpina şi discurile dinpetalele, frunzele, tulpina şi învăţătorului petalele, frunzele,
mijloc; discurile din mijloc; tulpina şi discurile din mijloc;
Decupează corect, după liniile de Decupează corect, după liniile Decupează nerespectând în totalitate
contur petalele, frunzele şi cele de contur petalele, şi cele două liniile de contur a petalelor,
două discuri; discuri; frunzelor şi a celor două discuri;
Lipeşte petalele pe disc în mod Lipeşte petalele pe disc Lipeşte petalele pe disc cu ajutorul
corect ,respectând indicaţiile date
nerespectând în totalitate învăţătorului;
de învăţător; indicaţiile date de învăţător;
Rupe bucăţi mici de hârtie Rupe bucăţi mici de hârtie Rupe bucăţi mici de hârtie
creponată, le mototoleşte,iar
creponată, le mototoleşte,iar creponată, le mototoleşte,iar
cocoloaşele obţinute le lipeşte cocoloaşele obţinute le lipeşte cocoloaşele obţinute le lipeşte cu
corect şi original în mijlocul florii,
corect în mijlocul florii, pe ajutorul învăţătorului în mijlocul
pe discul portocaliu; discul portocaliu, după modelul florii, pe discul portocaliu;
dat;
Asamblează corect elementele Asamblează corespunzător Asamblează corespunzător
pentru a obţine floarea-soarelui; elementele pentru a obţine elementele pentru a obţine floarea-
floarea-soarelui cu asistenţă din soarelui doar cu ajutorul
partea învăţătorului; învăţătorului;
Lucrează curat, îngrijit păstrând Lucrează curat, îngrijit Lucrează curat, îngrijit păstrând
curăţenie la masa de lucru . păstrând curăţenie la masa de curăţenie la masa de lucru doar cu
lucru doar la solicitarea asistenţa învăţătorului.
învăţătorului .

S-ar putea să vă placă și