Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic al activității integrate

Grupa: pregătitoare
Tema globală: Eu și ceilalți
Proiectul tematic: Delia merge la școală
Tema zilei: Jocurile din ghiozdanul Citiricăi
Durata: 40min
Domenii de activitate:
 Limbaj și comunicare
 Arte
Dimensiuni:
*Educație pentru limbaj și comunicare
*Educația plastică

Unități de competență:
Educația pentru limbaj și comunicare.
 1.2 Identificarea unor surse sonore(persoane, vietăți, obiecte, acțiuni etc.), a mărimii și depărtării acestora, după sunetele produse./ind.
518;/
 2.1 Pronunțarea independentă, clară, a tuturor sunetelor limbii materne, a grupurilor de sunete în cuvinte, expresii mai dificile./ind.
448;449;523;/
 2.7 Formularea enunțului dezvoltat, respectând ordinea corectă a părților de propoziție./ind.435;524;527/
Educația plastică :
 2.5. Ornamentarea formelor plane și volumetrice, utilizând diferite tehnici și materiale./ind. 85; 191/
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili să:
Cognitive
O1 să deosebească sunete din natură/de vorbire în baza imaginilor;
O2 să rostească grupuri de sunete în baza jocullui;
O3 să alcătuiască propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
O4 să identifice cuvinte cu un anume sunet initial în cadrul exercițiului;
O5 să identifice componența silabică a cuvintelor;
O6 să identifice cuvinte care încep cu aceeași silabă în baza imagnilor;
O7 să analizeze fonetic cuvinte scurte în urma exemplelor.
Socio-afective
O8 să manifeste interes și atitudine pozitivă față de activitate.
Psihomotorii
O9 să acționeze independent la realizarea sarcinilor.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: Jocul digital, Joc didactic, Conversaţia, Explicația, Demonstrația, Exercițiul.
Forma de organizare: frontal, grup, individual.

Resurse didactice: ghiozdan cu minge de pluș, bulgăre din imaginilile albumului logopedic, cocoș-jucărie, moș/suvenir, internet, lăptop,
imagini cu cuvinte ce încep cu silaba –co-, foi de desen cu imaginea cocoșului imprimat, buline, creioane, pene, clei, hârtie creponată, flipchart,
markere, litere mari, ouă/kinder, propoziții decupate, floricele de porumb.

Lucrul cu vocabularul: zgomot, sunet, silabă, cuvânt, propoziție, paronime

Resurse bibliografice
„Documente de politici educaționale:
 Cadru de referință al educației timpurii din Republica Moldova  /coord.: Guțu [et. al]; autori: V.Clichici, L.Coibanu, Duminică, S.;
Dascăl, A.; [et. al], aprobat CNC, MECC, 25 octombrie 2018. Chișnău: Lyceum, 2019. 
 Curricumul pentru educație timpurie. / coord. Guțu,; V. Vrânceanu, M.; autori: Pavlenco, M.; Mocanu, L.; Clinchici,V.; Duminică, S.;
Dascăl, A.; Sraistari-Lungu, C [et al] . Aprobat la data de 01 noiembrie 2018 ,MECC. Chișinău: Lyceum, 2019.
 Standarte de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. / coord. V. Guțu,; M. Vrânceanu, autori: Pavlenco M., Mustață
E., Stratan N., Lutic L.,Paladiciuc A., Prepeliță E., Ușurelu S.,Spânu T., Arman V. Chișinău: Lyceum, 2019 ( F.E.- P. ,,Tipografia
Centrală) 92p.
  Repere metodologice privind organizarea procesului educațional înnstituțiile de educație timpurie în anul de studii 2021-2022 / coord.
Vrânceanu M.
Literatura metodologică de specialitate:
 Vrânceanu M., Pelivan V., 1001 de idei-ghid pentru educatori, Chișinău, 2013;
   Duminică Stella, Dascăl Angela ,,Activități de dezvoltare personală în instituțiile de educație timpurie” Vol. I., II, Chișinău 2012;
           
                Literatură: 
 Duminică, Stela,  Dascăl Angela ,,180 de activități zilnice în instituțiile de educație timpurie” Vol.I, II, III, PrintCaro, Chișinău, 2022;

Surse electronice:
 https://www.youtube.com/watch?v=Rhadbm908m0
 tps://wordwall.net/ro/resource/33992131 
Desfășurarea activității

Etapele Conținutul activității Strategii didactice


activităț Evaluare
ii Metode și Mijloace de Forme de
procedee didactice învățământ organizare
Evocare
a Astăzi copiii își vor scrie numele pe o listă cu alfabetul scris în Mese,scaune
dreptul literei inițiale a numelui său.
Întâlnirea de dimineață: Panoul ,,Eu astăzi
Salutul: sunt aici” Individual DPES-258
Bună dimineața,
Vă urez, eu,vouă
Soare, joc Lista literelor pe
Și pace- panou./Anexa1./ DPES-192
nouă tuturora. Frontal
Astăzi iar ne-am întâlnit-
Să vedem cine-a venit.
Frontal
Educatoarea va arunca o minge fiecărui copil cu întrebarea-Cine Joc de socializare Minge Individual
astăzi a venit? Copilul va răspunde:a venit Mihai (și primul sunet
M.)

Momentul de surpriză. Ghiozdan


Educatoarea aduce ghiozdanul Citiricăi. Anunță că Citirica le-a Frontal
trimis jocuri interesante pentru activitatea de astăzi.

Primul joc-Bulgărele. Bulgărașul se topește/


Tu te uită, apoi rostește.
Realizar Un bulgăraș din imagini cu obiecte, ființe ce produc sunete,va fi DLC-518
ea rostogolit de la copil la copil, fiecare dezvelind câte o filă și Jocul-Bulgărele Imagini /albumul Individual,
sensului pronunțând onomatopeea corespunzătoare.Pe ultima imagine va logopedic/ grup
fi un cocoș. /Anexa2/

-În ce poveste întâlnim ca personaj un cocoș?


-Cine avea un cocoș în povestea,,Punguța cu doi bani”(se va
scoate figurinele cocoșului și a moșului din giozdan)
MOȘUL AVEA UN COCOȘ. Figurina cocoșului Frontal
1.Se menționează că este o propoziție. /Pe flip-chart se trasează Conversație și a moșului. Individual
schema propoziției./ Imaginini din
2.Se va rosti clar fiecare cuvânt./Copiii vor trasa liniuțe pentru povestea ,, Punguța DLC-382
fiecare cuvânt/ cu doi bani” 524;527
- Câte cuvinte are propoziția?-4. Lucrul cu /Anexa3/
- Care este primul cuvânt?-Moșul. propoziția/
- Care este ultimul cuvânt?-cocoș. cuvântul,silaba/ Flip-chat, markere
3. Împărțim cuvântul COCOȘ în silabe: sunetul
CO- COȘ
-Câte silabe are cuvântul COCOȘ?
Două./Copiii vor identifica prin bătăi din palme câte silabe are Demonstrația, Rigla sonoră
cuvântul COCOȘ. Explicația Buline Frontal
-Care este prima silabă?
-CO. Imaginea
Care este silaba a doua? cocoșului, coșului
-COȘ. /Anexa4/
Analiza fonetică a cuvântului COCOȘ. Copii vor avea în față
imaginea cocoșului, iar sub imagine casete pentru sunete.
-Ascultăm sunetele din prima silaba:CCCC OOOO. Ce
sunete auzim?Așezăm pentru fiecare sunet câte o bulină.
- C și O.
Câte sunete sunt în prima silabă?(valabil și pentru silaba a
doua) DLC-523
-Două.C și O./Copiii așează pentru fiecare sunet câte o
bulină. Individual
-Care este primul sunet ?
-C.
-Cum se pronunță sunetul ,,C”ușor sau greu?
-Greu, deci este o consoană.
-Iar sunetul ,,O”?
- Se pronunță ușor, se cântă – este vocală.
- Se face analiza fonetică a celei de-a doua silabe.
-Cu ce sunet se începe cuvântul COCOȘ? Câte sunete de ,,C”
sunt în cuvântul COCOȘ?
-Cu sunetul ,,C”.
- 2 sunete.
Pauza dinamică,, Cocoșei pintenați ”
Cocoșei pintenați,
Toți la mine vă uitați Textul
De jos vă ridicați Frontal
Din aripi scuturați
Săriți într-un picior
În pirostrii vă așezați
Un pic mai ciuguliți
Și la mese vă opriți.
Alt joc din ghiozdan ,,Găsește cuvinte ce încep cu silaba CO”
https://
www.youtube.com/
Se propun copiiilor și o serie de imagini
watch? DLC-
/copil,coș,copac, masă,cuib,clac,capac ș.a./ ei urmând v=BLZXBSIko1w 409449,
se identifice pe ce cele ce au la început silaba CO. 448
/Cine corect răspuns va da/Un covrig va câștiga/
/Cu-cu,cu-cu!Cu-cu-rigu! Oare cui să-i dau covrigu?/

Individual
CO Frontal
Jocul didactic Litere, imagini
/Anexa 5/
După realizarea sarcinii,se va alege o imagine și li se va cere
1. Să împartă cuvântul în silabe/Cor-nel, Coș,/
2. Să alcătuiască o propoziție./Un cocoș în coș/

Alt joc din ghiozdan ,,Observă diferența” Cuvinte-paronime.


Aplicația Wordwall
<iframe
Exercițiul style="max-
Tranziție width:100%"
src="https://wordw
Câte doi pe trepte all.net/embed/0d4a
Să mergem la centre 1c81588c4567bab3
Hai cu toți sprințari 36c59cdf6e91?
Că vom fi școlari. themeId=1&templa
teId=5&fontStackI
d=0" width="500" Frontal
height="380"
frameborder="0"
allowfullscreen></i
frame>

Reflecți
a Lucrul în centre Laptop,internet Grup mic
Centrul știință Wordwall DPES-191
Fă corespondența cu ajutorul mous-ului pe ecran dintre numărul https://
de silabe și cuvântul ce reprezintă imaginea Exercițiul wordwall.net/ro/
Sarcină:Împarte cuvântul în silabe. Alege cifra corespunzătoare. resource/3043040
Alfabetizare:
1.Căsuța silabelor Exercițiul DLC-527;
Sarcină: Transcrie pe foaie silabele formate. Căsuța silabelor, Individual 435
2.Formăm propoziții. Cuvinte decupate
Sarcină: Ordonează cuvintele într-o propoziție. Aplicația /Anexa 6/

Artă: Pene, hârtie DA-85


1.Cocoșul din poveste creponată, Grup DPES-191
Sarcină: Aplică din materialele puse la dispoziție un cocoș.
Fișe ,creioane
Evaluare Frontal,individ
Se va realiza prin jocul:,,Moşul cu pălărie” ual
Copiii în formă de cerc, transmit din mână în mână o pălărie
zicând: Moșul are pălărie/Moșul nostru multe știe.La cine s Pălărie Frontal DLC-524
oprește pălăria spune ce a învățat azi la activitate.
Moșul nostru multe( nu prea )știe lasă altul moș să fie.

Se fac aprecieri individuale,colective.Citirica a pus în


ghiozdan pentru copii floricele de porumb. Floricele de
porumb DPES-229
Extinde Laptop, povestea
rea Vizionarea pooveștii ,,Punguța cu doi bani”.

Creșa-grădiniță „Butucel” satul Nimoreni

PROIECT DIDACTIC
al activității integrate

,,Joc
TEMA:

urile din
ghiozda Propunător: VÎTCĂRĂU NATALIA, educator,gr. pregătitoare

nul
2023
Citiricăi

S-ar putea să vă placă și