Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 16.11.2017
Propunător: Marina-Roxana Cretu
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava
Nivel/ Grupa: nivel I, grupa mica
Tema anuală de învăţare: “Cand, cum se de ce se intampla?”
Tema săptămânală: “Toamna harnica si de toate darnica!”
Tema activităţii: “Toamna cea bogat si harnica”
Elementele componente ale activităţii integrate:
ALA 1: Tema-„Cămara toamnei” “De-a gospodina” –joc imitativ triere/selectare,
constructii
ADP: -Intalnirea de dimineata: Tema -“Ce fructe/ legume iti plac?”- coîmpărtăşire
ADE 1: D.L.C. tema “Spune mai departe…”- joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea unei exprimari corecte in propozitii scurte prin
valorificarea cunostintelor despre anotimpul toamna, in contexte variate;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
să denumeasca fructul/ leguma preferata;
sa se transpuna in real interpretand rolul de gospodina;
să construiasca din piese ladite pentru fructe si legume;
să sorteze fructele de legume, asezandu-le in cosuri diferite;
să recunoască fructul,leguma ;
să respecte regulile jocului;
sa se exprime corect din punct de vedere lexical, completand propozitii incepute;
SRATEGII DIDACTICE:
a)METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, jocul, invatarea prin
descoperire, munca pe grupuri;
b)ELEMENTE DE JOC: surpriza, miscarea, manuirea materialelor, simularea;
c)RESURSE MATERIALE: : -centrul Stiinta: cosuri cu fructe si legume;
-centrul Joc de Rol: : truse de bucatarie, fructe, legume, servetele, sortulete ,cântar;
-centrul Biblioteca: jetoane cu fructe si legume, jetoane cu actiuni de-ale copiilor ;
-centrul Constructii: piese de constructii;
-
d)FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupuri;

DURATA: 75 min
BIBLIOGRAFIE: “Curriculum pentru invatamantul prescolar” M.E.C.I.
2008
“Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-
a revizuită şi adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005
Breben Silvia, Fulga Mihaela, Gongea Elena, Ruiu Georgeta- “Metode
intreactive de grup” Editura Arves, 2007

1
SCENARIUL ACTIVITATII

Licuricii asteapta alte surprize de la Zana Toamna. Intrand in sala de grupa, acestia
descopera ca pe crengile copaceilor sunt agatate fructe, iar in gradina frumos amenjata cresc legume ce
vor fi culese. Dupa ce se aseaza pe scaunele, educatoarea le adreseaza salutul “Buna dimineata micute
fructe si legume”, dupa care impreuna cu copiii intoneaza cantecelul “Ursuletii s-au trezit”.
De data aceasta Zana Toamna le propune copiilor sa faca o scurta plimbare prin gradina si
livada ca sa vada cum este vremea, sa vada ce schimbari au mai aparut in natura si sa afle cati copii vor
lua azi parte la suprizele pregatite de ea. Dar pentru aceasta, fiecare copil trebuie sa-si aleaga cate un
fruct din livada sau cate o leguma din gradina si sa le aseze pe panoul de prezenta. Astfel, copiii si-au
exprimat si preferintele in ceea ce priveste roadele toamnei.
Dar oare ce vor face copiii cu fructele si legumele culese? Vor fi gospodari? Sa vedem…
Mergand in continuare pe aleile din gradina, educatoarea gaseste un biletel ce era ascuns intr-un strat
de legume. Copiii o roaga sa le citeasca si astfel afla ce au de facut pentru a o bucura pe Zana Toamna si
astazi.
Copiii vor avea de facut mai multe lucruri cu roadele culese: la centrul Arta se vor apuca sa
picteze siluete din fructe si legume, la centrul Constructii copiii vor construi ladite pentru fructele si
legumele pictate, iar la centrul Stiinta, copiii vor avea de sortat legume si fructe si să ghicească apoi Ce
legumă sau fruct este ? . Toate aceste treburi se vor desfasura pe fundalul unei muzici de toamna. Dupa
ce au finalizat si macarurile si laditele, toti copiii se aduna la centrul Biblioteca, unde se afla si gradina.
Se aseaza pe pernute, dupa care apare si Zana Toamna care ii intreaba ce au facut si sa spuna cu voce
tare tot. Educatoarea incepe propozitiile iar copiii le finalizeaza, de exemplu Maria a pregatit bors din…,
iar Maria trebuie sa o completeze.A.D.E.1: D.L.C. )Jocul are rolul de a-i invata sa vorbeasca in

2
propozitii scurte si corecte. Multumiti ca au facut-o pe Zana Toamna si in ziua aceasta fericita, copiii ii
canta “Bat din palme”.
La final se vor face aprecieri asupra intregii activitati si se vor împarţi alte recompense

3
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
crt
activităţii Metode şi Mijloace de Evaluare /
procedee învăţământ Metode şi
indicatori
1. Captarea atenţiei Se realizează prin citirea scrisorii trimisă de -Conversaţia, - plicul cu - probă orală
Zâna Toamnă şi rugămintea acesteia către Explicaţia scrisoarea de la -realizarea
copii. Zâna Toamnă conversaţiei

2. Enunţarea Se comunică tema şi obiectivele ce urmează a fi - Conversaţia - materialele - probă orală


scopului şi a atinse pe parcursul activitatii sub forma unor pregătite -înţelegerea
obiectivelor formulări accesibile care să le trezească mesajului
activităţii interesul copiilor pentru activitate; transmis

3. Prezentarea -probă orală


optimă a A.L.A.1 ,,Merele buclucașe" -Conversaţia Cunoştinţe
conţinutului şi  Centrul Construcţii: Explicaţia despre
dirijarea - exersarea deprinderilor de anotimpul
învăţării ansamblare a plăcilor de plastic -trusa combino toamna
conform unor cerinţe pentru a realiza o
lucrare originală; Explicatia Probă practică:
 Centrul Stiinta: – exersarea deprinderii Exerciţiul Construcţia
de sortare a jetoanelor cu fructe si Munca în echipă Jetoane fructe unor lădițe.
legume; si legume
Probă practică:
 Centrul Artă: - exersarea deprinderii de Siluetele de reconstituirea
de a picta siluete de fructe si legumei; Explicatia fructe,legume,te imaginilor
Conversatia mpera
Munca Probă
independentă Practică:
pictarea
siluetelor

Probă orală:
Dezvoltarea
copacitatii de
formulare de
Conversatia propozitii
ADE – D.L.C ,,Spune mai departe!” – joc Explicatia Materiale de simple
didactic Exerciţiul lacentre
4
- dezvoltarea abilităţilor intelectuale de a jocul -Executarea
formula propozitii corecte din punct de vedere corectă a
gramaticaal cat si completareacelor incepute jocului

S-ar putea să vă placă și