Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

pentru
ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 10.12.2019
Propunător: Ed. Violeta Chiaburu
Unitatea de învăţământ: G. P. P. „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”- structură a Școlii
Primare „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”
Nivelul de vârstă/grupa: Nivelul I, grupa mijlocie ,,Florilor”
Tema anuală de învăţare: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: „Sărbătorile noastre dragi”
Tema săptămânii: ,,Bucuria Crăciunului”
Tema activităţii: ,,Ajutoarele lui Moș Crăciun”
Elemente componente ale activităţii integrate:
- A.D.E.: D.L.C. - ,,Renul lui Moș Crăciun” – poveste cu început dat;
- A.D.E.: D.Ș. - ,,Grupați, ordonați și pe Moșu'-l ajutați!” – joc didactic
- A.D.E.: D.Ș. - ,,Viscolul” – experiment

Scopul activităţii: Dezvoltarea achizițiilor lingvistice ale copiilor de a percepe și înțelege


mesajul transmis prin povești, precum și a capacității de a utiliza numerele și cifrele,
apelându-se la cunoștințe despre Moș Crăciun și utilizând experimentul, prin folosirea
structurilor analitico-sintetice intelectuale, stimulând curiozitatea acestora.

Obiective operaţionale:
- să audieze textul propus, reținând ideile și personajele acestuia;
- să identifice mesajul transmis de textul poveștii;
- să utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical;
- să sorteze jetoanele după criteriul culorii, respectiv al mărimii;
- să ordoneze crescător/descrescător jetoanele din plic;
- să recunoască cifrele în concentrul 1 – 3;
- să raporteze cantitatea la număr și numărul la cantitate, verbalizând acțiunile
întreprinse;
- să identifice mulțimi, numărând elementele acestora;
- să atașeze pe suportul machetei elementele, ținând cont de indicațiile date;
- să respecte regulile jocului, relaționând cu partenerii lui;

- să introducă în paharele cu apă tempera albă și pastile efervescente;

- să relateze observările efectuate în urma realizării experimentului.

Sarcina didactică:
- Rezolvarea de către copii a sarcinilor găsite în plic în vederea înaintării pe traseu
pentru a-l găsi pe renul pierdut.

Regulile jocului:
- Copiii vor fi împărțiți în două echipe: echipa Spiridușilor și echipa lui Renilor. Pe
tabla magnetică este realizat un traseu pe care Moș Crăciun îl va parcurge împreună
cu preșcolarii pentru a-l găsi pe Rudolf. Drumul are o serie de obstacole, care constau
în rezolvarea unor sarcini de către cele două echipe. Astfel, se poate înainta pe traseu
doar dacă sarcinile din plic sunt rezolvate corect de către ambele echipe.
Sarcina I
Echipa Spiridușilor trebuie să sorteze globulețele după culoare și să le așeze în cutiile
corespunzătoare. Echipa Renilor trebuie să sorteze steluțele după culoare și să le
așeze în cutiile corespunzătoare.
Sarcina II
Echipa Spiridușilor trebuie să sorteze brazii în fucție de mărime și să-i pună în sacul
corespunzător: brazii mici în sacul mic, brazii mari în sacul mare. Aceeași sarcină o
va avea și echipa Renilor, ei sortând fulgii de nea.
Sarcina III
Un copil din echipa Spiridușilor trebuie să așeze pe panou jetoanele în ordine
crescătoare, iar un copil din echipa Renilor în ordine descrescătoare.

În complicarea jocului, câțiva copii din fiecare echipă vor trebui să rezolve unele
sarcini, care constau în identificarea unor mulțimi și a numărării elementelor acestora,
raportarea cantității la număr și a numărului la cantitate.

Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialului, mișcarea, aplauzele.


STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: conversaţia euristică şi examinatoare, observaţia, explicația,


expunerea, jocul, problematizarea, instructajul, algoritmizarea, demonstrația.

 Resurse materiale: panou magnetic, imagini poveste, tablă magnetică, coșulețe cu


jetoane, cutii colorate, saci mici, saci mari, plicuri cu sarcini, pahare cu apă, pahare cu
ulei de bebeluș, lingurițe, tempera albă, pastile efervescente.

 Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual;

Durata: 1 oră și 10 minute

Bibliografie:

- Curriculum pentru educația timpurie, 2018;


- Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa , 2010, Proiectarea Pas cu pas
(Îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar), Editura Diamant,
Piteşti.
- Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu,
Nicoleta Anghel, 2008, Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele
didactice din învăţământul preuniversitar), Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti;
- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, 2007, Metode
interactive de grup- Ghid metodic - Editura Arves;
- Constantin Petrovici, 2014, Didactica activităților matematice în grădiniță, Editura
Polirom.
Scenariul activităţii

Copiii vor fi invitați să se așeze pe scăunele, în formă de semicerc, pentru a participa


la următoarea activitate, urmând să fie anunțată tema: ,,Ajutoarele lui Moș Crăciun”.
Așadar, copiii vor afla cine s-a pierdut din povestea ,,Renul lui Moș Crăciun” (D.L.C.),
apoi vor încerca să-l ajute pe Moș Crăciun să-l găsească pe Rudolf, renul pierdut, parcurgând
un traseu. Pentru a ajunge cât mai departe pe traseul respectiv, copiii trebuie să răspundă la
întrebările de pe bilețelele extrase ,,Grupați, ordonați și pe Moșu'-l ajutați!” (D.Ș.).
Cerinţele jocului se vor referi la împărțirea copiilor în două echipe: echipa Spiridușilor și
echipa lui Renilor și la rezolvarea unor sarcini diferite de către fiecare echipă în parte.
Acestea constau în sortarea unor jetoane după criteriul culorii, al mărimii, dispunerea în
ordine crescătoare, descrescătoare a unor jetoane pe panou. Fiecare sarcină rezolvată corect îi
va aduce pe copii cât mai aproape de capătul traseului, locul în care se presupune că s-ar afla
Rudolf. În complicarea jocului, câțiva copii din fiecare echipă vor trebui să rezolve unele
sarcini, care se referă la identificarea unor mulțimi și a numărării elementelor acestora,
raportarea cantității la număr și a numărului la cantitate.
După ce vor duce la bun sfârșit toate sarcinile, copiii vor fi apreciați pentru munca
depusă.
Tranziția ,,Alergăm ca spiridușii” înviorează atmosfera şi-i dirijează pe copii spre
grupul sanitar, pentru a dovedi că sunt adevăraţi prieteni ai curăţeniei. (Rutina – „Prietenii
mei apa şi săpunul”), după care aceștia revin în sala de grupă, unde li se pregătește realizarea
unui experiment (D.Ș.-,,Viscolul”). Pentru că la capătul traseului parcurs anterior s-a pornit
viscolul, sunt și ei invitați să vadă o furtună de zăpadă…în pahar. Astfel, ei vor avea în față
două pahare: unul cu ulei de bebeluș, altul cu apă. În paharele umplute cu apă, se va turna
tempera albă, iar ei vor amesteca cu ajutorul unei lingurițe. Preșcolarii vor turna amestecul de
apă și tempera peste cel cu ulei de bebeluș, iar la final, vor adăuga pastile efervescente și vor
observa curioși ce se întâmplă.

Pentru că Rudolf s-a pierdut într-o astfel de furtună, preșcolarii sunt invitați spre
următoarea categorie de activitate pentru a încerca să-i dea din nou acestuia de urmă.

S-ar putea să vă placă și