Sunteți pe pagina 1din 10

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA:
NIVELUL: I
GRUPA : MIJLOCIE
EDUCATOARE :
GRDINIA :
TEMA ANUAL Cnd/Cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUIVestitorii primverii
TEMA ACTIVITATII :,, n grdina cu legume de primavara,,
TEMA ZILEI: Intamplarea din gradina
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrat
ADP+ALA1+ADE(DLC,DOS)+ALA2
TIPUL DE ACTIVITATE : mixta
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat.
DURATA : 1 ZI

SCOPUL ACTIVITII:
Familiarizarea copiilor cu coninutul povestii Ridichea uria ,dezvoltarea
vocabularului ,educarea unor sentimente pozitive fa de buntate i ajutor acordate n
anumite mprejurri ,fixarea succesiunii momentelor principale ale povetii si dezvoltarea
simtului estetic creativ.
.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE
I.

ADP- ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL


2

ntlnirea de diminea-Cercul legumelor prietene;


Salutul:Bun dimineaa, legume de primvar!
Prezena
Calendarul naturii
Activitatea de grup:Joc de atentie ,,Salata de legume ,,
Noutatea zilei Scrisoarea
TRANZIII-Exercitii de nviorare
-Vine, vine primvara
-Bat din palme clap,clap,clap-joc muzical
Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvrtim,ne rsucim
La centru noi pornim.
-Rndul iute s-l formm,
Lng u ne-aezm,
i frumos s ateptm
Ctre baie s plecm!
,,1,2,3 si
Mainile sus
Mainile jos ,
STANGA DREAPTA ,
Dans frumos
Bat din Palme
Ne rotim
Dam din cap
Si ne oprim ,,

II. ALA1 ACTIVITI LIBER ALESE


1.Bibliotec Semne grafice nvate ,,Decoreaza ridichea ,, fi
SARCINA DIDACTIC

Uneste punctele si descopera imaginea ;

Traseaz semnele grafice nvate;

2.Construcii : -macheta ,,Ridichea Uria


SARCIN DIDACTIC
Realizeaz macheta Ridichea Urias ;
mbin corect elementele pe machet;
fac aprecieri asupra lucrrilor realizate;
3.Art: Dactilopictura Siluete-Ridichi
DOS - lipire Mascute
SARCINA DIDACTIC
Lipesc elementele corect pe mscue;

III. ADE: ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENIALE


DLC Lectura educatoarei ,,Ridichea uriasa ,, prezentare power point.
DOS - Masti -lipire
OBIECTIVE OPERAIONALE
S urmreasc linia unei poveti;
Sa retina numele personajelor intalnite succesiunea momentelor ;
s reproduca fragmente din poveste folosindu-se de imagini.
Sa-si dezvolte spiritul estetic si creativ;
S folosesc corect materialele de lucru

s realizeze dramatizri pornind de la textul povestirii utiliznd vorbirea dialogat ,


nuanarea vocii , intonaia cu sprijinul educatoarei ..

IV. ALAII JOCURI SI ACTIVITI ALESE


DRAMATIZAREA RIDICHEA URIA

Sarcina didactic:
* reproduc n mod corect , clar , coerent i expresiv replicile cu gesturi i expresii
potrivite ;
*red emoiile i sentimentele trite de personaje transpundu-le n realitate ;

STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE:
Conversatia, explicatia, exercitiul, demonstraia, jocul, metoda ,,Mna oarba , munca
independent, metoda Brainstorming.

MIJLOACE I RESURSE MATERIALE:


DLC video proiector, Imagini cu personajele din poveste ;
DOS-ART- mscue din carton , lipici,hartie glasse;
CONSTRUCII- machet,scobitori ;
BIBLIOTEC- fi de lucru, culori, carioci ;
ARTA-siluete din hartie ,acuarele , servetele umede
ALA2- mascute , ridichea uriasa ,decor
ALTE MATERIALE-ecusoane, cutii cu surprize, scrisoare,

ELEMENTE DE JOC:-Surpriza, micarea, mnuirea materialelor, aplauze,


verbalizare.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, n grupuri mici, individual ,pe echipe


BIBLIOGRAFIE:
.
Curriculum pentru nvamnt precolar -Editura DPH Bucuresti 2009;
Revista nvatamant precolar-EdituraArlea QUIN-2013;
Metode interactive de grup;
Ghid pentru proiecte tematice-Preda ,Viorica Humanitas,2005.

SCENARIUL ACTIVITII
n cadrul ntlnirii de diminea copiii sunt aezai n cercul prieteniei.Prin metoda
Mna oarb i extrag din coulet un ecuson pe care i-l prind n piept.
ntlnirea de diminea
Dimineaa a sosit,
Toi copiii au venit,
n cerc s ne adunm,
Pe covor s ne aezm,
Cu toii s ne salutm! si se vor saluta cu formula:
Salutul
Bun dimineaa, ridiche Alex!
, Bun dimineaa, salata Ionela! (n funcie de ecusonul pe care colegul din stanga il are in
piept).
Prezena:
Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
6

Colegii ne-am ntlnit


Cine oare n-a venit?
Se strig prezena,iar copilul cnd i aude numele i pune fotografia pe ridichea de pe
panoul de prezen.
Calendarul naturii
Se va reactualiza Calendarul naturii amintind n ce anotimp suntem,n ce luna, n ce zi i
n ce dat, marcnd i schimbrile meteo.

Activitatea de grup
Joc de atentie Salata de legume
Copiii sunt intr-un cerc , cu fata in interiorul acestuia . Avand in piept ecusoane cu
legumele : salata verde , ridiche si ceapa verde la semnalul educatorei -Salata de ridichi,,
copiii care au in piept ecusoanele ridichi vor trece in fata , apoi la semnalul ,,Salata de
legume vor trece la loc in cerc .Jocul continua pentru fiecare leguma .
Tranziie
Exercitii de inviorare
Noutatea zilei
La u se aude un ciocanit i n clas ,,va intra ,,o ridiche uria aducnd cu ea o cutie
mare si o scrisoare .Ridichea le cere copiilor permisiunea sa ramana n clas alturi de ei i
daca sunt de acord ar vrea s joace n piesa de teatru ,,Ridichea uria,, avand chiar ,,rolul
principal,, .
Tranziie
-Vine, vine primvara !
La comand,,Trenuleul s-l formm
i pe hol s ne plimbm! Copiii vor iei pe hol ,iar la intrarea
n clas se vor aeza pe scunelele n semicerc.
Educatoarea va citi ,,Ridichea Uria,, n timp ce copiii vor viziona imaginile afiate cu
ajutorul video proiectorului .La final se va fixa titlul , personajele ,momentele principale ale
7

povetii , se vor explica cuvintele i expresiile noi ntlnite: uria,,urni,zadarnic. Se scoate n


eviden mesajul educativ al povetii ,,Unde-s muli puterea crete,,
Activitatea se va ncheia cu cntecul ,,nfloresc gradinile ,,
Se iese la baie pentru splarea minilor i servirea mesei (rutina i tranziie)
-Rndul iute s-l formm,
Lng u ne-aezm,
i frumos s ateptm
Ctre baie s plecm!
Dup servirea mesei , se intr n clasa cntnd ,, Vine , vine, primvara ,,.Copiii aezai
n cercul prieteniei , sunt anunai ce sarcini au de ndeplinit la sectoare pentru a realiza
decorul pe care-l vor folosi atunci cand vor pune in scen piesa de teatru,, Ridichea
URIA ,,Se vor duce la sectoare n funcie de ecusoanele primite la intlnirea de
diminea i anume; ceapa verde , ridichi si salata verde . Vor intui materialele de la fiecare
sector i educatoarea le va prezenta sarcinile de lucru.
La sectorul BIBLIOTEC- vor realiza fisa de lucru ,,Ridichea uriasa,,unesc
punctele descoperind imaginea , apoi decoreaza ridichea cu semnele invatate punctul, linia
verticala , linia orizontala.Daca termina de realizat fisa vor colora frunzele ridichei .
La sectorul CONSTRUCII -vor realiza gardul din scobitori si vor pune siluietele
ridichilor realizate la sectorul ARTA.
La sectorul ART dactilopictura siluete/ ridichi .
Dup ce s-au prezentat sectoarele i sarcinile de lucru vom face tranzitia apoi vor trece la
executarea sarcinilor .
Tranzitie: -Bat din palme clap,clap,clap-joc muzical
Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvrtim,ne rsucim
La centru noi pornim.
Educatoarea urmrete fiecare copil , se reiau explicaiile dac e nevoie , chiar i ajut pe cei
care necesit sprijin .
La sfritul activitii pe centre,copiii vor vizita fiecare centru s vad finalitatea prin
metoda Turul galeriei.

DOS - lipire Mascute


Fiecare copil va primi ca sarcina sa lipeasca Hartia pe mascuta pentru a o decora .
Educatoarea urmrete fiecare copil , se reiau explicaiile dac e nevoie , chiar i ajut pe cei
care necesit sprijin .
Mascutele realizate vor fi folosite in cadrul activitatii ALA2

,, Unu-doi, unu-doi

Tranziie :

Mergem toi n pas vioi.


n costume s ne-mbrcm
De teatru s ne apucm.
ALA2

n incheierea zilei n cadrul ALA2 copiii prezint o dramatizare a povetii .Vor fi pe rnd
actori i spectatori.

FINALIATTEA ZILEI
Ziua se ncheie cu cercul prieteniei, Metoda Rai ,copiii rspund la ntrebarea Ce tia plcut astzi la grdinit?
Educatoarea face aprecieri referitoare la comportamentul copiilor in timpul
activitatilor.
Pentru c au dus la bun sfrit toate sarcinile din ziua respectiv,Ridichea Uria i
recompenseaz cu acadele ,,ridichi,,.
Plecarea acas se face pe versurile:
Rndul iute s-l formm,
Lng u ne-aezm
Acas voioi plecm.
Bun ziua!

10

S-ar putea să vă placă și