Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

Educatoare: Nitescu Roxana


Data: 8.12.2011
Grupa: Mica (nivel I)
Tema anuală: ,, Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: ,,Magia sarbatorilor de iarna”
Tema zilei: ,,Podoabe pentru bradul de Crăciun ”
Mijloc de realizare: activitate integrată
Tipul activităţii: verficare şi sistematizare de cunoştinţe
Forma : frontal, individual, pe grupuri mici
Durata: o zi
Scopul activităţii: verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor copiilor despre
obiceiuri strabune.

Programul zilei:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă:
 Salutul
 Prezenta copiilor
 Calendarul naturii
 Stirea zilei: Scrisoare din partea lui Mos Nicolae.
 Tranziţii: „Iarna ne-a sosit in zori” – joc muzical
 Rutine: formăm rândul , ne purtăm civilizat, mâncăm ordonat

ALA I:
 Artă: „Globuri colorate ” – mototolire
Obiective O1 - să mototoleasca hartia folosind diferite culori si
urmărite globurile avand diferite dimensiuni;
O2-sa recunoasca culoarea globuletelor;
O3- să păstreze o poziţie corectă a corpului în timpul lucrului;
O4- sa pastreze ordinea in timpul lucrului.

Mijloace  hartie glasata;


didactice  cosulete pentru depozitat ,,globuletele,,
Metode si  conversaţia, explicaţia,demonstratia, exerciţiul.

2
procedee
Desfasurarea  copiii vor mototoli hartia glasata pentru a realiza globulete
activitatii pentru brad.

 Biblioteca: „Iarna pe ulita” – citire de imagini


Obiective O1 - să recunoască anotimpurile, pe baza imaginilor
O2 - să recunoască caracteristici ale anotimpului iarna, pe baza
urmărite
imaginilor;
O3 -să coopereze între ei. .

Mijloace  Imagini cu cele patru anotimpuri


didactice
Metode si  conversaţia, explicaţia, exerciţiul
procedee
Desfasurarea  educatoarea prezinta copiilor imagini cu cele patru
anotimpuri.
activitatii

ADE:
1. Activitate integrată: DŞ+DEC (activitate
matematică+pictura)
„Ce stii despre mine?-joc didactic”
2. Activitate de educaţie plastică – DEC (pictură)
„Bradutul impodobit ”

ALA II: Joc distractiv-,,Stafeta ursilor polari’’


Obiective O1 - să respecte regulile jocului;
urmărite O2 – să reacţioneze adecvat la comenzile conducătorului de joc.
Mijloace  Cercuri colorate;
didactice  Ursuleti din plus.

3
„De-a serbarea!”
Obiective O1 - să interpreteze expresiv cantecele învăţate;
urmărite O2 -să utilizeze gesturi pentru a exprima diferite stări sufleteşti
sau situatii impuse de textele cantecelor sau ale poeziilor.
O3-să recite cu intonaţie
O4 -să manifeste un comportament civilizat.
Mijloace  covoraş
didactice  CD player,CD cu cantece de iarna.

Scenariul zilei
Copiii vor intra în sala de grupă , vor descoperii materialele puse la dispoziţie şi vor
avea posibilitatea de a alege între sectoarele: „Biblioteca” şi „Artă”.
La sectorul „Bibilotecă” copiii vor recunoaşte cele patru anotimpuri , vor purta
discuţii despre anotimpul iarna pe baza planşelor . Vor denumi anotimpurile si vor alege
plansele cu anotimpul iarna.
La sectorul „Artă” copiii vor motoli hartia glasata, vor recunoaste culorile, vor
pregati globulete pentru a împodobi bradul de Craciun.
După ce toţi copiii au sosit la gradiniţă şi au lucrat la cele două centre de interes,
vor fi aşezaţi în semicerc.
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul: „Bună dimineaţa, copii!”
Prezenta: Se face prezenţa copiilor din
grupă.
Calendarul naturii:
o Ce zi este azi?
o În ce anotimp suntem? (iarna)
o Ce schimări au avut loc în natură?
Stirea zilei:

4
Scrisoare din partea lui Mos Nicolae.

DRAGI COPII !!!

Bine v-am regasit,eu sunt Mos Nicolae si dupa cum vedeti

am revenit la voi cu niste mici cadouri,dar pentru a primi

cadourile voi trebuie sa treceti de niste probe.

,Pentru ca se apropie Craciunul cand vine in vizita la voi fratele

meu Mos Craciun,v-am adus un brad mare care urmeaza sa-l

impodobiti cu globuri de diferite culori si marimi, pe urma sa il

pictati pe fratele mai mic al bradului si sa lipiti pe el globuletele

pregatite de voi.

Ce ziceti,vreti sa decorati bradul de Craciun?

Va multumesc,
MOS NICOLAE

5
Pentru desfăşurarea activităţii integrate pe domenii experienţiale copiii vor sorta
globurile primite de la Mos Nicolae dupa culoare si marime.
Pentru inceput din cosul in care sunt asezate globurile un copil va sorta globurile
dupa marime-globurile mari, un alt copil va sorta globurile mici, urmand sa sortam
globurile dupa culoare, globurile rosii,globurile galbene,globurile albastre.
Pentru a se face trecerea la cea de-a doua activitate pe domenii experienţiale se va
utiliza jocul muzical „Iarna ne-a sosit in zori !”.
În cea de-a doua activitate „Bradutul impodobit” copiii vor picta un brad ,si il vor
decora cu globuletele pregatite la ALA.
Educatoarea le va prezenta copiilor o planşă model, pe care o vor analiza şi vor
stabili ce culoare s-a utilzat şi cum trebuie să lucreze pentru a obţine tema propusă.
Tranziţie: „Înspre baie alergăm,
Ne spălăm, ne curăţăm.”
În etapa a treia se va desfăşura jocul distractiv „ Stafeta ursuletilor polari”. Copiii
isi aleg un jeton -globulet fie de culoarea albastra fie de culoarea rosie pentru a forma doua
echipe egale ca numar, asezate pe siruri, inapoia liniei de plecare.Terenul de joc va fi
delimitat de doua linii,linia de pornire(malul oceanului) si linia de sosire(oceanul) ,iar pe
teren vor fi aseazate in fata fiecarei echipe patru cerculete(bucati de gheata) la distanta
egala pentru fiecare echipa dar in directii diferite.La semnalul educatoarei primul copil al
celor doua echipe avand cate un uresulet in brate va trebui sa sara in fiecare cerculet,avand
grija sa nu cada in ,,ocean,, iar cand ajung la linia de sosire se vor intoarce,tot sarind din
cerculet in cerculet,si inmaneaza ursuletul urmatorului copil . Castiga echipa care a
terminat prima stafeta.

6
Activitate integrată: DŞ+DEC (activitate
matematică+pictura)
DŞ (activitate matematică): „Ce stii despre mine?-joc didactic”

Exemple de comportamente:
 cognitiv-formative:

O1 –-sa sorteze globurile dupa culoare(galbene,albastre ,rosii);

O2 –-sa sorteze globurile dupa marime(mare-mic);

 psiho-motorii:
O5 – să plaseze globurile intr-un spatiu dat( brad);
 afective:
O6 – să coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale şi colective;
O7 – să aprecieze propriile rezultate dar şi ale colegilor.
Strategia didactică:
a) metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, explicaţia;
b) mijloace didactice: coşuleţ cu globuri mari si mici,rosii,galbene si albastre,
jetoane cu cifre, brad, coşuleţe din carton.;
c) forme de organizare: frontală

7
Desfăşurarea activităţii

Secvenţele Strategia didactică


activităţii Conţinut ştiinţific Metode şi procedee Mijloace didactice Evaluare
1. Moment  asigurarea condiţiile optime pentru realizarea
organizatoric activităţii;
 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului didactic necesar pentru
desfăşurarea activităţii.
2. Reactualizarea  se adresează copiilor întrebări despre anotimpul
cunoştinţelor iarna; - conversaţia; - frontală;
3. Captarea  se realizează prin descoperirea coşuleţului adus de - coşuleţul ce
atenţiei Mos Nicolae în care se află globurile colorate - conversaţia; conţine ,,globuri
impreuna cu scrisoarea adresata copiilor si colorate’’;
cizmulitele cu cadouri pentru copiii care
indeplinesc sarcinile date;
4. Anunţarea  educatoarea le va spune copiilor că se vor juca un
temei joc didactic care se numeste:,,Ce stii despre - conversaţia;
mine ?’’;
5. Desfăşurarea  copiii pe rand vor recunoaste culorile,
activităţii  vor sorta globurile dupa marime si culoare, - cosulet cu globuri de
 Se va executa un joc de proba. - explicaţia; diferite culori;
- 3 cosuri pentru sortat; - frontal;
demonstratia - brad pentru decorat;
jetone cu cifre;
exercitiul - fise
- conversaţia;

6. Obţinerea  In încheirea activităţii copiii vor rezolva o fisa - conversaţia; Fise matematice
performanţei unde vor trebui sa coloreze globurile mari cu - explicaţia; - frontală;

9
rosu,globurile mici cu albastru,iar pe globurile
galbene vor desena tot atatea buline cate le arata
cifra. Drept recompensă pentru implicarea activă,
ei vor primi un fruct vesel.
7 Evaluarea  pentru activitatea desfăşurată copiii vor fi - conversaţia; - aplauze;
recompensaţi cu aplauze ; - frontală;

10
2. Activitate de educaţie plastică – DEC (pictură)
Tema anuală: ,, ,, Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: ,, Obiceiuri strabune!”
Tema zilei: ,,Podoabe pentru bradul de Crăciun ”
Tema activităţii: „Impodobim bradul ”
Mijloc de realizare: pictura
Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi
Obiective de referinţă:
 să redea liber teme plastice specifice picturii; să obţină efecte plastice,
forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; să utilizeze un
limbaj adecvat cu privire la diferitele activităţi plastice.
Exemple de comportamente:
 cognitiv-formative:
O1 – să denumească tehnica utilizată pentru realizarea temei propuse:
pictura;
O2 – să descrie planşa model, utilizând un limbaj adecvat;
O3 – să identifice culorile folosite la realizarea planşei model;
 psiho-motorii:
O4 – să picteze brăduţul;
O5 – să lipească globuleţe multicolore obţinute prin tehnica motolirii hârtiei;
 afective:
O6 – să exprime o părere obiectivă despre
propria lucrare şi despre lucrările colegilor;
O7 – să manifeste interes în activitatea
desfăşurată.
Strategia didactică:
a) metode şi procedee: pictura, demonstraţia,
explicaţia, conversaţia, observaţia, turul
galeriei;
b) mijloace didactice: planşa model, acuarele, pensulă, pahare, apă, polistiren, ace
de gămălie, fişă individuală cu silueta unui brad;
c) forme de evaluare: frontală, individuală.
Desfăşurarea activităţii
Secvenţele Strategia didactică
activităţii Conţinut ştiinţific Metode şi procedee Mijloace didactice Evaluare
1. Moment  asigurarea condiţiilot optime pentru realizarea
organizatoric activităţii;
 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului didactic necesar pentru
desfăşurarea activităţii.
2. Introducerea  se va realiza prin prezentarea planşei model; - conversaţia; - planşa model; - frontală;
în activitate
3. Prezentarea şi  se analizează planşa model „Brăduţul fericit”:
analiza elementele care o alcătuiesc, culorile folosite; - conversaţia; - planşa model; - frontală;
modelului
4. Anunţarea  se anunţă titlul activităţii şi tehnica utilizată pentru
temei realizarea temei;
5. Demonstrarea  li se explică copiilor modul şi tehnica de lucru: - fişă individuală;
şi explicarea fiecare copil va primi o fişă individuală cu silueta

12
modului de lucru unui brad (vezi anexa nr.2), pe care o vor picta. Ei - explicaţia; - pensulă; - frontală;
vor picta cu ajutorul pensulei bradul decupat de - demonstraţia; - acuarele;
educatoare ,urmând să lipească globuleţele. - pahar;
 pentru a picta bradul, copiii vor folosi culoarea - apă;
verde;
 la finalul activităţii copiii vor spăla bine pensula;
6. Executarea Pentru a realiza corect lucrarile vom executa - fişă individuală;
cateva exercitii pentru a incalzi muschii mici ai
propriu-zisă a - acuarele; - individuală;
mainilor: ”Batem palmele cu zor/ Batem palmele cu
lucrării spor/1,2-1,2/Faceti toti la fel ca noi!/Pe manute ne - pictură; - degeţelul arătător;
spalam,?/Curat noi ca sa lucram./1,2/1,2/Faceti toti la
- pahar, apă;
fel ca noi!/La pian acum cantam,/Liniste!Sa
ascultam! ”. dupa incalzirea muschilor copiii vor
executa lucrarile.
 se solicită copiilor să înceapă executarea lucrării;
 în timp ce copiii lucrează individual, educatoarea
le va da indicaţiile necesare şi îi va ajuta dacă vor
întâmpina dificlutăţi în realizarea temei propuse;
7. Asigurarea  copiii vor fi întrebaţi ce au realizat ei la activitatea
retenţiei şi de educaţie plastică; - conversaţia; - frontală;
transferului
8. Evaluarea şi  se va face analiza lucrărilor de către educatoare şi
autoevaluarea de către copii; -polistiren; - frontală;

13
 vor enumera criteriile ce au fost urmărite în analiza - turul galeriei; - ace de gămălie;
lucrărilor: utilizarea corespunzătoare a culorilor şi , - lucrările copiilor;
estetica lucrării, etc.
9. Încheierea  se fac aprecieri asupra modului de lucru şi a
activităţii participării la activitate. - frontală.

Bibliografie:
1. Breben, S. şi colaboratorii, „Metode interactive de grup – ghid metodic”, Editura Arves, Craiova, 2002;
2. Preda, V. - coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Cheorghe-Cârţu Alexandru,
Craiova, 2009;
3. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
4. Botez, G., Solovăstru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic”, Editura Aramis, Bucureşti, 2007;
5. *** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008
6. *** Revista învăţământului preşcolar nr. 3 – 4/2009, Editura Arlequin.

14
DENUMIREA ACTIVITATII: Jocuri si activitati la alegerea copiilor, recreativ-distractive

TEMA: „Obiceiuri străbune”

TIPUL ACTIVITATII: Program distractiv

JOC DISTRACTIV „ Stafeta ursuletilor polari”.


Copiii isi aleg un jeton -globulet fie de culoarea albastra fie de culoarea rosie pentru a forma doua echipe egale ca numar , asezate pe siruri, inapoia
liniei de plecare.Terenul de joc va fi delimitat de doua linii,linia de pornire(malul oceanului) si linia de sosire(oceanul) ,iar pe teren vor fi aseazate in
fata fiecarei echipe patru cerculete(bucati de gheata) la distanta egala pentru fiecare echipa dar in directii diferite.La semnalul educatoarei primul copil
al celor doua echipe avand cate un uresulet in brate va trebui sa sara in fiecare cerculet,avand grija sa nu cada in ,,ocean,, iar cand ajung la linia de
sosire se vor intoarce,tot sarind din cerculet in cerculet,si inmaneaza ursuletul urmatorului copil . Castiga echipa care a terminat prima stafeta.
Obiective O1 - să respecte regulile jocului;
urmărite O2 – să reacţioneze adecvat la comenzile conducătorului de joc.
Mijloace  Cercuri colorate;
didactice  Ursuleti din plus.

JOC DE ROL-Micii actori

OBIECTIVE GENERALE:

15
- educarea capacitatii de expresivitate afectiva si motrica, faciala si corporala prin raportare la versuri si muzica adecvata ;

- formarea unei tinute corecte, exprimarea stilului motric propriu de miscare artistica ; cultivarea unor aptitudini artistice ;

- dezvoltarea unor calitati morale (seriozitate, putere de exteriorizare a unor trairi afective, perseverenta);

- consolidarea unor relatii de colaborare, de prietenie ;

- crearea unui climat de incredere si caldura sufleteasca care favorizeaza comunicarea, o buna socializare si integrare in colectivitate si in
viata sociala.

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii toti copiii vor fi capabili:

O1 – sǎ cante si sa recite expresiv folosind un ton si o mimica adecvate;

O2 – sǎ se miste armonios imbinand miscari si elemente sonore in concordanta cu ceilalti si in ritmul melodiei;

O3 – sǎ desfasoare activitati specifice serbarii de Craciun (recitat de poezii, sa interpreteze colinde )

STRATEGII DIDACTICE:

- metode si procedee: exercitiul, conversatia, problematizarea.

- material didactic:, covor, CD, aparatura audio.

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: sala de grupa.

BIBLIOGRAFIE:

16
* Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita,

Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005;

* Antologie de texte literare

* Culegere de cantece

OB. MOMENTELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


OPER. ACTIVITATII DIDACTICE
Moment
organizatoric
Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfǎsurare a
serbarii.

* aerisirea sǎlii de grupǎ;

* pregǎtirea materialului didactic.


Anuntarea temei conversatia
Prezentatorii vor anunta in versuri tema serbarii.
Desfasurarea Copiii vor prezenta momente de: exercitiul frontalǎ
activitatii
O1  recitare; miscarea

O2  interpretare cantece; problematizarea

O3  rime;

Incheierea conversatia frontala


activitatii Se vor face aprecieri generale.

17
18
Bibliografie:
7. Breben, S. şi colaboratorii, „Metode interactive de grup – ghid metodic”,
Editura Arves, Craiova, 2002;
8. Preda, V. - coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în
grădiniţa de copii”, Editura Cheorghe-Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
9. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”,
Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
10. Botez, G., Solovăstru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic”, Editura
Aramis, Bucureşti, 2007;
11. *** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008
12. *** Revista învăţământului preşcolar nr. 3 – 4/2009, Editura Arlequin.
20
NUME
DATA

SA IMPODOBIM BRADUL DE CRACIUN


GLOBURI COLORATE

1.Coloreaza cu rosu globurile mari;


2.Coloreaza cu albastru globurile mici;

21

S-ar putea să vă placă și