Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate

Educatoare: GAVRIȘ ANGELA


Data: 27.03.2019
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Gherța- Mică G.P.N. „Susani”
Grupa: NivelI+II
Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi pe pământ
Subtema(TSI): Cerul e senin, păsările iată vin!
Tema activității: „Scrisoare de la rândunica”
Activități pe domenii experiențiale: Domeniul știință (DS) – activitate matematică
Tipul activităţii: Consolidare de cunoștințe
Forma de realizare: Activitate integrată (în care activitatea de bază este un anumit Domeniu
Experiențial din ziua respectivă, în care sunt înglobate elemente din mai multe Domenii
Experiențiale, indiferent de programul zilei).
Forma de organizare: Frontal/ pe grupe/ individual
Mijloc de realizare: joc didactic
Sarcina didactică: Recunoaşterea cifrelor, formarea de mulţimi de obiecte, raportarea cifrei la
mulţime/cantitate şi invers.
Regulile jocului: Copiii sunt împărţiţi în două echipe (echipa rândunelelor și echipa berzelor).
La semnalul educatoarei din fiecare echipă va fi desemnat un purtător de cuvânt care va rezolva
sarcina propusă. Echipa care rezolvă corect sarcina primeşte un ou în cuib şi aplauze. Câştigă
echipa care a adunat cele mai multe ouă în cuib.
Elemente de joc: Mişcarea, aplauzele, surpriza, recompensele.
Scopul: – consolidarea cunoştinţelor matematice privind numeraţia în concentrul 1- 8.
Obiective operaționale:
O1 – să numere corect crescător şi descrescător în concentrul 1 – 8;
O2 – să descopere locul fiecărui număr în şirul natural şi vecinii acestuia;
O3 – să raporteze cantitatea la număr, cifră şi invers;
O4 – să utilizeze corect numeralul ordinal;
O5 – să compună și să descompună numerele;
O6 – să rezolve probleme de adunare cu 1 – 2 unități, utilizând corect semnele ”+” și ”=”;
O 7– să utilizeze un limbaj matematic adecvat;
O8 – să participe cu interes la activitatate;
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, munca în
echipă, metoda cubului,turul galeriei.
Mijloace de învățământ: macheta, elemente de primăvară (flori, copaci înfloriți),
jetoene/ecusoane păsări (rândunici, rațe, berze), jetoane cu cifre, cifre magnetice, mulțimi de
obiecte, figuri numerice,coșulețe, cubul, scrisoarea, cuiburi, ouă (drajeuri).
Durata: 35-40 minute
Bibliografie: – *** Curriculum pentru învăţământul preşcolar.
Reperele fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC ȘTIINȚIFIC
MATERIALE METODE

1 2 3 4 5
Moment -Crearea cadrului Colaborarea
organizatoric necesar bunei Stabilirea
desfășurări a ordinii.
activității;
-Așezarea mobilierului
sub formă de careu
deschis;
-Pregătirea
materialului didactic;
-Intrarea și ocuparea
locurilor în sala de
grupă de către copii.
Captarea atenției Captarea atenției se Scrisoare Conversația orală şi
realizează prin citirea Povestirea practic-
poeziei: aplicativă/
„Scrisoare de la frontală
rândunică„
de Elena Dragoş

„Dragi copii, mi-e dor


de voi,
În curând voi fi-napoi.
Cuibul vechi am să-l
repar,
Ca să-mi fac din el
cuibar.
Din cinci-şase ouă
mici,
O să iasă pui voinici,
Puii mamii rândunici!

Cât or fi ei mititei
Grijă am să am de ei,
Să le pun în cioc
mâncare,
Rând pe rând, la
fiecare:
Gâze, muşte,
viermişori.
Când or creşte
mărişori
Am să îi învăţ să
zboare,
Dimineata pe răcoare.

Eu vă spun de pe acum
Că mă pregătesc de
drum,
Şi-n curând sosesc în
zbor.
Duceţi vestea tuturor,
Dar să nu afle pisica!
Va salută,
Rândunica!

Pân-atunci voi s-
ascultați,
De-a matematica să vă
jucați,
Primăvara s-ajutați
Să-și întindă hainele
Pe toate colinele.
Toate astea le veți face
Răspunzând la
ghicitori
Și astfel, veți
descoperi
Ale primăverii
„comori”.

Anunțarea temei Citind această poezie Explicația


cu câteva zile în urmă,
m-am gândit cât de
frumos ar fi ca astăzi,
să desfășurăm o
activitate prin joc și să
o denumim „Scrisoare
de la rândunica”.
Vom rezolva sarcinile
matematice aflate în
flori, pentru a Conversația
descoperii ale
primăverii „comori”
Feed back-ul: ce joc ne
vom juca astăzi?
Se anunță obiectivele
operaționale.

Reactualizarea – Numără crescător! Exercițiul orală


cunoștințelor -Numără descrescător!
-Recunoaște cifra!
– Care sunt vecinii ei? Conversația

Desfășurarea Pentru desfășurarea


activității jocului matematic
copiii vor fi împărțiți
în două echipe.

Explicarea și Explicația,
demonstrarea
regulilor jocului:
Pentru activitatea/jocul
de astăzi, am pregătit
multe material
frmoase, atractive cu Jocul
care ne vom juca, rând
pe rând. Pentru
început, am aici un coș
cu flori pe care sunt
scrise sarcinile/
indiciile.
Un copil va veni în
față, va lua o floare,
educatoarea îi va citi
sarcina, iar el o va
rezolva așezând
elemente pe macheta
primăverii.
Fiecare răspuns corect
va fi aplaudat și echipa
va primi câte un
ou/stimulent în cuib.

Executarea jocului de
probă:
Va trece un copil în Problematizarea.
fața, va extrage o
floare, i se va citi
sarcina:
„Soarele ce-i sus pe
cer
A alungat al ienii ger.
Lângă el tu poți să pui
Prieteni nori, să fie 3”.
El va trebui să așeze
pe machetă 3 nori și să
explice cum a rezolvat
sarcina.
Executarea jocului
propriu-zis:
Pe rînd, din fiecare
echipă va veni un
reprezentant în fața
clasei și va rezolva una
dintre sarcinile cerute
în scrisoare:
1.
Și copaci vei așeza,
3 aici și 2 colea…
În total să-mi spui
acum
Câți ai pus, copile
bun?
2.
Rândunelele pe cer, în
stol
Cum să le aranjăm
oare?
În ordine crescătoare
De la 1 până la 8.
3.
Pune flori acu-n
grădină
Câte degete-s la mână.
Și le așezi frumos în
șir
Și le numeri și-ți
dau…(5)
4.
Ghiocei așezi aici,
1 și apoi încă 5,
Ca să fie frumușei
Pentru Primăvară
cercei.
5.
Uite-o rață: mac, mac,
mac
Ce înoată ușor pe lac.
Caută-i repede acum
După număr, vecinele
de drum!
6.
Nu știu cum s-a
întâmplat,
Cei 8 pui s-au
amestecat.
Împarte-i repede acum
În cele 2 cuiburi,
copile bun!
7.
Pe copac, cu fir gălbui,
Este scrisă o cifră.
Tot atâtea flori să-mi
pui
Câte îți indică.
8.
Du la cuib, dar repejor,
a 7-a rândunică din
stol!

Asigurarea Complicarea jocului: Analiza


retenției si a Copiii vor fi anunțați Cubul
transferului că se se vor juca cu un Panou
cub fermecat. Cubul Cifre
are pe fiecare față câte Flori Metoda cubului
o culoare și o sarcină Vaze
pentru fiecare echipă:
1. DESCRIE:
-Așează cifrele în
ordine crescătoare!
-Așează cifrele în
ordine descrescătoare!
2. COMPARĂ:
– Compară 5 cu 6 (5
este cu o unitate mai
mic decât 6).
– Compară 7 cu 8 (8
este mai mare cu o
unitate decât 7).
3. ASOCIAZĂ
– Așază vecinii lui 4!
– Așază vecinii lui 7!
4. ANALIZEAZĂ
– Rezolvă problema
ilustrată!
-Rezolvă problema
ilustrată!
5. APLICĂ
– Împarte cele 8 flori
în cele 2 grădini!
– Împarte în alt mod
cele 8 flori în 2
grădini!
6.ARGUMENTEAZĂ
– Asociază cifra cu
figura numerica!
Spune de ce ai ales
cifra respectivă!

Răspunsurile corecte
vor fi recompensate cu
aplauze.

Evaluarea „La fereastra casei Fișe de lucru Analiza Fișe de lucru


performanței mele, au venit trei Turul galeriei
rândunele,
Căutând cu nerăbdare,
câte ceva de mâncare.
Căutând ele așa, au
mai dat de-o rândunea
Poți să-mi spui frumos
și tare, câte rândunele-
s oare?”
Încheierea Fac aprecieri globale și recompense Analiza
activității individuale privind
calitatea rezolvării
sarcinilor.
Copiii vor fi stimulați
cu „ouă de
pasăre”(dulciuri) și
măștile confecționate
în cadrul activității
anterioare.

ANEXE:

„Scrisoare de la rândunică„ de Elena Dragoş

„Dragi copii, mi-e dor de voi,


În curând voi fi-napoi.
Cuibul vechi am să-l repar,
Ca să-mi fac din el cuibar.
Din cinci-şase ouă mici,
O să iasă pui voinici,
Puii mamii rândunici!

Cât or fi ei mititei
Grijă am să am de ei,
Să le pun în cioc mâncare,
Rând pe rând, la fiecare:
Gâze, muşte, viermişori.
Când or creşte mărişori
Am să îi învăţ să zboare,
Dimineata pe răcoare.
Eu vă spun de pe acum
Că mă pregătesc de drum,
Şi-n curând sosesc în zbor.
Duceţi vestea tuturor,
Dar să nu afle pisica!
Va salută,
Rândunica!

Pân-atunci voi s-ascultați,


De-a matematica să vă jucați,
Primăvara s-ajutați
Să-și întindă hainele
Pe toate colinele.
Toate astea le veți face
Răspunzând la ghicitori
Și astfel, veți descoperi
Ale primăverii „comori”.

S-ar putea să vă placă și