Sunteți pe pagina 1din 9

Gradinita cu P. P.

Camigo

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

,, ÎN AJUTORUL İEPURAŞULUİ DE PAŞTE’’

Educatoare:

Data: 05.04.2023

Grupa: mare ,, Omidutele’’

Tema anuala:,, Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?’’

Tema saptamanii: ,, Vin sarbatorile Pascale’’

Tema activitatii: ,, In ajutorul iepurasului de Paste’’

Durata: o zi

Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi

Categorii de activitati de invatare: ALA1 + DS2 + DOS + ALA2

Forma de realizare: activitate integrata


CONSTRUCTII: BIBLIOTECA: ARTA:

,, Casuta iepurasului’’ ,, Incondeiem oua pentru ,, Ciupercute,


iepuras’’- ex. grafice randunele,flori…

(colorare)

DOMENIUL STIINTE ,, In ajutorul iepurasului de DOMENIUL


Paste’’
,, Cine stie mai bine’’ OM SI SOCIETATE

- joc didactic ,,Oua pentru iepuras’’


ALA1+ DS+ DOS+ ALA2
-decorare

ALA2

,, Cursa iepurasilor’’

( joc de miscare)

SCOPUL ACTIVITATII:

Verificarea cunostintelor copiilor despre numeratia in limitele 1-8 si a numeralului ordinal,


dezvoltarea spiritului de observatie, a atentiei, a memoriei voluntare si exersarea unor deprinderi
practice insusite.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- Sa construiasca prin alaturare imbinare si suprapunere cu material la alegere ,, Casuta


iepurasului’’ colaborand pentru a realiza tema ceruta;
- sa coloreze in contur flori, iepurasi, ciupercute folosind culorile potrivite;
- Sa decoreze cu semne grafice( puncte, linii, cercuri,ovale, combinatii de linii) fisa data
pastrand acuratetea lucrarii;
- Sa utilizeze corect instrumentele de lucru( creioane colorate);
- Sa numere corect crescator si descrescator in limitele 1-8;
- Sa recunoasca locul numerelor in sirul numeric;
- Sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
- Sa verbalizeze actiunile inteprinse, utilizand un limbaj matematic adegvat;
- Sa respecte regulile jocului;
- Sa rezolve corect fisa de lucru independent;
- Sa aplice in situatii noi tehnici si procedee de lucru insusite decorand ouale din carton;
- Sa-si dezvolte calitatile motrice de baza: viteze si rezistenta;
- Sa respecte semnalul de plecare de pe loc la inceputul concursului.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: convorbirea, exercitiul, explicatia,


problematizarea, demonstratia, munca in grupuri mici, munca in echipe.

MIJLOACE DIDACTICE: tabloul primaverii, siluete de flori, iepurasi, fluturi, copaci,


jetoane cu cifre, culori, stimulente, fise de lucru, lipici, foarfeci, diferite decoratiuni pentru oua.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: frontal, individual , pe grupuri.

Scenariul zilei

1. Moment organizatoric

In vederea bunei desfasurari a activitatii de invatare au loc: aranjarea mobilierului,


pregatirea materialului didactic, asigurarea unei atmosfere de lucru adegvate.
2. Intalnirea de dimineata

Salutul are loc cu ajutorul versurilor : ,, Buna dimineata copiii,

A inceput o noua zi,

Pe scaunele ne asezam,

Si frumos ne prezentam’’

prin tehnica comunicarii rotative . Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti
copiii grupei, fiecare salutand colegul din partea stanga, dandu-si din mana in mana un iepuras
de plus.

Prezenta si calendarul naturii

Fiecare copil prezent isi aseaza albinita la locul corespunzator ( in gradinita sau in stup).

Educatoarea ii invita pe copii sa-si indrepta privirile catre calendarul naturii stabilind si
completand impreuna cu simbolurile adegvate .

Impartasirea cu ceilalti

Copiii sunt invitati la un exercitiu de imaginatie spunad ce ar aduce oamenilor si copiilor


daca ar fi un iepuras de Paste.

Activitatea de grup ii ajuta pe copii sa se invioreze , vor executa miscarile sugerate de


poezia:

,, Daca vreau sa cresc voinic,

Fac gimnastica de mic,

Merg in pas alergator,

Apoi sar intr-un picior,

Ma opresc, respire usor

Deschid bratele si zbor,

Toata lumea e a mea,

Cand ma asez jos la podea .

Asta-i doar un inceput;

Ia priviti cat am crescut! ‘’


Noutatea zile: Le spun copiilor ca am primit o scrisoare de la postas . Ii intreb daca ar vrea sa
stie despre ce este vorba. Deschid scrisoarea si o citesc.

Dragi copilasi,

Eu sunt Iepurasul de Paste si am auzit ca voi sunteti niste copii cuminti si harnici si ati
putea sa ma ajutati. Si eu ca si voi ma duc in fiecare zi la o gradinita doar ca gradinita mea este in
padure . Acolo eu intampin unele probleme cu numaratul si ceilalti iepurasi rad de mine de
fiecare data cand ma incurc la numarat. Am de realizat un tablou de primavara dar nu stiu cum
pentru ca eu nu stiu sa numar . Dar mai am necaz. M-am pornit cu cosuletul plin cu oua sa le
impart copiilor si m-am ratacit cand am trecut prin padure. Pentru ca era tare greu cosul, l-am
lasat langa un copac si am plecat sa caut cararea. Intr-un tarziu am gasit cararea si tare m-am
bucurat. Am mers sa imi iau cosul inapoi dar nu mai stiu unde l-am lasat!

Va rog tare mult sa ma ajutati la realizarea tabloului de primavara si sa imi confectionez un alt
cosulet de oua.

Va multumesc!

3. CAPTAREA ATENTIEI

Se face prin prezentarea Iepurasului de Paste . Dragi copii, dupa cum v-am promis am venit
azi la voi dar l-am adus pe acest iepuras dragut care nu stie sa numere si de aceea ceilalti
iepurasi il pacalesc ori de cate ori se iveste ocazia. La gradinita lui dupa cum ne-a zis in
scrisoare el are de realizat un tablou de primavara, dar nu stie cum , pentru ca asa cum am spus ,
el nu stie sa numere.

Voi stiti sa numarati? Haideti sa numaram de la 1 la 8 in sir crescator si de la 8 la 1 in sir


descrescator.

4. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR ACTIVITATII DIDACTICE

Cu el Iepurasul de Paste a adus si alte materiale cu care copiii vor lucra astazi. La central
Constructii copiii vor construii casuta iepurasului; la centrul Biblioteca vor orna oua cu diferite
semene grafice invatate; iar la central Arta copiii vor colora ciupercute , randunele, flori.

Pentru activitatile pe domenii, copiii trebuie sa-l invete pe iepuras sa numere jucand jocul

,, Cine stie mai bine?’’ si sa decoreze oua din carton cu diferite materiale prin lipire . In cadrul
jocului vom numara , ne vom juca cu cifrele si vom ordona obiecte. Sa vedem ce materiale sunt
pregatite pentru acest joc? ( tabloul primaverii, siluete de miei, iepurasi, flori, fluturi, randunele
etc., jetoane cu cifre).

5. DIRIJAREA INVATARII SI OBTINEREA PERFORMANTEI

Domeniul Stiinte- activitate matematica

Este initiat jocul ,, Cine stie mai bine?’’ Jocul este condus conform urmatoarelor segvente
didactice:

Explicarea jocului: Copiii trebuie sa-l ajute pe Iepurasul de Paste sa completeze tabloul de
primavara rezolvand sarcinile date, trebuie sa numere, sa ordoneze obiecte si sa se joace cu
cifrele.

Prezentarea regulilor jocului: se pastreza linistea in timpul jocului, iar daca copilul numit nu
stie sa raspunda acesta poate fi ajutat de un alt copil.

Jocul de proba: Se desfasoara o runda de joc pentru a ne asigura ca toti copiii au inteles modul
de desfasurare a activitatii.

Vreau sa- mi spuna ,, cine stie mai bine’’ ce elemente vede in tabloul primaverii? ( un soare).
Vreau sa vina un copil si sa ia din cosulet cifra corespunzatoare multimii cu un element(1). Asa
se procedeaza si cu multimea cu doua elemente.

VARIANTA I

Dupa cum vedeti , Zana primavara l-a ajutat pe iepurasul nostru si a completat o parte din
tablou, pentru restul ne-a lasat elementele, iar noi va trebui sa continuam. ,, Cine stie mai bine’’
sa vina si sa aseze in tablou tot atatea randunele cat arata cifra de pe jetonul meu (6). Cate
randunele ai asezat in tablou? (6), De ce? Pentru ca pe jeton este cifra 6. Sa vina alt copil
care ,,stie mai bine’’ sa aseze in tablou tot atatea flori cat arata cifra de pe jetonul meu (8); sa
vina alt copil si sa aseze in tablou tot atatea oua cat indica cifra de pe jetonul meu( 5).

VARIANTA II

Atentie, jocul se complica putin, si regula se schimba.

Vreau sa completati tabloul cu tot atatea ciupercute cati pitici are Alba ca zapada ( 7)

Acum sa completam cu tot atatia nori cati iezi are capra din poveste (3).
Completeaza tabloul cu tot atatia iepurasi cate picioare are scaunul ( 4).

Completeaza tabloul cu tot atatia fluturi cate batai din palma auzi(2).

Dupa fiecare grupa asezata copilul trebuie sa arate si cifra corespunzatoare numarului de
elemente.( 7,3,4,2).

VARIANTA III

Se prezinta copiilor tabloul. Cine imi spune ce vede in acest tablou? ( mai multi iepurasi).

Cum sunt asezati iepurasii?( sunt asezati in rand unul dupa altul).

Haideti sa vedem cati iepurasi sunt si care este locul fiecaruia in rand. Sa vina un copil ,, care stie
mai bine’’ si sa numere iepurasii ( un iepuras, doi iepurasi…..8 iepurasi). Sa vina alt copil
care ,,stie mai bine’’ si sa spuna care este locul fiecarui iepuras in rand: primul iepuras, al doilea
iepuras,….. al optulea iepuras sau ultimul iepuras.

Atentie! Iepurasii se joaca si se ascund. Cand bat din palme inchideti ochii si un iepuras se va
scunde. La a doua bataie din pame deschideti ochii si trebuie sa spuneti al catelea iepuras s-a
ascuns.

Educatoarea da semnalul. La prima bataie din palme copiii inchid ochii, iar ea ascunde al
treilea iepuras. Din nou da semnalul ochii se deschid.

- Al catelea iepuras s-a ascuns?


- S-a ascuns al treilea iepuras!
- Ce loc ocupa al treilea iepuras in rand?
- Al treilea iepuras ocupa locul al treilea.
- Aseaza in locul iepurasului cifra corespunzatoare locului pe care il ocupa iepurasul (3)
Se procedeaza astfel cu iepurasii de pe toate celelalte locuri.
In final, in locul iepurasilor va ramane sirul numeric crescator. Se mai numara o data in sir
crescator de la 1 la 8 si in sir descrescator de la 8 la1.
Toti copiii vor primi cate o fisa de evaluare cu numeralul cardinal si ordinal ( anexa1).Are
loc analiza acesteia. Voi explica sarcinile de lucru. Copiii lucreaza iar eu voi urmari modul
de rezolvare.
In cadrul activitatii practice copiii vor decora oua din carton cu diferite materiale prin
lipire iar la final le vom lipi in cosuletul iepurasului.
VI. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

Prin intermediul tranzitie ,, Eu sunt iepurasul tup’’ copiii se vor aseza la masute.
Copiii vor decora oua din carton cu diferite materiale pentru a-l ajuta pe iepuras sa poata
imparti oua copiilor din nou.

VII. ALA2
Drept multumire iepurasul ii invita pe copii pentru a se juca un joc sportiv ,, Cursa
iepurasilor’’.

VIII. INCHEIEREA ACTIVITATII


Este apreciata intreaga activitate de catre Iepuras care ii recompenseaza pe fiecare. Se
formuleaza aprecieri colective si individuale cu privire la comportamentul si implicarea
copiilor in activitate .

ANEXA 1 Nume:

1. Incercuieste primul, al treilea, al saselea si ultimul ou.


2. Numara elementele din fiecare multime si scrie in eticheta cifra corespunzatoare

S-ar putea să vă placă și