Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mică


Tema anuală de învăţare: „Cine şi cum planifică/organizează o activitate?”
Tema săptămânii: „Ne pregătim de Paşte”
Tema activităţii: „Surprizele Iepuraşului”
Forma de realizare: activitate integrată (A.L.A 1 + D.Ş + D.E.C + A.L.A 2)
Tipul activităţii: consolidarea cunoştinţelor şi formarea de priceperi şi deprinderi
Scopul activităţii:
Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la grupele de unu, două şi
trei obiecte precum şi dezvoltarea capacităţii de a raporta numărul la cantitate şi invers;

Formarea abilităţii de a aplica culoare pe o suprafţă dată cu ajutorul pensulei.

Elementele componente ale activităţii integrate:

Activităţi liber alese 1:


Artă: „Copăcei înfloriţi” – mototolirea hartiei şi lipirea pe crengile copacilor
„Puişorii veseli” – lipire (lipirea ciocului şi a picioruşelor)
Joc de masă: - „Iepuraşi şi puişori în iarbă” – puzzle;
Construcţii: „Coşuleţe pentru ouă”
Activităţi pe domenii experienţiale
Domeniul Ştiinţe – Activitate matematică: „Să-l învăţăm pe Iepuraş să numere”
-exerciţiu cu material individual
Domeniul Estectic şi Creativ (D.E.C) – Educaţie artistico – plastică: „Ouă roşii”
Activităţi liber alese 2 – „Cursa iepuraşilor”
Mijloc de realizare: – joc sportiv

Obiectivele operaţionale pe categorii de activităţi:


A.L.A 1
Artă:

1
 să mototolească hârtia şi apoi să o lipească pe crengile copacului
 să lipească ciocul şi picioruşele puişorilor
Construcţii:
să îmbine floricelele astfel încât să obţină un coşuleţ
Joc de masă:
 să îmbine piesele puzzle pentru obţinerea imaginii

ADE:
 să constituie grupe cu unu, două şi trei elemente, pe baza explicaţiilor primite de la
educatoare;
 să raporteze numărul la cantitate, verbalizând corect acţiunea efectuată, pornind de la
modelul educatoarei;
 să numere conştient (prin gest de încercuire) mulţimea formată, conform explacaţiilor
primite;
 să recunoască şi să denumească materialele puse la dispoziţie (ou, pensulă, acuarele,
şerveţel)
 să aplice culoare cu pensula pe suprafaţa dată, respectând indicaţiile primite;
 să folosească corect uneltele de lucru, păstrând curat locul de muncă

A.L.A 2
 să execute corect sarcina jocului în ritmul cerut de activitate;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
Mijloace de învăţământ: Iepuraşul, ecusoane, lipici, puişori, copaci de hârtie, hârtie
glasată, ochişori mobili, şerveţele umede, puzzle, machetă din polistiren, trusă de construcţii,
beţişoare bambus, clopoţel, ouă de polistiren, acuarele, pensule,pahar cu apă, şerveţele, ouă,
iepuraşi, puişori, aparat foto.
Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual, în perechi
Durata: 1 zi
Bibliografie: Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C., 2008

2
 Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuţa Tătaru, Educaţia timpurie – ghid metodic
pentru aplicarea curriculumului preşcolar, Editura Paralela 45, 2009
 Botez S., Solovastru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic: îndrumător pentru
educatoare”, Ed. Aramis Print, Bucureşti, 2007

Activităţi de dezvoltare personală


Întâlnirea de dimineaţă: „Bine v-am găsit copii, voinici !”
Rutine : - primirea copiilor, deprinderi de igiena personală, luarea mesei
Tranziţii : „Unul după altul”, „Bat din palme”
Activităţi recreative: „joc sportiv”

Scenariul activităţii

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, pe parcursul căreia copiii au posibilitatea


să-şi împărtăşească ideile, să îşi manifeste starea de spirit, de bună dispoziţie.
Salutul - Are loc salutul introdus de poezia spusă de educatoare:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit,
În semicerc ne aşezăm,
Cu toţii ne salutăm:
-Bună dimineaţa, dragi copii!”
Copiii aşezaţi pe băncuţe se salută adresându-se colegului de lângă el: „Bună dimineaţă, Andrei !”.
Preşcolarii se salută folosind tehnica comunicării rotative. Salutul începe de la educatoare şi este
continuat de către toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă, rostindu-i
numele.
Prezenţa Fiecare copil va primi câte un ecuson, respectiv oameni de zăpadă, mieluşei,
grădiniţă, ghiocei. În continuare se va face prezenţade către educatoare. La sfârşit copiii îşi vor da
seama cine nu este prezent la grădiniţă
Calendarul naturii – se completează calendarul naturii cu jetonul corespunzător stării
vremii din acel moment şi se precizează data.

3
Împărtăşirea cu ceilalţi – le voi cere copiilor să spună cum se simt azi: veseli sau trişti şi
să motiveze de ce se simt aşa.
Momentul de mişcarea: „Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic
Merg în pas alegător
Sar apoi într-un picior
Mă opresc uşor
Ridic braţele să zbor
Lumea toată e a mea
Când m-aşez jos, la podea. (stat în ghemuit)
Acesta-i doar un început;
Ia priviţi cât am crescut! (ridicare în picioare cu braţele sus)
Captarea atenţiei se face prin prezentarea Iepuraşului care este în sala de grupă şi care ne-a
adus un coş cu ouă pe care cu ajutorul copiilor le vom vopsi.
Noutatea zilei
Dragi copii, azi de dimineaţă când am venit la grădiniţă m-am întâlnit cu Iepuraşul, care
plângea că peste câteva zile vin Paştele şi el trebuie să ducă ouă copiilor şi nu a învăţat să le numere
şi nici să le vopsească.
Când l-am văzut atât de supărat, i-am spus să vină cu mine la grupa mică Voiniceii, care
sunt nişte copii harnici şi isteţi şi care îl vor ajuta să numere şi să vopsească ouăle.
Ce ziceţi, îl învăţăm? (Da.....)
Iepuraşul vrea să îl mai ajutăm să facă un peisaj de primăvară, cu copaci înfloriţi, puişori
care aleargă prin iarbă, coşuleţe pentru ouă şi puzzle-uri cu iepuraşi şi puişori.
Dacă îl ajutaţi, Iepuraşul vă dă recompense.
Îl ajutăm? (Daaa....).
Tranziţia : „Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvartim, ne rasucim,
Şi spre mese noi pornim.”
(A.L.A.1)– „Să-l ajutăm pe Iepuraş” – Vor avea de confecţionat o machetă cu peisaj de
primăvară. Le prezint sarcinile de lucru, trecând pe la fiecare centru explicându-le şi demonstrându-
le tehnica de lucru. Copiii care întâmpină dificultăţi sunt ajutaţi.

4
Copiii care au ecuson cu un copăcel, se vor îndrepta spre centrul Artă unde vor avea de
mototolit hârtie verde pentru frunze şi hârtie roz pentru florile copacilor, după care o vor lipi pe
copăcel, iar cei care au ecuson cu puişor vor lipi picioarele şi ciocul puilor. La centrul Joc de masă,
copiii care au ecuson cu iepuraş, vor avea de rezolvat un puzzle formând întregul. La centrul
Construcţii vor merge copiii care au ecuson cu coşuleţ, vor avea de construit coşuleţe pentru ouă.
Facem câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii:
„La pian noi ne jucăm
Şi pe ploaie imităm.
Spargem tare nucile,
Aruncăm şi cojile,
Pe mâinile apoi ne spălăm,
Să nu-ngheţe le frecăm
Şi de lucru ne apucăm.
Copiii îşi încep lucrul, iar atmosfera din grupă este una foarte plăcută, antrenantă şi
relaxantă.
Pe parcursul rezolvării sarcinilor copiii sunt încurajaţi şi apreciaţi verbal „Foarte bine”. La
„Clinchetul clopoţelului” (Tranziţie) educatoarea încearcă o atenţionare în ceea ce priveşte
finalizarea lucrărilor de la fiecare centru. După îndeplinirea sarcinilor de la centre, fiecare copil îşi
va lua lucrarea şi va veni în faţă, astfel încat cu ajutorul educatoarei şi a Iepuraşului vor aşeza
lucrările pe machetă. Vom cânta în jurul machetei cântecelul “ Copăcelul”.
Prin Tranziţia „Unul după altul” se îndreaptă spre grupul sanitar pentru a dovedi că sunt adevăraţi
prieteni ai curăţeniei.(Rutina – „Prietenii mei, apa şi săpunul”).
La revenirea în sală se trece la Domeniul Ştiinţe – Activitate matematică.
Verificarea la masă
Pe masă am pregătite trei grupe de obiecte.
Ce am pe masă ? (ouă, iepuraşi, puişori)
Ce grupe am ? ( O grupă de ouă, iepuraşi şi puişori)
Câţi iepuraşi sunt ? (Este o grupă de 2 iepuraşi)
Dar puişori câţi sunt ? (Este o grupă de 3 puişori)
Dar ouă câte sunt? (Este o grupă de un ou)
Acum să văd cine ştie care număr se potriveşte la grupa de ouă? (La grupa de ouă se
potriveşte numărul 3).
Dar la grupa de iepuraşi ? (La grupa de iepuraşi se potriveşte numărul 2)
5
Dar la grupa de puişori ? (La grupa de puişori se potriveşte numărul 3)

Prin tranziţia „Sărim ca iepuraşii : Ţup, Ţup, Ţup” ne îndreptăm spre flipchard şi ne aşezăm pe
covor.
Verificare pe flipchard
Pe flipchard am pregătite grupele de ouă, iepuraşi şi puişori.
Ce grupe avem? ( avem o grupă de ouă, o grupă de iepuraşi şi o grupă de puişori)
Câţi avem în grupa puişorilor? (În grupa puişorilor sunt 3 puişori)
Cine vine să caute care număr ne arată câţi puişori sunt ?
Dar în grupa iepuraşilor? (În grupa iepuraşilor avem 2 iepuraşi)
Cine vine să caute care număr ne arată câţi iepuraşi sunt ?
Dar în grupa ouălor? (În grupa ouălor avem 1 ou)
Cine vine să caute numărul care ne arată câte ouă avem ?
Le numărăm înainte să punem numărul în dreptul grupei.
Prin Tranziţia : „Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvartim, ne rasucim,
Şi spre mese noi pornim.”
Ne îndreptăm spre mese unde fiecare copil va avea un coşuleţ cu material individual. În coş
are o grupă de ouă, o grupă de iepuraşi, o grupă de puişori şi cifrele 1, 2, 3).
Ce aveţi în coşuleţe ? (În coşuleţe avem o grupă de ouă, iepuraşi şi puişori)
Ce mai vedeţi în coşuleţ ? ( Numere)
Acum Iepuraşul îmi spune să formez grupa de ouă.
Care număr ne arată câte avem ? (Numărul 1)
Acum scoateţi şi voi din coş grupa de iepuraşi.
Iepuraşul vrea să ştie câţi iepuraşi avem.
Scoateţi numărul care ne arată câţi iepuraşi avem. (Numărul 2)
Ce grupă ne-a rămas în coş ?
Câţi puişori sunt?
Care număr ne arată câţi puişori sunt ? (Numărul 3)

Întreb doi, trei copii ce grupă au format. Îi îndrum pe copiii să răspundă în propoziţii. Pe
parcursul activităţii copiii sunt încurajaţi să răspundă şi sunt apreciaţi verbal cu „Foarte bine”.
6
Iepuraşul ne propune un concurs.
Rog copiii să pună în coş grupa care are 2 obiecte. Cine termină primul ridică mâna sus
pentru a-l vedea. Copilul este întrebat ce grupă a pus în coş. Copiii care au realizat corect sarcina
sunt aplaudaţi.
Acum punem în coş grupa care are 3 obiecte. Ce grupă ai pus în coş?
Ce grupă ne-a rămas pe masă ?
Câte obiecte are ?
Iepuraşul ne propune să ne mai jucăm şi altfel.
Pun trei flori într-o vază în faţa copiilor.
Câte flori sunt în vază ?
Ridicaţi numărul care ne arată câte flori sunt în vază.
Acum puneţi mâna la ochi. Ascund o floare în braţele iepuraşului.
Ce s-a întâmplat cu florile din vază? Au rămas tot trei ?
Dacă au fost trei flori şi Iepuraşul a luat o floare, în vază câte flori au rămas? (2)
Acum Iepuraşul chiar vă păcăleşte. Închideţi ochii şi îi deschideţi doar când vă zic eu. Eu o să bat
din palme, iar voi trebuie să fiţi atenţi şi să ţineţi minte de câte ori am bătut din palme.
Bat de două ori din palme. Copiii trebuie să ridice numărul care ne arată de câte ori am bătut din
palme.
Mai bat o dată. De câte ori am bătut? Ridicaţi numărul care ne arată de câte ori am bătut din palme.
Iepuraşul este foarte fericit că l-am învăţat să numere şi împreună cu el vom ieşi din sala de
grupă prin tranziţia „Unul după altul”.
La revenirea în sală copiii vor fi aşezaţi la mese.
La Domeniul estetic şi creativ – Educaţie artistico – plastică copiii îl vor ajuta pe iepuraş
să vopsească ouăle roşii. Fiecare copil va primi cîte un ou de polistiren, pensulă şi tempera de
culoare roşie.
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru: Voi explica şi demonstra copiilor tehnica de lucru
pe care o vor folosi pentru a realiza tema propusă: ţin oul într-o mână, iar cu cealaltă ţin pensula.
Pun vârful pensulei în apă, iau culoare, aplic pe ou fără a apăsa. Dacă nu mai am culoare mai iau,
dar tot cu vârful pensulei. După finalizarea lucrării imi sterg pensula cu serveţelul, lăsând curat la
locul unde am lucrat.
Efectuarea unor exerciţii pentru încălzirea mâinilor:
„La pian noi ne jucăm
Şi pe ploaie imităm.
7
Spargem tare nucile,
Aruncăm şi cojile,
Pe mâinile apoi ne spălăm,
Să nu-ngheţe le frecăm
Şi de lucru ne apucăm.
Fixarea tehnicii de lucru
Voi fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru.
Realizarea lucrării de către copii .
Fiecare copil va primi ou de polistiren, pensulă şi culoare.
Copiii care întâmpină dificultăţi sunt ajutaţi. După ce au terminat de vopsit oul, copiii le vor
expune pe o machetă pentru a se usca.

Prin tranziţia „Unul după altul” se îndreaptă spre grupul sanitar pentru a dovedi că sunt
adevăraţi prieteni ai curăţeniei.(Rutina – „Prietenii mei, apa şi săpunul”).
La revenirea în sală Iepuraşul le mulţumeşte copiilor pentru ajutorul dat şi le propune un joc.

A.L.A 2 „Cursa iepuraşilor”: Grupa va fi împărţită în echipe de câte cinci copii.. La


fluierul educatoarei, câte cinci copii pleacă de la linia de Start, sărind ca iepuraşul până la masă de
unde vor lua un ou şi se vor întoarce tot sărind până la coş unde vor pune oul. După ce au terminat
primii o să pornească următoare echipă. După ce au realizat sarcina toţi copiii Iepuraşul le mai
propune o dată jocul, spunându-le că acum în coş o să găsească ouă de ciocolată şi fiecare copil
poate să işi ia unul dacă sare ca şi el până la coş.
Pe parcursul jocului copiii sunt încuraţaţi şi aplaudaţi.
Activitatea se va încheia cu aprecierea muncii şi eforturilor copiilor în ducerea la îndeplinire
a tuturor sarcinilor şi împărţirea unor stimulente de către Iepuraş.

8
Nr Etapele Continut ştiintific Strategii didactice Evaluare
Crt. activităţii Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment Aerisirea sălii de grupă şi asigurarea unui climat
organizatoric benefic pentru desfăşurarea activităţii. Pregătirea
centrelor şi a materialelor necesare. Intrarea
ordonată a copiilor în sala de grupă.
2. Captarea Se face prin prezentarea Iepuraşului care
atenţiei este în sala de grupă şi care ne-a adus un coş cu ouă Observarea
pe care cu ajutorul copiilor le vom vopsi. Conversaţia Coş cu ouă Frontal comportamen-
tului verbal şi
nonverbal
3. Anunţarea Dragi copii, azi de dimineaţă când am venit
temei şi a la grădiniţă m-am întâlnit cu Iepuraşul, care
obiectivelor plângea că peste câteva zile vin Paştele şi el trebuie
să ducă ouă copiilor şi nu a învăţat să le numere şi
nici să le vopsească. Observarea
Când l-am văzut atât de supărat, i-am spus să vină Conversaţia Iepuraşul Frontal comportamen-
cu mine la grupa mică Voiniceii, care sunt nişte Expunerea tului verbal şi
copii harnici şi isteţi şi care îl vor ajuta să numere şi nonverbal
să vopsească ouăle.
9
Ce ziceţi, îl învăţăm? (Da.....)
Iepuraşul vrea să îl mai ajutăm să facă un peisaj de
primăvară, cu copaci înfloriţi, puişori care aleargă
prin iarbă, coşuleţe pentru ouă şi puzzle-uri cu
iepuraşi şi puişori.
Dacă îl ajutaţi, Iepuraşul vă dă recompense.
Îl ajutăm? (Daaa....).

4. Dirijarea Întâlnirea de dimineaţă,


învăţării Salutul - Are loc salutul introdus de poezia spusă
de educatoare:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit, Conversaţia Frontal Observarea
În semicerc ne aşezăm, comportamen-
Cu toţii ne salutăm: tului verbal şi
-Bună dimineaţa, dragi copii!” nonverbal
Copiii aşezaţi pe băncuţe se salută adresându-se
colegului de lângă el: „Bună dimineaţă, Andrei !”.
Preşcolarii se salută folosind tehnica comunicării
rotative. Salutul începe de la educatoare şi este
continuat de către toţi copiii grupei, fiecare
10
salutându-şi colegul din partea dreaptă, rostindu-i
numele.
Prezenţa Fiecare copil va primi câte un ecuson,
respectiv oameni de zăpadă, mieluşei, grădiniţă,
ghiocei. În continuare se va face prezenţade către Ecusoane Frontal
educatoare. La sfârşit copiii îşi vor da seama cine
nu este prezent la grădiniţă
Calendarul naturii – se completează calendarul
naturii cu jetonul corespunzător stării vremii din Conversaţia Calendarul Observarea
acel moment şi se precizează data. naturii comportamen-
Împărtăşirea cu ceilalţi – le voi cere copiilor să tului verbal şi
spună cum se simt azi: veseli sau trişti şi să nonverbal
motiveze de ce se simt aşa.
Momentul de mişcarea: „Dacă vreau să cresc
voinic/ Fac gimnastică de mic/Merg în pas
alegător /Sar apoi într-un picior/ Mă opresc uşor/
Ridic braţele să zbor/Lumea toată e a mea/Când m-
aşez jos, la podea. (stat în ghemuit)/Acesta-i doar
un început;/ Ia priviţi cât am crescut! (ridicare în
picioare cu braţele sus)

11
Prin Tranziţia :„Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvartim, ne rasucim
Şi spre mese noi pornim.”
(A.L.A.1)– „Să-l ajutăm pe Iepuraş” – Vor avea
de confecţionat o machetă cu peisaj de primăvară.
Le prezint sarcinile de lucru, trecând pe la fiecare
centru explicându-le şi demonstrându-le tehnica de
Activităţi liber lucru. Copiii care întâmpină dificultăţi sunt ajutaţi.
alese Copiii care au ecuson cu un copăcel, se vor
îndrepta spre centrul Artă unde vor avea de Machetă
mototolit hârtie verde pentru frunze şi hârtie roz Hârtie creponată Individual Observarea
pentru florile copacilor, după care o vor lipi pe Lipici comportamen-
copăcel, iar cei care au ecuson cu puişor vor lipi Copaci tului verbal şi
picioarele şi ciocul puilor. La centrul Joc de masă, Puişori, În perechi nonverbal
copiii care au ecuson cu iepuraş, vor avea de Conversaţia aripioare,
rezolvat un puzzle formând întregul. La centrul Explicaţia picioruşele
Construcţii vor merge copiii care au ecuson cu Demonstraţia puişorilor În grupuri Aprecieri
coşuleţ, vor avea de construit coşuleţe pentru ouă. Exerciţiul Puzzle mici verbale
Exerciţii de
Facem câteva exerciţii de încălzire a muşchilor Floricel pentru
încălzire a
mâinii: „Spargem tare nucile, realizarea
12
muşchilor Aruncăm şi cojile, coşuleţelor
mâinii Pe mâinile apoi ne spălăm, Corectitudinea
Să nu-ngheţe le frecăm cu care execută
Şi de lucru ne apucăm. mişcările de
Copiii îşi încep lucrul, iar atmosfera din grupă este încălzire a
una foarte plăcută, antrenantă şi relaxantă. Copiii musculaturii
sunt încurajaţi. Cei care întâmpină dificultăţi sunt fine a mâinilor
ajutaţi. La „Clinchetul clopoţelului” (Tranziţie)
educatoarea încearcă o atenţionare în ceea ce
priveşte finalizarea lucrărilor de la fiecare centru.
După îndeplinirea sarcinilor de la centre, fiecare
copil îşi va lua lucrarea şi va veni în faţă, astfel
încat cu ajutorul educatoarei şi a Iepuraşului vor
aşeza lucrările pe machetă. Vom cânta în jurul
machetei cântecelul “ Copăcelul”. Macheta
Prin Tranziţia „Unul după altul” se îndreaptă spre Frontal Aprecieri
grupul sanitar pentru a dovedi că sunt adevăraţi verbale
prieteni ai curăţeniei.(Rutina – „Prietenii mei, apa
şi săpunul”).
La revenirea în sală copiii sunt aşezaţi în jurul unei
Domeniul
mese trecându-se la Domeniul Ştiinţe – activitate
13
Ştiinţe – matematică.
activitate Verificarea la masă
matematică. Pe masă am pregătite trei grupe de obiecte.
Ce am pe masă ? (ouă, iepuraşi, puişori)
Ce grupe am ? ( O grupă de ouă, iepuraşi şi puişori)
Câţi iepuraşi sunt ? (Este o grupă de 2 iepuraşi) Ouă
Dar puişori câţi sunt ? (Este o grupă de 3 puişori) Conversaţia Iepuraşi Frontal Observarea
Dar ouă câte sunt? (Este o grupă de un ou) Explicaţia Puişori comportamen-
Acum să văd cine ştie care număr se potriveşte la Demonstraţia Cifrele 1, 2, 3 tului verbal şi
grupa de ouă? (La grupa de ouă se potriveşte Exerciţiul nonverbal
numărul 3).
Dar la grupa de iepuraşi ? (La grupa de iepuraşi se
potriveşte numărul 2)
Dar la grupa de puişori ? (La grupa de puişori se
potriveşte numărul 3)
Prin tranziţia „Sărim ca iepuraşii : Ţup,
Ţup, Ţup” ne îndreptăm spre flipchard şi ne aşezăm
pe covor.
Verificare pe flipchard
Pe flipchard am pregătite grupele de ouă, iepuraşi şi
puişori.
14
Ce grupe avem? ( avem o grupă de ouă, o grupă de
iepuraşi şi o grupă de puişori)
Câţi avem în grupa puişorilor? (În grupa puişorilor Flipchart Observarea
sunt 3 puişori) Conversaţia Ouă Frontal comportamen-
Cine vine să caute care număr ne arată câţi puişori Demonstraţia Iepuraşi tului verbal şi
sunt ? Exerciţiul Puişori nonverbal
Dar în grupa iepuraşilor? (În grupa iepuraşilor Cifrele 1, 2, 3
avem 2 iepuraşi)
Cine vine să caute care număr ne arată câţi iepuraşi
sunt ?
Dar în grupa ouălor? (În grupa ouălor avem 1 ou) Aprecieri
Cine vine să caute numărul care ne arată câte ouă verbale
avem ?
Le numărăm înainte să punem numărul în dreptul
grupei.
Prin Tranziţia : „Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvartim, ne rasucim,
Şi spre mese noi pornim.”
Ne îndreptăm spre mese unde fiecare copil
va avea un coşuleţ cu material individual. În coş are
15
o grupă de ouă, o grupă de iepuraşi, o grupă de
puişori şi cifrele 1, 2, 3).
Ce aveţi în coşuleţe ? (În coşuleţe avem o grupă de
ouă, iepuraşi şi puişori)
Ce mai vedeţi ăn coşuleţ ? ( Numere) Observarea
Acum Iepuraşul îmi spune să formez grupa de ouă. comportamen-
Care număr ne arată câte ouă avem ? (Numărul 1) Material tului verbal şi
Acum scoateţi şi voi din coş grupa de iepuraşi. Conversaţia individual nonverbal
Iepuraşul vrea să ştie câţi avem? Demonstraţia Ouă Individual
Scoateţi numărul care ne arată câţi iepuraşi avem. Exerciţiul Iepuraşi
(Numărul 2) Puişori
Ce grupă ne-a rămas în coş ? (Grupa de puişori) Cifrele 1, 2, 3 Aprecieri
Câţi puişori sunt? verbale
Care număr ne arată câţi puişori sunt ? (Numărul 3)
Întreb doi, trei copii ce grupă au format. Îi
îndrum pe copiii să răspundă în propoziţii. Pe
parcursul activităţii copiii sunt încurajaţi să
răspundă şi sunt apreciaţi verbal cu „Foarte bine”.

Obţinerea Iepuraşul ne propune un concurs.


performanţelor Rog copiii să pună în coş grupa care are 2 obiecte.
16
Cine termină primul ridică mâna sus pentru a-l
vedea. Copilul este întrebat ce grupă a pus în coş.
Copiii care au realizat corect sarcina sunt aplaudaţi.
Acum punem în coş grupa care are 3
obiecte. Ce grupă ai pus în coş?
Ce grupă ne-a rămas pe masă ? Frontal
Câte obiecte are ? Individual Observarea
Conversaţia comportamen-
Iepuraşul ne propune să ne mai jucăm şi altfel. Explicaţia tului verbal şi
Pun trei flori într-o vază în faţa copiilor. Exerciţiul nonverbal
Câte flori sunt în vază ?
Ridicaţi numărul care ne arată câte flori sunt
în vază.
Acum puneţi mâna la ochi. Ascund o floare în
braţele iepuraşului.
Ce s-a întâmplat cu florile din vază? Au Flori Aprecieri
rămas tot trei ? Conversaţia Cifrele 1, 2, 3 verbale
Dacă au fost trei flori şi Iepuraşul a luat o Explicaţia Frontal
floare, în vază au rămas două flori. Exerciţiul
Acum Iepuraşul chiar vă păcăleşte. Închideţi ochii
şi îi deschideţi doar când vă zic eu. Eu o să bat din
17
palme, iar voi trebuie să fiţi atenţi şi să ţineţi minte
de câte ori am bătut din palme.
Bat de două ori din palme. Copiii trebuie să ridice
numărul care ne arată de câte ori am bătut din
palme.
Mai bat o dată. De câte ori am bătut? Ridicaţi Aprecieri
numărul care ne arată de câte ori am bătut din verbale
palme. Conversaţia
Explicaţia Frontal
Domeniul estetic şi creativ – Educaţie artistico – Demonstraţia
Domeniul
plastică copiii îl vor ajuta pe iepuraş să vopsească Exerciţiul
estetic şi creativ
ouăle roşii. Fiecare copil va primi cîte un ou de
polistiren, pensulă şi tempera de culoare roşie.
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru: Voi
Explicarea şi
explica şi demonstra copiilor tehnica de lucru pe Observarea
demonstrarea
care o vor folosi pentru a realiza tema propusă: ţin comportamen-
tehnicii de lucru
oul într-o mână, iar cu cealaltă ţin pensula. Pun Ouă tului verbal şi
vârful pensulei în apă, iau culoare, aplic pe ou fără Conversaţia Pensule nonverbal
a apăsa. Dacă nu mai am culoare mai iau, dar tot cu Explicaţia Acuarele
vârful pensulei. După finalizarea lucrării imi sterg Demonstraţia Şerveţele Frontal
pensula cu serveţelul, lăsând curat la locul unde am Aprecieri
18
lucrat. Exerciţiul Pahar cu apă verbale
Efectuarea unor exerciţii pentru încălzirea
Efectuarea mâinilor: „La pian noi ne jucăm
unor exerciţii Şi pe ploaie imităm.
pentru Spargem tare nucile,
încălzirea Aruncăm şi cojile,
mâinilor Pe mâinile apoi ne spălăm, Observarea
Să nu-ngheţe le frecăm comportamen-
Şi de lucru ne apucăm. tului verbal şi
Fixarea tehnicii de lucru Conversaţia nonverbal
Voi fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru. Explicaţia
Realizarea lucrării de către copii . Demonstraţia Observarea
Realizarea Fiecare copil va primi ou de polistiren, pensulă şi Exerciţul Individual comportamen-
lucrării de către culoare. tului verbal şi
copii . Copiii care întâmpină dificultăţi sunt ajutaţi. După nonverbal
ce au terminat de vopsit ouăle, copiii le vor expune
pe o machetă pentru a se usca.
Aprecieri
verbale

19
A.L.A. 2 „Cursa iepuraşilor”
De la linia de Start plecaă câte cinci copii sărind ca
iepuraşii până la măsă de unde vor lua un ou şi se Exerciţul
întorc tot sărind ca iepuraşii şi pun oul în coş.
După ce au efectuat toţi Iepuraşul le sugerează să
A.L.A. 2 mai încerce o dată ca poate acum în locul ouălor de
plastic o să găsească ouă de ciocolată.

Cofrag cu ouă Observarea


Conversaţia Coş Pe grupe comportamen-
Explicaţia Ouă de ciocolată tului verbal şi
Demonstraţia nonverbal
Exerciţiul
Aprecieri
verbale

5. Încheierea Activitatea se va încheia cu aprecierea muncii şi


activităţii eforturilor copiilor în ducerea la îndeplinire a
20
tuturor sarcinilor şi împărţirea unor stimulente de Conversaţia Recompense Aprecieri
către Iepuraş. verbale

21

S-ar putea să vă placă și