Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Educatoare:Dumitrache Adriana
PROIECT DIDACTIC
Data:20.04.2023
NIVEL I(grupa mijlocie) Piticii
Educatoare:Dumitrache Adriana
Tema anuală: “Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului:„Primavara veselă”
Tema săptămânii:„Aglomerație pe-o floare”
Tema zilei:”O zi in lumea insectelor ”
Tipul de activitate: consolidarea de cunostinte, priceperi și deprinderi
Formă de realizare: activitate integrată pentru o zi( ADP; ALA; ADE)
Scopul activitatii:
Consolidarea şi fixarea cunoştinţelor acumulate în activităţile matematice.
Dobândire a unor deprinderi artistico-plastice prin activitatea concretă a
copiilor.
Comportamente vizate:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârstei
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea
cu mediul apropiat.
Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale
Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu
aceştia
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Manifestă creativitate în activități diverse
Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul
apropiat
Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate,
înălţime, lungime, volum
Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
Dragi Pitici,
Sunt albinuța Maya si calatorind din floare in floare m-am piedut de surorile
mele si nu stiu unde esta casa mea (stupul), asa ca am poposit la voi la gradinita si
v-am adus o multime de surprize pe care le veti descoperi pe parcursul activitatii.
Va rog sa ma ajutati sa-mi gasesc drumul catre casa surorilor mele care ma
asteapta sa pregatim miere rezolvand corect toate sarcinile din cosul cu surprize
trimis de catre mine. La final o sa fiu recunoscatoare cu voi, dragi copii, si va voi
răsplăti cu ceva dulce.
Urmează tranziţia:
„Bat din palme – clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim!”
pentru a face trecerea către centrele de interes.
Le sunt prezentate copiilor centrele de interes și le sunt explicate sarcinile de lucru de la fiecare
centru.
La centru JOC DE ROL „De-a gospodinele” copiii vor pregăti prăjituri pentru regina
albinelor din biscuiti,miere si nuca.
La centrul BIBLIOTECĂ „Cartea insectelor de primăvară” ,copiii vor găsi fișe și carioci cu
ajutorul cărora vor realiza cartea insectelor de primavară.
La centru JOC DE MASA ,,Ajuta albina să ajungă la stup”- labirint vor găsi o fisă de
lucru cu un labirint,având ca scop ajutarea Albinuței să-și găsească drumul spre casă.
La centrul CONSTRUCȚII „Stupul”, copiii vor construi cu ajutorul pieselor puzzle -
floricele,stupi pentru albine.
După ce li se prezintă copiilor toate centrele, aceștia vor alege singuri unde își doresc să lucreze
prima dată. Voi supraveghea activitatea preșcolarilor la centrele de interes,apoi lucrarile vor fi
așezate la centrul tematic. Copiii vor tecere prin rotație pe la toate centrele de interes.
Urmează tranziția:„ Unu-doi,unu-doi,
Mergem toți în pas vioi,
In trenuleț ne așezăm”
pentru a face trecerea către activitățile pe domenii experiențiale.
După întoarcerea copiilor de la baie, se descoperă conținutul coșului primit de la poștaș care
conține plicuri numerotate cu sarcini, recompense, bucati de puzzle, care le vor fi de folos la
activități.
Se va desfășura astfel prima activitate pe domenii experențiale DȘ–Activitate matematică joc
didactic: ,,Surprizele Albinutei” , după care vom trece la domeniul DOS-Activitate practică
„Albinuta”.
DȘ-Activitate matematica „Surprizele Albinutei”
Jocul se desfășoară astfel: copiii vor fi asezati in forma de semicerc in fata tablei . Le prezint
copiilor coșul cu materialele lăsate de albinuță la noi în gupă și explic ce avem de făcut în
continuare. Fiecare plic reprezintă o probă pe care noi trebuie să o rezolvăm. Rezolvând toate
cerințele din plicuri, vom reuși să o ajutăm pe albinuță să își găsească surorile. Educatoarea va
deschide câte un plic pentru fiecare copil, va citi sarcina și ei vor rezolva. Daca a rezolvat corect
sarcina primește drept recompensa cate o bucata de puzzle. Jocul continuă pâna sunt epuizate
toate sarcinile. La finalul jocului se va asamba puzzle-ul si vor descoperi casa albinutei (stupul).
Tranziție-
Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne învârtim, ne rasucim
La masuțe ne-așezăm
Și începem sa lucrăm
DOS
Copiii trebuie sa ansambleze corpul albinutei folosind lipiciul si respectand modelul educatoarei.
Dupa ce s-au explicat cerintele si intuit materialele de lucru se realizeaza exercitii de incalzire a
mainilor, iar copiii se apuca sa lucreze sub supravegherea educatoarei,care intervine numai in
momentul in care este solicitata. Copiii lucreaza ascultand muzica de relaxare.
Dupa terminarea lucrarilor se vor face aprecieri individuale si de grup, realizandu-se Turul
galeriei .
Ziua se va încheia cu jocul de mișcare,,Albinuța și florile”
BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care
operează curriculum pentru educație timpurie, 2019;
- DUMITRANA, M., Activitățile matematice in gradinițe, Ed. Compania,
București, 2002
- Adina Glava, Olga Ckis, Lolica Tataru, PIRAMIDA CUNOASTERII, Editura
Diamant, 2014.
ADP+ ALA+ ADE- DEMERS DIDACTIC
Încheierea jocului
La final se va rezolva puzzel-ul de către copii.
DOS2- La activitatea desfășurată la
5.Asigurarea retenției domeniul Om și Societate, copiii vor avea Observarea
și a transferului realizat o albinuta din carton si hartie indeplinirii
colorata,anambland partile componente ale sarcinilor
acesteia(corp,aripi,antene,ochi).
Copiii vor observa modelul și se va asigura
intuirea lui.
Le sunt explicate și demonstrate tehnicile de
lucru folosite în realizarea temei propuse;
fiecare copil va primi cilindru din carton
negru pe care vor lipi fasii galbene pentru a
realiza corpul albinutei.Apoi,vor lipi
aripile,ochii antenele si gura astfel realizându-
se personalizarea albinuta. După executarea
exercițiilor de încălzire a mâinilor, se va da
semnalul
pentru începerea muncii independente.Voi
trece pe la fiecare pentru a-i ajuta sau corectă
dacă este cazul. Le voi mai oferi indicații și
le voi mai reaminti unele lucruri că, poziția în
timpul lucrului, curățenia la locul de lucru
etc.. După finalizarea lucrărilor, se va trece la
analiza acestora.
Se trece la gimnastica de
înviorare care se face prin
câteva versuri:
„În fiecare dimineaţă
S-avem gândul bun pe
faţă, (trecem palmele peste
faţă)
Către soare să privim
(desfacem braţele în formă
de cerc, privim în sus)
Iubire să dăruim
(strângem braţele spre piept
și apoi le desfacem)
De gând rău, să ne ferim
(mâna alungă gândul rău)
S-adunăm doar bucurie!
(strângem braţele spre piept
şi apoi le desfacem)
Şi-n lume s-o
răspândim! (sărim în sus cu
braţele desfăcute)
Şi-atunci orişice copil,
În fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă!
(trecem palmele peste faţă).
Noutatea zilei se va
anunţa de către
educatoare .Activitatea va
începe prin captarea atenţiei
copiilor prin intermediul
scrisorii si cosului aduse de
postas de la Albinuta Maya.
OBIECTIVE:
-să amestece ingredientele si să modeleze bilute din aluat ,realizand prajituri pentru
regina albinelor;
-să coloreze insectile din carte,utilizand culorile corespunzatoare;
-sa gaseasca drumul correct al albinutei spre stup cu ajutorul cariocilor,
-sa construiasca din piese puzzle-floricele,stupul albinelor.
STRATEGII DIDACTICE:
a)metode şi procedee didactice: conversaţia, demonstratia ,explicaţia, problematizarea, exerciţiul,
turul galeriei;
b)mijloace didactice: biscuit,miere,nuca, fişe de lucru, carioci, creioane colorate,carte cu fise de
lucru,piese puzzle-floricele,.
DURATA ACTIVITATII: 40-45 minute
Nr. Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare/ Metode și
Crt activității indicatori
Metode și Mijloace de
procedee învățămant
1. Moment Se asigura conditiile
organizatoric necesare desfasurarii
activitatii pe centre
2. Captarea Prezint copiilor cele Surpriza Observarea
atenției necesare desfășurării Conversația, comportamentului copiilor
activităților pe centre. explicația
3. Anuntarea Copiii se vor grupa Explicația
temei si a pentru lucrul pe centre Conversația
obiectivelor asa cum doresc. Observarea
CONSTRUCȚII: comportamentului copiilor
copiii vor avea de Piese Lego Realizarea sarcinilor de
construit stupul din lucru
piese puzzle-floricele. Exercițiul
JOC DE ROL:Copiii
vor pregati prajituri din Biscuiti,nuca,miere,li
biscuiti miere si nuca. ngurite,suporturi
Exercitiul pentru bomboane
3.ACTIVITATI PE DOMENII
EXPERIENTIALE
PROIECT DE ACTIVITATE
Educatoare:Dumitrache Adriana
Tema anuală: “Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului:„Primavara veselă”
Tema săptămânii:„Aglomerație pe-o floare”
Tema zilei:”O zi in lumea insectelor ”
Tema activității:„Surpizele Albinuței ”
Tipul de activitate: consolidarea de cunostinte, priceperi și deprinderi
Categorii de activități de învățare: Domeniul Științe –Activitate matematică
Forma de realizare: Joc didactic matematic
Tipul activității : consolidare- verificare
SCOPUL:
- Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la utilizarea numerelor și cifrelor in concentrul 1-
5,la formarea de mulțimi de elemente,la raportarea cantității la număr si a numărului la cantitate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- Să numere constient crescător in intervalul 1-5;
O2-Să ordoneze crescător și descrescător cifrele de la 1 la 5;
O3-Să denumeasca corect vecinii numarului dat;
O4-Să formeze multimi dupa criteriul dat;
O5- Să raporteze numarul la cantitate si invers;
O6- să identifice corect locul obiectelor în şirul dat, utilizând numeralul ordinal
REGULI DE JOC: copiii ascultă cu atenție sarcina dată , apoi răspund pe rând .
ELEMENTE DE JOC:mânuirea materialului, surpriza, aplauze.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee didactice: surpriză, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea
Mijloace didactice: plicuri,cos ,bagheta magica,bucati puzzle ,cifre magnetice,flori,fluturi,aripi de
albina.
Formă de organizare a activității: frontal.
DURATA ACTIVITATII: 20-25 minute.
BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează curriculum
pentru educație timpurie, 2019;
-DUMITRANA, M., Activitățile matematice in gradinițe, Ed. Compania, București, 2002
-EZECHIL,L., LAZĂRESCU-PĂIȘI, M., Laborator preșcolar –ghid metodologic, Ed. V&I
INTEGRAL, București,2004.
DEMERS DIDACTIC: DS2-Activitate matematica- joc didactic-
matematic
ETAPELE CONȚINUT STRATEGII EVALUARE
ACTIVITATII ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
Se creează condiții
1.Moment optime pentru
organizatoric desfășurarea activității
2.Captarea atenției
Prin prezentarea sub Conversația Evaluarea orala
formă de surpriză a
cosului trimis de
Albinuta Maya.
Executarea jocului
propriu-zis:
5.Obținerea
performanței Varianta 1
Așază la tabla Exercitiul Aprecierea
magnetică numerele corectitudinii
de la 1-5 în ordine raspunsurilor
crescătoare.
Varianta 2
Așază la tabla
magnetică numerele
de la 1-5 în ordine
descrescătoare.
Varianta 3
Spune care sunt
vecinii numarului 4
Varianta 4
Spune care sunt
vecinii numarului 3
Varianta 5
Formează multimea
florilor cu atâtea
elemente câte îți
indică cifra(4).
Varianta 6
Formeaza mulțimea
fluturilor cu atâtea
elemente câte îți
indica cifra(2)
Complicarea Jocului
6.Asigurarea retentiei A c â ta al bi nuț ă a z Explicatia Aprecierea
si feedback-ului corectitudinii
bu r at ? V oi che m a raspunsurilor
în
f aț ă cinci copii Demonstratia
care vor purta aripi
de albina . U n a din
tre a lbin u țe le din f
aț ă v a
z bur a pe o floare .
C o piii r ă m ași pe Exercitiul
s c a une v or ți ne
o chi i în chi și p ân ă
c â nd u n a dint re
al bi nuțe își i a z b o
rul . L a d ou ă b ăt
ăi din
p alme , p re ș col a
rii vo r de s c hi de
ochii, iar unul dintre
e i v a r ă sp un de l a
înt re b are a A
c ât a albi n uț ă a
Aprecierea
zburat? Jocul se v a
corectitudinii
re pe t a de d ou ă , raspunsurilor
ori.
Încheierea jocului
La final se va rezolva
puzzel-ul de către
copii.
Aprecieri colective si
8.Încheierea activității Copiii vor primi Explicatia individuale
recompense sub forma
unor albinute.
PROIECT DIDACTIC
Grupa : mijlocie „Piticii”
Tema anuală: “Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului:„Primavara veselă”
Tema săptămânii:„Aglomerație pe-o floare”
Tema zilei:”O zi in lumea insectelor ”
Categorii de activități de învățare:Domeniul Om si Societate-activitate practica
Tema activității:„Albinuta”
Mijloc de realizare-lipire
Tipul de activitate: consolidarea de cunostinte, priceperi și deprinderi
SCOPUL: Consolidarea priceperilor si deprinderilor de a asambla si lipi partile componente ale
albinutei.
Obiective operaționale:
O1- Sa denumeasca materialele puse la dispozitie;
O2-Sa asambleze partile componente ale albinutei,respectand indicatiile date;
O3-Sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie;
O4- Să aprecieze critic si autocritic lucrarile,motivandu-si parerile referitoare la tehnica de executie.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,turul
galeriei,problematizarea.
Mijoace didactice:cilindru din cartin negru(corpul albinutei),fasii de carton galben,aripi din carton
alb,ochi,antene,lipici,laptop,stup din polistiren.
Forma de organizare a activității: frontal, individual.
Durata: 20-25 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează curriculum
pentru educație timpurie, 2019;
--EZECHIL,L., LAZĂRESCU-PĂIȘI, M., Laborator preșcolar –ghid metodologic, Ed. V&I
INTEGRAL, București,2004.
PREZETAREA Conversatia
MATERIALULUI INTUITIV Observarea
DEMONSTRATIV sistematica
DECLANSAREA
ACTIVITATII DE INVATARE
Observarea
-EXPLICAREA MODULUI DE sistematica
REALIZARE A LUCRARII Explicatia
Fiecare copil va primi un cilindru
din carton negru pe care vor avea
de lipit fasii din carton galben
reprezentand dungile albinutei.
-EXERCITII PENTRU
INCALZIREA MUSCHILOR
MICI AI MAINII Exercitiul
Observarea
Înainte de a trece la realizarea sistematica
temei o să facem câteva exerciţii
de încălzire a mâinilor:
„Si-acum sa ne pregatim,
Mainile sa le-ncalzim
Sa le folosim cu spor,
Pentru ceva folositor.
Scutur mana-n sus si-n jos
Si-o misc ca un clopotel
Sus si jos asa si-asa,
Noi astazi vom lucra.
Le urez „Spor la
lucru!” ,anuntand inceperea
activitatii.
Pe fundal voi pune muzica de
relaxare.
Observarea
Le voi oferi indicaţii şi le voi sistematica
reaminti unele lucruri ca: poziţia Explicatia
în timpul lucrului, curăţenia la
locul de lucru etc. Exercitiul
6.Încheierea Conversația
activității Voi oferi recompense Individuala
prescolarilor,constand in biscuiti
cu miere.
Forma de realizare:frontal
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Regulile jocului:
Strategii didactice:
c)Forma de organizare:frontala.
”Albinuta si florile”
4.DIRIJAREA Prezentarea jocului demonstratia; Observarea
INVATARII comportamnetului
Un copil va fi albinuta iar -explicatia verbal şi nonverbal al
/ACTIVITATII ceilalti vor fi flori. La copiilor
semnalul meu albinuta va
zbura si toti copiii vor canta -exercitiul;
Albinuta a zburat
Sa culeaga miere
Si nectar îi cere
Albinita draga
Albinuta draga
Albinuta trebuie sa
ghiceasca numele florii,
daca ghiceste copiii canta Exercitiul Observarea
comportamnetului
Ai ghicit, ai ghicit verbal şi nonverbal al
copiilor
Floarea cea aleasa
ce bine ne pare
de acum ai sa fii
Executarea jocului de
proba:Se va realizeaza cu
1-2 copii pentru a intelege
mai bine regula jocului.
Observarea
Executarea propiu-zisa a comportamnetului
jocului: verbal şi nonverbal al
copiilor
Urmaresc desfasurarea
jocului, respectarea
regulilor jocului.