Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATEA INTEGRATĂ

DATA: 3.04.2019
PROPUNĂTOARE: Biţică Iuliana
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P. P. ,,ABC” – Suceava
NIVEL/GRUPA: nivel I, grupa mijlocie ,,Ţăndărică”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Zvon de primăvară”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Prietenii primăverii”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
J.C.I. – tema: ,,Surprize de la Zâna Primăverii”
 ȘTIINȚĂ: tema ,,Ghiocei gingași”- puzzle
 ARTĂ: tema „Prietenii primăverii”- rupere, lipire
 BIBLIOTECĂ: tema „Albumul primăverii” – elemente de comunicare scrisă
D.Ş. - tema: „Rochița Zânei Primăvara” – joc exercițiu în concentrul 1-4
J.A.L.A. – tema: „Primăvara” – euritmie

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor privind numeraţia în limitele 1-4,


precum şi a poziţiilor spaţiale, apelându-se la deprinderile intelectuale, tehnico-aplicative și
sociale, concomitent cu stimularea capacităţii de a le aplica în noi contexte, pentru a realiza un
proiect comun;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să recunoască materialele de lucru, denumindu-le corect;
 să traseze corect semne grafice (punctul, linia) pentru a descoperi elemente specifice
anotimpului primăvara (flori de primăvară, păsări migratoare);
 să lipească elementele de primăvară, realizând „Albumul primăverii”;
 să lipească bucățele de hârtie pe suportul dat (siluete de flori de primăvară), mânuind
corect instrumentele de lucru;
 să reasambleze piesele de puzzle pentru a forma întregul unor siluete de ghiocei;
 să realizeze rochița Zânei Primăvara, respectând cerințele primite;
 să recunoască figurile geometrice învățate (cerc, pătrat, dreptunghi, triunghi);
 să formeze grupe cu 1, 2, 3 si 4 obiecte, denumindu-le;
 să raporteze cantitatea la număr și numărul la cifră;
 să manifeste stări afective de bucurie, admiraţie, simpatie;
 să valorifice pe tot parcursul activităţii cunoştinţele anterioare, îmbogaţindu-şi experienţa
cognitivă, psiho-motrică, socială şi estetică.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversația, explicația, expunerea, observația, demonstrația,
exercițiul, problematizarea;
 Elemente de joc: mânuirea materialelor, elemente surpriză, cuvânt stimulativ, închiderea
și deschiderea ochilor, aplauze;
 Resurse materiale: siluete de flori de primăvară, siluete/imagini cu ghiocei, carton
suport, lipici, creioane colorate, hârtie glace, hârtie colorată, foarfecă, album din hârtie și
carton, foi de flipchart, silueta Zânei Primăvara, jetoane cu cifre, boxe, CD.
 Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual;

Durata: 45 minute

Bibliografie:
 Culea, Laurenția, Seșovici, Angela, Grama, Filofteia, (2008), ,,Activitatea integrată în
grădiniță’’, Ed. Did. PublishingHouse, București;
 *** (1972), „Jocuri didactice şi exerciţii distractive”, Editura didactică şi pedagogică,
Bucureşti;
 MECI, (2008), Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura DPH Bucureşti.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii grupei mijlocii „Țăndărică” vor intra în sala de grupă intonând cântecelul „Doar
una e primăvara” și se vor așeza pe scăunelele dispuse în semicerc. Imediat, copiii o vor
observa în fața lor pe Zâna Primăvara (siluetă). Preșcolarii vor remarca faptul că rochița acesteia
este alba, lipsită de orice element de decor. Aceasta le va spune copiilor că Zâna Iarna, sora ei
mai mare i-a furat, în această dimineață, toți ghioceii pe care ea îi avea pe rochiță deoarece
aceasta este invidioasă ca rochița Zânei Primăvara este mult mai frumoasă decât a sa. Drept
urmare, Zâna Primăvara îi roagă pe copii să o ajute să își înfrumusețeze la loc rochița.
Fiind de acord să o ajute pe Zâna Primăvara, cei mici sunt îndemnați să apeleze la
materialele de la cele trei centre deschise pentru a înfrumuseța rochița acesteia (J.C.I. –
,,Surprize de la Zâna Primăverii”). Prichindeii află că trebuie să se grupeze la măsuțe în funcție
de jetoanele cu flori (flori roșii, galbene și albastre) pe care le-au primit. Educatoarea prezintă
oferta de lucru, după care îi îndeamnă să se îndrepte, ,,zburând” ca fluturașii (tranziţie), spre
centrul „Bibliotecă” unde vor realiza elemente de comunicare scrisă (punctul și linia) pentru a
descoperi siluete de elemente specifice anotimpului primăvara (flori, păsări) și pentru a descrie
ceea ce observă în imaginile primite. În urma efectuării sarcinilor, copiii vor lipi siluetele și
imaginile pentru a realiza un album de primăvară. La centrul „Știință” se vor deplasa copiii care
ajută la reconstituirea unor imagini cu ghiocei, lipind piesele de puzzle și utilizând materialele
puse la dispoziție. La centrul „Artă”, copiii vor avea de lipit bucățele de hârtie pe siluetele de
flori de primăvară primite, utilizând culorile corespunzătoare.
Copiii sunt atenționați că urmează finalizarea lucrărilor, fapt pentru care trebuie să se
încadreze în timpul pus la dispoziție, iar la „Clinchetul clopoțelului” (tranziţie) se încheie
activitatea de la fiecare centru, după care copiii fac ordine la măsuțe ( ,,Locul meu de joacă
trebuie să-mi placă”- rutină). Copiii se vor îndrepta spre grupul sanitar pentru a dovedi că sunt
prieteni adevăraţi cu apa şi săpunul. (,,Apa şi săpunul- prietenii mei”- rutină)
Întorși în sala de grupă, copiilor li se va reaminti că ei își doresc să o ajute pe Zâna
Primăvară să își decoreze rochița. Dar, aceasta are niște cerințe pentru ei. Toate materialele
realizate de ei vor fi așezate într-o anumită ordine pe rochiță. Pentru aceasta, se va desfășura
jocul exercițiu D.Ș. - „Rochița Zânei Primăvara”. În coșulețul Zânei copiii vor găsi un plic în
care se vor afla toate sarcinile pe care preșcolarii le au de îndeplinit pentru a decora rochița Zânei
Primăvara. Acestea presupun recunoaşterea cifrelor în concentrul 1-4, raportarea cantităţii la
număr şi a numărului la cifră, poziţionarea unui obiect în raport cu un reper prestabilit, formarea
unor mulţimi de ghiocei prin raportare la un număr dat.
Drept mulțumire pentru ajutorul oferit, Zâna Primăvara le va face copiilor un cadou: să
danseze și să cânte pe melodia „Primăvara” (J.A.L.A.), exersând deprinderilor motrice însușite
anterior, într-un context ludic, de destindere și bună dispoziție
Finalul activităţii este marcat de momentul verbalizării concluziilor referitoare la ajutorul
oferit Zânei Primăvara, dar și la activitatea desfăşurată cu referire la respectarea tehnicilor de
lucru, modul de participare şi comportament.

S-ar putea să vă placă și