Sunteți pe pagina 1din 2

SCHIŢĂ DE PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată


Data: 7.10.2014
Propunător: Lihanceanu Mihaela
Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Prichindel” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mijlocie C
Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Legume hazlii”
Tema activităţii: „Camara toamnei”
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Leguma mea preferata este...” – exercitii de
coimpartasire
- A.D.E. – D.Ş. – „Coşul cu legume” – joc exerciţiu
- A.L.A.1.
 Centrul Joc de rol- ”La piata”
 Centrul Constructii- ”Cosuri pentru legume”
 Centrul Biblioteca- ”Etichete pentru cosuri”- elemente de comunicare scrisa

Scopul activităţii: Dezvoltarea deprinderii de a constitui grupe de legume după criteriul marimii, in
contexte variate create prin interactiunea cu mediul ambiental;

Obiective operaţionale:
 să identifice marimea legumelor- mari, mici;
 să grupeze legumele dupa marime;
 sa denumeasca grupele de legume formate, utilizand un limbaj matematic adecvat;
 să se transpuna in real interpretand roluri din viata cotidiana;
 să traseze linii peste litere obtinand denumiri de legume;
 să realizeze cosulete imbinand diverse piese de constructie;
 să rezolve corect sarcina din fisa de lucru;
 să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-comun;

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea, munca independentă, jocul;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea;
c) Resurse materiale: - cos cu legume, ecusoane, bani de jucarie, cosuri, piese de construit,
etichete cu litere punctate, carioci, aparat foto, plic cu scrisoare;
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual

Durata: 1h 30 minute
Scenariul activităţii
Sala de grupă a „Prietenilor lui Tom & Jerry” a îmbrăcat haine de toamna și își așteaptă
prichindeii. Zburând ca randunelele (T) copiii vor intra în sala de grupă descoperind surprizele
pregătite dar nu înainte de a adresa salutul:”Dimineaţa a venit/ Toţi copiii au sosit/ În cerc să ne
adunăm/ Cu toţii să ne salutăm!”, „Bună dimineaţa , copilași veseli”. Educatoarea va fi surprinsă cand
va vedea legumele imprastiate pe jos, dar îşi imaginează că au fost trimise de Rosia nazdravana, drept
multumire pentru ajutorul acordat cu o zi in urma. Dar pentru că le-au găsit, le propune copiilor să se
joace la activitate cu ele, iar pentru început îi îndeamnă la o discuţie cu tema „Leguma mea preferata
este...” (Intâlnirea de dimineaţă). Bucurându-ne într-o zi atât de frumoasă de prezenţa multor copii la
grădiniţă, se va trece la completarea calendarului naturii, Meteorologul zilei stabilind ziua, data, luna
şi anul, starea vremii şi anotimpul în care ne aflăm.
Educatoarea le va aminti copiilor despre ceea ce vor vorbi în această săptămână („Legumele
hazlii”) şi le propune să desfăşoarea activitatea „Camara toamnei”, in care sa foloseasca toate legumele
primite si pentru a-i demonstra Zanei Toamna că sunt copii isteti (oferta de lucru).
Educatoarea va prezenta materialele şi provocările primite odata cu legumele, iar copiii „în pas
de furnicuţă”(T) se vor îndrepta spre centrele deschise. Astfel la centrul Joc de rol copiii se vor
transpune in precupete care vor vinde legume si cumparatori care vor cumpara legume, la centrul
Constructii, copiii vor construi cosuri pentru legume pentru a putea fi puse in camara, iar la centrul
Biblioteca alti prescolari vor avea de scris etichete cu denumiri de legume ce vor fi puse pe cosuri.
Bucuroşi că vor demonstra Zânei Toamna că sunt harnici, copiii îşi încep lucrul cu drag, iar
atmosfera din grupă este una foarte plăcută, antrenantă şi relaxantă. Pe tot parcursul lucrului, copiii vor
fi ajutaţi la centre de către educatoare care îi va fotografia. La „Clinchetul clopoţelului” (T)
educatoarea încercă o atenţionare în ceea ce priveşte finalizarea lucrărilor de la fiecare centru, după
care se trece în revistă activitatea finalizată. Copiii îşi fac curat la locul unde au lucrat (R – „Fac ordine
la locul de muncă”), apoi „dansând ca frunzele în bătaia vântului” (T) se îndreaptă spre grupul sanitar
pentru a dovedi că sunt adevăraţi prieteni ai curăţeniei.(R – „Apa zgomotoasă”).
Reneviţi în sala de grupă, educatoarei ii vine ideea de a sorta legumele cumparate de la piata
pentru a le fi mai usor copiilor sa le aseze in Camara toamnei, iar pentru aceasta le propune copiilor să
joace jocul „Coşul cu legume”. Astfel, utilizând cosurile si etichetele realizate la centre, copiii vor fi
puşi în situaţia de grupa legumele dupa criteriul marimii si de a denumi grupele formate. Pe rând
fiecare copil va veni şi va sorta legumele până cand în sala de grupă va fi ordine, iar coşurile vor fi
pline cu legume cu aceeaşi marime. Abia acum acestea vor putea fi puse în camara toamnei.
Veseli că au făcut atât de multe lucruri în acesată zi, copiii vor intona cantecelul ”A, a, a, acum
e toamna, da!” pentru a o bucura pe Zâna.
Activitatea se va încheia cu aprecierea muncii şi efortului copiilor în ducerea la îndeplinire a
tuturor sarcinilor şi împărţirea recompenselor de la Zana Toamnă.

Bibliografie:

- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi adăugită,


M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel;
Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Proiectarea pas cu pas” – Răileanu.D, Alecsa I., Vieriu, 2010
- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009

S-ar putea să vă placă și