Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de invatamant: Gradinita Piticot

Data: 28.11.2016

Educatoare: Bornaz Madalina

Grupa: mica Buburuze

Tema anuala: CINE SUNT/SUNTEM?

Tema proiectului: Saptamana independenta

Subtema: Noi suntem romani

Scopul:

dobandirea de cunostinte si informatii noi despre simbolurile tarii (drapel si stema);


formarea si dezvoltarea sentimentelor de apartenenta etnica, respect si dragoste fata de tara.

Activitati de invatare:

ADP:

Intalnirea de dimineata;
ALA:

Biblioteca: Decoreaza costumele populare executare grafisme.


Joc de masa: Asaza-ma la locul meu! sortarea steguletelor diferitelor tari
Arta: Mototolim hartie
ADE:

Domeniul Stiinte Cunoasterea mediului: Simbolurile tarii mele - observare


Domeniul Om si Societate Activitate practica: Drapelul tarii - aplicatie
ALA 2 :

Joc de miscare: Fuga la stegulete;


Joc cu text si cant: Eu cunosc un orasel.

Activitati de dezvoltare personala


Intalnirea de dimineata

Tema zilei: La parada militara

Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi

Scopul: participarea si implicarea activa a copiilor in vederea stimularii comunicarii, interrelationarii, empatiei la
prescolari.

Obiective operationale:
Sa utilizeze formule de salut, specifice momentului zilei;
Sa precizeze prezenta/absenta unui coleg, prin completarea panoului prezentei;
1
Sa observe caracteristici ale vremii de afara.

Strategia didactica

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observarea.


Mijloace de invatamant: panoul cu fotografii ale copiilor, calendarul naturii, jetoane indicand diverse stari ale
vremii.

Forme de organizare: frontal, individual.


Momente:
Salutul
Prezenta
Calendarul Naturii

Activitati liber alese

Tema zilei: Romania tara mea

Tipul de activitate: formare si consolidare de priceperi si deprinderi;

Forma de realizare: activitati liber alese;

Scopul activitatii: imbogatirea cunostintelor copiilor despre caracteristicile tarii noastre.

Obiective operationale:

Biblioteca: Decoreaza costumele populare executare grafisme.


Sa decoreze costumele populare, executand grafisme, dupa model.

Joc de masa: Asaza-ma la locul meu! sortare stegulete diferite tari


Sa identifice steguletele Romaniei dintr-o multime de stegulete ale unor tari de pe Glob;
Sa formeze multimi cu avand ca elemente stegulete de acelasi fel

Arta: Mototolim hartie ;


Sa mototoleasca hartie creponata colorata (albastra, galbena si rosie).

STRATEGIA DIDACTICA:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observarea, exercitiul, demonstratia, metoda Turul galeriei,
metoda Cubul;

Mijloace de invatamant: fise de lucru, creioane colorate, stegulete reprezentand drapelul Romaniei, precum si al
altor tari de pe Glob, hartie creponata de culoare albastra, galbena si rosie, lipici, suporturi pentru stegulete,
imagini care surprind utilizarea drapelului (premieri sportive, parade militare, razboi, vizite ale oficialilor straini in
Romania, institutii culturale, etc).

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

Activitati pe domenii experientiale

2
(DS+DOS)

Categoriile de activitati: Cunoasterea mediului si Activitate practica

Tema activitatii:

Simbolurile tarii mele : Drapelul si stema - observare


Drapelul Romaniei aplicatie
Tipul activitatii: consolidare si sistematizare a cunostintelor.

Scopul:

dobandirea de cunostinte si informatii noi despre simbolurile tarii (drapel si stema);


formarea si dezvoltarea sentimentelor de apartenenta etnica, respect si dragoste fata de tara.

Obiective operationale:
sa denumeasca materialele puse la dispozitie;
sa decoreze costumele populare utilizand grafisme;
sa alctuiasc grupe de stegulete dup diferite criterii;
sa mototoleasca hartie creponata prin tehnica precizata;
sa identifice drapelul si stema Romaniei ca simboluri nationale;
sa recunoasca culorile drapelului si ordinea in care acestea se afla;
sa realizeze lucrarea prin tehnicile precizate;
sa evalueza critic si autocritic lucrarile;
sa participle cu interes la ctivitate.

Strategia didactica

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observarea, exercitiul, demonstratia, cubul.


Mijloace de invatamant: fise de lucru (reprezentand costume populare, drapelul tarii), stegulete
reprezentative ale unor tari de pe Glob, hartie creponata, hartie creponata mototolita, lipici, drapelul
Romaniei, stema tarii, cd cu Imnul de Stat al Romaniei si alte cantece sugestive, etc.
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe

Scenariul activitatii

ADP

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

Salutul: Educatoarea saluta copiii spunand: Buna dimineata pitici, Dimineata a sosit/La gradinita ati venit/In

semicerc sa ne asezam/Cu totii sa ne salutam!, iar copiii vor raspunde Buna dimineata! Noi suntem piticii/Piticii

voiosii/Piticii cuminti/De lucru pregatiti!

Se continua cu prezenta, fiecare copil salutand colegul de langa el, spunand : Buna dimineata, Pitic. Sunt roman,

sunt european!, apoi are loc completarea Calendarului Naturii.

Prin intermediul tranzitiei Bat din palme clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap/Ne-nvartim, ne rasucim/Si

spre centre noi pornim! se face trecerea catre activitatile din cadrul ALA 1.

3
ALA 1

Ajunsi la centre, copiilor li se prezinta fiecare centru. Astfel, la centrul Biblioteca vor decora costume populare,

utilizand semne grafice, la centrul Arta, vor mototoli hartie creponata de culoare albastra, galbena, rosie, iar la

centrul Joc de masa, vor identifica steguletul Romaniei dintr-o multime de stegulete reprezentand drapelul unor

tari de pe Glob, urmand sa sorteze steguletele care sunt la fel si sa le grupeze in multimi distincte.

Tranzitia catre activitatile pe domenii experientiale se realizeaza cu ajutorul cantecului Luati seama bine.

ADE

La activitatea practica, prescolarii vor realiza lucrarea Drapelul Romaniei, realizata prin tehnicile: decupare,

lipire.

ALA 2

La finalul zilei, copiii vor juca Fuga la stegulet si vor canta prin acompanierea cu miscari corespunzatoare Eu

cunosc un orasel, un joc de miscare si un joc cu text si cant.

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.Organizarea Asigur conditiile optime desfasurarii activitatii:
activitatii Aerisirea salii de grupa;
Pregatirea materialului didactic;
Organizarea mobilierului.
In cadrul activitatii Intalnirea de dimineata, se
face prezenta copiilor (Buna dimineata, Pitic...Sunt
roman, sunt european!). Se completeaza Calendarul
naturii.
2. Captarea Sala de grupa va fi decorata de sarbatoare, cu Conversatia
atentiei obiecte de artizanat, cu steaguri, cu stema tarii.
Copiii vor asculta pentru inceput imnul de stat al
Romaniei.
Educatoarea le va prezenta un drapel mare si
stema tarii, precizand totodata ca activitatile pe
care le vor desfasuta in ziua respectiva sunt
dedicate Zilei Romaniei 01. 12. 2016.
3. Anuntarea Impreuna, stabilim ce anume vom lucra pe parcursul Conversatia
temei si a zilei. Vom lucra la centrele de interes, apoi vom
obiectivelor desfasura cunoasterea mediului, in scopul
activitatii identificarii simbolurilor reprezentative ale unui
stat drapel, stema, imn, partile componenete ale
unui drapel, semnificatia culorilor de pe drapel,
semnificatia simbolurilor de pe stema Romaniei, iar
apoi, la activitate practica vom realiza lucrarea
Drapelul Romaniei.

4
4. Dirijarea Le sunt prezentate copiilor centrele de activitate si Explicatia
invataraii sarcinile aferente fiecaruia:
Biblioteca: Decoreaza costumele populare
executare grafisme.
Sa decoreze costumele populare, executand
grafisme, dupa model.

Joc de masa: Asaza-ma la locul meu!


sortare stegulete diferite tari
Sa identifice steguletele Romaniei dintr-o
multime de stegulete ale unor tari de pe
Glob;
Sa formeze multimi cu avand ca elemente
stegulete de acelasi fel

Arta: Mototolim hartie ; Exercitiul


Sa mototoleasca hartie creponata colorata
(albastra, galbena si rosie).

Copiii aleg centrul de activitate preferat, urmand sa


lucreze si la alt centru daca doresc. La final, prin
intermediul metodei Turul galeriei se observa si
evalueaza activitatea de la fiecare sector de
activitate.
Tranzitie: Luati seama bine - cantec
5. Obtinerea ADE (DS+DOS)
performantei Cunoasterea mediului Obserbarea
Drapelul si stema sunt expuse, urmand a fi
observate impreuna cu educatoarea si vor stabili
cateva elemente esentiale ale acestora:
Drapelul: forma, componenta, materiale,
dimensiune, culori, ordinea culorilor. Apoi se
prezinta imagini in care copiii pot observa si
identifica stegul nostru la diferite
manifestari (Olimpiade, parade militare,
intalniri dintre oficiali straini persoane din
afara tarii care ne viziteaza cu diferite
ocazii, etc), precum si la intrarile
institutiilor culturale (gradinite, scoli,
primarii, muzee etc). Cu acesta ocazie copiii
vor face un tur al salii de grupa pentru a
vedea imaginile expuse, timp in care, Convorbirea
utilizand dialogul si conversatia, se lamuresc
aspecte, se fixeaza continutul.
Stema: forma, componenta, importanta,
simboluri.
Dupa acest moment, copiii se vor aseza pe
scaunele si se vor juca un joc cu un cub magic.
Cubul are pe fiecare fateta cate o culoare ce Demonstratia
reprezinta o anumita sarcina referitoare la tema Convorbirea
Romania- tara mea.
In momentul in care un copil va fi nominalizat sa Cubul
arunce cubul, el va descoperi o anumita fateta a

5
acestuia. Educatoarea va citi sarcina de pe
fateta respectiva.
De expemplu:
DESCRIE copilul va preciza culorile care
alcatuiesc tricolorul, numarul acestora. Exercitiul
COMPARA sa il compare cu steagul altor tari
(se arata si alte steaguri, prin comparatie)
ASOCIAZA - sa asocieze culorile din steag cu
anumite elemente personale sau din natura
ANALIZEAZA locul de amplasare al culorilor
de pe drapel/al drapelului la intrarea in sala de
grupa Conversatia
APLICA se realizeaza drapelul tarii prin
imbinarea a trei cartonase colorate
(albastru/galben/rosu)
ARGUMENTEAZA Sunt roman, sunt
european!/Romania, te iubesc!
Se face tranzitia catre activitatea practica prin
intermediul cantecului Trei culori

Activitate practica
Se intuiesc materialele puse la dispozitia
copiilor.
Se anunta tema activitatii: Drapelul Romaniei.
Precizez etapele de lucru si demonstrez
realizarea lucrarii. Precizez criteriile de
evaluare ale lucrarilor. Inainte ca prescolarii sa
inceapa sa lucreze, propun realizarea unor
exercitii de incalzire a muschilor mici ai
mainilor.
In timp ce copiii lucreaza, asigur un fond
muzical, pentru stimularea creativitatii.
La final are loc evaluarea lucrarilor, prin
raportare la criteriile enuntate initial.
6. Incheierea Se fac aprecieri atat individuale, cat si colective Conversatia
activitatii asupra modului in care copiii au participat la
activitate. Se va face un tur al galeriei. Copiii vor Explicatia
forma grupuri (grupul romanilor, grupul italienilor,
grupul francezilor, grupul europenilor) de vizitare a
galeriei, facand aprecieri asupra lucrarilor colegilor, Turul galeriei
dar si asupra propriilor lucrari.

S-ar putea să vă placă și