Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALA: „Cand, cum si de ce se intampla?”

TEMA PROIECTULUI: „Toamana, anotimpul bogatiei”

SUBTEMA:”E toamna iar...”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Observare

TEMA ACTIVITĂŢII: “Marul si para”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 O1 – să recunoască marul si para din mai multe fructe după caracteristicile lor privind: aspectul
general, structura, mărimea, culoarea, forma;

 O2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două fructe;

 O3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros, gust;

 O4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două fructe;

 O5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted, lucios,


zemos,

MATERIAL DIDACTIC:

DEMONSTRATIV: un mar si o para, coş cu fructe, planşă cu culesul fructelor, jetoane cu fructe,suc de
mere, suc de pere

DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu un mar, o para, o felie de mar şi o felie de para, şerveţel.

Momentele Metode si Material


Conţinutul activităţii
activităţii procedee didactic

I Organizarea Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a coş cu fructe


activităţii activităţii se vor lua următoarele măsuri:

 aerisirea sălii de grupă


 aranjarea meselor în careu deschis

 aşezarea materialului demonstrativ la explicaţia


îndemâna educatoarei
conversaţia
 aşezarea coşului cu legume pe masa din
faţa copiilor

 intrarea ordonată a copiilor în sala de


grupă

 controlul ţinutei şi a poziţiei copiilor pe


scăunele

II Desfăşurarea
activităţii
Introducerea în activitate se va face prin
descoperirea materialului de sub şerveţele.

Introducerea în – Ce aveţi sub şerveţele? (un mar si o para)


activitate
– Unde cresc aceste fructe? (in pom, in livada)
conversaţia Mere si pere
– Când se recoltează aceste fructe? (se recoltează
toamna)

Anunţarea temei – Să vină cineva să spună ce fructe am pe masă


(mere, pere, strugure, gutuie, nuci).

Astăzi vom observa marul si para.

1. Aspect exterior
Observarea
dirijată

Observaţi cele două fructe.

– Ce culoare au? (marul poate fi rosu, galben


verzui, rosu cu galben...). Para poate fi verde,
galbena, portocalie. conversaţia
– Ce formă au? (merele în general sunt explicaţia Mere si pere
rotunde,uneori pot fi alungite in partea de jos).
Perele au o formă rotunda - lunguiaţă.

– Care este mai moale (para sau marul?). Para este


mai moale daca este coapta, marul este mai tare. observaţia

– Cum au coaja? (netedă, lucioasă)

– Ce miros au cele două fructe? (miros plăcut de


mar sau para)

Se face sinteza partiala referitoar la culoare,


Sinteza partiala forma. Consistenta, miros

Se va face prin sortarea imaginilor cu fructe şi prin


sortarea fructelor de pe masa educatoarei. exercitiul
Să vină cineva in fata grupei şi să aleaga jetoanele
cu mere si pere

– Cum le-ai recunoscut? (după formă, mărime şi


culoare)

Să vină altcineva în faţa clasei şi să scoata din cos expunerea


merele şi perele.

2. Părţile componente

Se vor analiza felia de mar şi si felia de para. problematizarea Felii de mere si


– Ce observaţi la felia de mar? (coaja, miez, pere
seminţe)

– Dar la felia de para? (coaja, miezul, seminţe)

– Ce au la fel (coaja, miezul sau seminţele?)


exerciţiul
Puneţi feliile de mar si para pe şerveţelul vostru.

– Ce observaţi? Au umezit servetelul?– Deci sunt


zemoase,nu-i asa? conversaţia

- Cum sunt aşezate seminţele?


Sinteza parţială Educatoarea va tăia un mar şi o para pentru a invăţarea prin
demonstra cum sunt asezate semintele in descoperire
camarutele lor, ce forma au, ce culoare si ce
consistenta au.
jocul
– Gustaţi puţin din felia de mar si de para. Ce gust explicaţia
au? (plăcut,dulce- acrişor)

– La ce folosesc seminţele? (la înmulţirea plantei)

Se face sinteza partiala referitor la partile


componente

Se va face prin jocul „Am spus bine, n-am spus


bine”.

Sinteza parţială Educatoarea va face diferite enunţuri şi copiii vor conversaţia


trebui să confirme sau să infirme cele spuse:

Marul si para au o coajă groasă (nu, au o coajă


subţire).

Miezul lor este uscat.(nu, marul si para au miezul


zemos). conversaţia
Marul si para nu au seminte.(au seminte, asezate
in camarutele lor in mijlocul fructului).

Sinteza finala
3. Mod de întrebuinţare

– Ce facem cu aceste fructe? (le mâncăm)

– Ce trebuie să facem înainte de a le mânca? (să le


spălăm)

– Ce se prepară din mere? (compot, gem, dulceata,


prajitura,suc).

– Ce se prepară din pere? (compot, gem, dulceata,


prajitura,suc).
III Încheierea
activităţii
Se va face prin evidenţierea asemănărilor şi a
deosebirilor dintre cele două fructe

Vor fi antrenaţi copiii să răspundă şi vor fi ajutaţi cu


întrebări: marul si para sunt fructe de toamnă,
Conversatia
amândouă au o coajă subţire ,miez zemos,
amândouă au seminţe mici, luguiete, maronii şi tari
asezate in camarute la mijlocul fructului.

Cele două fructe se mănâncă crude sau preparate


în diferite moduri.
Se vor face aprecieri asupra modului în care au
răspuns copiii şi asupra disciplinei.
exercitiul
Copiii sunt anunţaţi că activitatea a luat sfârşit şi
vor gusta din bulion. Se va merge în sala de mese
pentru a face o salată din ardei şi roşii.

Se va ieşi din sala de clasă intonând cântecul:


„Toamna”

A venit pe dealuri toamna

Cu vanturi si ploi.

O primim cu bucurie

Si-i cantam in cor:

Fructe parfumate

Si legume coapte

In dar le primim

Si ii multumim.

Au plecat si pasarele

In stoluri pe sus.

Vanturi, ploaie, nori si ceata

Toamna ne-a adus:

Fructe parfumate

Si legume coapte

In dar le primim

Si ii multumim.

S-ar putea să vă placă și