Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 06.12.2022
GRUPA: Mare “Stelutele”
UNITATEA DE ÎNV.: Grădiniţa nr. 271
EDUCATOARE: Rotaru Oana Alexandra
TEMA ANUALĂ: ”Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI: “Iarna se stie, e motiv de bucurie”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Multe daruri, jucarii, pentru copiii cuminti”
 DOMENIUL EXPERIENŢIAL: D.E.C. – activitate artistico-plastică
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Ghetuța”

MIJLOC DE REALIZARE: pictură

TEHNICA PLASTICĂ: linia curbă și pata de culoare

TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare de priceperi și deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltarii: C2 Finalizarea sarcinilor și acțiunilor (persistență în activități)

Comportamente vizate:
C2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C2.2 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin pictură

OBIECTIVE:
 O1 - sa recunoască elementul grafic - linia curbă;
 O2 - sa contureze ghetuța prin utilizarea liniei curbe
 O3 – să umple conturul ghetuței prin tehnica pata de culoare
 O3 – sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si parerea.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația

Material didactic: fise, acuarele, pahare cu apa, servetele

DURATA: 30-35 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
 Metodica predării desenului și modelajului în grădinița de copii, Editura didactică și
pedagogică – București
Momentele Strategii
Continutul activitatii Evaluare
activitatii didactice

Se asigura conditii optime pentru realizarea activitatii: aerisirea salii


de grupa, aranjarea mobilierului in forma de semicerc, intrarea ordonata
1. Moment
a copiilor in sala de grupa, controul tinutei si a pozitiei copiilor pe
organizatoric
scaune, respectarea distanței între preșcolari. Conversatia

Această etapă se va realiza prin intermediul unei conversații cu


privire la simbolistica de 6 decembrie, recpectiv a sărbătorii ce se Conversatia Frontala
apropie. Cadrul didactic va ghida conversația spre modul de pregătire a
2. Captarea atentiei
copiilor în ajun și le va preciza faptul că moșul le lasă darurile doar în
ghetuțe copiilor/ în orice altă încălțăminte pe care ei o au la dispoziție.

Copiii sunt anunţaţi că vor picta ”Ghetuța” utilizand linia curbă care
îi va ajuta să ofere contur ghetuței și pata de culoare care le va servi la
umplerea colului pentru a le înfrumuseța folosind culorile acuarelelor.
3. Anuntarea temei
Fiecare copil ca trebui sa realizeze o lucrare cat mai frumoasa din punct Conversatia
de vedere estetic, sa respecte tehnica de lucru, să lucreze ordonat și curat.

4. Desfasurarea
activitatii Intuirea materialului

Se va cere copiilor sǎ denumeascǎ materialele de lucru de pe Conversatia Frontala


măsuţele lor. (servetele, pahare cu apa, acuarele, fise)

Prezentarea si analiza plansei model

Se prezinta si se analizeaza plansa model.

-Ce vedeţi pe această planşă? Ce culori am folosit?


Explicatia
-Cum este conturul ghetuței? Ce linii am folosit?

Anuntarea si amintirea etapelor de lucru

Se anunta și se amintește modul de lucru: se va lucra individual.


Prescolarii trebuie sa realizeze o lucrare frumoasa din punct de vedere Exerctiul Frontala
estetic, sa respecte tehnica de lucru, să lucreze ordonat.

Astfel, se înmoaie vârful pensulei în apă și se ia culoarea dorită de


fiecare copil. Lucrând doar cu vârful pensulei vom realiza linii curbe
pentru a oferi contur ghetuței. Se începe cu partea de sus a ghetuței,
trasându-se o linie dreaptă-orizontală, curbată la masrgini. Din
extremități se va trasa o linie verticală, care să fie curbată la sfârșit, mai
lungă decât cea orizontală.

Se va proceda asemănător și cu partea inferioară a ghetuței, care se


va obține prin linii de diferite lungini, curbate la margini.

După realizarea conturului, prin tehnica pata de culoare, ghetuța


obținută va fi colorată cu o anumită culoare, în funcție de preferințele
individuale.
Executarea temei de cǎtre copii

Se realizeaza cu copiii câteva exerciţii de încǎlzire a muşchilor


mici ai mâinilor:„închidem şi deschidem pumnii”, „ învârtim morişca”,
„batem palmele sus”, ”cântăm la pian”, etc. Se va cata cantecelul: ”Bate Observarea
vantul” modului de lucru

Se ureaza copiilor „Spor la lucru!” dupǎ care se va trece la realizarea


temei de cǎtre copii.(pe fond muzical)

Educatoarea va supraveghea îndeaproape activitatea copiilor, va


trece pe rând pe la fiecare copil şi va da explicaţii suplimentare şi
ajutorul necesar, acolo unde este nevoie.

De asemenea, cadrul didactic va nota numele, data și titlul temei pe


lucrările preșcolarilor.

Se va realiza expozitia.
5. Obtinerea Frontala
performantei Se vor cere copiilor sa-si aleaga o lucrare care considera ca a Conversatia
respectat toate indicatiile si criteriile si sa argumenteze de ce a ales
lucrarea respectiva.

Se vor face aprecieri verbale asupra implicarii copiilor in activitate, Aprecieri verbale
6. Incheierea globale si individuale.
activitatii Conversatia

S-ar putea să vă placă și