Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Grădinița PS. Nr.1, Timişoara


Educatoare: Giurchiță Maria
Grupa: mică ,,Piticii”(Nivel I)
Data: 22.03.2017
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Proiect tematic: ,,În grădina primăverii!”
Subtema săptămânii: ,,Parfum de primăvară!”
Domeniul de activitate: Domeniul estetic și creativ
Categoria de activitate: Activitate muzicală
Tema activităţii : cântec- ,,Flori de primăvară”
Tipul activităţii: Predare cântec;
Durata: 10-15 min

SCOPUL ACTIVĂȚII: Formarea deprinderii de a cânta corect, expresiv și nuanțat cântecul, respectând poziția corectă, tonul, semnalul de
început, și respirația în emiterea sunetelor; dezvoltarea capacității de intonare a unui cântec și a mișcărilor sugerate de text.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să reproducă melodia și textul cântecului ,,Flori de primăvară”;


O2: Să-și sincronizeze mișcările cu textul jocului muzical;
O3: Să păstreze poziția(corporală)și respirația în timpul cântecului ,,Flori de primăvară”;
O4: Să redea linia melodică și textul cântecului nou ,, Flori de primăvară”, individual și în grup;
O5: Să se armonizeze în redarea liniei melodice a cântecului ,, Flori de primăvară”, ca grup.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația euristică; explicația, observația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, expunerea, interpretarea model.
Material didactic: flori naturale, planșe cu textul cântecului, tobă de jucărie; bomboane;tablă, abţibilduri.
Forme de organizare: frontală, individuală/independentă, pe grupe.

EVALUARE: orală
BIBLIOGRAFIE:
 Avraam, F.(2006), Metodica educației muzicale în grădiniță și în învățământul primar, Editura:Eurostampa, Timișoara.
 Berșan, O.(2013),Ghid de practică pedagogică, Învățământ preșcolar și primar, Editura:Universității de Vest, Timișoara.
 Pavel, D.(1993), Metodica educației muzicale, Editura:Hyperion, Chișinău.
Secvențele Strategii didactice
activităţii Timp Ob. Conţinutul activităţii Metode şi Materiale Forme de Evaluare
op. procedee didactice organizare
1.Organizarea 1min Se crează condițiile necesare pentru
activităţii desfășurarea optimă a activității: buchet de flori
- aerisirea sălii de grupă; naturale; Frontal
- așezarea scaunelor sub formă de planșe cu
semicerc; textul
- pregătirea materialelor necesare cântecului;
defășurării activității. tobă de
- se stabilește poziția corectă pentru cântat: Explicația jucărie;
tălpile lipite de podea, spatele drept, lipit bomboane;
de spătarul scaunului, capul puțin ridicat, laptop;
mâinile pe genunchi, gura bine deschisă tablă,
atunci când cântăm.. abţibilduri.

2. Reactualizarea 2min Vom cânta cântecul ,, Înfloresc grădinile”, Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
cunoştinţelor învățat în lecţia precedentă:
 cu tot colectivul de copii; Pe grupe
 în grupuri mici; Exerciţiul

3. Anunţarea temei şi 1min Astăzi vom învăța un cântec foarte frumos, Conversaţia Frontal Observarea
a obiectivelor cu o linie melodică(melodie) ușoară și care comportamentului
ne vorbeşte despre florile de primăvară: copiilor
Aşadar, cântecul se numește: ,,Flori de
primăvară.
2. Desfășurarea 7min O4 Materialul didactic va fi prezentat sub Conversația buchet de flori frontal Stimularea
activității formă de surpriză. naturale: interesului faţă de
La închiderea ochilor copiilor, este adus în (narcise;lalele; activitate şi
A. Introducerea clasă un buchet de flori naturale, care este Explicația zambile și observarea
în activitate elementul surprizei de astăzi. ghiocei) comportmentului
Se va purta o scurtă discuție asupra acestora
materialului(buchetului de flori) prezentat:
- Ce am eu în mână?
(un buchet de flori) Conversația
- Cunoașteți numele fiecărei flori din
buchetul meu?
(aștept răspunsurile copiilor)
Ex: narcise, zambile, ghiocei și lalele.
- La ce anotimp vă gândiți când
vedeți acest buchet minunat de Audiție
flori?
- (Noi ne gândim la anotimpul
,,Primăvara”)

A. Exerciţii de Înainte de a executa exercițiile de respirație Instructajul laptop Frontal Observarea


respiraţie cu copiii, se verifică poziția corectă: comportamentului
-spatele drept, rezemat de spătarul copiilor.
scaunului; Demonstraţia
- tălpile pe podea;
- mâinile așezate lejer pe lângă corp sau pe
genunchi.
Îi voi anunţa că pentru a cânta frumos şi Exerciţiul Frontal Observarea
corect un cântec, este nevoie să facem comportamentului
câteva exerciții pentru a ne încălzi vocile; Exerciții de copiilor
Exerciții joc: intonație
- Suflăm în lumânările de pe tort! pentru
- Suflăm în păpădie! omogenizare
- Mirosim o floare a vocilor.
(,,Ce frumos miroase floarea!”)
- Umflăm un balon mare și îl Explicaţia
spargem!
- Imităm sunetul trenului.
Pe mișcarea în sus a brațului meu vom
respira adânc(tragem puternic aer pe nas),
iar când las încet brațul jos, vom da drumul
ușor aerului și în același timp rostim:
,,Ce frumos miroase floarea” Conversaţia
Se execută fiecare exercițiu în parte de
două ori. Demonstraţia
Fiecare exercițiu va fi demonstrat de mine
și apoi executat și de copii. Aprecieri verbale

Studierea practică a noului cântec: Conversația planșe cu Frontal Observarea


a. Familiarizarea cu textul literar al textul comportamentului
cântecului pe suport ilustrat;
cântecului verbal şi non
b. Interpretarea model al cântecului;
c. Scurtă analiză a cântecului. (imagini); verbal al copiilor

D. Familiarizarea cu
textul literar al a. Familiarizarea cu textul literar al
cântecului cântecului.
Cu ajutorul planșelor, voi recita(clar) Explicația
versurile cântecului ,, Flori de primăvară”.
E. Interpretarea Frontal
b.Interpretarea model al cântecului
model al cântecului
,, Flori de primăvară!”
Voi interpreta model cântecul, o dată,
tablă;
având grijă să respect tempoul și înălțimea
sunetelor. Le voi cere copiilor să asculte Demonstrație
versurile cu mare atenție. cu text și cânt
planșe cu
1. Astăzi în grădina mea, o zambilă a- textul
nflorit, şi eu am zâmbit! Interpretare cântecului
Am zâmbit, am zâmbit, o zambilă model (imagini)
a-nflorit, dragă primăvară,
bine-ai venit!
Frontal Observarea
2. Astăzi în grădina mea, o narcisă a- comportamentului
nflorit, şi eu am zâmbit! Conversația copiilor
Am zâmbit, am zâmbit, o narcisă
a-nflorit, dragă primăvară,
bine-ai venit!

3. Astăzi în grădina mea, o lalea a- Exercițiul


nflorit, şi eu am zâmbit!
Am zâmbit, am zâmbit, o lalea
a-nflorit, dragă primăvară,
bine-ai venit!
c.Scurtă analiză a cântecului
planșe cu
- Cum vi se par versurile cântecului? textul Frontal
- Dar melodia?
Demonstrația cântecului Orală
- Este veselă sau tristă?
(Melodia este veselă) (imagini);
- Despre ce flori este vorba în acest
cântec? Explicația
- (În cântec este vorba despre
zambile, narcise şi lalele).

Voi relua interpretarea model a cântecului,


mai rar, astfel încât copiii să înțeleagă mai
bine versurile și ritmul melodiei.
Se va arăta pe rând acțiunile personajelor
Exercițiul
din cântec sau ale elementele de decor..
F.Interpretarea
cântecului de către
Însușirea cântecului de către copii(cu
copii
întreg colectivul pe fragmente(strofe).

Voi interpreta model primele două versuri,


O1 iar apoi se va repeta cu întreaga grupă de
copii.
Se trece la însușirea următoarelor două
versuri. Acestea vor fi cântate împreună cu
O3 primele două versuri(se utilizează însușirea
cântecului în lanț).
Se realizează același procedeu și cu cea
de-a doua şi a treia strofă.
În final, întreaga grupă de copii va cânta
tot cântecul.
Pe parcursul repetării celor trei strofe, voi
antrena copiii în însușirea cântecului și voi Joc cu text și
urmări linia melodică şi claritatea cânt
exprimării cuvintelor pe cât posibil.
Frontal
Cântecul însoțit de percuția corporală și
onomatopee:
- cântarea în colectiv asociind bătăi
din palme la refren.
Exerciţiul
Ex: ,, Am zâmbit, am zâmbit, o lalea
O2 a-nflorit, dragă primăvară,
bine-ai venit!

1. Obţinerea 2min O5 Voi împărți copiii pe grupe, și la semalul Exerciţiul Frontal Orală
performanţei dat, vor intona cântecul nou pe care l-am
învățat, folosind acompaniament ritmic Pe grupe
realizat prin batăi din palme în felul aplicat
Demonstraţia
la prima interpretare.

Aduc aprecieri generale și individuale


5. Încheierea 1min. asupra modului de însușire a cântecului și Conversația Recompense Frontal Aprecieri verbale
activității de comportare a copiilor la activitate. (abţibilduri cu
Copiii vor primi ca recompense, un flori) Individual
abţibild cu o floare

S-ar putea să vă placă și