Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

DATA:
EDUCATOARE:
GRĂDINIŢA:
GRUPA MARE,,FLUTURAȘII”
NIVEL II (5-6 ani)
TEMA ANUALĂ: ,,CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,ANIMALE ȘI PĂSĂRI DOMESTICE”
TEMA ZILEI:,,LA FERMA NE-AM OPRIT, ANIMALE AM DESCOPERIT”
TIPUL ACTIVITĂTII: consolidare și verificare, fixare de cunoștințe, priceperi
și deprinderi;
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Bună dimineața dragi animăluțe’’
ALA: Arta: ,,Animale colorăm’’
Construcții: ,,Adăposturi pentru animale’’
Joc de masă: ,,Animale de la fermă’’- puzzle
ADE:
DLC- JOC DIDACTIC ,,CU ANIMALE NE JUCĂM, PE MICUL FERMIER ÎL
AJUTĂM’’;
DEC- PICTURĂ ,,COCOȘUL”
DIMENSIUNIALE DEZVOLTĂRII:
DLC: 1. Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui;
2. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor (comunicare expresivă).
DEC: 1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor ;
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1 Se familiarizează cu sunete specifice limbii române;
1.2 Înțeleg mesaje simple;
1.3 Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor;
2.1 Pronunță corect sunetele specifice limbii române;
2.2 Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale, în calitate
de vorbitor;
2.3 Utilizează structuri orale simple.
1.1 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
3.1 Manifestă creativitate în activități diverse;
3.2 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice.
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea și verificarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere
gramatical;
Stimularea exprimării orale, utilizarea corectă a structurilor verbale, dezvoltarea
creativității și expresivității limbajului.
Formarea deprinderii de a realiza o compoziție plastică după o tema data.
DURATA : O ZI

STRATEGI DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația,
mâna oarbă, diamantul, turul galeriei.
Mijloace de învățământ: scrisoare, macheta, siluete, coșul cu grăunțe, săculeț, tabla
magnetica, cubul, farfurii din bambus, acuarela, pensule, recompense.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
I . ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineață: ,,Bună dimineața, dragi animaluțe”
Surpriza :,,Cosul cu surprize” , ,,Scrisoarea”
Rutine: ,,Să iubim animalele’’
Tranziții: ,,Bat dinpalme clap, clap, clap” , 1,2,1,2, Câte unu-n pas vioi”
II. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA)
ARTĂ: ,,Animale colorăm”
JOC DE MASĂ: ,,Animale de la fermă”- puzzle
CONSTRUCȚII: ,,Adăposturi pentru animale”

III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)


DOMENIUL LIMBA ȘI COMUNICARE (DLC)
,,CU ANIMALE NE JUCĂM, PE MICUL FERMIER ÎL AJUTĂM’’- Joc didactic

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC)


,, COCOȘUL’’-Pictură

IV.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2)


Jocuri de mișcare: ,,Rață, rață, gâscă’’

ADP:
Obiective operaționale:
- Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei și în diferite
împrejurări
- Să sesizeze prezența sau absența unui coleg, cunoscându-i și numele
- Să observe cum este vremea afară prin stabilirea corectă a jetoanelor
specifice calendarului naturii
- Să intrepreteze cântece și jocuri de mișcare propuse pe parcursul
activității.
Trecerea de la întâlnirea de dimineață la activitățile pe centrele de interes se
realizează prin:
Tranzitia:
,, 1,2,1,2, Câte unu-n pas vioi
Brațele le ridicăm
Spre centre ne-ndreptăm
Și frumos o să lucrăm”
ALA 1: ARTA: TEMA: ,,Animale colorăm”
- Să coloreze imaginile, respectând conturul și culorile specifice;
- Să utilizeze corect materialul pus la dispoziție;
- Să-și exprime opinia față de rezultatele finale.
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, turul
galeriei.
MATERIALE DIDACTICE: creioane colorate, fișe de
lucru, fișa model.
ALA 1: JOC DE MASĂ: TEMA,, Animale de la fermă”
- Să mânuiască cu atenție materialele puse la dispoziție;
- Să realizeze tema dată prin imbinarea pieselor;
- Să coopereze cu colegii în realizarea temei;
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația,
demonstrația
MATERIALE DIDACTICE: puzzle.
ALA 1 : CONSTRUCȚII: TEMA ,,Adăposturi pentru animale”
- Să mânuiască cu atenție materialele puse la dispoziție;
- Să realizeze tema dată prin imbinarea pieselor;
- Să manifeste interes și spirit de echipă.
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația,
demonstrația.
MATERIALE DIDACTICE:legoo

ACTIVITAȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


1.Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)
Tema: ,,CU ANIMALE NE JUCĂM, PE MICUL FERMIER ÎL AJUTĂM’’
Mijloc de realizare: Joc didactic

OBIECTIVE OPERATIONALE
Domeniul Limbă și Comunicare
O1- să identifice animalele sau păsările din ghicitori și să alcatuiască propoziții cu
ele;
O2- să răspundă la întrebările adresate de către educatoare, folosind propoziții clare
din punct de vedere gramatical;
O3- să recunoască imaginea și sunetul de la începutul cuvântului;
O4- să despartă cuvintele în silabe, precizând numărul de silabe;
O5- să gasească singularul sau pluralul imaginilor de pe cub;
O6-să selecteze imagini cu animale sau păsări conform sarcinii formulate de
educatoare.
Sarcina didactică: Recunoașterea animalului din ghicitori, denumirea imaginilor de
pe jetoane, recunoașterea primului sunet al cuvântului, despărtirea corectă în silabe
precizând din cate silabe este alcătuit cuvântul, formularea corectă a propozițiilor,
găsirea singularului sau pluralului imaginilor de pe cub.
Regulile jocului: Copiii numiți vor realiza sarcinile primite, iar pentru acestea vor fi
aplaudați și recompensați. Dacă un copil nu poate realiza corect sarcina primită, va fi
ajutat de ceilalti colegi.
Elemente de joc: mânuirea materialului didactic, mișcarea, bătaia din palme,
surpriza, aplauze, recompense.

STRATEGI DIDACTICE:
Metode și procedee didactice: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația,
problematizarea, jocul, metoda mâna- oarbă, metoda diamantul.
Mijloace de invățământ: scrisoarea băiețelului, siluete cu animale și păsări
domestice, coșulețul cu ghicitori, săculețul cu jetoane, cubul cu imagini, jetoane cu
animale și păsări.
Forme de organizare: frontal, individual.

2. Domeniul Estetic si Creativ(DEC)


Tema:,, COCOȘUL’’
Mijloc de realizare: Pictura

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Domeniul Estetic si Creativ
O1-să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție;
O2-să realizeze tema propusă, respectând indicațiile primte;
O3-să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii;
O4-să păstreze o poziție corectă a corpului în timp ce lucrează;
O5-să-și exprime părerea despre lucrările colegilor ținând cont de aspectul acestora.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
munca independentă, Turul galeriei.
Mijloace de învățământ: acuarele tempera, pensule, palete, farfurii bambus,
șervețele umede, lucrare model.
Metode de evaluare:
- Evaluare orală
- Turul Galeriei
- Recompense.
ALA 2: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
- Joc distractiv ,,Rață, rață, gâscă”
Obiective operationale:
- să-și însușească corect regulile jocului
- să participe activ la joc
- să se joace cu plăcere

LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C.I.-UMPIP-,,Curriculum pentru educatie timpurie a copiilor de la 3 la
6/7ani, 2019.
2. Revista invatamantuluiprescolar nr. 3-4/2009, Ed. Arlequin, Bucuresti.
3. PREDA VIORICA, Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educational,
2005.
4. Programa instructiv-educativa in gradinita de copii, Ed. Didacticasi
Pedagogica, 2005.
5. SUPORT-Pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu
care opereaza curriculumul pentru educatie timpurie 2019.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață


Salutul de dimineață se realizează prin intermediul versurilor:
,,Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În semicerc ne adunăm
Cu totii ne salutăm”
Salutul pornește de la primul copil și este continuat de toți copiii grupei, fiecare
salutându-și colegul de lânga el, ,, Bună dimineața, ….”.
Pentru a realiza prezența copiii vor recita, aratând fiecare parte a corpului numită în
poezie: „Fac întâi un cap oval/ Și-i pun păr ca așa-i normal/ Fac doi ochi, un nas, o
gură/ Două urechi pe măsură/ Desenez corpul apoi/ Două mâini, două picioare/
copilașu-i pregătit,/ Dar un nume i-ați găsit ?/ Mi-ar părea tare bine/ ca să-l cheme ca
pe mine.” Pe rând, fiecare copil își spune numele și că este prezent, punându-și poza
la PANOUL DE PREZENȚĂ.
După notarea prezenților și absenților, se poartă o scurtă discuție despre anotimpul în
care ne aflăm, despre starea vremii din ziua respectivă, iar un copil completează
calendarul naturii cu simbolul corespunzător.
Noutatea zilei conduce copiii spre ceea ce se va întâmpla la această activitate. Voi
întreba 2-3 copii cu cine s-au întâlnit în drum spre grădiniță, apoi eu le voi povesti că
m- am întâlnit cu un băiețel, care mi-a înmânat o scrisoare. Deschid scrisoarea și o
voi citi copiilor.

,,Dragi copiii din această scrisoare veți afla ca eu sunt un baiețel așa ca voi, și imi
doresc foarte mult să devin fermier. La fel ca și voi, am învățat multe lucruri
interesante despre animale și păsări domestice și mediul lor de viață. De curând a
fost ziua mea de naștere, iar părinții mei m-au dus în vizită la o fermă, dar mi-au
lăsat și o listă cu sarcini, dacă îndeplinesc sarcinile corect imi dau voie să duc acasă
animaluțe și păsări, iar dacă greșesc vor ajunge la alt fermier. Astăzi aș dori să mă
ajutați și voi, întucât imi doresc foarte mult să păstrez toate animalele și păsările. Eu
am auzit că sunteți o grupă de copii isteți, cuminți, atenți și vă plac foarte mult
activitățile. Dacă îndepliniți sarcinile cerute veți avea parte de multe surprize.’’
Vă mulțumesc!

Se poartă o discuție despre ,,animale și păsări domestice’’ și cum o să aflăm celalalte


surprize făcute de baiețel. Se prezintă tema zilei ,,La fermă ne-am oprit, animale am
descoperit” și ceea ce au ei de realizat pe tot parcursul zilei. Se prezintă cele trei
centre de interes urmând ca fiecare copil să-și aleagă centrul la care dorește să
participe. Deplasarea către centre se realizează prin tranziția:
,,1,2,1,2, Câte unu-n pas vioi,
Brațele le ridicăm
Spre centre ne îndreptăm
și frumos o să lucrăm.
Fiecare centru este dotat cu materialele necesare sarcinilor. Copiii se așează fiecare
după preferință urmând ca pe parcursul desfășurării activității să se deplaseze și la
celalalte centre de interes.

ARTA: ,,Animale colarăm”


La acest sector vor colora fișe cu animale.

JOC DE MASA:,, Animale de la fermă”


La acest centru vor îmbina piesele de puzzle.

CONSTRUCTII: ,,Adaposturi pentru animale’’


La acest centru copiii vor îmbina piese de lego.

Voi urmări și voi îndruma copiii în realizarea sarcinilor propuse.


Prin metoda ,, veniti, povestiți, aplaudați” se realizează evaluare activităților pe
centre.
RUTINE: ,, Ne-nvârtim ne răsucim/și la baie noi pornim”-exersarea unor deprinderi
igenico –sanitare (copiii vor merge la baie). Copiii revin în sala de grupă pe
cantecul ,,Glasul animalelor”
La întoarcerea în sala de grupă, copiii se așează pe scăunele în semicerc, ne
reamintim de scrisoarea primită de dimineață, apoi captez atenția copiilor cu un
cosuleț, anuntându-i că vor desfășura un joc numit ,,CU ANIMALE NE JUCĂM, PE
MICUL FERMIER ÎL AJUTĂM”.
Se vor explica regulile jocului, iar după desfășurarea jocului de probă, se va trece la
desfășurarea jocului didactic. Pentru fiecare sarcină realizată corect, copiii vor fi
aplaudați, iar ca recompensă vor aduce animale și păsări în fermă și le hrănesc.
Tranziția între DLC și DEC se va realiza prin intermediul cântecului :
,,Bat din palme clap, clap clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre baie toți pornim”.
Printr-o scurtă conversație cu privire la educarea limbajului și a coșului surpriză în
care găsim un bilet, copiii vor fi introduși ușor în activitatea artistico-plastică, unde
au de realizat prin intermediul picturii un tablou ,,COCOȘUL’’.
Se fac aprecieri generale asupra activității prin intermediul metodei Turul galeriei.
Se vor face aprecieri verbale si individuale.
ALA II :
Joc distractiv: ,,Rață, rață, gâscă’’.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

SECVENTA CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICA DIDACTICE
1.Moment Voi asigura conditiile optime
organizatoric pentru buna desfasurare a
activitatii: aerisirea salii de
grupa, aranjarea mobilierului,
pregatirea materialului didactic
necesar.
2. Captarea Activitatea debuteaza cu Conversatia
atenției intalnirea de dimineata (salutul,
prezenta, calendarul naturii, Observarea
noutatea zilei) Explicatia Comportamentului
Trezesc interesul copiilor pentru nonverbal al
activitatea cu ajutorul scrisorii, copiilor
cosul si celelalte surprise de la
baietel.
,,Dragi copiii din aceasta
scrisoare veti afla ca eu sunt un Scrisoarea
baietel de varstavoastra, si imi
doresc foarte mult sa devin
fermier. La fel ca si voi, am
invatat multe lucruri
interesante despre animale si
pasari domestice si mediul lor
de viata. De curand a fost ziua
mea de nastere,iarparintii mei
m-au dus in vizita la o
ferma.Am ramas impresionat
cat de multe animale am
vazutacolo.Le-am spus
parintilor ca mi-as dori sa
avem si noi la fel de multe
animale in ferma noastra.
Acestia au spus ca imi pot
indeplinidorinta doar daca voi
realiza corect sarcinile din
lista data de ei. Astazi as dori
sa ma ajutati si voi in
realizarea sarcinilor, ca dorinta
mea sa se indeplinească. Eu am
auzit ca sunteti o grupa de copii
isteti, cuminti, atenti si va plac
foarte mult activitatile. Pentru
ajutorul acordat, eu o sa va
ofer recompense surpriza.
Va multumesc!

3. Reactualizarea Se poarta o scurta discutie Observarea


cunostințelor despre evenimentele importante Conversatia capacitatii de
care au avut loc in aceasta atentie
saptamana. voluntara
4.Anunțarea Voi anunta, tema zilei care se
temei și a numeste ,,La ferma ne-am oprit,
obiectivelor animale am descoperit”. Ca sa
putem indeplini toate sarcinile Conversatia Observarea
propuse, trebuie sa recunoasteti comportamentului
animalele si pasarile, sa copiilor
formulati propozitii, sa
recunoasteti sunetul initial al
cuvantului, sa despartiti in
silabe, sa gasim una sau mai
multe animale de acelasi fel
(singular-plural), sa selectati
imagini respectand cerinta, sa
pictati corect tema propusa si sa
participati activ la toate
activitatile.

Copii se aseaza in functie de


5.Prezentarea culoarea extrasa din saculetul Conversatia
conținutului și fermecat:
dirijarea învățării ALA1 Explicatia
Arta: Aprecierea
Materialele folosite sunt modului de
creioanele colorate si fisele, iar cooperare cu celalti
copiii au ca sarcina sa coloreze copii
corect, sa nu depaseasca
conturul.
Joc de masa:
Materialele folosite sunt puzzle,
copiii au ca sarcina de indeplinit
sa aseze piesele corect pentru a Demonstratia
reda imaginea. Aprecieri
Constructii: verbale
Materialele folosite la acest
centru sunt piese de legoo, iar
ca sarcina au de imbinat corect
piesele pentru a construi un
adapost.
La fiecare centru voi face
precizari referitoare la modul de
lucru, se vor intui materialele si
voi demonstra modul de Explicatia
realizare al sarcinilor. Prin
metoda ,,Turul Galeriei”
si ,,veniti, povestiti, aplaudati,
se realizeaza evaluarea
activitatilor pe centre. Trecerea
de la activitatile pe centre , la
activitatile pe domenii Observarea
experientiale se face prin Comportamentului
tranzitia: ,, Bat din palme clap, copiilor
clap, clap…”
ALA2 ,, Rata, rata, gasca”
DomeniulLimbasiComunicare
Se anunta tema si obiectivele.
Jocul didactic ,,Cuanimalele ne
jucam, pe micul fermier il Explicatia
ajutam” apoi gasim surpriza
primita de la baietel, un cos, in
care decoperim un bilet.
Citesc biletul ,,Dragi copii în
cos veti gasi multe surprize,
acestea le veti descoperi pe
rand, pentru aceasta trebuie sa
indepliniti sarcinile cerute de
baietel sa il ajutam sa pastreze Observarea
toate animalele dorite”. Comportamentului
Noi trebuie sa raspundem corect copiilor
la toate sarcinile propuse care se
gasesc in cosul trimis de el.
Pentru fiecare raspuns corect pe
langa aplauze, primesc si
recompense, cate un animal, pe Demonstratia
care il asezam in ograda, sau
hrana pentru animalele intalnite.
Se explica regulile si
desfasurarea jocului.
Pentru o mai buna in telegere a
jocului didactic, voi demonstra
modul de desfasurare.
Explic si demonstrez
modul de desfasurare a
jocului didactic:
Se descopera surpriza,
reprezentand un cosulet cu grau,
in care se gasesc sarcinile lasate Jocul
de baietel. Se va extrage o
ghicitoare, iar dupa gasirea
raspunsului corect, se vor
alcatui propozitii. Pentru fiecare
sarcina realizata corect,
copilulva fi aplaudat si va avea
posibilitatea de a aduce
animalul (gasit in ghicitoare) in
ferma.
Jocul de proba:
Numesc unu sau doi copii care
vor executa jocul de proba,
pentru a demonstra ca au inteles
regulile si modul de desfasurare
a acestuia.
Executarea jocului propriu
zis:
Copiii numiti vor executa
sarcinile cerute.
Varianta I
1.Bucalaie de la stana
Ne da miel, lapte si lana?(oaia) Problematizar
2.Cu ratulel scormoneste ea
Pamantul il rascoleste
El creste in batatura
Ne da carne si untura?(porcul)
3.Ea este buna la toate
Ne da carne ,ne da lapte
Iar viteii mititei
Se numesc copiii ei?(vaca)
4.Pasare cu ciocul lat
Si cu mersul leganat
Cand o cauti e pe lac
Toata ziua mac, mac, mac?
(rata)
5.Atunci cand este in ograda
Ga, ga, ga, seia la cearta
Iar cand e pe langa lac
Mereu baie stiu sa fac?(gasca)
6.Am un mot si am margele,
Vai, cum ma mandresc cu ele
In pene ma umflu tot Conversatia
Si sunt rosu, rosu foc?(curcanul)
7.Cavaler impintenat
Sus pe gard sta cocotat
Si tot striga prin vecini
Ca e sef peste gaini?(cocosul)
Varianta II
In cos se gaseste saculetul in
care sunt jetoane.
Educatoarea va inmana
saculetul primului copil, acesta
fiind dat din mana in mana, iar
la semnalul stop, saculetul se va
opri. Copilul la care se opreste
saculetul, ildeschide, scoate un
jeton care contine un
animal/pasare, il va denumi, va
spune sunetul initial, desparte
cuvantul in silabe specificand
numarul lor.
Varianta III
La a treiavarianta se foloseste
cubul ce are pe fetele lui
imagini cu animale. Copilul
numit va rostogoli cubul
denumind animalul-animalele
(unul sau mai multe)

6.Obtinerea Complicarea jocului: Metoda Explcatia


performanței Diamantul Observarea
Copiii numiti va trebui sa modului in care copiii
gaseasca jetonul a carei imagine rezolva
reprezinta cuvinte formate din Exercitiul sarcinile
una, doua, respectiv trei silabe, propuse
asezandu-le pe diamant, de sus
in jos, respectand indicatiile
educatoarei.
Incheierea jocului didactic: Aprecieri
Se fac aprecieri generale asupra Verbale
modului de desfasurare a
activitatii, privind calitatea
indeplinirii sarcinilor si asupra
modului de comportare al
copiilor.
Domeniul Estetic si Creativ
7. Asigurarea Activitatea rtistico-plastica
retentiei si a ,, Tablou Cocosul” Conversatia
transferului Introducerea in a doua activitate Observarea
se realizeaza prin exprimarea Activitatii
dorintei noastre de a face o copiilor
surpriza baietelului, realizand
cate un tablou prin intermediul
picturii .
Se prezinta copiilor tabloul
model.
Se intuieste materialul didactic
aflat pe masute, educatoarea Explicatia
explica si demonstreaza modul
in care se realizeaza tabloul,
folosind culorile Conversatia
corespunzatoare. Se numesc 2-3
copii care vor repeta materialele
folosite si etapele de lucru, Explicatia
aratand ca au inteles. Demonstratia
Se fac exercitii de incalzire a Exercitiul
muschilor mici ai mainii si se
trece la realizarea tabloului.
Prescolarii vor fi supravegheati
pe tot parcursul activitatii,
ajutati si indrumati acolo unde
este nevoie. Aprecieri
Analiza lucrarilor finale se Turulgaleriei verbale
realizeaza prin metoda ,,Turul
galeriei”.
Activitatea se incheie prin
intermediul jocului de
miscare ,,Rata, rata,
gasca”( ALA 2 )
8.Evaluarea Conversatia
activității Se fac aprecieri asupramodului
de lucrusi a realizarii sarcinilor
pentru intreaga activitate.
Baietelul multumeste copiilor Aprecieri
pentru ajutorul acordat, Verbale
oferindu-le recompense.
,,Pentru ca ati ascultat cu atentie povestea ati raspuns corect la intrebari, mai am o
surpriza pentru voi, dar aceasta o veti afla cand va intoarceti la masute”

,,Dragi copii va rog sa nu decoperiti cosul, pana nu aflati povestea mea”.

,,Dragi copiii din aceasta scrisoare veti afla ca eu sunt un baietel asa ca voi. Eu stiu
ca toti copiii din intreaga lume , saptamana aceasta sarbatoresc ziua mamicilor.
Astazi as vrea sa aflati povestea mea,dar pentru aceasta trebuie sa indepliniti
sarcinile pe care vi le da d-na ecucatoare. Eu am auzit ca voi sunteti copii cuminti,
atenti si va plac foarte mult povestile. Daca indepliniti sarcinile cerute veti avea
parte de multe surprize.’’

S-ar putea să vă placă și