Sunteți pe pagina 1din 0

PROIECT DIDACTIC

- Activitate integrat


Prof. OPRINESC ANA
Colegiul T.T.F.Anghel Saligny Simeria
Structura : Grdinia P.N.NR.1 Simeria

GRUPA : Mare
TEMA ANUAL: CINE I CUM PLANIFIC/ORGANIZEAZ O ACTIVITATE?
PROIECT TEMATIC: Pe crrile toamnei
SUBTEMA: Cmrile toamnei
TEMA ZILEI: S preparm o sup delicioas!
SCOPUL ACTIVITII:
- Dezvoltarea capacitii de a recunoate, denumi i descrie elemente ale mediului
nconjurtor: legume de toamn(forma, culoarea, mrimea, gustul ) ;
- Formarea unor deprinderi de lucru specifice desenului .
ACTIVITI DE NVARE : Activitate integrat
S preparm o sup delicioas! ( DLC + DEC )
Activiti pe domenii experieniale:
Domeniul Limb i Comunicare ( DLC) : Supa de zarzavat,de O.Cazimir-memorizare
Domeniul Estetic i Creativ ( DEC ): Legume vesele activitate artistico-plastic
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s recunoasc i s descrie legumele amintite n versurile poeziei ;
-s denumeasc etapele principale ale obinerii supei de zarzavat;
-s recite expresiv poezia;
-s picteze legumele de toamn n culorile potrivite;
-s lucreze curat i ngrijit ;
-s aprecieze lucrrile proprii i pe cele ale altor copii.


STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee : conversaia, explicaia, expunerea, demonstraia, exerciiul, observaia;
Turul galeriei
Mijloace didactice : co cu legume proaspete, foi de desen ,acuarele, pensule, recipiente cu ap,
recompense.
Durata : 60 min.

BIBLIOGRAFIE :
1.Curriculum pntru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani) 2008
2.Lolica Ttaru,Mihaela Gdlean, Livia Pojar,Mihaela Cosma Activitile integrate-
ntrebri i rspunsuri ,Editura Casei Corpului Didactic Cluj, 2009 ;
3.Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga Metode interactive de grup -
Ghid metodic, Ed. Arves 2002




SCENARIUL ZILEI

Dup ntlnirea de diminea care a cuprins urmtoarele momente :
1.Salutul Bun dimineaa, gospodari i gospodine!
2.mprtirea cu ceilali: Copii, sunt tare obosit, tii ce am fcut ieri? Am pregtit cmara
pentru iarn i am preparat o sup de legume, aa cum fac i mamele voastre. A trebuit s m
duc la pia. Mamele voastre au legume n grdin sau le cumpr de la aprozar sau de la pia?
Ce legume cumpr ele?
3.Activitatea de grup: Pe rnd, copiii vor spune ce legume cumpr mamele lor.
4.Noutatea zilei : Copii, pentru a m ajuta s vd dac am cumparat tot ce trebuie pentru sup,
vom nva poezia Supa de zarzavat, de Otilia Cazimir i vom picta legume vesele.
5.Tranziie : Noi uor ne ridicm,
n semicerc ne aezm
i n linite ateptm
Poezia s-o nvm.

DLC : Supa de zarzavat,de O.Cazimir-memorizare
Reactualizarea cunotinelor : Se poart o discuie cu privire la legume i importana lor
n alimentaia sntoas ,etapelede preparare a supei de zarzavat i modaliti specifice vrstei de
a ajuta n gospodrie.
Sunt familiarizai copiii cu coninutul poeziei, se recit model de ctre educatoare de 1-2 ori.
Se trece la nvarea poeziei de ctre copii folosindu-se procedeul nvrii pe strofe . La sfrit ,
se mparte grupa n dou echipe : fetiele vor face parte din grupa gospodinelor i bieii din
grupa legumelor. Se recit poezia pe grupe i apoi cu grupa ntreag. Vor fi fcute aprecieri
verbale asupra gradului de nsuire a poeziei de ctre copii.
Tranziie : Mie-mi plac legumele
Le tiu toate numele.
Ce-mi dau ele e-o avere :
Vitamine i putere.
DEC: Copiii vor picta Legume vesele.

n ncheiere , se fac aprecieri generale asupra desfurrii activitii, se mpart recompense.





EVENIMENTE
DIDACTICE
CONTINUTUL
TIINIFIC
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUAREA
(instrumente i
indicatori )
1. Moment
organizatoric



Se creeaz condiiile
psiho-pedagogice
necesare desfurrii
activitii n bune
condiii: aerisirea slii
de grup ; aranjarea
scunelelor n
semicerc.

2.Captarea
ateniei


Educatoarea va prezenta
copiilor pe Zna Toamn (o
ppu) care va saluta copiii i
va aduce n sal un co cu
legume aduse de ea pentru a ne
prezenta bogia ei.
Explicaia Oral
Frontal
3. Anuntarea
temei i a
obiectivelor



titi ce m-am gndit ,copii?
Drept multumire pentru coul
primit, s-i artm Znei c noi
tim multe lucruri despre
legumele ei i c vrem s
nvm cum se prepar o
ciorb de legume. De aceea ,
astzi vom nva poezia
Supa de zarzavat, de Otilia
Cazimir i vom picta legume
vesele.
Expunerea Observarea
comportamentului
4.Prezentarea
coninutului i
dirijarea nvrii


Se trece la activitatea de
memorizare, respectndu-se
urmtoarele etape :
Reactualizarea cunotinelor :
Se poart o discuie cu privire
la legume i importana lor n
alimentaia sntoas ,etapele
de preparare a supei de
zarzavat i modaliti specifice
vrstei de a ajuta n gospodrie.
Sunt familiarizai copiii cu
coninutul poeziei, se recit
model de ctre educatoare de 1-
2 ori. Se trece la nvarea
poeziei mpreun cu copiii,



Conversaia




Explicatia





Observarea
comportamentului



folosindu-se procedeul nvrii
pe strofe. Se repet cu fiecare
copil individual. La sfrit , se
mparte grupa n dou echipe :
fetiele vor face parte din grupa
gospodinelor i bieii din
grupa legumelor. Se recit
poezia pe grupe i apoi cu
grupa ntreag.
Vor fi fcute aprecieri verbale
asupra gradului de nsuire a
poeziei de ctre copii.
Demonstratia
Exerciiul





Evaluare oral
5.Obinerea
performanei



Prin tranziia :Mie mi plac
legumeleeducatoarea i
dirijeaz spre msue unde vor
desfura activitatea artistico-
plastic Legume vesele-
pictur.
Se vor parcurge etapele de mai
jos cu ajutorul ntrebrilor ,
explicaiei i demonstraiei:
-I ntuirea materialului
didactic;
-Explicarea i demonstrarea
modului de lucru (realizate
concomitent de ctre
educatoare)vor evidenia:modul
de utilizare a materialelor de
lucru date ,acurateea lucrrii.
-nclzirea muchilor mici ai
minii conform micrilor
sugerate de poezia recitat n
ritm lent de ctre educatoare:
Batem palmele de zor,
Batem palmele cu spor!
Un-doi ! Un doi !
Facei toi la fel ca noi!
Pe mnue ne splm,
S fim curai cnd lucrm.
Un-doi ! Un doi !
Facei toi la fel ca noi!
La pian acum cntm!
Linite! S ascultm!
-Executarea temei de ctre








Conversaia
Observaia
Explicatia
Demonstraia









Observarea
comportamentului















copii individual, respectnd
indicaiile educatoarei,
utiliznd corect materialele,
abordnd original tema ; Voi
ajuta copiii care solicit sprijin;
- atenionarea pstrrii ordinei
i disciplinei.

Demonstraia
Exerciiul




Aprecieri pozitive
privind
comportamentul
copiilor.


6.Evaluarea
performanei

Se realizeaz o miniexpoziie
cu lucrrile copiilor i se
analizeaz aceste lucrri n
funcie de urmtoarele criterii:
-Corectitudinea execuiei i
estetica lucrrii;
- Originalitatea ;
-Acurateea lucrrii;
-Finalizarea lucrrii
Copiii trec n ir ,pe rnd, prin
faa lucrrilor i lipesc cte o
bulin roie lng lucrarea
preferat, explicnd alegerea
fcut.
Conversatia




Turul galeriei

Evaluare oral
individual

Aprecieri verbale
frontale i
individuale
Analiza
produselor
activitii
7. ncheierea
activitii
Se vor face aprecieri asupra
activitii i se vor mpri
recompense.
Conversaia

S-ar putea să vă placă și