Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA:16.02.2021

PROF. ÎN ÎNVĂȚĂMÂNUL PREȘCOLAR: Lostun-Ciobotă Adela-Maria

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GPN „ȘARU DORNEI”

NIVELUL DE VÂRSTĂ: II/ GRUPA MARE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se-ntâmplă?

TEMA SĂPTĂMÂNII: „LUMEA GHEȚARILOR”

TEMA ACTIVITĂȚII: „MISTERELE REGATULUI DE GHEAȚĂ”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și consolidare de cunoștințe și deprinderi

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: DLC+DȘ+ALA2

DLC: Povestea ”Regatului de gheață- lectura educatoarei, adaptată după filmul disney
(autori Chris Buck /Jennifer Lee)

DEC: ”Hai afară la zăpadă!” /”S-a întâmplat”- audiție fragment din film (Let it go)
muzica: Dalma Covacs

”Orchestra Elsei”-joc muzical

DOS: ”Harta poveștii”-aplicație

SCOP: Sistematizarea conținutului poveștii prin antrenarea copiilor în demersuri estetic-creative și


aplicativ-practice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

o să repovestească pe baza imaginilor prezentate, completând treptele Piramidei.


o să identifice mesajul transmis de textul poveștii;
o să audieze cântece pentru copii.
o să marcheze timpii cântecului folosind mini-instrumente muzicale (tobă mică,
tamburină, maracas, clopoței)
o să caracterizeze personajul preferat pentru a putea sparge cubul de gheață.
o să realizeze lucrări practice cu materialele găsite în cuburile de gheață, valorificând
deprinderile de lucru însușite.
Sarcina jocului muzical:
- Se intonează cântecul concomitent cu tactarea ritmică. Copiii sunt organizați în grupe de
instrumentiști. Fiecare grup va acompania folosind instrumente de percuție (toba mică, tamburină, ,
maracas, clopoței), câte un fragment din cântec la indicația dirijorului.
Regulile jocului muzical:
La semnalul dirijorului (ridicarea baghetei), grupul de instrumentiști, indicați cu bagheta, marchează
ritmului structurii muzicale folosind mini-instrumente; În momentul în care dirijorul indică cu
bagheta alt grup de instrumentiști, grupul care a cântat anterior se oprește și cântă doar grupul indicat
de acesta. La fel se procedează cu toate celelalte grupuri de instrumentiști.
Elemente de joc: surpriza, ghicirea, aplauzele, semnale acustice;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: conversația, povestirea, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul,


metoda interactivă de grup: ,,Piramida”, învățarea prin cooperare, metoda: ,,Patru colțuri”.
b) Resurse materiale: Siluete din polistiren cu personajele din povestea Regatul de Gheata,
Castelul din Arendelle, Regatul Elsei, piramida, jetoane și imagini din povestea ,,Regatul de
gheață”, instrumente de percuție ( tobă, tamburină, maracas, clopoței), ,,cuburi de gheață”,
ghicitori, coli de hârtie și carton, hârtie creponată, lipici, fulgi de zăpada, polistiren, siluete și
imagini din poveste pentru aplicație, servețele, ace cu gămălie.
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului- Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-


6/7 ani), 2019
2. Vieriu Dorina, Alecsa Iuliana, Proiectarea pas cu pas, Ed. Diamant, 2010
3. Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de
grup” –ghid metodic, (2002), Ed. Arves, București;
4. www.frozen.group.clipart;
5. https://www.youtube.com/watch?v=kWW60d3PchM
6. https://www.youtube.com/watch?v=Bt9TPXjw2Po
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează odată cu introducerea în sala de grupă a copiilor, în cadrul întâlnirii de


dimineață.
Atenția copiilor este captată de primirea unei scrisori de la „Elsa”, după care privirile copiilor sunt
îndreptate spre zona centrului tematic, unde vor asculta ”Povestea Regatului de Gheață”. Prin
tranziția ”Călătorie in Regatul de Gheață”, îndrept copiii spre zona centrului tematic pentru a
desluși povestea.
DLC -Voi anunța titlul și autorul poveștii ”Regatul de Gheață”-ecranizare disney (autori Chris
Buck /Jennifer Lee). Voi începe povestea prin a crea condițiile necesare desfășurării: lumini stinse,
atmosfera de întuneric. Voi reda conținutul poveștii (Anexa1) cu ajutorul siluetelor din polistiren
create.
În succesiunea evenimentelor, copiii vor audia cântecele: ”Hai afară la zăpadă” și „S-a
întâmplat”-cântece ce au strânsă legătură cu povestea.

DEC- Jocul muzical ”Orchestra Elsei”

Demonstrarea și explicarea jocului

Se audiază un fragment din cântecul „S-a întâmplat” (Let it go) muzica: Dalma Covacs. Copiii
recunosc cântecul. Se tactează ritmul folosindu-se de părți ale corpului. Se propune copiilor jocul
muzical „Orchestra Zăpezii”. Se precizează sarcinile și regulile jocului muzical. Se împart rolurile.
Educatoarea este dirijorul orchestrei, iar copiii sunt organizați în grupe de instrumentiști. Fiecare
grup va acompania câte un fragment din cântec la indicația dirijorului, respectând ritmul melodiei.

Executarea jocului muzical împreună cu copiii

Copiii interpretează cântecul marcând ritmul cu ajutorul instrumentelor muzicale. Se urmărește


respectarea etapelor de joc, a regulilor, precum și îndeplinirea sarcinii didactice.

Se reia continuarea poveștii până la final, după care se va realiza ,,Piramida”, copiii având de
completat fiecare treaptă cu rezolvarea următoarelor sarcini:

1. Personajul principal al poveștii


2.Personajele negative ale poveștii
3.Personajele care au însoțit-o pe Anna în căutarea Elsei
4. Cum deveneau obiectele atinse de Elsa? Desparte cuvântul găsit în silabe
5.Așază cuburile de gheață în ordine descrescătoare!
6.Personajele pozitive ale poveștii
Copiilor le vor mai fi adresate și alte întrebări:
- Cum era Elsa? Dar Anna?
- Cum era Hans? Dar Kristoff ?
- Ce cântecel cunoașteți din această poveste ? (copiii vor interpreta cântecul « Hai afară la
zăpadă !» .
-Cu ce personaj din poveste ați dori să semănați ? De ce ? Ce concluzie putem trage din această
poveste? Un alt final?

Pentru fixarea cunoștințelor, la activitatea practică le propun copiilor să realizăm ,,Harta poveștii-
Regatul de gheață”
Se va utiliza metoda “Patru Colțuri” :
1. Copiii vor fi împărțiți în 4 echipe (fulg de nea, castel, om de zăpadă, inimă) prin tragerea la
sorți a unor jetoane.
2. Copiii vor privi jetonul pentru a determina simbolul.
3. Copiii se vor deplasa către colțul potrivit jetonului tras.
4. Copiii formează perechi în cadrul grupului din colțul respectiv, discutând și colaborând în
realizarea sarcinii.
Sarcinile fiecărui colț sunt diferite după cum urmează:
1. Colțul ,,Fulg de nea” – ,,Puterile Elsei” (de decupat si aplicat fulgi de nea)
2. Colțul ,,Castelului” – ,,Personajele poveștii” ( de sortat și aplicat siluete cu personajele
pozitive și cele negative)
3. Colțul ,,Olaf” – ,,Refă-l pe Olaf” ( de aplicat biluțe mototolite din hârtie creponată pe suportul
dat – omul de zăpadă)
4. Colțul ,,Inimii” - ,,Ce a salvat-o pe prințesa Anna și regatul de gheață?” (de aplicat biluțe
mototolite din hârtie creponată pe suportul dat – inimă)
Fiecare echipă va avea pe masă un ,,cub de gheață” ce va conține materialele cu care vor lucra.
Cuburile vor putea fi ,,sparte” după ce fiecare echipă va descrie un personaj din poveste ( la
alegere). Se vor intui materialele și se va explica modul și sarcina de lucru din fiecare colț.
În timpul desfășurării activității se va avea în vedere realizarea sarcinilor și verificarea înțelegerii
modului de lucru.
După realizarea sarcinilor de lucru fiecare echipă își va aduce lucrarea realizată în mijlocul
grupului inițial, astfel încât toate cele patru lucrări se vor reuni în mijloc în vederea realizării hărții.
Cu ajutorul educatoarei, copiii vor prinde de polistiren lucrările, realizând astfel harta poveștii ce
va ascunde o baghetă-inimă pe care copiii o vor primi pentru a deschide pentru totdeauna porțile
Regatului de gheață și a alunga iarna veșnică abătută peste acesta.
Drept răsplată primesc o cutie mare ce conține o surpriză. Tranziție- Iute rândul să-l formăm
Nr. Eveniment Conținut științific Strategii didactice Evaluare/ Tehnici
crt didactic Metode și procedee Mijloace de și indicatori
învățământ
1. Captarea Orientarea şi concentrarea activităţii psihice conversația scrisoare Înțelegerea
atenției cognitive asupra elementului ludic: prințesa Elsa care mesajului
are menirea de a activa motivaţia, stările afective prin
intensitatea stimulilor şi noutatea situaţiei, către o
activitate intenționată. Activarea motivației va declanșa
dorința de cunoaștere, de investigare, de concentrare și
percepere.
2. Anunțarea Tema şi obiectivele activităţii sunt prezentate de conversația Decor din
temei și a educatoare, avându-se în vedere accesibilitatea acestora. poveste, siluete
obiectivelor
3. Dirijarea DLC-Antrenarea planului senzorio-perceptiv în Capacitatea de a
învățării decodificarea semnificațiilor noului conținut și conversația, Siluetele asculta povestirea
subordonarea acestuia acțiunii se va realiza prin redarea personajelor
cât mai expresivă, folosind siluete cu personajele din povestea
povestirii. Astfel, se va reda cât mai expreziv conținutul povestirea Regatul de
poveștii. gheață, Evaluarea
Textul poveștii va fi expus urmărindu-se succesiunea explicația Castelul răspunsurilor
momentelor principale. Prezentarea are menirea de a Arendelle, copiilor
acționa motivația, stările afective prin intensitatea povestirea Regatul Elsei Evaluarea
stimulilor și noutatea situației. capacității copiilor
Se vor activa procesele psihice de cunoaștere prin de a se exprima
conversația euristică referitoare la elementele redate în corect, clar și
scenele prezentate, antrenarea copiilor în adevărate conversația expresiv
exerciții funcționale exersându-li-se limbajul, gândirea, Recunoașterea și
imaginația, lărgirea câmpului explorărilor cognitive prin denumirea
exerciții lingvistice ( formularea de propoziții), care Suport instrumentelor
pune copilul în situația de a efectua corelații între demonstrația muzical, muzicale
cuvinte, imagini și creații; videoproiector, Redarea ritmului
DEC-Dezvoltarea deprinderilor de interpretare muzicală exercițiul instrumente muzical cu ajutorul
prin exersarea corectă a liniei melodice și prin utilizarea muzicale(toba, instrumentelor
instrumentelor muzicale în redarea ritmului și a explicația maracas, muzicale
nuanțelor cântecelor audiate. demonstrația tamburina, Apreciere verbală
clopotei)

4. Obținerea Sintetizarea principalelor idei ale poveștii prin conversația Piramida, Completarea
performanțelor completarea celor șase trepte ale Piramidei, cu jetoane metoda Piramidei jetoane Piramidei
specifice întrebărilor formulate explicația Cutii, imagini Recunoașterea și
demonstrația cu fulgi de nea, denumirea
DOS-Se realizează intuirea materialului didactic exercițiul personajele materialelor de
distributiv și demonstrativ explicația poveștii, Omul lucru
Exersarea unor abilități practice însușite anterior demonstrația de zăpadă, Viteza de reacție în
(decupare, lipire, mototolire) în construirea hărții Inima , hartie executarea corectă
poveștii. exercițiul creponată a deprinderilor
rosie, albă, motrice învățate
conversația lipici, foarfecă, Apreciere verbală

5. Evaluarea Stimularea autoevaluării având ca mobil conținutul conversația Autoevaluarea


activității activității în integralitatea sa. Aprecieri
Se fac aprecieri globale și individuale asupra modului Recompense
cum s-au implicat copiii în realizarea sarcinilor,
raportate la obiective.
ANEXA 1
Povestea filmului
Regatul Arendelle era un ținut fericit și plin de viață, adăpostit între munții și fiordurile din Nordul îndepărtat. Regele și regina acestei țări aveau
două fete, Anna și Elsa, dar trăiau cu o teamă ascunsă. Elsa avea puteri neobișnuite: putea să iște zăpadă și gheață cu mâinile goale. Într-o noapte,
Anna o convinse pe Elsa să se strecoare amândouă în marea sală a tronului și să plăsmuiască acolo un tărâm al gheții. Dar, în timp ce se jucau,
Elsa o atinse din greșeală pe Anna cu suflul înghețat al magiei sale. Fetița căzu pe dată la pământ, fără cunoștință.
Regele și regina le duseră degrabă pe fete în ținutul trolilor. Un trol bătrân și înțelept, marele Pabbie, izbuti s-o vindece pe Anna alterându-i
memoria, astfel încât să nu-și mai amintească de magia Elsei. Trolul le spuse părinților că, printr-un noroc, inima fetiței nu fusese atinsă. Îi
avertiză pe rege și pe regină că puterile Elsei aveau să crească. –Frica îi va fi cel mai mare dușman! le mai spuse bătrânul trol.
Întorși în Arendelle, regele și regina închiseră porțile castelului, pentru a-și proteja fiica. În felul acesta, nimeni nu avea să descopere secretul
Elsei. (Anna cantă ”Hai afara la zapada”.)
Puterile Elsei cresteau. Regele îi dărui niște mănuși cu care își putea înfrâna magia, dar Elsa continuă să se teamă de răul pe care îl putea face
celorlalți. Începu să se ferească până și de Anna, ca să n-o rănească.
Apoi, când fetele ajunseră la vârsta adolescenței, regele și regina dispărură într-o furtună pe mare. Rămase singure, cele două surori se simțiră
mai înstrăinate ca niciodată.
Elsa rămase izolată, pentru că doar așa își putea controla puterile. Însă porțile castelului nu puteau rămâne ferecate pentru totdeauna. În ziua
încoronării ei ca regină, locuitorii din tot regatul fură invitați la ceremonie. Anna era fericită că putea în sfârșit să cunoască oameni noi. Imediat
ce păși în afara castelului, prințesa îl întâlni pe prințul Hans din Insulele de la Miazăzi. Cei doi se îndrăgostiră într-o clipă. La balul încoronării,
Hans o ceru pe Anna de soție. Fata acceptă, așa că îndrăgostiții se grăbiră să-i ceară binecuvântarea Elsei.
Elsa nici nu voia să audă. Nu putea consimți la căsătoria Annei cu un prinț pe care abia îl cunoscuse. Anna fu uluită de reacția surorii sale. –De ce
mă respingi mereu? De ce anume îți e teamă? strigă ea. Cele două surori se luară la ceartă, iar Elsa își pierdu controlul. Din palme îi țâșniră
fulgere înghețate și toți locuitorii din Arendelle aflară secretul reginei. Îngrozită că ar putea răni pe cineva, Elsa fugi din palat, în munți.
Acolo, fără să se mai teamă pentru viața altora, Elsa își dezlănțui puterile magice. (Auditie cantec” S-a intamplat”)
În vârtejul unui viscol, ea își clădi un splendid palat de gheață și își schimbă înfățișarea.
Între timp, zăpada și înghețul puseră stăpânire pe Arendelle. Anna înțelese de ce se ferise Elsa de ea atâția ani, așa că îl lăsă pe Hans la palat și
plecă să-și caute sora. Prințesa urcă spre vârful muntelui, dar, în pădure, își pierdu calul. Din fericire, îi întâlni pe Kristoff, un culegător de
gheață, și pe renul lui Sven. Cei doi se învoiră s-o ajute s-o găsească pe Elsa.
Când ajunseră la palatul de gheață, Anna îi povesti Elsei despre iarna nesfârșită care înghețase ținutul Arendelle. –Dar tu poți să-l dezgheți, îi
spuse ea surorii sale. Însă Elsa nu știa cum să facă asta. –Nu pot! strigă ea nemaiputând să se stăpânească. Pe neașteptate, o săgeată de gheață
străbătu sala și o lovi pe Anna drept în piept! Kristoff se repezi s-o ajute. –Cred că ar fi mai bine să plecăm, spuse el.
Când ajunseră pe creastă, Anna și Kristoff descoperiră peisajele mirifice de gheață create de puterile Elsei și întâlniră un om de zăpadă viu. –
Bună, eu sunt Olaf! se prezentă el. Anna ghici că acesta fusese creat de Elsa și îl rugă să-i îndrume spre sora ei, pentru a o convinge să readucă
vara în Arendelle. Olaf era îndrăgostit de vară, așa că primi bucuros să-i însoțească pe Anna, pe Kristoff și pe Sven până la palatul Elsei.
După ce coborâră de pe munte, Kristoff observă că părul fetei începuse să albească. Știa că prietenii lui trolii ar fi putut s-o ajute. De cum
ajunseră, marele Pabbie observă că Anna era rănită. –Sora ta ți-a pus în inimă un ciob înghețat, îi spuse el prințesei. Dacă nu-l înlături, te va
transforma pentru totdeauna în stană de gheață. Bătrânul trol îi încurajă spunându-le că un gest de iubire adevărată putea topi chiar și o inimă
înghețată. Anna știa că Hans era marea ei dragoste. Poate că sărutul lui ar fi putut s-o salveze. Cei patru porniră în mare grabă înapoi spre
Arendelle.
Dar Hans nu mai era. Plecase s-o caute pe Anna imediat după ce calul ei se întorsese singur la castel. Hans și oamenii lui ajunseră și ei la palatul
de gheață al Elsei. Când soldații o atacară, regina încercă să se apere. Dar apoi unul dintre ei ridică o arbaletă și o îndreptă către regină. Hans
împinse arma la o parte cu un gest fulgerător, iar săgeata lovi un candelabru. Acesta o atinse în cădere pe Elsa și o lăsă fără cunoștință pe podea.
Oamenii lui Hans o duseră pe regină în Arendelle și o întemnițară în castelul părinților ei.
La marginea regatului, Anna, Kristoff, Olaf și Sven se grăbeau să coboare de pe munte. Prințesa era tot mai slăbită cu fiecare clipă. Kristoff era
foarte îngrijorat. La porțile cetății, tânărul o lăsă pe fată în grija servitoarelor de la palat. O îndrăgise pe Anna, dar știa că Hans, marea ei
dragoste, era cel care o putea vindeca.
Anna îl găsi pe Hans în biblioteca palatului și îi povesti că doar sărutul lui o mai putea salva, dar prințul refuză s-o ajute. Tânărul îi dezvălui cum
se prefăcuse c-o iubește doar ca să poată pune stăpânire pe Arendelle. Stinse apoi focul din cămin și o lăsă pe Anna să înghețe.
Singură, încuiată în bibliotecă, tânăra prințesă își dădu seama cât fusese de necugetată. Încercând să găsească dragostea, se condamnase pe ea,
dar și pe Elsa, la o soartă cumplită. Tocmai când prințesa își pierduse orice speranță, în biblioteca palatului apăru Olaf. Omul de zăpadă aprinse
focul, fără teamă că acesta l-ar putea topi. –Pentru unii oameni merită să te topești, o liniști el. Apoi se uită pe fereastră și îl zări pe Kristoff
întorcându-se. Privindu-l, omul de zăpadă înțelese că tânărul era adevărata iubire care o putea salva pe prințesă.
În temniță, Elsa nu se putea gândi decât la evadarea din Arendelle. Doar așa îi putea apăra pe oameni de puterile ei. În cele din urmă, se
înverșună îndeajuns de tare, încât îngheță temnița și izbuti să iasă de acolo.
Olaf o ajută pe Anna să iasă din palat, și fata îl văzu pe Kristoff pe celălalt mal al fiordului înghețat. Dacă ar fi putut să ajungă la el la timp, ar fi
fost salvată! Dar tânăra prințesă îl zări apoi pe Hans pregătindu-se s-o lovească pe Elsa cu sabia. Cu ultimele puteri, Anna se aruncă în fața surorii
sale. Sabia lui Hans coborî asupra ei exact în clipa când trupul i se transformă într-o stană de gheață.
Elsa își îmbrățișă sora împietrită. –Of, Anna! strigă ea, izbucnind în lacrimi. Și atunci se petrecu un lucru miraculos: prințesa începu să se
topească! –Un gest de iubire adevărată va topi până și o inimă înghețată, spuse Olaf, dându-și seama ce se petrecuse. –Desigur, dragostea! strigă
Elsa uitându-se la Anna. Asta era! Elsa descoperise secretul care o putea ajuta să-și controleze magia: doar iubirea putea aduce vara înapoi.
Uluit, Hans o privi pe Anna revenind la viață. –Cum se poate? șopti el. Inima ta era înghețată! –Singura inimă înghețată de aici este a ta, îi
răspunse Anna și-l trânti la pământ cu o singură lovitură de pumn. Îndată ce apele fiordului se unduiră din nou, regatul reveni la viața de dinainte.
Dar acum porțile castelului erau deschise pentru toată lumea. Și, astfel, după multă vreme, Arendelle redeveni un tărâm fericit.

S-ar putea să vă placă și