Sunteți pe pagina 1din 40

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Profesor pentru învățământul preșcolar:Petrișor căs. Nan Andreea-Gabriela


Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal Holboca
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 25.01.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal Holboca
Profesor pentru învățământul preșcolar: Petrișor căs. Nan Andreea-Gabriela
Grupa: Mică “A”
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: Iarna
Tema săptămânii: “ Cum ne îmbrăcăm iarna?”
Tema zilei: “Mănușa din poveste”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul activitații: mixtă ADP+ADE(DLC)+ JALA1+ADE(DOS)+ JALA2

JALA1:
 ARTĂ: “ Mănușa”- Pictură prin amprentare
 ȘTIINȚĂ: “ Găsește perechea”( mănuși)
 BIBLIOTECĂ: ”Mănusa magică”- Grafisme
DLC: “Mănușa”- povestea educatoarei
DOS:”Prietena mea manușa”( lipire, decorare)

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 Îmbogățirea experienței cognitive și sociale a copiilor prin formarea abilităților, priceperilor și deprinderilor despre noțiuni
legate de cum ne îmbrăcăm în anotimpul de iarnă prin diferite activități și jocuri.

INVENTAR DE ACTIVITATI

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: ADP

Întâlnirea de dimineață: Salutul de dimineată, prezența, completarea calendarului naturii.


Noutatea zilei: Ghici cine este și ce surpriză ne-a pregătit?Pe drum spre gradi, l-am întâlnit pe Ursulețul Mos Martin care este
tare necăjit că nu știe în ce anotimp ne afăm și nu știe cum să se îmbrace...de aceea el l-am invitat la grupa noastră sa-l ajutăm
să afle în ce anotimp suntem și cum trebuie să ne îmbrăcăm!
Împărtășirea cu ceilalți: Este iarnă și frig și ne îmbrăcăm cu…
Tranziții:
Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne învârtim, ne răsucim
Și la mese noi pornim!

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE: JALA1


 ARTĂ: “ Mănușa”- Pictură prin amprentare
 ȘTIINȚĂ: “ Găsește perechea”( mănuși)
 BIBLIOTECĂ: ”Mănusa magică”- Grafisme

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

Domeniul experențial: Limbă și comunicare


Povestea “ Mănușa”- povestirea educatoarei- mini teatru cu siluete

Domeniul experențial: Om și societate-activitate practică “Mănușa”(lipire,decorare cu diferite materiale).

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2: JALA2

Joc distractiv: “Cine aduce primul mănușa”


Joc liniștitor “Plimbă mănușa “

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII

A.1 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare


A.2 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
A.3 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală
B.1 Interacțiuni cu adulții și copiii de vârstă apropiată
C.1 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C.2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
C.3 Activare și manifestare a potențialului creativ
D.1 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
D.2 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
D.3 Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
E.1 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE

A.1.1 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A.1.2 Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
A.1.3 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
A.2.3 Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii
A.3.2 Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale
A.3.3 Demonstrează abilități de auto-protecție față de obiecte și situații periculoase
A.3.4 Utilizează reguli de securitate fizică personală
B.1.1 Manifestă încredere în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii cu aceștia
B.1.2 Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice specifice
C.1.1 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
C.2.1 Realizează sarcini de lucru cu consecvență
C.3.1 Manifestă creativitate în activități diverse
C.3.2 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
C.3.3 Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans, etc.
D.1.1 Exersează, cu spirijin,ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
D.1.2 Demonstrează întelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare
expresivă)
D.2.1 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozițăți, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă)
D.2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
D.2.3 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
D.3.4 Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare grafică și orală pentru transmiterea unui
mesaj
E.1.1 Identifică elementele caracteristicile ale unor fenomene/relații din mediul apropiat

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1:


 ARTĂ: “ Mănușa”- Pictură prin amprentare
O1: să picteze prin amprentare mănușa utilizând materialele de lucru în mod adecvat
O2: să utilizeze corect materialele de lucru
O3: să păstreze ordinea și disciplina în timpul lucrului

 CENTRUL ȘTIINȚĂ: “ Găsește perechea”


O3: să denumească materialele primite
O4: să utilizeze corect materialele de lucru
O5: să găsească cel puțin două perechi de mănuși, observând modelul acestora

 CENTRUL BIBLIOTECĂ: “ Decorăm mănușa cu semne grafice”


O6: Să unească punctele în vederea alcătuirii semnelor grafice
O7: Să folosească corect instrumentele de lucru
O8: Să decoreze în mod original mănușa (să folosească culori diferite pentru fiecare semn grafic)

DOMENIILE EXPERENȚIALE

Domeniul Experiential Limbă și comunicare: Povestirea educaroarei “ Mănușa”.


O1: să asculte cu atenție conținutul poveștii
O2: să numească cel puțin un personaj, așezându-l în mănușă în ordinea ronologică a apariției în povestire
O3: să descrie comportamentul personajelor din poveste.

Domeniul experențial Om și societate “Mănușa”- activitate practică


O1: să denumească materialele de lucru
O2: să execute exercițiile de încălzire a muschilor mâinii
O3: să respecte ordinea realizării lucrării prin lipirea elementelor pe mănușă

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II


Joc distractiv- “ Cine aduce primul mănușa?”
 Să respecte regulile jocului
 Să se orienteze în spațiul sălii de grupă
 Să răspundă motric la sarcina dată
 Să se comporte adecvat în situații de interacțiune cu ceilalți
Joc liniștitor: “Plimbă mănușa”
 Să respecte regulile jocului
 Să se orienteze în spațiul sălii de grupă
 Să se comporte adecvat în situații de interacțiune cu ceilalți

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee:povestirea,repovestirea, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația, turul galeriei.


Mijloace de învățământ: ursuletul Moș Martin, siluete personaje din poveste, manușa, mănușă polistiren,imagini din poveste, mănuși
din carton, vată, lipici, fulgi de nea, stelute, jaloane, coronițe cu animalele din poveste.
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.
Bibliografie:
 Revista Națională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din învățământul preșcolar și primar; 1-2/2014; București:
Editura Arlequin.

SCENARIUL ZILEI

Ziua va debuta cu “Întâlnirea de dimineață”. Copiii vor fi așezați în semicerc pentru a exista contact vizual între toți
membrii grupei. În acest moment al zilei copiii sunt rugați să observe elementele de noutate din sala de grupă sau eventualele
schimbări.
Salutul- “Bună dimineața, dragi prichindei!”- batem palma si ne salutăm pe rând cu toți copiii.
Calendarul naturii- îi voi întreba pe copii în ce anotimp suntem, ce zi este astăzi, care sunt zilele săptămânii, în ce lună suntem, cum
este vremea afară.

“Vremea să o studiem,
În calendar să o notăm,
De e ploaie sau e soare,
Să putem merge la plimbare.
Noutatea zilei- este adusă de educatoare care a adus un invitat surpriză...Ghici cine este și ce surpriză ne-a pregătit. Copii, pe drum
spre gradi, l-am întâlnit pe Ursulețul Moș Martin care este tare necăjit că nu știe în ce anotimp este și nu știe cum să se îmbrace...De
aceea eu l-am invitat la grupa noastră pentru că sunteți copii isteți, sa-l ajutăm să afle în ce anotimp suntem și cum trebuie să se
îmbrace!

Împărtășirea cu ceilalți...cine este prietenul meu?


Înviorarea de dimineață...o vom face pe melodia Puf,Puf- Înviorarea.
Captarea atenției se va face prin descoperirea personajului surpriză, un ursuleț necăjit pe care l-am găsit în drum spre grădi
și a venit în grupă, pentru ca prichindeii să-l ajute să afle în anotimp suntem și să fie ajutat să se îmbrace adecvat anotimpului.
Tranziții:
Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne învârtim, ne răsucim
Veseli spre centre pornim!

Le voi spune copiilor care sunt centrele deschise pentru această zi: Artă, Bibliotecă și Știință. Le voi preciza și explica
sarcinile de lucru. Voi recita formula magică: ”Traistă minunată/ Spune-mi tu îndată/ Ce se ascunde în tine/ Că vreau să știu bine.”
Folosesc metoda ”Mâna oarbă” pentru a grupa copiii la centrele de activitate deschise. Fiecare copil va extrage cu ochii închiși o
culoare, iar în funcție de culoarea aleasa se va așeza la centrul corespunzător culorii și având în vedere că au fost explicate sarcinile
de lucru și modalitățile pe care le au la dispoziție pentru a realiza sarcinile, vor începe lucrul.

Tranzitie- recitativ ritmic: Un-doi/ În pas vioi/ Mănuși veniți la joacă cu noi!
După finalizarea lucrului pe centre începem activitatea pe domenii experențiale, Domeniul Limbă și comunicare, povestirea
educatoarei “ Mănușa” poveste ucraineană. Vor descoperi decorul poveștii, mini teatrul, mănușa și siluetele animăluțelor și a
moșneagului.
După activitatea de limbă și comunicare vom face o tranziție... Statuile muzicale!
Continuăm cu o activitatea practiăc, Domeniul Om și societate “ Mănușa prietenoasă”, lipire.decorare. După ce ne așezăm
la măsuțe și intuim materialele și instrumentele de lucru, le voi spune tema, le voi demonstra și explica modul de lucru. Înainte de
încerepea lucrului vom avea în vedere încălzirea mușchilor mâinii.
După activitățile pe domenii experențiale vom desfășura jocul distractiv “Cine aduce primul mănușa?”Voi explica și
demonstra regulile jocului,iar copii vor primi coronițe cu animalele din poveste, înaintea desfășurării acestuia. Iar la finalul
activităților vom juca jocul liniștitor “ Plimbă mănușa”. Le voi explica regulile jocului, vom executa jocul de probă și apoi vom trece
la executarea jocului propriu-zis.
La finalul activităților voi face aprecieri frontale și individuale iar copilasii vor primi stimulente cu personajele din poveste,
aduse de către Moș Martin pentru a-i răsplăti pe copii.
Proiect didactic

Data: 25.01.2023

Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Normal Holboca

Grupa: mica “ A”

Tema anuală: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ”Cum ne îmbrăcăm iarna?”

Tema zilei: ”Mănușa din poveste”

Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și Comunicare

Categoria de activitate: Educarea Limbajului

Subiectul activităţii: ”Povestea mănușa” poveste ucraineană variantă

Mijloc de realizare: povestirea educatoarei(mini teatru cu siluete)

Tipul activităţii: dobândire de noi cunoștințe


Scopul activităţii: consolidarea deprinderii de a audia o poveste, reținând ideile acesteia și demonstrând înțelegerea mesajului
transmis

Obiective operaționale:

O1: să asculte cu atenție conținutul poveștii


O2: să numească cel puțin un personaj, așezându-l în mănușă în ordine cronologică a apariției în povestire
O3: să descrie comportamentul personajelor din poveste.
Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, povestirea, explicaţia

Mijloace de învăţământ: Mini teatru , siluetele personajelor

Forme de organizare: frontal, individuală.


Resurse umane: 22 de copii
Secvențele Ob Conținutul instructiv -educativ Strategii didactice Evaluare
activității Op Metode și Mijloace de Forme de
. procedee învățământ organizare
1. Moment Așezarea mobilierului în sala de
organizatoric grupă
Pregătirea materialelor de lucru.

2. Captarea Educatoarea le spune copiilor că Conversația Frontal


atenției ursulețul Moș Martin le-a adus și el
o surpriză (pentru că a fost ajutat
dimineață de către ei,) o poveste.
Sunteți curioși să aflăm despre ce
poveste este vorba?
3. Anunțarea O1 Voi anunța tema poveștii “Mănușa” Conversația Frontal
temei și a și obiectivele pe înțelesul copiilor:
obiectivelor O2 - să asculte cu atenție conținutul
poveștii
- să numească cel puțin un personaj,
O3 așezându-l în mănușă în ordinea
cronologică a apariției în povestire
-să descrie comportamentul
personajelor din poveste.

4. Dirijarea Voi prezenta conținutul poveștii, Conversația Mini teatru Frontal


învățării clar, coerent, expresiv cu un ton și o
O1 mimică adecvată. Povestesc și
introduc siluetele personajelor pe
O1 rând, utilizând decorul.
Mănușa
_-plan de idei- Evaluez
Frontal capacitatea de
Mergea odată un moșneag, prin Siluete personaje
pădure iar din urma lui un cățeluș. atenție a copiilor
Și cum mergea el, fără să-și dea
seama, a pierdut o mănușă. Un
șoricel pe nume( roade
multicel)trecu pe acolo, găsind
mănușa se gândi că ar fi bună de
căsuță și intră în ea. A venit și o
broscuță( broscuța umblă fuguța), Frontal
iar șoricelul a primit-o langă el în
mănușă. A venit apoi și iepurașul
( iepurici alerg pe aici) și el și-a
dorit să stea în mănușa iar soricelul
și broscuța l-au primit. A venit apoi
și vulpe (cumetrița), care și ea și-a
dorit să stea în mănușă iar
soricelul,broscuța și iepurașul au
primit-o. Apoi a venit un
lup(bătrânul lup sur la trup) iar
animaluțele din mănușă l-au primit.
Când să zică că nu mai au loc, vine
și ursul(moș Martin cel bătân) și
dorește și el să stea în mănușă, iar
soricelul, broscuța, iepurasul,
vulpea, lupul l-au primit. În vremea
aceasta moșneagul își dă seama că a
pirdut mănușa iar când se întoarce
după ea, se apleacă să o ridice, cele
6 animale fug în pădure care
încotro.
În timpul povestirii, mă opresc și
explic cuvintele necunoscute.
“moșneag”- bărbat în vârstă
“Cumatru”-grad de rudenie,
cunoștință
“Sur”- de culoare gri
5.Obținerea O2 După finalizarea povestirii, se face Conversația Machetă Frontal Evaluez
performanței fixarea ei. capacitatea
 Cum se numește povestea? copiilor de a
 Despre cine este vorba în răspunde corect la
poveste? întrebările
O3  Cine a pierdut mănușa? adresate
 Care erau animăluțele care Conversația Siluetele Individual
și-au dorit să locuiască în personajelor
mănușă?Cine a intrat
primul, cine a intrat după
soricel? Cine a venit în
mănușă după broscuță?Dar
după iepuraș?Dar după
vulpe?Apoi?(lupul)Iar
ultimul, Moș Martin(ursul)
 Între timp a venit moșneagul
după mănușă...ce s-a
întămplat cu animaluțele?

6.Asigurarea retenției Voi întreba copiii, cum s-a numit Frontal Evaluez
și a transferului povestea și le voi cere pe rând cu capacitatea
ajutorul machetei să repovestească copiilor de a reda
cu ajutorul meu și al imaginilor în ideile principale
propoziții scurte. din text
7. Încheiere activității Îi întreb dacă le-a plăcut povestea? Conversația Frontal
Fac aprecieri verbale frontale și Individual
individuale.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE I

Data: 25.01.2023

Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Normal Holboca


Grupa: mica “ A”

Tema anuală: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ”Cum ne îmbrăcăm iarna?”

Tema zilei: ”Mănușa din poveste”

Domeniul experiențial: Jocuri și activități liber alese I

Tipul de activitate: consolidare și verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

Scopul activității: Îmbogățirea experienței cognitive și sociale a copiilor prin formarea abilităților, priceperilor și deprinderilor
despre noțiunile legate de cum ne îmbrăcăm în anotimpul de iarnă prin activități și jocuri.

 CENTRUL DE INTERES BIBLIOTECĂ:

Subiectul: “ Decorăm mănușa cu semne grafice”


Mijloc de realizare: manuși din carton colorat, bilute colorate
Obiective operaționale:
O1: să unească punctele prin folosirea obiectelor plane
O2: să folosească corect materialele de lucru
O3: să decoreze în mod original manușa,utilizând vată, fulgi de nea, steluțe

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul, observația, turul galeriei
Mijloace de învățământ: fișe de lucru cu forma mănușei, carioci
Forme de organizare: individual

 CENTRUL DE INTERES ȘTIINȚĂ

Subiectul: “Găsește perechea”

Mijloc de realizare: “ Sortare de jetoane”

Obiective operaționale:

O4: să folosească corect instrumentele de lucru

O5: să denumescă materialele de lucru

O6: să sorteze mănușile pe categorii(în funcție de model)

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul, observația, turul galeriei
Mijloace de învățământ:
Forme de organizare: individual

 CENTRUL DE INTERES ARTĂ

Subiectul: “Mănușa”

Mijloc de realizare: “pictură prin amprentare”


Obiective operaționale:

O7: să picteze prin amprentare mănușa utilizând materialele de lucru


O8: să utilizeze materialele de lucru în mod corect
O9: să păstreze ordinea și disciplina în timpul lucrului

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul, observația
Mijloace de învățământ: acuarele, bureței, mănușa
Forme de organizare: individual
Secvențele activității Op. Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Ob.
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment Pentru buna desfăşurare a activităţii voi
organizatoric face pregătirile necesare: voi aranja
mobilierul şi voi pregăti materialul
didactic înainte de intrarea copiilor în sala
de grupă.
2. Captarea atenției Le voi spune copiilor că urmează să Conversația Frontal
descopere o surpriză de la Ursulețul Moș
Martin.
3. Anunțare temei și Voi anunța jocurile și activitățile ce Conversația Frontal
a obiectivelor urmează a fi desfășurate la fiecare centru
de interes. Voi enunța obiectivele
urmărite pentru fiecare centru. Voi
reaminti copiilor comportamentul pe care
trebuie să-l adopte în timpul activității
4. Dirijarea învățării Pentru alegerea centrelor de interes voi Conversația Frontal
folosi metoda ”Mâna oarbă”- fiecare
copil va extrage câte o culoare și în
funcție de culoarea lui se va așeza la un
anumit centru caruia îi corespunde
Frontal
culoarea. Voi explica sarcinile de lucru
Evaluez capacitatea
pentru fiecare centru.
O1 Individual copiilor de a respecta și
Bibliotecă: le voi cere copiilor să utilizeze
O2 Exercițiul rezolva sarcinile de
corect instrumentele de scris pentru a
O3 lucru.
realiza cat mai original semele grafice de
Demonstrația Individual Evaluez capacitate de
pe mănușă.
O4 rezolvare în mod corect
Știință: le voi explica copiilor cum trebuie
O5 a sarcinii date
să sorteze mănușile în funcție de model Explicația Individual
O6
pentru a forma perechi.
O7 Evaluez capacitatea
Artă: Le voi explica copiilor cum vom
copiilor de a respecta
O8 picta mănușa prin tehnica amprentării. Conversația
tema dată
O9 Frontal
Le voi cere copiilor să lucreze ordonat și
să utilizeze materialele cu atenție.
5.Obținerea Când lucrul este gata, invit doi copii să Conversația Frontal Evaluez capacitatea
performanței aleagă lucrările care le plac cel mai mult, Turul galeriei copiilor de a se
motivând alegerea făcută: că a lucrat autoevalua
corect, îngrijit, a executat corect semnele
grafice, a asamblat corect puzzle, a
ordonat mănușile după criteriul mărimii.
6. Asigurarea retenției Îi voi întreba pe copii ce au realizat în Conversația Frontal Evaluez capacitatea
și a transferului cadrul fiecărui centru și care au fost copiilor de a răspunde
sarcinile de lucru. în propoziții la
întrebările adresate.
7. Încheierea Voi face aprecieri frontale și individuale Conversația
activității asupra lucrărilor realizate de către copii.
.

Proiect didactic

Data: 25.01.2023

Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Normal Holboca

Grupa: mică “ A”

Tema anuală: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ”Cum ne îmbrăcăm iarna?”

Tema zilei: ”Mănușa din poveste”

Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate

Categoria de activitate: Activitate practică

Subiectul activităţii: “Mănușa”-decorare cu diferite materiale

Mijloc de realizare: lipire, decorare


Tipul activităţii: consolidare de priceperi și deprinderi

Scopul activităţii: Îmbogățirea experienței cognitive și sociale a copiilor prin formarea abilităților, priceperilor și deprinderilor despre
noțiuni elementare legate îmbrăcămintea de iarnă în jocuri și activități.

Obiective operaţionale:

O1: Să identifice materialele de lucru, denumindu-le

O2: să execute exercițiile de încălzire a muschilor mâinii

O3: să respecte etapele realizării lucrării prin lipirea elementelor pe mănușă.


Strategii didactice:

1. METODE ŞI PROCEDEE: CONVERSAȚIA, EXPLICAȚIA, DEMONSTRAȚIA, OBSERVAȚIA, EXERCIȚIUL

2. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘABLON MĂNUȘĂ, FULGI DE NEA, STELUTE, VATĂ, LIPICI

3. FORME DE ORGANIZARE: individual


Secvențele Ob Conținutul instructiv- Metode și procedee Evaluare
activității . educativ
Op
.
1.Moment Activitatea se va desfășura în
organizatoric sala de grupă, la măsuțe, voi
pregăti materialele de lucru.
2. Captarea O altă surpriză adusă de Conversația Frontal
atenției Ursul Moș Martin este și
activitatea aceasta.O să vă
rog să-mi spuneți ce credeți
că vom avea de făcut?

3.Anunțarea O1 Copiii vor fi anunțați că vor Conversația Frontal


temei și a O2 ajuta mănușa să fie una de
obiectivelor O3 iarnă(îi punem blăniță să fie
călduroasă și fulgi pentru că
pe ea ninge). Le voi spune
copiilor că activitatea se
numește “Mănușa”, iar ei vor
trebui să utilizeze materialele
de lucru în mod corect și să
lucreze îngrijit pentru
decorarea mănușii.
4.Dirijarea O1 Intuirea materialului didactic: Conversația Frontal
învățării
- Ce ați primit pe
măsuțe?(mănusă, Evaluez

lipici, fulgi, vata, Individual capacitatea

stelute, sclipici) copiilor de a

- La ce credeți că denumi

folosește fiecare materialele și

material? instrumentele de

Exerciții pentru încălzirea lucru.

mâinilor:
- Morișca înainte și
înapoi
Închid pumnii și-I desfac
degetelor fac pe plac 1,2, 1,2.
Toți suntem acum vioi.
Explicarea și demonstrarea
modului de lucru:
Mai întai vom pune lipici pe
partea de jos si vom lipi vata,
apăsând ușor cu degetele
vata. După ce am lipit vata
vom trece la fulgi. Vom pune
lipici din loc în loc pe restul
de mănușă după care vom
O2 pune peste respectivele locuri
fulgi.apoi vom continua să
punem lipici și să lipim fulgi,
steluțe, așa cum dorim pentru
a realiza o mănușă cat mai
frumos decorate.
5.Obținerea
performanței O3 La sfârșit vom apăsa ușor și
fulgii asigurându-ne că sunt
lipiți bine.
Atrag atenția că lipiciul
trebuie folosit direct pe foaie
pentru a Evita liprea pe Evaluez
capacitatea
degetele și să lucreze ordonat. copiilor de a
Le urez spor la lucru! utiliza orrect
instrumentele de
Procesul tehnologic! lucru.
Prima etapă: Vom pune lipici
pe partea de jos și vom lipi
vata.
A doua etapă: Vom pune lipici
pe mănușă și vom lipi fulgi de
nea.
A 3 a etapă: Vom pune lipici
și vom lipi steluțele, cât mai
original.

Copiii vor lipi pe hartia în


formă de mănușă, cu atențe
vată, fulgi, steluțe, sclipici,
decoraând mănușa cat mai
frumos.
6.Asigurarea O1 Cum s-a numit activitatea Conversația Frontal Evaluez
retenției și a noastră? capacitatea
transferului La ce foloșim noi mănușile? copiilor de a
De ce ne sunt utile iarna? răspunde corect
la întrebările
adresate.
7.Încheierea Voi face aprecieri frontale și Conversația Frontal
activității individuale asupra derulării
întregii activități
JOCURI SI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II

Data: 25.01.2023

Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Normal Holboca

Grupa: mică “ A”

Tema anuală: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ”Cum ne îmbrăcăm iarna?”

Tema zilei: ”Mănușa din poveste”

Domeniul experiențial: Jocuri și Activităţi liber-alese II

Subiectul activității: ”Joc distractiv-”Cine aduce primul mănușa”, joc liniștitor“Ursul doarme”

Tipul activității: , joc de mișcare, joc liniștitor

SCOP: Îmbogățirea experienței cognitive și sociale a copiilor prin formarea abilităților, priceperilor și deprinderilor despre noțiuni
elementare legate de îmbrăcămintea de iarnă în jocuri și activități.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 : să respecte cerinţele şi regulile jocului ;


O2 : să se orienteze în spaţiul sălii de grupă ;
O3 : să răspundă motric la o sarcină dată 
O4 : să se comporte adecvat în situaţii de interacţiune cu ceilalţi copii;

REGULILE JOCULUI:
Se împarte grupa pe două echipe, egale ca număr. La un semnal dat, câte un copil din fiecare echipă, va lua o mănușă
iar la semnalul dat, va merge printer obstacole, va ajunge la scaunel și va pune mănușa. După finalizarea traseului mănușa va fi data
următorului coechipier. Echipa care a terminat prima de parcurs traseul va ieși învingătoare. Apreciez comportamentul copiilor, modul
în care au răspuns în timpul întregii activități, efortul și progresul realizat de ei. Subliniez că Mos Martin trebuie să fie foarte mulțumit
de felul în care au lucrat. Se împart stimulente tuturor copiilor.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: explicația, demonstrația, observația, conversația, jocul

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: coșul cu mănuși, coronițe cu personaje din povești.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe

RESURSE: UMANE: 22 COPII


Secvențele activității Op. Conținutul instructive-educativ Strategii didactice Evaluare
Ob.
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment Pentru buna desfașurare a activității se
organizatoric vor lua următoarele măsuri
organizatorice:
-Aerisirea sălii de grupă
-Aranjarea mobilierului
-Pregătirea materialului
-Copiii vor intra în ordine și disciplină
în sala de grupă
2. Captarea atenției Această etapă o vom face pe Frontal
cântecelul “ Degetele”.
3.Prezentarea Astăzi ne vom juca împreună jocul de Conversația Frontal Evaluez capacitatea
materialelor si mișcare “Cine aduce primul mănușa?” de atenție a copiilor
anuntarea temei și joculu liniștitor “Plimbă mănușa”.

4.Explicarea Copiii sunt așezați pe două rânduri. Individual Evaluez capacitatea


sarcinilor si regulilor Voi numi un copil va lua mănușa iar copiilor de a
jocului la semnalul meu, copii desemnați din răspunde motric la
ambele echipe vor trece printre
obstacole și vor duce mănușa pe cerințele date
scaunel. Câștigă echipa care termină
prima.
5. Desfășurarea O1 Se va realiza jocul de probă. Explicația Frontal Evaluez capacitatea
jocului O2 Îi voi ruga pe copii să respecte copiilor de a
O3 regulile jocului și să fie atenți la respecta regulile
O4 semnalul de începere a jocului jocului
Jocul propriu-zis
6. . Obtinerea O1 Vom desfășura jocul, însă de această Conversația Evaluez capacitatea
performantei O2 data vom sari ca broscuțele. copiilor de respecta
O3 regulile jocului
7. Asigurarea O1 Vom continua cu jocul liniștitor Conversația Frontal
retenției și a O2 plimba manusa. Copiii vor fi asezați
transferului O3 in semicerc iar un copil desemnat pe
rând va plimba mănușa denumind
animalele din poveste.
8. Încheierea O4 Dupa terminarea jocului voi face Conversația Frontal
activității aprecieri colective si individuale
asupra modului în care s-au comportat
copiii.
Anexe
Mergea odată un moșneag prin pădure, iar în urma lui alerga un cățeluș. A mers, a tot mers și a pierdut o mănușă. Nu i-a
observat lipsa și și-a căutat de drum. Și iată că a trecut pe acolo un șoricel. A intrat în mănușă și a spus:
-Asta o să fie casa mea!
A trecut în fugă și un iepuraș. S-a apropiat de mănușă și a întrebat:
-Hei, cine stă aici?
- Șoricel-roade-multicel. Da tu cine ești?
-Eu sunt iepurici-alearg-pe-aici. Primește-mă și pe mine!
-Hai, vino!
Și uite că acum stau doi în mănușă. A trecut o vulpe și a întrebat:
- Hei, cine stă aici?
Noi, șoricel-roade-multicel, iepurici-alearg-pe-aici. Da tu cine ești? Eu sunt vulpița-cumetrița. Primiți-mă și pe mine!
-Hai vino! Și uite că acum stau trei în mănușă. Când, iată, a trecut un lup. S-a apropiat de mănușă și a întrebat:
-Hei, cine stă aici?
Noi, șoricel-roade-multicel, iepurici-alearg-pe-aici și vulpița-cumetrița. Da, tu cine ești?
- Eu sunt bătrânul-lup-sur-la-trup. Primiți-mă și pe mine!
- Ei, haide vino și tu!
A intrat și lupul. Acum stau patru în mănușa. Dar iată că s-a apropiat și un urs.
-Mooor, mooor, da mulți mai sunteți aici! Eu sunt Moș-Martin-cel bătrân. Primiți-mă și pe mine!
-Cum să te primim și pe tine? Că e destul de strâmt și așa!
-Cum s-o putea!
-Ei, haide, vino și tu. Da mai la margine! A intrat și ursul. Era atât de strâmt înăuntru, că mănușa era gata-gata să plesnească.
În vremea asta moșneagul a băgat de seamă că și-a pierdut mănușa și s-a întors s-o caute. A alergat ce a alergat, până când a
găsit mănușa. Zăcea pe jos și parcă se mișca. Cățelușul s-a pornit să latre.
-Ham, ham, ham!
Cei cinci s-au speriat, au ieșit afară din mănușă și au tulit-o în pădure, care încotro. Iar moșneagul s-a apropiat și și-a luat
mănușa.
Și-am încălecat pe-o șa...

S-ar putea să vă placă și