Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data : 12.05.2015

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Nr. 1 Târgovişte

Profesor mentor: Împărăţel Mădălina

Propunător:Nedelcu Ruxandra-Maria

Grupa:Mare “C” (Fluturaşii)

Tema anuală: “Cum este/a fost si va fi aici pe Pământ?”

Tema activităţii: „O lume dispărută-Dinozaurii”


Forma de realizare:Pe centre,de grup,frontal

Tipul activităţii:Consolidare de cunoştinţe,priceperi şi deprinderi

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:

 Activităţi de dezvoltare personală – „Întâlnirea de dimineaţă”


 Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa I )
 Activităţi pe domenii experenţiale :A.D.E.-D.L.C (Educarea limbajului )
 Tranziţii: „Eu duc pumnii înainte”

Scopul activităţii:

-Consolidarea deprinderii de a despărţi corect în silabe şi de a formula propoziţii simple şi


dezvoltate,corect din punct de vedere gramatical

-Dezvoltarea creativităţii şi a gustului estetic al copiilor prin realizarea unor construcţii şi desene
despre dinozauri

Obiective:La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:

 Să despartă corect cuvintele în silabe;


 Să reprezinte grafic prin linii orizontale cuvintele şi silabele;
 Să găsească cuvinte cu silaba dată;
 Să decoreze adecvat “Tabloul cu dinozauri”;
 Să construiască prin suprapunere şi alăturare lumea dinozaurilor;
 Să enumere aspecte caracteristice lumii dinozaurilor.

CENTRE DE ACTIVITATE

 Activităţii pe domenii experenţiale

ALFABETIZARE ADE-DLC (activitate de educarea limajului)-Joc didactic Jocul silabelor

 ALA I:

ARTĂ-Tabloul cu dinozauri

Construcţii-Lumea dinozaurilor

Manipulative-Dinozauri (mozaic)

Ştiinţă- În lumea dinozaurilor

STRATEGII DIDACTICE

 Metode şi procedee:
-Conversaţia;
-Explicaţia;
-Observaţia;
-Exerciţiul;
-Jocul;
-“Turul galeriei”.
 Material didactic:fişe cu dinozauri,jetoane,tablă,cretă,creioane
colorate,carioci,stimulente,CD,hârtie colorată,lipici,enciclopedii,şerveţele
umede,stimulente,ecusoane

Durata:1 h şi jumătate
Locul desfăşurării:sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:
-MEC “ Curriculum pentru invatamantul prescolar” ( 3- 6/ 7 ani), 2009 Georgeta
Toma,Maruta Ristoiu si colaboratorii, ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru
invatamantul prescolar”, Editura: Delta Cart Educational, Pitesti, 2008.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu „Întâlnire de dimineaţă”.Copiii stau pe covor,aşezaţi în


semicerc.Are loc salutul:
„Bună dimineţa în zi de primăvara
Mă bucur că aţi venit cu toţii iară,
Începe acum o nouă zi,
Bună dimineaţa,copii!”
După ce ne-am salutat,un copil completează panoul prezenţei.Vorbim apoi despre
calendarul naturii,urmărind datele necesare (ziua,luna,anul,starea vremii etc.)
În continuare voi spune copiilor o poezie despre dinozauri ce va avea rol de introducere a
temei în activitatea de astăzi.
Noutatea zilei:Prezentarea lui Dino,ultimul dinozaur de pe Pământ,în calitate de
musafir.El doreşte să vadă cât de multe lucruri ştiu copiii despre el.Pentru a-l convinge de
lucrurile ştiute,copiii trebuie să rezolve sarcinile activităţii la domeniul limbă şi comunicare şi
la centrele de interes.
A.D.E.-Joc didactic Jocul silabelor.Voi anunţa copiii că astăzi ne vom juca un joc numit
Jocul silabelor.Le voi explica că regula jocului este să aleagă cu ochii închişi un jeton,să
despartă în silabe şi să reprezinte grafic cuvântul şi silabele.Sarcina didactică a jocului este să
despartă corect în silabe.După ce le comunic copiilor aceste lucruri vom face jocul de probă
pentru a mă asigura că au înteles cerinţele jocului.Copiii vor alege cu ochii închişi jetoane care
au imagini ce reprezintă cuvinte ce au legătură cu dinozaurii şi le vor despărţi în silabe şi
reprezenta grafic la tablă.Pentru a complica jocul,vom forma doua echipe,iar ei vor avea ca
sarcină de găsit cât mai multe cuvinte care încep cu o anumită silabă.Voi încuraja ambele
echipe.
Tranziţie: „Eu duc pumnii înainte”

Se prezintă centrele de activitate:


Artă: să decoreze adecvat Tabloul cu dinozuri
Construcţii:să construiască prin suprapunere şi alăturare “Lumea dinozaurilor”
Manipulative:să construiască dinozauri din mozaic
Ştiinţă:să enumere aspecte caracteristice lumii dinozaurilor

La finalul activităţii,se expun lucrările realizate.Copiii vor trece pe la fiecare centru şi


apreciază ceea ce au făcut în centre.
DESFPŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice


1.Moment organizatoric Se creează condiţii optime Conversaţia
pentru desfăşurarea
activităţilor:
-aranjarea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-aranjarea materialului
didactic în ordinea folosirii lui;
-organizarea colectivului de
copii pentru Întâlnirea de
dimineaţă
2.Captarea atenţiei Această etapă se realizează Conversaţia
prin prezentarea lui Dino în
calitate de musafir,ce doreşte
să asiste la activitatea de
astăzi pentru a vedea cât de
multe lucruri ştiu copiii despre
dinozauri.Educatoarea le va
spune copiilor o poezie cu rol
informativ despre dinozauri.
3.Anunţarea temei şi a Anunţ preşcolarii că astăzi Conversaţia
obiectivelor vom vorbi despre lumea
dispărută a dinozaurior şi vom
face un joc numit Jocul
silabelor.Prin acest joc vom
descoperi misterele lumii
dinozaurilor.
4.Reactualizarea Voi întreba copiii dacă ştiu să Conversaţia
cunoştinţelor despartă în silabe şi vom face
câteva exerciţii pentru a ne Exerciţiul
readuce aminte cum se face
acest lucru.
5.Dirijarea învăţării Dirijarea învăţării se realizează Conversaţia
prin Jocul silabelor.După
terminarea jocului,copiii se
încolonează în şir unul câte Explicaţia
unul şi pornesc împreună cu
educatoarea către centrele de
Exerciţiul
activitate. Prezentarea va fi
însoţită de explicaţiile de
rigoare referitoare la sarcinile Jocul
de rezolvare,specificul unor
materiale şi rezultatele pe care
aşteptăm să le obţinem.
6.Obţinerea performanţei Copiii intră în centrele Conversaţia
preferate,şi încep lucrul în
funcţie de indicaţiile primite. Explicaţia

7.Asigurarea retenţiei şi a Copiii desfăşoară lucrul pe


transferului centre.
La centru ARTĂ să decoreze
dinozauri pentru a realiza
„Tabloul cu dinozauri”.
La MANIPULATIVE să realizeze
dinozauri din piese mărunte.
La ŞTIINŢĂ să vizioneze
filmuleţe informative despre
dinozauri.
La CONSTRUCŢII să constriască
„O lume a dinozaurior”.
8.Evaluarea performanţei Aprecierea rezultatelorse va Observaţia
face prin metoda Turul
galeriei. Explicaţia
Copiii vor trece pe rând pe la
fiecare sector de lucru să vadă Turul galeriei
şi să aprecieze cum au fost
realizate lucrările.
Educatoarea va dărui
preşcolarilor recompense
pentru felul în care au lucrat.
9.Încheierea activităţii Sunt emise aprecieri asupra Conversaţia
desfăşurării activităţii li asupra
respectării regulilor Explicaţia
jocului,asupra
comportamentului individual
şi colectiv al preşcolarilor

S-ar putea să vă placă și