Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”Puișorul”

NUMELE ȘI PRENUMELE STUDENTULUI:

GRUPA:
GRĂDINIŢA:

TEMA ANUALĂ: ,,Cum a fost, este şi va fi aici pe pământ? ”


TEMA PROIECTULUI: ,, În lumea necuvântătoarelor”
SUBTEMA: ,, În ogradă la bunici- păsări de curte”
TEMA ACTIVITĂŢII : ,, PUISORUL”

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

ACTIVITĂTI DE ÎNVAȚARE:

- Activităti de dezvoltare personală (A.D.P.)

- Activități pe domenii experiențiale (A.D.E.)

- Domeniul limbă și comunicare (D.L.C.)

- Domeniul om și societate (D.O.S.)

- Activități liber alese (A.L.A.)

TIPUL ACTIVITĂȚII: transmitere, verificare și consolidare de cunoștinte

DURATA: o zi

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.):

Întâlnirea de dimineaţă: ,,SĂ ŞTII SĂ AŞTEPŢI!”


Rutine: ”Mă pregătesc pentru activităţi” – exersarea unor deprinderi de autoservire

“Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească

Tranziţii: ,,Puişorul cafeniu” joc cu text şi cant; ,, Jocul degetelor” ; ,, Trenuleţul puişorilor”
Elemente de euritmie - zborul fluturaşilor, păsărelelor

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA):


ALA: Centre de interes
1. Ştiinţe - „Spune ce ştii despre.... ( păsări de curte)”
2. Artă -“Păsări de curte” – desen
3. Construcţii -Puzzle’’ ( păsări de curte)

ALA2:

1. Joc de mişcare -,Păsărică mută-ţi cuibul”


2. Joc de atentie -,,Unde am ascuns puişorul”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


Domeniul limbă şi comunicare (DLC) cu elemente din Domeniul Om şi societate (DOS), ”Puişorul
cafeniu” – memorizare
Domeniul estetic şi creativ (DEC)- activitate artistico-plastică - ,,Puişorul cafeniu” –tăiere şi lipire

MIJLOCUL DE REALIZARE: activitate integrată (de o zi), povestirea educatoarei, tăiere și decupare, centre
de interes, jocuri de mişcare

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

A 1.1. Îşi coordonează muşchii în desfăşurarea unor activităţi diversificate, specifice vârstei;
A 1.3. Utilizează mâinile şi degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte/ instrumente (cuburi de
construcţie,creioane colorate);
B1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice;
B 4.1 Recunoaşte şi exprimă emoţii de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc;
C 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă;
C 3.2. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale şi practice, în conversaţii şi
povestiri creative;
D 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui
(comunicare receptivă);
D 1.2. Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor
etc. (comunicare expresivă);
D 2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii
(comunicare expresivă);
D 2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
E 2.1. Demonstrează familiariza
rea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;
Comportamente
OBIECTIVE vizate
OPERAŢIONALE: Obiective operaționale
D2.1. Demonstrează capacitate de O1.Preşcolarul va fi capabil să-şi exprime şi motiveze
comunicare clară a unor idei, nevoi, dorinta, pe baza exemplului dat;
curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii (comunicare O2. Să reţină conţinutul de idei al poeziei, îmbogăţindu-şi
expresivă); sfera de reprezentări despre păsările de curte;
C1.2. Inițiază activități de învățare si O3. Să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv,
interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul respectând pauzele, folosind un ton şi un ritm potrivit;
apropiat
O4. Să respecte regulile privind ordinea la locul de lucru ;
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu O5. Să coopereze cu membrii grupului din care face parte în
consecventă vederea realizării sarcinilor propuse ;
B1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de O6. Să relaţioneze/ socializeze între ei ;
primire a ajutorului în situaţii problematice
O7. Preşcolarul va fi capabil să execute cu sprijin/ fără sprijin
specifice;
sarcini de realizare a unor materiale de învăţare:-“Păsări de
curte” – desen , „Puzzle’’ ( păsări de curte)- joc de
A1.3. Utilizează mâinile şi degetele în construcţie, exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
manipularea corespunzătoare a unor mâinii;
obiecte/instrumente (cuburi de construcţie, O8. Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială ca bază a
creioane); cunoştinţelor practice, pentru a fi capabili să se implice în
C3.1. Manifestă creativitate in activități realizarea acţiunilor trasate, valorificând deprinderile de lucru
diverse însuşite ;
C3.2. Demonstrează creativitate prin activități
artistico-plastice, muzicale ți practice, in
conversații si povestiri creative
O9.Preşcolarul va fi capabil să redea ideile principale ale
D1.2.Demonstrează înţelegerea unui mesaj povestirii, cu ajutorul întrebărilor educatoarei ;
oral, ca urmare a valorificării ideilor, O10. Preşcolarul va fi capabil să enumere persoajele poveştii,
emoţiilor, semnificaţiilor etc. (comunicare având ca sprijin jetoanele cu păsări;
expresivă); O11. Să reţină cuvinte şi expresii noi şi să le integreze în
D2.3. Demonstrează extinderea progresivă a contexte noi prin formulare de propoziţii (,,cafeniu” ,,
vocabularului; îndoială” , ,, ponosit” );

Mijloace de învăţământ: planşă cu păsări de curte, planşă cu imagini din poezie,planşă model cu puişorul
cafeniu,puzzle cu păsări de curte, jetoane cu păsări,scrisoare, hârtie glasată, lipici,recompense.
Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia dirijată, memorizarea, recitarea, exerciţiul,
demonstraţia, turul galeriei, explozia stelară.
Forme de organizare a activităţii: frontală, de grup, individuală.
Mijloace de învăţământ: planşă cu păsări de curte, planşă cu imagini din poezie,planşă model cu puişorul
cafeniu,puzzle cu păsări de curte, jetoane cu păsări,scrisoare, hârtie glasată, lipici,recompense.
Durata: o zi
Evaluare: Ţinând cont de faptul că proiectarea activităţii s-a axat pe comportamente, pe parcursul activităţii
integrate vor fi evaluate următoarele aspecte:
-acurateţea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările referitoare la poveste;
-calitatea şi acurateţea produselor activităţii;
-corectitudinea executării mişcărilor în timpul jocurilor de mişcare, a rutinelor şi tranziţiilor,
-numărul de încercări şi reuşitele, în cazul jocului liber
-gradul de manifestare generală a comportamentelor şi atitudinilor urmărite şi nivelul de autonomie demonstrat.
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Bibliografie:
1. Preda, V. - coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
Cheorghe-Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
2. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005;
3. *** Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008;
4. Revista INVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR Editura Arlechin –număr tematic, proiectare integrată;
5. www.didactic.ro

ADP
 Întâlnirea de dimineaţă:
,,SĂ ŞTII SĂ AŞTEPŢI!”
 Rutine
 Tranziţii:

in

ADE

Domeniul limbă şi comunicare ALA1: Centre de interes


(DLC) cu elemente din Domeniul
Om şi Societate (DOS) –”Puişorul 1.Ştiinţe - „Spune ce ştii
cafeniu” – memorizare despre.... ( păsări de curte)”

Domeniul estetic şi creativ (DEC)- Activitate integrată 2.Artă -“Păsări de curte” –


activitate artistico-plastică desen
- ,,Puişorul cafeniu” –tăiere şi lipire
“PUIȘORUL” 3.Construcţii -Puzzle’’ ( păsări
de curte)
ADP+ALA1+DLC+DEC

ALA2
1.Joc de mişcare - Păsărică mută-ţi
cuibul”

2.Joc de atentie - Unde am ascuns


puişorul”

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă:


,,Să ştii să aştepţi!”

Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei:
„ Bună dimineaţa puişorilor
Mă bucur că sunteţi aici.
A început o nouă zi.
Bună dimineaţa dragi puişori!”
Prezenţa:
După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?

Calendarul naturii
Se va reactualiza ,,calendarul naturii’’ amintind în ce anotimp suntem,în ce luna, în ce zi şi în ce dată,
marcând şi schimbările meteo, dacă este necesar. Activitatea de grup-joc ‘’Deschideţi urechea bine’’(cu graiul
animalelor)
Noutatea zilei
*este o zi specială pentru că avem oaspeţi;
Le povestesc copiilor, că de dimineaţă, venind la grădiniţă am întâlnit un puişor care era foarte supărat. L-
am întrebat de ce este aşa de abătut şi dacă pot să îl ajut cu ceva. Mi-a povestit ca mama lui este foarte supărată
pentru că el este diferit de fraţii lui. Ştiind că în grupă sunteţi copii descurcăreţi m-am oferit să îl ajut împreună
cu voi.

Tranzitie: - ,, Trenuleţul păsărilor”

Se anunta apoi tema zilei şi se trece la prezentarea centrelor, a materialelor şi


sarcinilor ce urmează a fi rezolvate în fiecare centru cu ajutorul materialelor primite de la puişor. Se vor duce la
sectoare in functie de ecusoane primite in prealabil.
Dar să începem lucrul
Şi să avem mult spor
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la sector.
La sectorul ,,Ştiinţe”-- ,,Ce ştii despre” ( păsări de curte)
La sectorul ,,Artă” copiii vor colora păsări de curte;
La sectorul ,,Joc de masă”: puzzle ,,Păsări de curte”
Educatoarea va lucra împreună cu copiii din centrul Artă, dar va supraveghea
şi activitatea din celelalte centre. Prescolarii se vor roti trecand de la un centru la altul.
Se analizează produsele muncii din fiecare sector, folosind metoda turul
galeriei, copiii fiind aplaudaţi. Se trece apoi cu ajutorul tranziţiei ,,Deschide urechea bine” la desfăşurarea
activităţii integrate ,, Puişorul”
Activitatea din domeniul ,, Limba şi comunicare” se desfăşoară frontal prin memorizarea poeziei ,, Puişorul
cafeniu”.Dupa terminarea memorizării copiii vor servi masa -se iese la baie pentru spalarea mainilor(rutina si
tranzitie):
Randul iute sa-l formam
Lângă uşă ne aşezăm
Şi cuminţi să aşteptăm
Către baie să plecăm.
.Apoi la domeniul ,,Om şi societate” vom tăia si lipi puişorul.

In partea a trea a zilei vom juca “Păsărică mută-ţi cuibul”- joc de mişcare, “Unde am ascuns puişorul?”- joc
de atentie. Se explica regulile jocului si se executa de cateva ori.

Apreciez activitatea copiilor, implicarea lor în rezolvarea sarcinilor, în jocurile desfăşurate.

La sfarsitul zilei copiii vor forma trenuletul, vor saluta si vor merge acasa.

DRAGI COPII,

Sunt puişorul cafeniu din poezia cu acelaşi nume. Mama mea este supărată deoarece eu sunt diferit de
frăţiorii mei.Va rog sa ma ajutati astazi pe parcursul activitatilor prin participarea la cateva probe usoare
pentru voi , dar grele pentru mine, deoarece nu am fost niciodata la grădiniţă. Cu fiecare proba rezolvata ma voi
apropia mai mult de mama şi frăţiorii mei.

Eu va scriu probele deoarece sunt sigur ca ma veti ajuta si va trimit si materialele de care aveti nevoie.
Va multumesc dinainte si va voi fi foarte recunoscator.
PROBA I : sa răspundeţi corect la întrebările despre păsări de curte ;
PROBA II :sa coloraţi corect păsările de curte;
PROBA III: sa realizaţi corect un puzzle;
PROBA IV :sa memoraţi poezia ;
PROBA V : sa realizati cat mai corect si frumos puisorul pentru ca mama să nu mai fie tristă;
PROBA VI : sa ma invatati si pe mine jocuri, cantece si poezii.

SEMNEAZĂ
Puişorul cafeniu

A.L.A.1:

CENTRE DE INTERES:

I.ŞTIINŢĂ:

Tema activităţii: ,, Ce ştii despre.....” ( păsări de curte)

Obiective operaţionale:

 să recunoască denumind păsările de curte;


 să reproducă onomatopee specifice păsărilor de curte;
 să stabilească corectitudinea sau incorectitudinea unor enunţuri, referitoare la păsările de curte;
 să recunoască părţile componente ale păsărilor de curte;
 să precizeze cu ce se hrănesc păsările de curte;
 să denumească foloasele pe care le avem de la păsările de curte.
Metode didactice: observaţia,conversaţia.
Mijloace de învăţământ: planşe, cărţi cu păsări de curte.

II.ARTĂ:
Tema activităţii: -“Păsări de curte” – desen
Obiective operaţionale:

 Să coloreze păsările de curte;


 Să folosească culorile corespunzatoare pentru fiecare imagine;
 Să respecte spațiul de colorat;
 Să-și aleaga imaginea pe care o dorește din cele care se găsesc la centru artă;
 Să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate.
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca în echipă.
Mijloace de învăţământ: creioane colorate, fişe de lucru.

III.JOC DE MASĂ:

Obiective operaţionale:

 Să recunoască elementele din imaginile date;


 Să imbine piesele pentru a obține imaginea;
 Să colaboreze cu colegii pentru a obţine tema propusă.
Metode didactice: conversaţia, exerciţiul, problematizarea.

Mijloace de învăţământ: plicuri cu imagini și piese care formează acele imagini.

S-ar putea să vă placă și