Sunteți pe pagina 1din 8

Şcoala cu Clasele I-VIII Nr.

8 Piatra Neamţ
Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 5 Piatra Neamţ
Professor PIPP Liliana Simion

Proiect didactic
”Găinuşa cea moţată”
Etape, momente şi mijloace de realizare a unei lecţii prin intermediul
teoriei registrelor de comunicare

Data: 10.11.2012
Educatoare: Liliana Simion
Unitatea de învăţământ: Şcoala cu Clasele I-VIII Nr. 8 Piatra Neamţ: Structura Grădiniţa cu Program
Prelungit Nr. 5 Piatra Neamţ
Grupa: Mijlocie „Isteţii”
Domeniul, Activitatea: Domeniul Limbă şi Comunicare
Tema activităţii: „Găinuşa cea moţată”, de Călin Gruia
Tipul de activitate: verificare şi consolidare
Forma de realizare: repovestire
Scopul activităţii: consolidarea deprinderilor de a nara cu ajutorul ilustraţiilor episoade scurte dintr-o
poveste, respectând succesiunea lor
Obiective operaţionale:
o1: să formuleze propoziţii scurte şi corecte din punct de vedere gramatical;
o2: să respecte succesiunea episoadelor poveştii;
o3: să urmărească linia unei unei poveşti concomitent cu succesiunea imaginilor prezentate;
o4: să demonstreze înţelegerea textului prin repovestire;
o5: să utileze vorbirea dialogată;
o6: să extragă morala poveştii;
o7: să înţeleagă rolul unei echipe;
o8: să acţioneze ca o echipă.

Strategii didactice:
1
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, povestirea, problematizarea,
demonstraţia, jocul, lucrul în echipă; Metode interactive de grup: Cubul, Piramida, Diagrama
Venn, Interviul.
2. Mijloace de învăţământ: „Carte de poveşti”, ecusoane cu frunze de diferite culori, ilustraţii,
siluete ale personajelor, măşti, mijloace audio-video (videoproiector, laptop, ecran de proiectare,
casetofon).
*Zâna Toamnei (interpretată de un copil mai mare, şcolar)

Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe


Forme de evaluare:
a. Continuă: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza acţiunilor şi răspunsurilor,
corectarea imediată a greşelilor, aplauze.
b. Finală: evaluare globală, a echipelor şi individuală.
Resurse bibliografice:
1. Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed. V& I Integral, Bucureşti,
2005;
2. Poveşti, povestiri şi basme, culegere de texte, Ed. Tehno-Art (lipsă an);
3. Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup – ghid metodic, Ed.
Arves, Craiova, 2002;
4. Ezechil, L., Păişi Lăzărescu, M., Laborator preşcolar – ghid metodologic, Ed. V& I Integral,
Bucureşti, 2001;
5. Varzari, E., Taiban, M., Manasia, V., Gheorghian, E., Cunoaşterea mediului înconjurător şi
dezvoltarea vorbirii – Metodică, Manual pentru liceele pedagogice de educatoare,
Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1973.
Momentul organizatoric:
- Se amenajează sala de grupă pentru activitate: scăunelele se dispun în semicerc iar materialele
necesare se aşează pe măsuţa din faţa copiilor;
- Se împart ecusoanele pe echipe (înainte de a intra în sala de grupă);
- Intrarea copiilor în sala de grupă.

Desfăşurarea activităţii:

2
Nr. Eveniment Strategii Evaluare Registre de
crt. didactic Conţinut ştiinţific didactice (instrumente comunicare
şi indicatori)
1. Captarea - Momentul se realizează Conversaţia
atenţiei prin apariţia Zânei
Toamnei care aduce
„Cartea cu poveşti”: Auditiv
Bine v-am găsit, copii voinici,
Pe voi vă căutam, fără-ndoială,
Şi fiindcă v-am găsit tocmai
aici,
Nu am venit cu mâna goală.

Am camere de roade pline,


La fel cum este o cămară,
Le-aţi învăţat, le ştiţi prea bine,
Dar pentru voi am ales altă
comoară.

Din biblioteca mea cea mare,


O carte v-am adus în dar,
Vreau să vă pun la o-cercare, Auditiv,
E primul pas spre-abecedar.
vizual
V-o las cu drag să o priviţi, să
povestiţi,
Şi vă promit şi altele să vă
trimit,
Iar dacă doamna îmi va spune
că citiţi,
Chiar o surpriză vă aşteaptă la
sfârşit.
(autor: educatoare Mona
Agache)
2. Intuirea - Voi sprijini copiii să Conversaţia Vizual,
materialelor intuiască, descopere Demonstraţia kinestezic,
„cartea” şi povestea din Explicaţia auditiv
carte;
3
- Vom purta un scurt dialog
despre însemnătatea
cărţilor, despre cum arată
o carte, despre locul unde
trebuie păstrată o carte,
despre importanţa cărţilor
pentru oameni;
3. Reactualizarea - Voi solicita copiilor să Conversaţia Evaluare vizual
cunoştinţelor recunoască personaje şi curentă
poveşti cunoscute, din Aprecieri
imaginile prezentate pe verbale
ecranul videoproiectorului
4. Anunţarea - Copiii recunosc povestea Conversaţia Vizual,
temei şi a ce va fi repovestită, după Explicaţia auditiv
obiectivelor una din imaginile „cărţii”;
- Se menţionează titlul
poveştii ce va fi
repovestită şi obiectivele
într-o manieră accesibilă
copiilor
5. Prezentarea - Pe baza imaginilor Povestirea Aprecieri Vizual
conţinutului şi prezentate cu ajutorul Conversaţia verbale
dirijarea videoproiectorului, copiii
învăţării vor repovesti cele şase
momente principale ale Auditiv
poveştii, respectând
succesiunea logică a
acestora:
a) Plecarea în pădure a
găinuşei „moţate” şi
cocoşelului „pintenat”;
b) Cearta dintre cei doi şi
întâlnirea cu broscuţa
4
ţestoasă;
c) Întâlnirea cu acul, gestul
broscuţei şi sosirea la
han;
d) Discuţia dintre vulpoiul
hangiu şi cei trei drumeţi
despre cum îşi vor plăti
găzduirea,
e) Demascarea vulpoiului şi
planul acului pentru
salvarea prietenilor;
f) Pedepsirea vulpoiului, auditiv
scăparea celor trei
prieteni şi morala
poveştii.
- Momentele poveştii vor fi
repovestite de câte unul,
doi copii din fiecare
echipă.
- Copiii vor interpreta
cântecul „Găinuşa cea
moţată” (versuri: Teo
Trandafir, CD Cutiuţa
Muzicală 3)

6. Obţinerea - Prin folosirea metodei Metoda Aprecieri Kinestezic


performanţei interactive de grup cubului verbale
Cubul copiii vor puncta Conversaţia Vizual
principalele momente ale Explicaţia
poveştii, respectând Jocul auditiv
etapele metodei:
- Descrie anotimpul în

5
care se petrece acţiunea;
- Compară
comportamentul găinuşei
cu al cocoşului;
- Asociază gestul
broscuţei cu mesajul de
avertizare;
- Analizează planul
conceput de ac pentru a-
şi salva prietenii;
- Aplică ceea ce ai aflat
despre vulpoi în alte
poveşti;
- Argumentează după
păţania găinuşei
„moţate” următoarele
versuri:
Vreţi să ştiţi ce-a fost apoi?
De la hanul cu pricina
Repede fugi cocoşul,
Dar mai repede găina!
7. Asigurarea Prin utilizarea metodei Metoda Aprecieri Auditiv,
retenţiei şi piramidei, copiii vor Piramidei verbale Kinestezic,
transferului recunoaşte personajele după Conversaţia Aprecieri vizual
ghicitorile spuse de Jocul asupra
educatoare, vor primi exprimării
măştile personajelor pe care
le recunosc, îşi vor ocupa
locurile în piramidă, vor
forma cupluri (cocoşul şi
găinuşa, broscuţa şi acul,
acul şi vulpoiul) care vor
sintetiza prin dialog
6
momentele poveştii
8. Evaluarea - La finalul activităţii, Zâna Diagrama Aprecieri Vizual
Toamnei va deschide Venn asupra Auditiv
Cubul din care vor ieşi Jocul participării la kinestezic
siluetele personajelor; Interviul activitate
- Fiecare echipă îşi Conversaţia.
desemnează un
reprezentant care îşi va
alege un personaj;
- În cele două cercuri (roşu
şi negru) ale Diagramei
Venn, copiii vor aşeza
siluetele, ţinând cont de
cerinţa metodei (explicată
de educatoare): siluetele
ce reprezintă personajele
pozitive vor fi aşezate în
cercul roşu, cele care
reprezintă personaje
negative în cercul negru,
iar cele care se transformă
din personaj negativ în
personaj pozitiv în Aprecieri şi
intersecţia dintre cele două stimulente
cercuri;
- Se fixează titlul poveştii şi
momentele importante
prin identificarea copiilor
cu câte un personaj;
- Se fac aprecieri asupra
calităţii răspunsurilor şi
implicării copiilor

7
(inclusiv în echipă)
9. Încheierea Zâna Toamnei va oferi Aprecieri
activităţii fiecărui copil o carte în verbale
dar.

S-ar putea să vă placă și