Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Gradinița “Strop de rouă”


NIVEL/ GRUPA: I / Mică 4” Elefănțeii”
DATA : 08.02.2023
PROF.ÎNV.PREȘC. : MIRICĂ F. ROXANA FLORENȚA
TEMA ANUALĂ: ”Cum este/a fost și va fi pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI : ”PRIETENI NECUVÂNTĂTORI”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:”Animalele pădurii"
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DLC (Educarea limbajului)
TEMA ACTIVITAȚII: ”Turtița fermecată”-poveste populară rusească
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
SCOPUL:
Exersarea deprinderii de exprimare orală corectă din punct de vedere gramatical;
Îmbogățirea vocabularului cu expresii și cuvinte noi( turtița ; rumenită; prispă) ;
Dezvoltarea dragostei pentru literatură și pentru povești.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili :
O1- să precizeze titlul poveștii;
O2 - să denumească personajele din poveste respectând firul logic al poveștii;
O3 - să găsească intrusul apărut printre personajele poveștii;
Domenii de dezvoltare:

. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii:


. Dezvoltarea socio-emoțională.
. Dezvoltarea cognitivă și de cunoaștere a lumii.

1. - Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute.


2. - Mesaje orale în diverse situații de comunicare.

Comportamente vizate:

B. 1.1. Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicarea


receptivă).
D. 1.1. Identificarea unor relații, operații și deducții logice in mediul apropiat.
C. 1.1. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor, etc. (Comunicarea logică)

1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă);
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, că urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: povestirea, conversația, explicația, observația.
MIJLOACE DIDACTICE : Ilustrații poveste, machetă cu siluete reprezentând personaje
poveste,recompense.
Forme de realizare: Frontal, individual.
DURATA: 15-20 minute.
BIBLIOGRAFIE:
- Taiban, Maria, Birseti, E., Vornicu, V. – „Cunoștințe despre natură și
om în grădinița de copii”, EDP, București, 1979;
- „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, (3-6/7)-2019
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Conținut științific Strategii Evaluare


didactice didactice
Se asigură condiţiile optime pentru o
Moment bună desfăşurare a activităţii. Observarea
organizatoric directa
Captarea atenției Se realizează prin introducerea unui
iepure marionetă( iepurele Bocanilă) Conversația Frontala
care va purta o conversație cu preșcolarii
despre animalele sălbatice întâlnite la
noi în țară.
Se anunță titlul poveștii ,, TURTIȚA
Anunțarea temei si a FERMECATĂ" povestea populară Explicația
obiectivelor rusească și se prezintă obiectivele pe
înțelesul copiilor.

Se expune conținutul poveștii cât mai


clar, expresiv, ţinând cont de modularea Conversaţia
Dirijarea învățarii vocii, a ritmului vorbirii. Se vor folosi Explicația
concomitent cu povestirea planșe Expunera
ilustrative, reprezentând momentele
principale ale poveștii. Se explică Evaluare
cuvintele necunoscute, prin utilizarea orală
unor sinonime, fără a întrerupe firul
povești.(„turtița” ;„rumenită” ;
„prispă””).

Planul de idei al poveștii:


1.Moșul o roagă pe babă să- i facă din Conversația
resturile de făină găsite,o turtiță. Explicația Evaluare
2.Odată scoasă din cutor,turtița prinde orală
viață și fuge rostogolindu-se.
3.În drumul ei prin pădure se întâlnește
cu : iepurele,lupul,ursul și vulpea.
Fiecare vrea să o ademenească ca să o
poată mânca .
4.Turtița păcălește cu cântecul ei pe
iepure,lup,urs.Însă pe vulpe nu reușește,
aceasta mâncând-o în cele din urmă.
Se va realiza pe baza unui set de Conversația Evaluare
Fixarea cunoștințelor întrebări, cu ajutorul planșelor care Exercițiul orală
reprezintă momentele importante ale Problematizarea
poveștii.

-”Cum se numește povestea? ”


-„Ce a pregătit baba la cuptor ,din
făină,pentru moș?”
-„Unde a așezat baba la răcit , turtița ?”
-„Ce a făcut turtița ?”
-„Cu ce animal s-a întâlnit aceasta în
pădure,prima dată ? ”
-”Ce voiau să-i facă fiecare,turtiței?”
-„Pe care din animale a reușit turtița să
le păcălească ?”
-„Cum îi păcălea turtița pe aceștia?”
-„Cine a mâncat o până la urmă ?”.

Evaluarea activității Se solicită copiilor să aleagă siluete cu Conversația Evaluare


personajele din povestea ascultată și să Exercițiul orală
le așeze pe machetă. Printre siluete se Problematizarea
află și un ,,intrus”.

Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de


activității desfășurare a activității și se oferă Conversația Evaluare
recompense. orală

S-ar putea să vă placă și