Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 28.09.2022
Unitatea de învăţământ: Grădinița cu Program Prelungit „Țara Copilăriei” Călărași
Grupa: mică
Tema anuală de studiu: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii: ”Eu și familia mea”
Categoria de activitate: activitate pe domenii experiențiale DLC
Tema activității: ”Tu ești mămica mea?” de P.D. Eastman
Tipul activității: activitate de comunicare de noi cunoștințe
Mijloacele de realizare: lecturae ducatoarei
Scopul: Dezvoltarea elementelor de competenţă specifice comunicării prin modalități diverse: audierea unui text literar;
rezumarea textului literar pe baza imaginilor; exprimarea realității surprinse în textul literar prin mijloacele activității
practice;

Obiective operaţionale:
O1 – Să redea ideile principale ale textului audiat, în ordine succesivă, pe baza imaginilor – suport;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil este capabil să redea ideile principale în ordinea firească a
evenimentelor
O2 – Să formuleze răspunsuri la întrebările cadrului didactic, utilizând informaţiile primite prin audierea textului
lecturat;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil este capabil să ofere răspunsuri la întrebările cadrului didactic..
O4 – Să exprime prin tehnica lipirii secvența finală a realității surprinse în povestire;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil realizează corect secvența finală – mama și puiul fericiți în cuib,
aplicând corect tehnica lipirii.
O5 – Să participe cu plăcere și interes la activitate, pe tot parcursul acesteia;
Obiectivul se consideră realizat dacă, pe tot parcursul activității, copiii sunt activi pentru rezolvarea sarcinilor primite
și își exprimă liber bucuria și plăcerea de a participa la activitate prin atitudini și comportamente adecvate.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: povestirea, conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, surpriza.
Mijloace didactice:
Material demonstrativ: tablă magnetică, cartea ”Tu ești mămica mea?” de P.D. Eastman, imagini – support pentru textul
povestirii, scrisoare, legătură de vreascur, traistă, modelul educatoarei pentru lucrarea practică
Material distributiv: siluete pentru pasărea mamă, puiul de pasăre, cuibul, silueta unui copac, fire de sfoară, lipici,
şervețele umede.

Forme de organizare: frontal, grupal, individual


Resurse de timp: 15-20'
Resurse bibliografice:
1. MECTS – Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008
2. Elena Varzari, Maria Taiban – Metodica cunoaşterii mediului înconjurător, a dezvoltării şi corectării vorbirii
copiilorpreşcolari – Manual pentru liceele pedagogice de educatoare, Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 1978
3. VasileMolan – Didacticadomeniului „Limbășicomunicare” din învățământulpreșcolar, EdituraMiniped, 2017
4. P.D. Eastman, Tu ești mămica mea?, Editura Arthur, București, 2018.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Secvenţedidactice Conţinut Strategiididactice Evaluare


Metode şi Mijloace
procedee didactice
I. Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
Momentul activităţii:
organizatoric - dispunerea mobilierului în careu deschis;
- pregătirea mijloacelor și a materialelor
didactice;
- introducerea copiilor în sala de grupă
II. Descoperirea, înmijloculsălii de grupă, a Surpriza Legătură de Evaluare
Captarea atenţiei uneilegături de vreascuripe care suntprinse o Conversația vreascuri pe globală
trăistuță, în care se aflăcâtevaobiecte: o carte, care este prin
nișteimagini, o scrisoareșipatrupalete. prinsă observare
Cercetarea acestor obiecte de către copii și Traista cu directă
exprimarea părerii cu privire la existența materiale evaluare
obiectelor găsite. Imagini orală
suport individuală
pentru
povestire
Scrisoare

III. Citirea scrisorii de către educatoare: Explicația Scrisoare Evaluare


Anunțarea temei Dragi copii, globală prin
Am aflat că iubiți foarte mult poveștile și observare
de aceea v-am adus trăistuța mea cu povești. Da, directă
cu povești, pentru că în ea cred că ați găsit deja
cartea cu povestea ”Tu ești mămica mea?” de P.
D. Eastman. Tot în trăistuță cred că ați găsit déjà
și imagini din povesta pe care o veți afla astăzi.
Sper să o ascultați cu atenție.
IV. Lecturarea textului literar, după următorul plan Lectura Imagini Evaluare
Prezentarea de idei: educatoarei pentru textul globală prin
noului conținut Prezentarea mamei pasăre care clocea un ou. lecturii observare
Preocuparea mamei de a-i aduce de mâncare directă
puiului.
Plecarea mamei pasăre după mâncare.
Ieșirea puiului din ou.
Plecarea puiului să-și caute mama.
Întâlnirea puiului cu un pisoi, găină, dulău, vacă,
mașină, vapor, avion, ”Forn”.
”Fornul” l-a așezat pe pui la loc în copac.
Întoarcerea mamei pasăre la cuib.
Fericirea puiului de pasăre.
Asigurarea de către educatoarea, pe parcursul
expunerii, a:
-cursivităţii;
-clarităţii;
-succesiunii logice a ideilor;
-adecvării limbajului la vârsta copiilor şi la
nivelul lor de înţelegere;
-caracterului atractiv-emoţional prin nuanţarea
vocii, tonul cald, schimbarea ritmului vorbirii,
modelarea vocii, folosirea pauzelor, utilizarea
mimicii şi gesticii adecvate.
Explicarea cuvintelor şi expresiilor necunoscute
copiilor: oul sălta, dulău, ”Forn”
V. Fixarea conţinutului povestirii: Observaţia Imagini Evaluare
Dirijarea 1. Descoperirea în traistă a imaginilor – suport Conversaţia suport orală
învățării pentru textul lecturat şi aranjarea lor în ordinea Predarea – pentru textul individuală
și firească a derulării evenimentelor din povestire. învăţarea povestirii Evaluare
VI. 2. Analiza textului pe baza imaginilor: reciprocă practic-
Obținerea a) Rezumarea textului pe baza imaginilor. Exerciţiul acțională
performanței b)Precizarea răspunsurilor la întrebările Problematizarea individuală
formulate de educatoare:
- Care sunt personajele principale din poveste?
- Unde a plecat mama pasăre?
- Cea făcut puiul când a văzut că este singur în
cuib?
- Cu cine s-a întâlnit puiul în drumul lui?
- Ce a simțit puiul de pasăre când ”fornul” l-a
ridicat sus, sus de tot?
- Unde l-a așezat ”fornul” pe puiul de pasăre?
- Ce s-a întâmplat atunci cu mama pasăre?
-Cum s-a simțit puiul de pasăre când s-a întâlnit
cu mama lui?
- Tu cum te simți cînd îți revezi, reîntâlnești
mama?
c) Precizarea unui alt final pentru poveste.

VII. Realizarea scenei finale din poveste care ne arată Legătură de Evaluareora
Asigurarea feed- cât de bucuros este puiul de pasăre. Conversația vreascuri pe lăindividual
back-ului Pasul 1 – Stabilirea momentului în care puiul de Observația care este ă
pasăre este bucurs că și-a reîntâlnit mama și Explicația prins Evaluarepra
recitirea fragmentului respectiv. Demonstrația săculețul ctic-
Pasul 2 – Descoperirea materialelor necesare Exercițiul Siluetă acționalăgru
realizării scenei finale (fire de sfoară, paie, Problematizarea Ramură pală
crenguțe căzute din copaci, siluetele puiului de copac
pasăre, mama pasăre, ramura copacul); Fire de
Pasul 3 – Fixarea siluetelor celor două personaje sfoară, fulgi,
în locurile cuib; crenguțe
Intuirea materialului didactic: Siluete ale
Descoperirea materialelor aflate pe mesele celor două
copiilor; personaje
Identificarea şi denumirea materialelor Modelul
distribuite, pe baza întrebărilor educatoarei. educatoarei
Analiza modelului cadrului didactic: Lipici solid
Afişarea modelului cadrului didactic; Șervețele
Observarea modelului cadrului didactic; umede
Analiza şi descrierea elementelor componente ale
structurii realizate şi a materialelor utilizate
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru,
realizate concomitent de către cadrul didactic,
care evidenţiază următoarele etape şi tehnici de Tabla
lucru: magnetică
a) tratarea cu o cantitate suficientă de pastă de
lipit a copacului;
b) fixarea firelor de lână, crenguțe subțiri pe
spaţiul de lucru tratat cu pastă de lipit;
c) apăsarea cu degetele şi podul palmei pe toată
suprafaţa acoperită cu fire, crenguțe pentru a se
lipi, fără a murdări cuibul;
d) reluarea aceloraşi etape pentru fiecare siluetă
de pui și mama pui;
Încălzirea muşchilor mici ai mâinii, prin
următoarele exerciţii: Plouă!, Plouă cu găleata!,
Tună!, Fulgeră!, A ieşit soarele!
Executarea temei de către copii, în mod
individual, respectând indicaţiile cadrului
didactic, utilizând o tehnică de lucru corectă:
După urarea Spor la lucru!, cadrul didactic
monitorizează activitatea copiilor, insistând
asupra tehnicii de lucru şi respectării calităţii
estetice a lucrării, urmărind ca în dialogul
individual cu copiii, aceştia să precizeze ordinea
operaţiilor de lucru, materialele corespunzătoare
şi modul cum trebuie ele utilizate;
Ajutorarea copiilor care solicită sprijin sau
adresează întrebări;
Atenţionarea păstrării ordinei şi disciplinei;
Semnarea lucrărilor;
Fixarea lucrărilor realizate de copii pe tabla
magnetică;
Observarea, analiza și aprecierea de către copii a
lucărilor realizate de ei.
Copiii vor expune câteva situații din viața lor în
care au trăit aceleași emoții ca și Tobi.
VIII. Aprecierea, de către cadrul didactic, a Conversația Stimulente Evaluare
Evaluarea răspunsurilor copiilor, precum şi a modului de globală
performanțelor cooperare şi interacţiune în cadrul grupurilor prin
pentru formularea de întrebări și răspunsuri clare observare
și corecte din punct de vedere gramatical, a continuă
modului corect în care au redat povestirea, Evaluare
respectând etapele, realizarea scenei finale din orală
poveste. individuală

S-ar putea să vă placă și