Sunteți pe pagina 1din 7

SCOALA GIMNAZIALA NR.

1 CHIJIC

GRADINITA CU P.N. NR. 3 COPACEL

DE V. COLIN

PROF. PT. INVATAMANTUL PRESCOLAR:

CHIRILA ILEANA

8 MAI 2018
PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Ileana Chirila

GRADINITA CU P.N. nr. 3 Copacel

GRUPA: combinata

TEMA: Cand, cum si de ce se intampla?

SUBTEMA: La Poli

DENUMIREA ACTIVITATII: Povestea ursului cafeniu, de V. Colin

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

DLC/DOS: Povestea ursului cafeniu –lectura educatoarei

-confectionare macheta

TIPUL ACTIVITATII: transmitere si insusire de noi cunostinte

SCOPUL: -adoptarea unei atitudini pozitive fata de semenii sai, precum si


consolidarea abilitaţilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa asculte cu atentie un text lecturat si sa redea pe scurt continutul


povestii
- sa demonstreze intelegerea textului raspunzand la intrebari
imbogatindu-si vocabularul cu expresii si cuvinte noi
- sa decupeze pe contur siluetele date lipind pe spatele siluetelor
scobitori cu banda adeziva
- sa aseze siluetele pe macheta pentru a realiza scene din poveste

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, povestirea,


problematizarea, expunerea, explozia stelara, demonstratia.
MATERIAL DIDACTIC: urs de plus, textul povestii, ilustratii din
poveste, tabla magnetica, magneti, sabloane siluete, foarfece, scobitori,
banda adeziva, suport macheta.

FORMA DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri mici, frontal

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar (2008) M.E.C.T., Bucureşti


“Ghid pentru proiecte tematice” ,Editura Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005
Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, “Laborator preşcolar-ghid
metodologic”,Editura V&Integral, Bucureşti, 2005;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONTINUTUL INVATARII METODE EVALUARE


ACTIVITATII DIDACTICE

MOMENTUL Asigurarea condiţiilor necesare pentru Observarea


buna desfăşurare a activităţii: comportamentelor
ORGANIZATORIC
-aerisirea sălii de clasă; copiilor
-amenajarea în semicerc a scaunelelor;
-pregătirea materialului didactic;

CAPTAREA Voi prezenta copiilor o jucărie pe Conversatia Observarea


care am găsit-o pe stradă în timp ce comportamentului
ATENTIEI veneam la grădiniță. Este o jucărie tare copiilor
supărată, dar nu știm ce s-a întâmplat sau Analiza
cine a supărat-o. Așa că am luat-o și am
raspunsurilor
adus-o la grădiniță să vedem ce putem
face pentru ca ea să nu mai fie supărată.
Oare ce s-o fi întâmplat?

REACTUALI- Despre ce am vorbit noi in aceasta Conversatia Observarea


comportamentelor
saptamana? ( zonele polare) Problematizarea
ZAREA CUNOS- Analiza
Ce stim noi despre zonele polare? răspunsurilor
TINTELOR Ursuleţul pe care eu l-am gasit tocmai s-a
întors de la Polul Nord unde a avut foarte
multe peripeţii.Daca ma urmariti cu atentie
o sa aflati ce i s-a întâmplat.

ANUNTAREA Am să vă citesc acum ”Povestea ursului Conversatia Observarea


cafeniu” , de V. Colin si mai apoi vom
comportamentului
TEMEI SI A realiza prin decupare o macheta cu scene
din poveste. copiilor
OBIECTIVELOR

DIRIJAREA Cu ajutorul unui ton expresiv, nuanţat, Expunerea Observarea


comportamentului
cu o mimică adecvată şi respectând
INVATARII copiilor
succesiunea logică a evenimentelor din
text voi reda conţinutul poveştii.
Planul de idei:
a) Întâlnirea cu focile.
b) Întâlnirea cu ursii albi.
c) Întalnirea cu pinguinii.
d) Sapunirea ursului si
transformarea intr-un urs alb
e) Întalnirea cu ceilalti ursi albi care
raman uimiti de frumusetea lui.
f) Dislocarea sloiului de gheata si
salvarea puiului de urs alb
g) Momentul întâlnirii cu mama
ursoaică.
Observarea
Pe parcursul expunerii poveştii explic
comportamentului
semnificaţia cuvintelor necunoscute.
copiilor
In timpul lecturarii prezint copiilor un set
de planșe reprezentând momentele
principale ale poveștii asezandu-le in
ordinea cronologică a desfășurării
evenimentelor.

OBTINEREA -Cum se numeşte povestea? Conversatia Orala


Voi ruga un copil să aşeze la panou, în
Problemati-
PERFORMANTEI ordine, scenele din poveste. În timp ce se
aşează ilustraţiile, alt copil va reda zarea
conţinutul poveştii după imagini.
Povestirea
Cu ajutorul intrebarilor formulate prin
intermediul metodei „explozia stelara”,
copiii vor desprinde ideile principale ale
povestirii.
Este dezvaluita steaua mare pe care
este scris titlul povestii. Fiecare copil isi
Explozia stelara
alege o pereche si cate o stea mica pe care
se afla cateva intrebari. Fiecare echipa
raspunde repede la intrebarile de pe
steluta si o aseaza langa steaua mare.
Se scoate morala poveştii:
„Crezi că-mi pasă că te ştiu
Negru, alb sau cafeniu?
Inima să-ţi fie dreaptă.
Eu te judec după faptă”

ASIGURAREA Impreuna vom realiza o macheta cu


scene din poveste.
RETENTIEI SI
Explicarea si demonstrarea modului Explicatia
TRANSFERULUI de lucru: prima data vom decupa Demonstratia
pe contur siluetele personaje
din poveste, apoi pe spatele lor vom
lipi cate o scobitoare cu banda
adeziva pentru ale putea aseza
pe macheta.
Înainte de-a începe activitatea facem
câteva exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mâinii, apoi ne apucăm de
treabă.
- ne jucam cu bulgari
- facem bulgari
- ne incalzim mainile de frig
inchizand si deschizand pumnii
scuturam mainile.
Urez copiilor „spor la lucru” şi îi voi
supraveghea şi acorda ajutorul celor mai
mici.

EVALUAREA Macheta obtinuta va fi evaluata de catre Conversatia Aprecieri verbale


copii si educatoare, precum si modul de
lucru al acestora si participare la activitate.

INCHEIEREA Drept mulţumire, copiii vor primi Conversatia


recompense pentru munca depusă.
Explozia stelara

1.Cine rade de ursul cafeniu?


CINE?
2.Cine il respinge pe ursul cafeniu?

3.Cine salveaza puiul?

4. Cine conduce masina?

CE? UNDE?

1.Ce cauta ursul cafeniu 1.Unde merge ursul cafeniu?


la Pol?
2. Unde sta puiul de urs alb?
2. Ce fac ursii albi cu Povestea
ursul cafeniu? ursului
3. Ce il indeamna cafeniu
pinguinul pe ursul
cafeniu?

DE CE?
CAND?

1.De ce au ras ursii de el? 1.Cand sepetrece actiunea textului?

2. De ce s-a sapunit ursul cafeniu? 2. Cand se sapuneste ursul cafeniu?

S-ar putea să vă placă și