Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

pentru activitate integrat de o zi Data: 15.11.2012 Educatoare: Petrovan Monica Unitatea de nvmnt: G.P.P. Nr.28 Baia Mare Nivelul/Grupa: nivel I / grupa Stelutelor Tema anual de nvare: Cand/cum si de ce se intampla? Tema proiectului: Toamna cu papuci de frunze Tema sptmnal: Cosul cu legume de toamna Elementele componente ale activitii integrate: - A.D.P.- ntlnirea de diminea Un zambet o floare , Cum e vremea? discuii libere Tranziii: - salutul copiilor -Piticii si uriasii - Iepurasii la varza - Toamna harnica - Eu sunt iepurasul Tup Rutine: - exersarea unor deprinderi igienice Spalam mainile Activitati - A.L.A. 1. ST. Legumele- izvor de sanatate JM Te rog sa-mi dai jumatatea C.Rafturi pentru camara - A.D.E. DOS Morcovul si rosia- Mototolire si lipire DEC - Acum e toamna da - predare cantec A.L.A. 2. - Joc muzical de miscare Iepurasu-n iarba

Scop: DOS: Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor produse simple DEC : Formarea capacitatii de exprimare prin muzica

Obiective operaionale: ADE DOS: DEC: ALA1: s participe activ la ntlnirea de diminea, salutnd i interacionnd cu cei din jur; sa formeze cu ajutorul cuburilor si pieselor lego un ansamblu care sa reprezinte un raft pentru camara Strategii didactice: a) Metode i procedee: conversaia, observaia, exerciiul, explicaia, demonstraia, b) Resurse materiale: jetoane, cuburi, hartie creponata, lipici, hartie , fise, imagini cu anotimpul toamna, jetoane-jumatati c) Forme de organizare: frontal, individual, Durata: 45 min Bibliografie: - Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, ED. a II-a revizuit i adugit, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005 - Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009 - Elemente de Pedagogie Precolar aplicat, Ed. Universitii din Oradea, 2006 sa asculte cu atentie cantecul intonat de educatoare sa manifeste interes pentru activitate sa cunoasca materialele si instrumentele de lucru, aplicand reguli de utilizare a acestora sa mototoleasca hartia creponata prin miscari circulare ale palmelor

Proiect de activitate

Educatoare Monica Petrovan

Scenariul activitii
Dupa ce au intrat in grupa copiii se aseaza pe scaune in semicrec. Sunt incantati de prezenta iepurasului Tup,( care este suparat k nu mai are morcovi, si nici varza si cosul lui este gol, si este tare trist).Il salutam si ne tot intrebam oare ce se intampla cu el? Oare de ce o fi asa trist? Dupa ce ii facem o promisiune ca il ajutam , vom trece pe la calendarul naturii unde vom prezice vremea, dupa care copiii sunt invitati la sectoare unde ii asteapta materialele pregatite. Si ca sa-l inveselim un pic pe iepurasul Tup ii cantam un cantecel :Eu sunt iepurasul tup La sectorul ST vom vorbi despre vitamine din legume, la sectorul JM vom forma cu ajutorul jetoanelor din jumatati un intreg, iar la sectorul constructii vom construi rafturi pentru camara,pentru a depozita morcovii si varza Iepurasului Tup. Dupa terminarea activitatii la sectoare ne indreptam spre iepurasul Tup si ne asezam pe scaunele si ii povestim iepurasului sa stea linistit ca deja i-am terminat laditele pentru morcovi si varza. In continuare le propun copiilor sa invatam un cantecel si il invitam si pe iepusul Tup sa cante cu noiAcum e toamna daDupa predarea cantecului( cantarea model , exercitii de respiratie si ex ritmice, invatarea pe fragmente) ne indreptam spre mese unde sunt pregatite materialele pentru activitatea practica mototolire lipire morcovi si varza, intonand cantecul Toamna harnica Dupa intuirea materialelor si demonstrarea tehicii de lucru copii isi incep activitatea individuala mototolire si lipire. Dupa terminarea lucrarilor , Iepurasul Tup este foarte multumit si fericit ca are muti morcovi si multa varza , pe care o sa le aseze in ladite , avand provizii suficiente pentru iarna. De asemenea le multumeste copiilor pentu ajutor , iar noi il mai asteptam pe la noi cu nerabdare.

Evenimentul didactic 1. Captarea ateniei 2. Enunarea scopului i a obiectivelor 3. Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvrii

Coninutul tiinific Se realizeaz prin prezenta unui iepuras, (mascota) iepurasul Tup. Se comunic tema i obiectivele ce urmeaz a fi atinse pe parcursul activitii. Dupa intalnirea de dimineata si promisiunea pe care i-am facut-o iepurasului Tup ne continuam activiatatea la cele trei sectoare: stiinta , joc de masa si constructii. Tranzitie: Eu sunt Iepurasul Tup DEC: - continuare Se face o scurta conversatie cu privire la starea iepurasului Tup , si il linistim prin faptul ca am construit ladite pentru depozitarea legumelor. Si ca sa-l facem sa se simta mai bine il rugam sa invete un cantecel cu noi. Acum e toamna da- primele doua strofe Voi face cantarea model, dupa care vom executa exercitiile ritmice si ex de respiratie dupa care vom invata cantecul pe fragmente. DOS Si dupa ce l-am inveselit un pic pe Iepurasul Tup, ne indreptam spre masute repetand cantecul Toamna harnica pentru a mototoli si lipi morcovul si varza. Dupa intuirea materialelor si explicarea sarcinilor de lucru, executam exercitiile de incalzire a musculaturii mici a mainii, ne apucam de treaba. Ofer copiilor indicatii si ajutor daca este necesar si supraveghez

Strategiile didactice Conversaia Observaia Conversaia

Evaluare

Conversaia Observaia Imagini cu legume Jetoane- jumatati

Prin evaluarea raspunsurilor copiilor

Exerciiul Explicaia Demonstraia Munca independent

Exerciiul

activitatea copiilor. Dupa realizarea lucrarilor il invitam pe iepurasul Tup sa vada cat de multe legume o sa aiba acum pentru iarna

conversatia exercitiul Conversaia- prob oral: formularea unor ntrebri pe baza imaginilor prezentate; - prob practic: nota de originalitate si corectitudine

4. Asigurarea feed-back-ului

DEC: - se va realiza prin repetarea cantecului nou invatat Acum e toamna da DOS: - realizarea lucrarilor de mototolire si lipire a legumelor punctnd lucrrile originale ,copiii care au mototolit corect bucatile de hartie creponata si au acoperit prin lipirea cocoloaselor de hartie rezultate , intreaga suprafata a legumelor.

Conversaia Lucrrile realizate la DEC Conversaia evaluativ Prin evaluarea lucrarilor

5. Evaluarea

. Iepusasul Tup multumeste copiilor pentru darul primit si pleaca fericit de la noi, iar noi il asteptam cu mare drag sa mai treaca pe la noi. ALA 2 Vom incheia activitatea cu un joc muzical de miscare Iepurasu-n iarba Fac aprecieri individuale si colective si felicit copii pentru munca lor si pentru intreaga activiate desfasurata.

Prin evaluarea lucrarilor Conversaia

S-ar putea să vă placă și