Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Roxana Gordan


TEMA: ” Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim!”
TEMA ACTIVITĂŢII: “O zi cu Martinel”
MIJLOACE DE REALIZARE: Activitate integrată
(povestire / joc didactic /pictură)
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă -salutul,calendarul naturii,prezenţa,rutine şi
tranziţii.
ALA: Artă-,,Cosuleţul cu fructe de pădure”-modelaj
Construcţii –„Adăposturi pentru Martinel şi prietenii săi”
ADE (DLC ,D Ş ,DEC):
DLC:” Ursuleţul jucăuş“- povestea educatoarei ( poveste creată)
DŞ:”Prietenii lui Martinel”-joc didactic
DEC:”Măşti pentru petrecerea ursuleţului”-pictură
FORMA DE REALIZARE-activitate integrată
TIPUL ACTIVITATII: mixtă

SCOP:
Informativ:
 Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte şi
expresii noi;
 Consolidarea cunoştinţelor referitoare la lumea animalelor ca şi
componentă a mediului înconjurător.

Formativ:
 Formarea unei atitudini pozitive faţă de mediul înconjurător;
 Stimularea şi educarea interesului, a dragostei copiilor pentru artă.

Educativ:
 Cultivarea interesului pentru poveşti , a sensibilităţii pentru artă, a
înţelegerii şi aprecierii frumosului în artă ;
 Educarea capacităţii de a exprima verbal :emoţii,sentimente,idei şi opinii
proprii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive şi de limbaj:
 Să asculte cu atenţie o poveste;
 Să redea pe scurt conţinutul poveştii;
 Să demonstreze că au înţeles mesajul etic al poveştii;
 Să folosească cuvinte şi expresii noi în contexte diferite;
 Să identifice si să recunoască animalele sălbatice şi domestice;
 Să clasifice animalele după modul de hrănire ;
 Să aşeze animalele la mediul de viaţă corespunzător.
Psiho-motorii:
 Să realizeze o compoziţie plastică cu subiect dat;
 Să identifice şi să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
 Să aplice culoarea pe suprafaţa dată ;
 Să colaboreze în cadrul grupului pentru finalizarea lucrărilor;
 Să răspundă prin acţiune la cerinţele educatoarei;
 Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii ;
 Să participe la jocul de mişcare , executând mişcările sugerate de
educatoare .

Socio-afective:
 Să ia parte la activităţile de învăţare în grup, sugerând ce este de
făcut mai departe într-o acţiune;
 Să-şi exprime propriile opinii, sentimente şi atitudini;
 Să respecte regulile şi sarcinile date.

STRATEGII DIDACTICE:
Mijloace şi procedee : problematizarea, observaţia, conversaţia, explicaţia,
expunerea, demonstraţia,exerciţiul , munca independentă , jocul , Turul galeriei.

Mijloace didactice: planşă cu aspecte caracteristice ale anotimpului


primăvara, ursuleţ, material PPT , calculator, videoproiector,panou, jetoane cu
imagini din poveste ,ruletă magnetică, jetoane cu animale, clame, bagheta
magică, fişe individuale , acuarele,pensule,pahare de apă, lucrările realizate de
copii, recompense.

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.


BIBLIOGRAFIE:
 „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” ,
Ed. V&Integral, Bucureşti, 2005.
 “Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare?” ,
Coordonator Laurenţia Culcea, Ed. Diana, Bucureşti, 2008
 “„Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de
la naştere la 7 ani;

SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă.
Educatoarea intră în sală de grupă însoţită de copii, intonând cântecul „Ursuleţii
s-au trezit/Bună dimineaţa!”
Le voi propune:
„Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În semicerc să ne-aşezăm
Cu toţii să ne salutăm.”
Salutul porneşte de la educatoare:
- Bună dimineaţa, albinuţe mici,
Mă bucur că sunteţi aici!
Prezenţa este realizată de un copil care va verifica panoul de prezenţă.
Atenţia copiilor este îndreptată spre Calendarul naturii. Sunt adresate următoarele
întrebări:
- În ce zi a săptămânii suntem?
- Cum este vremea astăzi?
- În ce anotimp suntem?
- Care sunt caracteristicile anotimpului primăvara?

Noutatea zilei o voi prezenta sub formă de surpriză. Atenţia copiilor este
îndreptată spre o floare din faţa clasei, de unde iese un ursuleţ trist, care se
prezintă, iar apoi povesteşte că s-a rătăcit şi îi roagă pe copii să-l ajute să-şi
găsească prietenii şi bârlogul.

Educatoarea propune copiilor ca fiecare să salute ursuleţul.


- Bună dimineaţa,Martinel! Eu sunt …….. şi mă bucur să te cunosc!
Deoarece Martinel este trist,îl vom înveseli cântându-i cântecelul ,,Dacă vesel se
trăieşte ”.
Pentru a beneficia de sprijinul copiilor, ursuleţul trebuie să îi ajute şi el la rândul
lui în munca pe sectoare.
Tranziţie:
,, Ursuleţi şi albinuţe,
Hai să mergem la măsuţe,
Frumos să ne aşezăm
Şi la centre să lucrăm !’’.
Li se prezintă copiilor sectoarele de lucru şi li oferă explicaţii în legătură cu ceea
ce are de făcut fiecare grup.

o La centrul Artă vor trebui să modeleze coşuletul cu fructe de pădure.


o La centrul Construcţii, vor construi căsuţa ursuleţului (bârlogul) din lego
şi cuburi.

Copiii îşi aleg centrul de activitate unde vor să lucreze. După ce au terminat,
lucrările vor fi expuse şi se va face turul galeriei.

Rutina: „Singurel îmi fac ordine la locul de muncă!” – exersarea unor deprinderi
de muncă gospodărească.

Tranziţie: ,,Dansul albinuţelor”.

Ursuleţul Martinel, ajutat de copii ,pleacă pe cărarea din poieniţă să-şi


găsească familia şi prietenii. În drum spre casă, Martinel va întâlni mai multe
flori pe care se vor găsi diferite sarcini, ce trebuie rezolvate pentru a putea merge
mai departe.
Prima sarcină o reprezintă audierea /vizionarea poveştii ,,Ursuleţul
jucăuş”.
Următoarele sarcini vor fi realizate în activitatea de cunoaşterea mediului -
Jocul didactic:”Prietenii lui Martinel”.
La terminarea sarcinilor Martinel va ajunge la căsuţa lui , dar nu poate
intra deoarece intrarea este blocată de o altă sarcină. Copiii vor trebui să realizeze
„Măşti pentru petrecerea ursuleţului”, pentru ca uşa casei să se deschidă şi
ursuleţul să –şi revadă familia şi prietenii .
Lucrările copiilor vor fi amplasate la panou (expoziţie). Aprecierea
lucrărilor se va face prin metoda -Turul galeriei.
În încheiere, Martinel va împărţi recompense copiilor şi le va mulţumi că l-
au ajutat să-şi regăsească familia.
În semn de prietenie şi bucurie pentru regăsirea familiei,ursuleţul va organiza
o petrecere împreună cu copiii .
În poieniţă copiii se vor juca „Ursuleţul doarme“ .

S-ar putea să vă placă și