Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

Tema săptămîii :Pîinea noastră ce-a de toate zilele

Tema zilei  :Buni ca pîinea

Grupa: mare

Educator: Zorilă Angela

Instituţia: Creșă-Grădiniță Nr.14 Spicușor

Subiectul activitătății: Poezia PÎINEA de Leonida Lari

Tipul activității: de predare și fixare a cunoștințelor

Durata activității:

Forma de realizare: activitate integrată

Subcompenţele vizate:

1.Formarea abilităților și deprinderilor de comunicare eficientă și de comportare civilizată în domeniul familial și cel social;

2.Manifestarea competențelor de adresare politicoasă(rugăminte,recunoștință,plîngere,nemulțumire,supărare).

3.Respectarea regulilor de comunicare cu alte persoane.


Obiectivele operaţionale: la sfârșitul activității copii vor fi capabili:

- Cognitive

O1 să alcătuiască propoziții cu cuvintele noi din poezie

O2 să explice reguli simple din familie sau de la grădiniță

- Psihomotorii

O3 să aplice formule de politețe în comunicarea cu cei din jur;

O4 să mînuiască corect materialele puse la dispoziție

- Afectiv-atitudinale

O5 să manifeste atitudine grijulie față de pîine

Strategii didactice:

-Metode şi procedee: surpriza,observarea dirijată,conversația,explicația,braistorming,demonstrația,exercițiul,microfonul


magic,învățarea prin descoperire,experimentul,metoda ciorchinelui

-Mijloace didactice: carte cu poiezii de Leonida Lari

Boabe de grîu,vase cu grîu puse la încolțit,spice de grîu,planșe


Un coș cu pîine proaspătă,pîine veche,pîine albă,pîine neagră,cornuri,chifle,împletituri,colaci.Șorțuri ,bonete,cuțite pentru copii
-Forme de organizare: frontal, în grup (pe centre de interes),individual

Resurse bibliografice:

1.Curiculum educației copiilor de vîrstă timpurie și preșcolară 1-7 ani în Republica Moldova,Editura Cartier,Chișinău.2006;

2.Standarde de învățare și dezvoltare pentru copil de la naștere pînă la 7 ani.Chișinău 2013

3.Vrîncean M.1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate.Ghid pentru educatori.Tipografia Centrală,Chișinău,2009;

4.Revista Grădinița modernă,nr.5,2013


Desfăşurarea activității

Strategii didactice
Evenime Obiecti-
Nr. Resurse Metode și Forma
ntul vele Activitatea Evaluare
d/ Activitatea educatorului procedee de
o instrucţio operaţio copiilor organiza
nal -nale -re

1 Asigurarea condițiilor pentru buna


desfășurare a activității: aranjarea Sala de Observarea
mobilierului în conformitate cu cerințele grupă comportament
activității:semicerc,grupuri de cîte două ului copiilor
măsuțe,pregătirea materialului didactic
Materia
demonstrativ pentru copii și aranjarea lui
lul
conform activității. didactic,
Intrarea ordonată a copiilor în sala de demon-
grupă. strativ
Prezentarea salutului: Copiii formează
Diminiața a sosit/ Toți copiii au venit un cerc și recită
În cerc să ne adunăm/Cu toți să ne salutăm poezia împreună Recitare Frontal
Bine ați venit copii/Azi începe o nouă zi cu mine
Sunteți veseli,sănătoși/Și la fel de bucuroși.

Ce înseamnă a ne saluta?De ce este Copiii răspund la


important să ne salutăm cu cei din jur? întrebări cu
Evocare Cu cine de obicei vă salutați?Cine se salută răspunsuri
cu voi?S-a întîmplat vreodată să nu se depline Conversa-
salute cineva cu voi?Cum v-ați simțit ția
O3 atunci?S-a întîmplat ca voi să nu vî salutați
cu cei din jur?Cum credeți ce fel s-au simțit
ei?
Jocul: Spune-ți numele și cum ești?
Mă numesc Doamna Angela și astăzi sunt Fiecare copil se Frontal Aprecierea
sociabilă, dar tu? prezintă și spune Joc calității și
O5 cantității
ce fel este el
Momentul surpriză: astăzi. răspunsurilor
Neștiilă își face apariția în grupă cîntînd și copiilor
mîncînd un corn de pîine,aruncînd firimituri
pe jos Moment
Copiii vor observa de surpriză Frontal
comportamentul
băiatului și vor
O1 Eu voi aduna firimiturile de jos și voi veni cu sfaturi
interveni cu următoarele întrebări:
pentru el.
Copii ce se întîmplă oare?Cine o fi oare
această ființă? Copiii își expun
ideile
Știi cum a ajuns firimitura de pîine la tine în Imagini
mînă,Neștiilă? cu Frontal
Pentru a afla acest lucru eu îți propun să Copiii urmărind etapele
rămîi la noi,și copiii vor prezenta ,,drumul imaginile vor de
O4 pâinii,, transfor Conversa-
numi etapele de
mare a ția
transformare a bobului
bobului de grîu de grîu în
până ajunge pe pâine
mesele noastre.

2 Realizarea Eu recit poezia PÂINEA de Leonida Lari. Copiii răspund la


sensului Să nu arunci copile,(Oare ce?)Pâinea jos întrebări,fiecare Recitarea Observarea
ghidată
nicicînd/Căci undeva, departe,/Plînge un cu propriile opinii Cartea cu Frontal receptivității
copil flămînd,(Ce înseamnă flămînd?)Și poezii de copiilor
O1 Leonida
cată-un colț de pâine/Prin urne-nfrigurat,Și
dacă nu-l găsește,(Ce credeți că face acest Lari
copil?)Adoarme-n lăcrimat,/Și-n somn ce i
se-arată,Tu să-ți închipui poți,(Oare ce i se
arată în somn?)/Pămîntul ca o pâine/Ce-
ajunge pentru toți.(Ce înseamnă pămîntul Copiii numesc și
ca o pâine?). demonstrează
Eu voi încuraja copiii să numească și să prin
demonstreze prin mimică și gesturi mimică,gesturi,e
emoțiile:tristețe,teamă,supărare,suferință, moțiile(tristețe,
durere,neliniște. Teamă,supărare,
Adresez următoarele întrebări: suferință,durere, Exersarea
Cum se simțea copilul neliniște. emoțiilor
flămînd,înfrigurat,înlăcrimat?
Folosesc Metoda EXPLOZIE STELARĂ pentru
a efectua analiza poeziei:
O1 Cui îi este adresată această poezie? Copiii răspund la Capacitatea
Conversa Frontal
Unde caută copilul pâinea? întrebări ția copiilor de a
Ce ne îndeamnă poeta să facem? respecta
Ce vede în vis copilul? regulile de grup
Ce folos ne aduce pâinea?
Cum era copilul din poezie?
De ce a adormit copilul înlăcrimat?
De ce în visul copilului pămîntul era ca o Copiii își expun
pâine? opiniile

Credeți că fără pâine este doar acest copil


din poezie?
Mai cunoașteți și alte situații? Copiii analizează
Propun să vizionăm un filmuleț. filmulețul,răspunz Frontal
O2
Uitați-vă eu am văzut altfel de situații. înd la întrebări.
Cum se simte acest personaj?Ce credeți că i
s-a întîmplat?Dacă ați întîlni-o,cum ați
putea s-o ajutați? Observarea
Copiii recită capacității de
O3 Reține:Deprinderi de igienă personală împreună cu Imagini menținere a
Rîndul iute să-l formăm/Lîngă ușă ne- educatoarea diferite atenției
aranjăm/și cuminți să așteptăm, Copiii se
către baie să plecăm repartizează în
Tranziție:Repartizarea în centre: centre(după Joc energi-
Jocul cu mișcări: Unu,doi,unu,doi. fișele pe care le zant
Unu,doi,unu,doi/să nu facem tărăboi primesc fiecare)
Trei ,patru,cinci,/Am să mă așez aici.
Șase,șapte,opt/Am să vă arăt ce pot.
Nouă ,zece/Lucru voi începe.

3 Reflecție Centrul ,,Menaj,,Pregătim Pesmeți Din felii de pâine


(pentru cine) copiii vor tăia Felii de Observarea
O5 La semnalul:Spor la treabă!(vor începe cubușoare,le vor pîine, Lucru pe modului de
lucrul)Dar să-ncepem lucrul și s-avem mult pregăti pentru cuțite, centre În grup executare a
bonete
spor,/Azi lucrează fiecare cu ce are la pesmeți. lucrării și a
șorțuri
sector. îndeplinirii
mușama
Voi trece pe la fiecare și le voi reaminti sarcinilor
O4 regulile de securitate în timpul folosirii
cuțitului.

Centru ,,Bibliotecă,Alfabetizare,, copiii vor elabora


,,Muguri de bunătate,, livrete coală de Lucru pe
hîrtie Centre În grup
 Să-i hrănim pe cei flămînzi informative carioci
 Să-i vizitîm pe cei bolnavi adresate tuturor lipici Aprecierea
 Să-i dăm sfaturi bune prietenilor copiilor lumii imagini modului de
Explicație
 Să avem grijă de animale lucru,a calității
O4
 Să îngrijim natura Copiii vor selecta estetice
 Să ne iubim părinții imagini
 Să stimăm munca părinților respective fiecării
 Să-i stimăm pe bunici reguli
 Să-i ajutăm pe cei mici Lucru pe
centre În grup Aprecierea
Copii vor aplica Imagini modului de
Centrul ,,Știința,, imagini cu Lipici cooperare
Organizez jocul Așa da!Așa nu! comportamente
corecte și greșite
4 Extindere Evaluarea o realizăm prin jocul Microfonul să păstrăm cu
magic,care va trece de la copil la copil. sfințenie Aprecieri
Le adresez întrebări de tipul: pâinea,deoarece verbale
Cum vă simțiți după activitatea de astăzi? pâinea este cea
O3 Ce va impresionat azi la activitate? mai mare bogăție Joc
Conversa
Ce sfaturi de bună purtare ați putea oferi a noastră;să fim
ția
celor din jur? buni;să fim
darnici;să
împărțim pâinea
cu cei din jur,cu
cei ce nu o au,cu Individu
Ce materiale ai folosit? Cu ce ai lucrat? Ce animale și păsări. Lucrările al
O4 ai aflat? copiilor Analiza
Se analizează rezultatele lucrărilor a fiecărui Copiii lucrărilor
grup. completează copiilor
Eu încep proverbul, ....e ca pâinea
Omul cel bun.... cea de grîu
...de pâine nu
Omul muncitor.... duce dor Fișe cu Aprecieri
proverbe Frontal verbale
O5
...omul după colective,
Descoperi
Pomul se cunoaște după roade fapte Individuale
re
...tot mai bună-n
Fie pâinea cit de rea.... țara ta
Copiii vor pregăti
Se vor face aprecieri globale despre modul cîte o punguță cu
de lucru al copiilor pe parcursul activității. pesmeți pentru
Neștiilă și pentru Discuții Aprecieri,
cei care nu au ce aplauze
mînca.

S-ar putea să vă placă și